Справа № 815/3271/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 жовтня 2016 року м. Одеса
У залі судових засідань № 25
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л. І.
при секретарі судового засідання - Селезньовій А. В.
за участю сторін:
представника позивача- ОСОБА_1 (по довіреності)
відповідача- ОСОБА_2 (за паспортом)
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Котовської обєднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС в Одеській області до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості,-
ВСТАНОВИВ:
До суду звернулася Котовська обєднана державна податкова інспекція ГУ ДФС в Одеській області з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості по транспортному податку з фізичних осіб у розмірі 25000 грн.
Представник позивача адміністративний позов підтримав, на заявлених вимогах наполягав, з підстав, викладених в позовній заяві, оскільки за відповідачем рахується заборгованість зі сплати транспортного податку у розмірі 25000 грн. згідно податкового повідомлення-рішення від 11.06.2015 року № 529-17, яка станом на теперішній час не сплачена.
Відповідач заперечував проти задоволення позову, оскільки первинна реєстрація транспортного засобу здійснена в 2010 році, а тому нарахувння транспортного податку за весь 2015 рік неправомірне та він взагалі не повинен сплачувати транспортний податок, оскільки нарахування цього податку можливе тільки починаючи з 2016 року.
Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії СХХ179576 ОСОБА_2 належав на праві власності автомобіль марки Toyota LAND CRUISER, 2010 року випуску, ВН 0099 ІІ, білого кольору, обємом двигуна 4461, дата первинної реєстрації транспортного засобу - 03.07.2012 року (аркуш справи 52).
На виконання вимог п. п. 267.6.1 п. 267.6 ст. 267 Податкового кодексу України Котовською обєднаною державною податковою інспекцією ГУ ДФС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 529-17 від 11.06.2015 року, яким позивачу нарахований транспортний податок з фізичних осіб за 2015 рік у розмірі 25000 грн. (аркуш справи 14).
Позивачем 26.11.2015 року направлено на адресу ОСОБА_2 податкову вимогу № 1781-23, яка не вручена відповідачу із відміткою про закінчення терміну зберігання (аркуш справи 17).
Враховуючи, що відповідачем у добровільному порядку не сплачена заборгованість по транспортному податку з фізичних осіб, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення заборгованості у розмірі 25000 грн. в судовому порядку.
Суд вважає вимоги позивача не обґрунтованими, а позов таким, що не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Згідно із ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
З 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким шляхом викладення ст. 267 Податкового кодексу України в новій редакції введений новий податок транспортний податок.
Відповідно до ст. 267 Податкового кодексу України (в редакції на 2015 рік), платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають обєм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.
Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік 25000 гривень за кожний легковий автомобіль, що є обєктом оподаткування. Обчислення суми податку з обєкта/обєктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.
Проте, при винесенні податкового повідомлення-рішення позивач не врахував наступні положення Податкового кодексу України.
Відповідно до ст. 8, 10 Податкового кодексу України (в редакції на 2015 рік) до місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень, і є обовязковими до сплати на території відповідних територіальних громад.
Податок на майно є місцевим податком. Місцеві ради обовязково установлюють податок на майно, в частині, зокрема, транспортного податку.
Згідно із п. 12.3 ст. 12 Податкового кодексу України сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.
Рішенням Котовської міської ради від 23 січня 2015 року №644-VI «Про встановлення місцевих податків» встановлений транспортний податок ставкою на календарний рік 25000 гривень за кожний легковий автомобіль, що є обєктом оподаткування (аркуш справи 16).
Відповідно до п. п. 12.3.4 п. 12.3 ст. 12 Податкового кодексу України рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Таким чином, прийняття рішення Котовською міською радою №644-VI «Про встановлення місцевих податків» 23 січня 2015 року унеможливлює застосування цього податку у 2015 році та це рішення може бути реалізовано тільки починаючи з наступного бюджетного року, тобто з 2016 року.
Крім того, застосування транспортного податку в 2015 році на підставі рішення Котовської міської ради від 23 січня 2015 року суперечить нормам п. п. 4.1.9 п. 4.1 ст. 4 Податкового кодексу України, тобто, принципу стабільності податкового законодавства, який передбачає, що зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки, а також, що податки та збори, їх ставки, податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення № 529-17 від 11.06.2015 року, яким позивачу визначена сума податкового зобовязання з транспортного податку з фізичних осіб у розмірі 25000 грн. є протиправним та не може бути підставою для стягнення з відповідача податкової заборгованості у розмірі 25000 грн., яка утворилась за рахунок прийняття вказаного рішення, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
Також, суд звертає увагу на ту обставину, що за даними Регіонального сервісного центру в Одеській області МВС України первинна реєстрація транспортного засобу марки Toyota LAND CRUISER, 2010 року випуску, ВН 0099 ІІ, відбулася 29.09.2010 року в РЕП УДАІ УМВС у Львівській області, що не давало позивачу право на нарахування транспортного податку за весь 2015 рік (аркуш справи 68).
Враховуючи вищезазначені обставини, нарахування відповідачу транспортного податку за 2015 рік є не правомірним, а тому позовні вимоги про його стягнення з відповідача задоволенню не підлягають в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 69-71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Котовської обєднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС в Одеській області до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості по транспортному податку з фізичних осіб у розмірі 25000 грн. відмовити.
Постанова набирає законної сили у порядку ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається до Одеського окружного адміністративного суду, та одночасно її копія надсилається до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Повний текст постанови складений та підписаний 01.11.2016 року.
Суддя Л.І. Свида
У задоволенні адміністративного позову Котовської обєднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС в Одеській області до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості по транспортному податку з фізичних осіб у розмірі 25000 грн. відмовити.
01 листопада 2016 року.