Постанова № 62403579, 26.10.2016, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.10.2016
Номер справи
816/938/16
Номер документу
62403579
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2016 року м. ПолтаваСправа № 816/938/16

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Канигіної Т.С.,

за участю:

секретаря судового засідання - Скорика С.В.,

представників позивача - Півненко І.В., Назаревича І.Р.,

представника відповідача - Пилипенка С.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом

позивача Товариства з обмеженою відповідальністю "Зоря" до відповідача Гадяцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області про скасування податкового - повідомлення рішення

В С Т А Н О В И В:

15 червня 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Зоря" (надалі - ТОВ "Зоря") звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Гадяцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області (надалі - Гадяцьа ОДПІ) про скасування податкового повідомлення-рішення від 18.02.2016 № 0000231615.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскарженим рішенням позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб, за основним платежем на суму 353 407,96 грн, за штрафними санкціями на суму 88 351,99 грн. За твердженням позивача, нарахування вказаних суд відбулось у зв'язку з укладенням ТОВ "Зоря" ряду договорів оренди. Водночас позивач зауважив, що вказані договори припинили свою дію 10.02.2015, отже, на його думку, органами ДФС нараховані зобов'язання зі сплати орендної плати за період, а саме: за 2015 рік, коли договірні відносини відповідно до умов договорів були вже закінчені та дія договорів оренди припинена, що повністю виключає зобов'язання орендаря щодо сплати орендної плати. Позивач вважає, що відповідачем були застосовані положення закону без врахування норм Конституції щодо дії законів у просторі та часі, а саме: статті 58, відповідно до якої закони не мають зворотної дії у часі. На переконання позивача, органи ДФС вийшли за межі своїх повноважень, втрутились у договірні відносини, учасниками яких вони не являються, в односторонньому порядку визначили нові умови договорів та визначили нові зобов'язання сторін, при цьому не будучи стороною договору.

Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали з підстав, викладених у позовній заяві. Просили позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти задоволення позову, просив відмовити у задоволенні позовних вимог. У письмових запереченнях відповідач зазначив, що податковим органом проведено перевірку позивача, у ході якої встановлено порушення ТОВ "Зоря" підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, у зв'язку з чим і винесено оскаржене рішення. Відповідач зауважив, що під час перевірки було встановлено, що в податковій декларації з плати за землю за 2014 рік, поданої ТОВ "Зоря" до податкового органу, виявлено невідповідність розрахунку розміру орендної плати за землю державної та комунальної власності вимогам п. 288.5 статті 288 ПК України. Також відповідач зазначив, що ТОВ "Зоря" в податковій декларації з плати за землю за 2015 рік зазначено недостовірні дані щодо розміру нормативно-грошової оцінки орендованих земельних ділянок та, як наслідок, невірно розраховано орендну плату. З огляду на викладене відповідач вважає, що оскаржене податкове повідомлення-рішення винесено в порядку та у спосіб, визначений чинним законодавством.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову з огляду на наступне.

На підставі підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.4 пункту 78.1 статті 78, статті 79 ПК України, відповідно до наказу Гадяцької ОДПІ № 10 від 14.01.2016 проведена документальна невиїзна перевірка нарахування та сплати орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності ТОВ "Зоря" за період з 01.04.2014 по 31.12.2015.

За результатами даної перевірки складено акт перевірки від 28.01.2016 № 15.

З наведеного вище акта перевірки вбачається, що перевіркою встановлено порушення підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України в деклараціях плати за землю, поданих ТОВ "Зоря":

за 2014 рік:

сума недоплати орендної плати за землі державної та комунальної власності за сіножаті (68,3 га) складає 1506,92 грн;

сума недоплати орендної плати за землі державної та комунальної власності за пасовища (5,41 га) складає 175,45 грн

сума недоплати орендної плати за землі державної та комунальної власності за пасовища (13,02 га) складає 1778,53 грн;

сума недоплати орендної плати за землі державної та комунальної власності за господарські двори (30,97 га) складає 2776,86 грн;

сума недоплати орендної плати за землі державної та комунальної власності за господарські шляхи (0,38 га) складає 229,48 грн.

Загальна сума недоплати орендної плати за землі державної та комунальної власності за 2014 рік складає 10918,96 грн.

за 2015 рік:

сума недоплати орендної плати за землі державної та комунальної власності за ріллю (43,64 га) складає 4528,46 грн;

сума недоплати орендної плати за землі державної та комунальної власності за пасовища (13,02 га) складає 9,89 грн;

сума недоплати орендної плати за землі державної та комунальної власності за господарські двори (0,13 га) складає 2252,18 грн;

сума недоплати орендної плати за землі державної та комунальної власності за господарські двори (1,78 га) складає 18131,38 грн;

сума недоплати орендної плати за землі державної та комунальної власності за господарські двори (30,97 га) складає 314916,49 грн;

сума недоплати орендної плати за землі державної та комунальної власності за господарські шляхи (0,38 га) складає 2670,38 грн.

Загальна сума недоплати орендної плати за землі державної та комунальної власності за 2015 рік складає 342489 грн.

На підставі висновків акта перевірки контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000231615 від 18.02.2016, яким ТОВ "Зоря" збільшено суму грошового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб у розмірі 441759,95 грн, у тому числі за основним платежем на суму 353407,96 грн, за штрафними санкціями на суму 88351,99 грн.

Не погоджуючись з вищевказаним податковим повідомленням - рішенням, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Між ТОВ "Зоря" (Орендар) та Милорадівською сільською радою Котелевського району Полтавської області (Орендодавець) було укладені договори про оренду земельних ділянок, а саме:

- Договір оренди земельної ділянки від 10.02.2010 (далі - Договір № 1), за яким Орендодавцем надано, а Орендарем прийнято в строкове платне користування земельні ділянки загальною площею 88,59 га (у т. ч. ріллі - 43,64 га, пасовища - 13,02 га, господарські двори - 30,43 га, господарські шляхи - 0,38 га, землі водного фонду (болото) - 1,12 га), які знаходяться на території с. Милорадове, Милорадівської сільської ради Котелевського району Полтавської області. Договір зареєстрований у Котелевському районному відділі Полтавської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру" 14.04.2010 за №041054500016. Пунктом 9 Договору № 1 визначено, що орендна плата вносить орендарем у розмірі рілля - 1 га х 172,33 грн, пасовища - 1 га х 54,64 грн, господарські двори - 1 га х 36,19 грн, господарські шляхи - 1 га х 36,19 грн, землі водного фонду (болото) - 1 га х 537,60 грн. Додатковими угодами від 07.02.2011 внесено зміні до розділу "Орендна плата", а саме: орендна плата вносить орендарем у розмірі (пасовища - 13,02 га) 1185,67 грн, (господарські шляхи - 0,38 га) 962,21 грн, (господарські двори - 30,43 га) 7737,24 грн, (рілля - 43,64 га) 18459,22 грн.

- Договір оренди земельної ділянки від 10.02.2010 (далі - Договір № 2), за яким Орендодавцем надано, а Орендарем прийнято в строкове плати користування земельну ділянку площею 0,40 га, у т. ч. господарські двори - 0,40 га, яка знаходяться на території с. Милорадове, Милорадівської сільської ради Котелевського району Полтавської області. Договір зареєстрований у Котелевському районному відділі Полтавської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру2 14.04.2010 за № 041054500012. Пунктом 9 Договору № 2 визначено, що орендна плата вносить орендарем у розмірі господарські двори - 0,40 га х 36,19 грн = 14,47 грн. Додатковою угодою від 07.02.2011 внесено зміні до розділу "Орендна плата", а саме: орендна плата вносить орендарем у розмірі (господарські двори - 0,40 га) 1130,05 грн.

- Договір оренди земельної ділянки від 10.02.2010 (далі - Договір № 3), за яким Орендодавцем надано, а Орендарем прийнято в строкове плати користування земельну ділянку площею 0,14 га, у т. ч. господарські двори - 0,14 га, яка знаходяться на території с. Милорадове, Милорадівської сільської ради Котелевського району Полтавської області. Договір зареєстрований у Котелевському районному відділі Полтавської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру" 14.04.2010 за № 041054500013. Пунктом 9 Договору № 3 визначено, що орендна плата вносить орендарем у розмірі господарські двори - 0,14 га х 36,19 грн = 5,06 грн. Додатковою угодою від 07.02.2011 внесено зміні до розділу "Орендна плата", а саме: орендна плата вносить орендарем у розмірі (господарські двори - 0,14 га) 395,52 грн.

- Договір оренди земельної ділянки від 10.02.2010 (далі - Договір № 4), за яким Орендодавцем надано, а Орендарем прийнято в строкове плати користування земельну ділянку площею 1,78 га, у т. ч. господарські двори - 1,78 га, яка знаходяться на території с. Милорадове, Милорадівської сільської ради Котелевського району Полтавської області. Договір зареєстрований у Котелевському районному відділі Полтавської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру" 14.04.2010 за № 041054500014. Пунктом 9 Договору № 4 визначено, що орендна плата вносить орендарем у розмірі господарські двори - 1,78 га х 36,19 грн = 64,42 грн. Додатковою угодою від 07.02.2011 внесено зміні до розділу "Орендна плата", а саме: орендна плата вносить орендарем у розмірі (господарські двори - 1,78 га) 507,90 грн.

- Договір оренди земельної ділянки від 10.02.2010 (далі - Договір № 5), за яким Орендодавцем надано, а Орендарем прийнято в строкове плати користування земельну ділянку площею 0,13 га, у т. ч. господарські двори - 0,13 га, яка знаходяться на території с.Глобівка Милорадівської сільської ради Котелевського району Полтавської області. Договір зареєстрований у Котелевському районному відділі Полтавської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру" 14.04.2010 за № 041054500015. Пунктом 9 Договору № 5 визначено, що орендна плата вносить орендарем у розмірі за 1 га господарських дворів - 11,70 грн. Додатковою угодою від 07.02.2011 внесено зміні до розділу "Орендна плата", а саме: орендна плата вносить орендарем у розмірі (господарські двори (клуб с. Глобівка) - 0,13 га) 50,90 грн.

Договори є типовими та згідно з пунктом 8 договорів останні укладено терміном на 5 років.

В акті перевірки відповідач пов'язував нарахування позивачу податкового зобов'язання з орендної плати за землю за 2014 рік та за 2015 рік з тим, що в деклараціях з плати за землю за 2014 рік та 2015 рік податковим органом виявлено невідповідність ставок орендної плати за землю вимогам пункту 288.5 статті 288 ПК України. Так, в акті перевірки та письмових запереченнях відповідач, як на підставу невірного обрахунку позивачем ставок податку з орендної плати за землю, посилався на неврахування позивачем нормативної грошової оцінки земель, визначеної довідкою від 07.02.2014 № 09-01-42/255 про нормативну грошову оцінку земель на території Милорадівської сільської ради станом на 01.01.2014, виданою Відділом Держземагентства у Котелевському районі Полтавської області.

З матеріалів справи вбачається, що в спірних договорах оренди землі, а саме: пунктом 5 визначено нормативну грошову оцінку кожної з орендованих позивачем земельних ділянок. Також факт проведення нормативної грошової оцінки кожної з указаних ділянок на момент укладення договорів про їх оренду позивачем підтверджується витягами з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок від 27.01.2010 № 199, №196, № 198, № 197, № 195 /а. с. 86-90/. Також позивачем надано до суду витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок від 07.02.2011 № 350 /а.с. 98-99, 102-103, 106, 103, 114/, на підставі яких внесено зміни до спірних договорів.

Згідно з пунктом 286.2 статті 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Положеннями статті 1 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що нормативною грошовою оцінкою земельних ділянок є капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Аналогічне за змістом поняття закріплене і в підпункті 14.1.125 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, проте, передбачено, що капіталізований рентний дохід із земельної ділянки визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель є, зокрема органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які здійснюють управління у сфері оцінки земель, а також юридичні та фізичні особи, зацікавлені у проведенні оцінки земельних ділянок (стаття 6 Закону України "Про оцінку земель").

Відповідно до статті 20 Закону України "Про оцінку земель" за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Отже, у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Водночас відповідач як на підставу неправильного обрахунку позивачем розміру податку з орендної плати за землю посилається на дані довідки від 07.02.2014 № 09-01-42/255 про нормативну грошову оцінку земель на території Милорадівської сільської ради станом на 01.01.2014, виданої Відділом Держземагентства у Котелевському районі Полтавської області, якою, за твердженням відповідача, визначено новий розмір нормативної грошової оцінки спірних земельних ділянок, проте, жодних витягів з технічної документації з нормативної грошової оцінки спірних земельних ділянок відповідачем до суду не надано.

До того ж суд вважає за необхідне зазначити таке.

Позивач зауважив, що вищевказані договори оренди припинили свою дію 10.02.2015.

Відповідач у письмових запереченнях зазначив, що рішенням п'ятдесят шостої сесії шостого скликання Милорадівської сільської ради від 25.05.2015 продовжено дію договорів оренди земель № 041544500014 від 10.02.2010 (1,78 га), № 041544500015 від 10.02.2010 (0,13 га), № 041544500012 від 10.02.2010 (0,40 га), № 041544500016 від 10.02.2010 (30,43 га), №041544500013 від 10.02.2010 (0,14 га), № 041544500016 від 10.02.2010 (0,38 га), №041544500016 від 10.02.2010 (13,02 га), № 041544500016 від 10.02.2010 (43,64 га) /а.с. 158/.

При цьому згідно з листом від 18.10.2016 виконавчий комітет Милорадівської сільської ради /а.с.190/ повідомив, що термін дії договорів з реєстраційними №041054500016, площею 88,59 га, № 041054500012, площею 0,40 га, № 041054500013, площею 0,14 га, №041054500014, площею 1,78 га, №041054500015, площею 0,13 га від 10 лютого 2010 року закінчився 14.04.2015. Жодних доказів продовження строку дії спірних договорів після 14.04.2015 сторонами до суду не надано.

Відповідно до статті 289 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначаються за формулою:

Кі = І: 100,

де І - індекс споживчих цін за попередній рік.

У разі якщо індекс споживчих цін не перевищує 100 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 100.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного рок забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що забезпечу формування та реалізує державну податкову і митну політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.

Відповідно до пункту 13 вищезазначених договорів розмір орендної плати переглядається у разі, зокрема зміни розмірів земельного податку, підвищення цін тарифів, зміни коефіцієнтів індексації визначених законодавством.

Пунктом 34 Договорів передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо змін умов договору, спір розв'язується у судовому порядку. Указане кореспондується з положеннями статті 30 Закону України "Про оренду землі" (у редакції, чинній на момент укладення договорів оренди землі).

Статтею 21 Закону України "Про оренду землі" (у редакції, чинній на момент укладення договорів оренди землі) визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю"). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю". Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині.

При цьому, статтею 21 Закону України "Про оренду землі" (у редакції, чинній на момент укладення додаткових угод до договорів оренди землі) визначено, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Згідно із підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (зі змінами та доповненнями, чинний на момент виникнення спірних правовідносин) орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Пунктом 288.1 статті 288 Податкового кодексу України (зі змінами та доповненнями, чинними на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Пунктом 288.4 статті 288 Податкового кодексу України встановлено, що розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Відповідно до пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Згідно зі статтею 15 Закону України "Про оренду землі" (у редакції, чинній на момент укладення договорів оренди землі) істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.

Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4 - 6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.

Отже, чинні на момент укладення договорів оренди землі нормативно-правові акти не передбачають можливості зміни істотної умови договору, у тому числі і розміру орендної плати, орендодавцем або орендарем, в односторонньому порядку або автоматичної її зміни (у разі законодавчої зміни її граничного розміру).

Також, слід зазначити, як передбачено положеннями Податкового кодексу України, питання щодо встановлення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності вирішується за згодою сторін договору оренди земельної ділянки із закріпленням розміру орендної плати в такому договорі оренди, тому умови договору (включаючи і умову щодо розміру орендної плати) є обов'язковими для виконання сторонами і орендодавець (відповідна рада) має право вимагати сплати, а орендар зобов'язаний сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою, що є предметом такого договору, у визначеному договором розмірі.

Вимоги підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) щодо мінімального розміру орендної плати стосуються узгодження розміру орендної плати при укладенні договору або ж при внесенні змін до нього, проте, не можуть вважатися зобов'язанням орендаря, встановленим Податковим кодексом України, оскільки у самому Податковому кодексі України вказано, що підставою для нарахування орендної плати є договір.

При цьому, згідно зі статтею 654 Цивільного кодексу України зміна договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає зі звичаїв ділового обороту.

Як вже зазначалося раніше, обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки здійснюється з урахуванням індексації (пункт 10 договорів). Отже, індексація вже включена в розмір орендної плати та не потребує додаткової оплати. Жодних змін в умови цього пункту договору не вносилися, тому посилання податкового органу на те, що позивачем подані податкові декларації з плати за землю без застосування коефіцієнтів індексації землі є необґрунтованими.

Відповідач у письмових запереченнях посилається на довідку від 07.02.2014 № 09-01-42/255 про нормативну грошову оцінку земель на території Милорадівської сільської ради станом на 01.01.2014, видану відділом Держземагентства у Котелевському районі Полтавської області, якою визначено інший, ніж зазначено у спірних договорах оренди, розмір грошової нормативної оцінки земель, що знаходяться на території Милорадівської сільської ради Котелевського району Полтавської області.

Водночас суд вважає за необхідне зауважити, що новий розмір нормативної грошової оцінки земель Милорадівської сільської ради можливо застосовувати до договорів, укладених до затвердження нових розмірів нормативної грошової оцінки земель, після внесення в установленому порядку змін до таких договорів стосовно нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати.

При цьому, законодавець не передбачив можливості орендаря впливати на порядок проведення оцінки орендованої земельної ділянки або можливі її результати, не зважаючи на двосторонній характер укладеного договору оренди.

У матеріалах справи відсутні докази того, що Орендодавець звертався до ТОВ "Зоря" за внесенням змін до договорів оренди земельних ділянок стосовно нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати у зв'язку із затвердженням нових розмірів нормативної грошової оцінки земельної ділянок.

Суд зазначає, що одностороннє покладання обов'язку на користувача сплачувати орендну плату в більшому розмірі без узгодження з останнім є протиправним та суперечить, зокрема Цивільному кодексу України, Закону України "Про оренду землі" та пункту 36 Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 №220 "Про затвердження Типового договору оренди землі", яким встановлено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо змін умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

Відповідно до статті 2 Закону України від 03.07.1992 № 2535-ХІІ "Про плату за землю" (який був чинним на момент укладення договорів оренди) використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Статтею 13 цього Закону передбачено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

За приписами статті 14 цього Закону платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку станом на 1 січня, і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Граничний розмір орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, встановлено Законом України "Про оренду землі" та є обов'язковим при укладанні відповідних договорів.

Приписами статті 21 Закону України "Про оренду землі" та статті 8 Закону України "Про плату за землю" передбачено внесення змін до розміру орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності.

З урахуванням викладеного, хоча зміна розміру земельного податку і є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договору оренди землі його учасниками, однак, це не тягне автоматичної зміни орендної палати.

Вищевказане узгоджується із правовою позицією Верховного Суду України, викладеної у постановах від 11.06.2013 у справі №21-443а12 та від 11.06.2013 у справі № 21-166а13. З огляду на встановлені обставини справи суд вважає за необхідне прийняти до уваги саме правову позицію Верховного Суду України, викладену в постановах від 11.06.2013 у справі №21-443а12 та від 11.06.2013 у справі № 21-166а13.

У зв'язку з чим посилання відповідача на те, що позивачем подані податкові декларації з плати за землю без врахування нормативної грошової оцінки земель, визначеної довідкою від 07.02.2014 № 09-01-42/255 про нормативну грошову оцінку земель на території Милорадівської сільської ради станом на 01.01.2014, виданою відділом Держземагентства у Котелевському районі Полтавської області, є безпідставними.

Зазначена правова позиція підтверджується також ухвалою Вищого адміністративного суду України у справі № К/800/39014/14 від 28.07.2015.

Договір оренди земельної ділянки є цивільно-правовим, а отже йому притаманні такі ознаки, як свобода договору, обов'язковість його виконання сторонами тощо.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

З огляду на викладене, відповідач як суб'єкт владних повноважень, на якого частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України покладено обов'язок щодо доказування правомірності своїх дій та рішень, не довів суду правомірності свого рішення, що є підставою для задоволення адміністративного позову.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про те, що податкове повідомлення-рішення від 18.02.2016 № 0000231615 прийнято відповідачем безпідставно, а тому підлягає скасуванню.

Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 2, 7-11, 17, 71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Зоря" до Гадяцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області про скасування податкового повідомлення - рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Гадяцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області від 18.02.2016 № 0000231615.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Гадяцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Зоря" (ідентифікаційний код 32460314) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 6626 (шість тисяч шістсот двадцять шість) гривень 40 копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 31 жовтня 2016 року.

Суддя Т.С. Канигіна