Постанова № 62397912, 01.11.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.11.2016
Номер справи
821/903/16
Номер документу
62397912
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 листопада 2016 р. Справа № 821/903/16

Категорія: 3 Головуючий в 1 інстанції: Войтович І.І.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючогосудді -Семенюк Г.В. судді - Потапчук В.О. судді - Жук С.І.при секретаріПавлюк К.І.

за участю сторін: представник ДМС та Цюрупинського РС ДМСДемидова А.В. (довіреність)

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Одеського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління державної міграційної служби України в Херсонській області на Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 18 липня 2016 року по справі за позовом ОСОБА_6 до Цюрупинського районного сектора ДМС Управління державної міграційної служби в Херсонській області, Управління державної міграційної служби України в Херсонській області про визнання рішення № 30/276 від 18.02.2016 р. про відмову у наданні дозволу на імміграцію протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановиЛА:

Позивач, звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до Цюрупинського районного сектора ДМС Управління державної міграційної служби в Херсонській області, Управління державної міграційної служби України в Херсонській області про визнання рішення № 30/276 від 18.02.2016 р. про відмову у наданні дозволу на імміграцію протиправним та зобов'язання вчинити певні дії.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 18 липня 2016 року позов задоволено. Визнано протиправною відмову №30/276 від 18.02.2016 р. Цюрупинського районного сектору ДМС Управління державної міграційної служби в Херсонській області у наданні дозволу на імміграцію громадянину Республіки Туреччина ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1. Зобов'язано Цюрупинський районний сектор ДМС Управління державної міграційної служби в Херсонській області повторно розглянути заяву від 05.11.2015 р. №16/537 громадянина Республіки Туреччина ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1 про надання дозволу на імміграцію в Україну.

Управління державної міграційної служби України в Херсонській області не погодившись з постановою суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції від 18 липня 2016 року по справі № 821/903/16 та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу в задоволені позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на те, що рішення суду першої інстанції є необґрунтованим, незаконним та прийнятим з порушенням норм матеріального та процесуального права. Крім того, відповідач зазначає, що висновки суду першої інстанції не відповідають фактичним обставинам справи.

Заслухавши доповідача, перевіривши доводи апеляційних скарг, матеріали справи, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню, з огляду на наступне:

Судом першої інстанції встановлено, що 05 листопада 2015 року громадянин Республіка Туреччина ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернувся до Цюрупинського районного сектору ДМС Управління державної міграційної служби в Херсонській області з заявою про отримання дозволу на імміграцію в Україну на підставі пункту 1 частини 3 статті 4 Закону України Про імміграцію, як особа яка перебуває у шлюбі з громадянкою України більше 2-х років.

18 лютого 2016 року Цюрупинським районним сектором ДМС Управління державної міграційної служби в Херсонській області прийнято рішення про відмову у наданні дозволу на імміграцію в Україну ОСОБА_6, з посиланням на п.6 ч.1 ст. 10 Закону України Про імміграцію, як на підставу для відмови.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 18 липня 2016 року визнано протиправною відмову №30/276 від 18.02.2016 р. Цюрупинського районного сектору ДМС Управління державної міграційної служби в Херсонській області у наданні дозволу на імміграцію громадянину Республіки Туреччина ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов'язано Цюрупинський районний сектор ДМС Управління державної міграційної служби в Херсонській області повторно розглянути заяву від 05.11.2015 р. №16/537 громадянина Республіки Туреччина ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1 про надання дозволу на імміграцію в Україну. Колегія суддів не може погодитися з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Правовий статус, основні права, свободи та обов'язки іноземців та осіб без громадянства, які проживають або тимчасово перебувають в Україні і порядок вирішення питань, пов'язаних з їх в'їздом в Україну або виїздом з України регулюється Законом України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", відповідно до статті 4 якого, іноземці та особи без громадянства в порядку, визначеному законом України про імміграцію, можуть, зокрема, іммігрувати в Україну на постійне проживання.

Умови і порядок імміграції в Україну іноземців та осіб без громадянства визначаються Законом України "Про імміграцію" від 07.06.2001 р. № 2491-ІІІ (далі - Закон 2491-ІІІ).

За статтею 1 Закону № 2491-ІІІ імміграція - прибуття в Україну чи залишення в Україні у встановленому законом порядку іноземців та осіб без громадянства на постійне проживання та іммігрант це іноземець чи особа без громадянства, який отримав дозвіл на імміграцію і прибув в Україну на постійне проживання, або, перебуваючи в Україні на законних підставах, отримав дозвіл на імміграцію і залишився в Україні на постійне проживання. Порядок надання дозволу на імміграцію в Україну на постійне проживання та перелік документів, необхідних для отримання такого дозволу визначено статтею 9 Закону № 2491-ІІІ.

У свою чергу, з метою реалізації положень Закону № 2491-ІІ Кабінетом Міністрів України 26.12.2002 р. винесено постанову № 1983, якою затверджено Порядок провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію й поданнями про його скасування і виконання прийнятих рішень (далі - Порядок ). Цей Порядок визначає процедуру провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію в Україну іноземцям та особам без громадянства, поданням про його скасування та виконання прийнятих рішень, а також повноваження центральних органів виконавчої влади України, підпорядкованих їм органів, які забезпечують виконання законодавства про імміграцію.

Згідно ст. 9 Закону України «Про імміграцію», заяви про надання дозволу на імміграцію подаються:

1) Особами, які постійно проживають за межами України, - до дипломатичних представництв та консульських установ України за кордоном за місцем їх постійного проживання;

2) Особами, які перебувають в Україні на законних підставах, - до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері імміграції. Термін розгляду заяви про надання дозволу на імміграцію не може перевищувати одного року з дня її подання.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про імміграцію» та п. 11 Порядку, для отримання дозволу на імміграцію разом із заявою надаються такі документи: паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства (після пред'явлення повертається), та копія його сторінок; засвідчений у встановленому законодавством порядку переклад українською мовою сторінок паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, з особистими даними; документ про місце проживання (в Україні та за кордоном); документально підтверджені відомості про склад сім'ї (копія свідоцтва про народження, свідоцтва про шлюб, документів про усиновлення тощо).

Як вибачається з матеріалів справи, дружина ОСОБА_6 є громадянкою України.

П. 12 Порядку передбачено, що територіальні підрозділи за місцем проживання заявника, до яких подано заяви про надання дозволу на імміграцію: формують справи, перевіряють підстави, законність перебування в Україні іммігрантів, справжність поданих документів та відповідність, їх оформлення вимогам законодавства, у разі потреби погоджують це питання з органами місцевого самоврядування, у межах своєї компетенції з'ясовують питання щодо наявності чи відсутності підстав для відмови у наданні дозволу на імміграцію; надсилають у місячний термін разом з матеріалами справи інформацію про результати їх розгляду територіальним органам або підрозділам (відповідно до категорії іммігрантів). Справи, прийняття рішення за якими належить до компетенції ДМС чи територіальних органів, надсилаються територіальним органам, в інших випадках - територіальним підрозділам; здійснюють провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію, якщо таке провадження належить до їх компетенції.

Відповідно до п. 14 Порядку територіальні органи і підрозділи після отримання документів від зазначених у пунктах 12 і 13 цього Порядку органів перевіряють у місячний термін правильність їх оформлення, з'ясовують у межах своєї компетенції питання щодо наявності чи відсутності підстав для відмови у наданні дозволу на імміграцію, передбачених ст. 10 Закону України "Про імміграцію", надсилають відповідні запити до регіональних органів Служби Безпеки України, Національного центрального бюро Інтерполу та Держприкордонслужби. Регіональні органи СБУ, Робочий апарат Укрбюро Інтерполу та Держприкордонслужба проводять у межах своєї компетенції у місячний термін після надходження таких запитів перевірку з метою виявлення осіб, яким дозвіл на імміграцію не надається. Про результати перевірки інформується орган, який зробив запит.

Відповідно до п. 16 Порядку, територіальний орган чи підрозділ аналізує у місячний термін отриману від зазначених в абз. 2 п. 14 цього Порядку органів інформацію та на підставі матеріалів справи приймає рішення про надання дозволу на імміграцію чи про відмову у наданні такого дозволу.

Отже, законодавством регламентовано повноваження органів Державної міграційної служби України здійснювати перевірку законності підстав надання дозволів на імміграцію в Україну та їх скасування у разі виявлення порушень при видачі таких дозволів.

На виконання означеного Порядку Управління державної міграційної служби України в Херсонській області направило запити від 10.11.2015 року за № 1/4-22024 до Укрбюро Інтерполу УМВС України в Херсонській області, запит від 10.11.2015 року за № 1/4-21964 до Управління СБ України в Херсонській області щодо перевірки наявності чи відсутності підстав для отримання дозволу на імміграцію в Україну гр. Туреччини ОСОБА_6.

11.02.2016 року за вих. № 1387 до Управління державної міграційної служби України в Херсонській області на вищезазначений запит надійшла відповідь від Управління СБ України в Херсонській області, у якій було зазначено, про відмову у надані дозволу на імміграцію в Україну гр. Туреччини ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1, на підставі п. 6 ч. 1 ст. 10 Закону України „Про імміграцію". Управління СБ України в Херсонській області в ході проведення комплексу перевірочних заходів відносно громадянина Туреччини отримано дані, що перешкоджають наданню йому дозволу на постійне проживання в Україні. Зокрема в діях іноземця вбачаються ознаки порушення чинного законодавства України, що може суперечити інтересам забезпечення національної безпеки України.

Колегія суддів вважає, що відповідач не міг залишити поза увагою рекомендації Служби безпеки України стосовно надання громадянства позивачу та вважає правомірною відмову у наданні дозволу на імміграцію ОСОБА_6.

Таким чином, зважаючи на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_6 про відмову у наданні дозволу на імміграцію протиправним та зобов'язання вчинити певні дії належним чином не обґрунтовані, не підтверджені наявними у справі матеріалами та задоволенню не підлягають.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст.ст. 160, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління державної міграційної служби України в Херсонській області, - задовольнити.

Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 18 липня 2016 року по справі № 821/903/16, - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою в задоволені позовних вимог ОСОБА_6, - відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.

Постанову складено у повному обсязі - 02 листопада 2016 року.

Головуючийсуддя Г.В. Семенюк суддя В.О. Потапчук суддя С.І. Жук