Постанова № 62388158, 25.10.2016, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
25.10.2016
Номер справи
522/17451/16-а
Номер документу
62388158
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 522/17451/16-а

Н.п. 2а/522/881/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 жовтня 2016 року Приморський районний суд м. Одеси

в складі : головуючого судді Загороднюка В.І.

при секретарі Міневич Д.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

14.09.2016 р. позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача та просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси щодо відмови у проведенні перерахунку її пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія - протиправною; скасувати рішення УПФУ в Приморському районі м.Одеси №233 від 22.08.2016 року; зобов'язати УПФУ в Приморському районі м.Одеси здійснити перерахунок та виплату їй пенсії з 01.05.2016 р., в розмірі 82 % від заробітку зазначеного у довідці виданої 16.08.2016 року Державною казначейською службою України в Одеській області №14-08/556-5374 із всіма складовими заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальне обов'язкове державне страхування з урахуванням виплачених сум без обмеження максимального розміру пенсії; стягнути з Державного бюджету України на її користь судовий збір в розмірі 551,20 гривень.

При цьому посилається на те, що вона працювала в органах державної служби в Головному управлінні державної казначейської служби України в Одеській області та з 19.06.2006 року перебуває на обліку в УПФУ в Приморському районі м.Одеси, де одержує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 82% від заробітку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 6 квітня 2016 року № 292 було підвищено посадові оклади працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, в тому числі державним службовцям. 16 серпня 2016 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії внаслідок збільшення заробітної плати та надала довідку №14-08/355-5374 від 16.08.2016 року станом на травень 2016 року.

Листом від 30.08.2016 року 2016 року № 447/Х-11 та рішенням №233 від 22.08.2016 року відповідачем було відмовлено їй в проведенні перерахунку пенсії. В зв'язку з чим вона звернулася до суду з вказаним позовом та просить його задовольнити.

В судове засідання представник позивачки не з'явилася, надала суду заяву про те, що позов підтримує в повному обсязі та просить розглянути справу за її відсутністю.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи судом повідомлений належним чином, надав суду письмові заперечення на позов.

Дослідивши матеріали справи, повно і всебічно з'ясувавши обставини справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 19.06.2006 р. перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси та одержує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 82% від заробітку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року № 292 було підвищено посадові оклади працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, в тому числі державним службовцям.

16 серпня 2016 року позивачка звернулася до УПФУ в Приморському районі м.Одеси з заявою про перерахунок пенсії внаслідок збільшення заробітної плати та надала довідку №14-08/355-5374 від 16.08.2016 року станом на травень 2016 року.

Згідно довідки Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області №14-08/355-5374 від 16.08.2016 року про складові заробітної плати, що подаються для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям у відповідності до вимог Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. № 889-VIII, що видана ОСОБА_1 заробітна плата за посадою начальник управління консолідованої звітності, з якої призначено пенсію для її перерахунку з 01 травня 2016 року становить 7795,62 гривень.

Згідно рішення УПФУ в Приморському районі м.Одеси № 233 від 22.08.2016 року ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії.

30.08.2016 р. на адресу ОСОБА_1 УПФУ в Приморському районі м.Одеси було надіслано Лист № 447/Х-11 згідно якого її звернення від 16.08.2016 р. розглянуто та в перерахунку пенсії відмовлено.

Згідно статті 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ) в редакції, що діяла на час призначення позивачці пенсії, було встановлено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

З 01 грудня 2015 року була підвищена зарплата державним службовцям згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 „Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" та з 01 травня 2016 року підвищена зарплата державним службовцям згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 р.».

Отже, позивачка набула право на перерахунок пенсії за Законом № 3723-ХІІ в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця на той час визначався постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 № 865 (далі - Постанова № 865).

Згідно з пунктом 4 Постанови № 865 (в редакції від 25.03.2014 р.), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи із заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Пунктом 5 Постанови № 865 було встановлено, що перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

За ст. 22 Конституції України права, свободи людини і громадянина, закріплені Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно статті 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.

Аналізуючи вказані норми закону та виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, зазначені положення п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» стосуються порядку призначення пенсії, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 1 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України «Про державну службу».

Враховуючи, що позивачка звернулася 16.08.2016 до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, а не із заявою про призначення пенсії, Управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси повинно було керуватися ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції Закону № 3723-ХІІ від 16.12.1993, що діяла на час призначення пенсії), а тому відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії є неправомірною.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачці у перерахунку пенсії в контексті практики Верховного Суду України щодо недопущення звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Посилання відповідача на положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року за №-213 є неспроможними, оскільки вони врегульовують питання призначення пенсій, а не їх перерахунку. На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що відповідачем порушено право позивачки на пенсійне забезпечення, тому позовні вимоги підлягають задоволенню, як такі, що підтверджені матеріалами справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства і не спростовані належними та допустимими доказами відповідачем.

Таким чином, слід визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачки відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія - протиправними; скасувати рішення УПФУ в Приморському районі м.Одеси №233 від 22.08.2016 року та зобов'язати УПФУ в Приморському районі м.Одеси здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2016 р., в розмірі 82 % від заробітку зазначеного у довідці виданої 16.08.2016 року Державною казначейською службою України в Одеській області №14-08/556-5374 зі всіма складовими заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальне обов'язкове державне страхування з урахуванням виплачених сум без обмеження максимального розміру пенсії.

Також позивачкою при зверненні до суду було сплачено судовий збір у розмірі 551,20 гривень. Згідно ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Отже з Державного бюджету України на користь позивачки слід стягнути судовий збір в розмірі 551,20 гривень.

Керуючись ст. 37-1 Закону України „Про державну службу", ст.ст. 94, 159-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія - протиправними.

Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси № 233 від 22.08.2016 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2016 р., в розмірі 82 % від заробітку зазначеного у довідці виданої 16.08.2016 року Державною казначейською службою України в Одеській області №14-08/556-5374 зі всіма складовими заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальне обов'язкове державне страхування з урахуванням виплачених сум без обмеження максимального розміру пенсії.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 551,21 (п'ятсот п'ятдесят одна грн. 21 коп.) гривень.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня її отримання. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя

25.10.2016