Справа № 750/7915/16-а
Провадження № 2-а/750/686/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 листопада 2016 року м.Чернігова
Деснянський районний суд міста Чернігова у складі: судді Жук М.І., за участю секретаря судового засідання Щербак І.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в місті Чернігові ради до Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області про скасування постанови про накладення штрафу,-
ВСТАНОВИВ:
23.08.2016 року Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в місті Чернігові ради звернулося до суду з позовом до Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області, в якому просить скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Чернігівській області ОСОБА_1 від 12.08.2016 року про накладення штрафу на позивача.
Позов обгрунтовується тим, що оскаржувана постанова є незаконною, оскільки судове рішення не виконується з поважних причин, а саме через відсутність належного фінансування на виплату згідного судового рішення ОСОБА_2 грошової компенсації вартості продуктів харчування згідно ст.20 ч.1 п.14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за квітень 2012 року - березень 2015 року та щорічної разової допомоги до 5 травня, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2013-2014 роки.
Представники сторін в судове засідання не прибули.
Дослідивши наявні по справі докази - суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що на виконанні у відповідача знаходиться виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа №750/8150/15-а, який виданий Деснянським районним судом міста Чернігова 20.01.2015 року про зобов'язання позивача здійснити виплату згідного судового рішення ОСОБА_2 грошової компенсації вартості продуктів харчування згідно ст.20 ч.1 п.14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за квітень 2012 року - березень 2015 року та щорічної разової допомоги до 5 травня, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2013-2014 роки, що не було здійснене позивачем по причині відсутності відповідного бюджетного фінансування.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Частиною 2 статті 75 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що у разі невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону і не пізніше п'яти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення.
Згідно частини 1 статті 89 вказаного Закону, у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Враховуючи викладене, постанова про накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути винесена лише при умові, що судове рішення не виконано без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість, у тому числі і фінансову, виконати судове рішення, проте не зробив цього.
Судом встановлено, що позивач не виконав вимогу державного виконавця у зв'язку з відсутністю коштів, оскільки вони не є власністю Управління та не знаходяться на його рахунках. Фактично, у повному обсязі виконання судового рішення, можливо лише за наявності відповідного бюджетного асигнування.
Відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Отже, невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів при відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності таких коштів у боржника, не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки боржник не мав фінансової можливості протягом встановленого державним виконавцем семиденного строку, виконати судове рішення.
Накладення за таких обставин штрафу на боржника ще більше ускладнює його фінансове становище та ускладнює виконання судового рішення.
Відповідно до правової позиції Верховного суду України, викладеної у постанові №21-66а15 від 24.03.2015 року - невиконання судового рішення позивачем в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Оскільки у позивача були поважні причини невиконання судового рішення - постанова відповідача про накладення штрафу є незаконною, а тому понесені позивачам судові витрати необхідно покласти на відповідача.
Керуючись ст.ст.11, 94, 158-163, 186 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в місті Чернігові ради до Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області про скасування постанови про накладення штрафу, - задовольнити.
Скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Чернігівській області ОСОБА_1 від 12.08.2016 року про накладення на Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в місті Чернігові ради штрафу у виконавчому провадженні №49922664.
Стягнути з Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області на користь Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в місті Чернігові ради судові витрати по справі в розмірі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя