Постанова № 62379857, 01.11.2016, Оболонський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
01.11.2016
Номер справи
756/10874/16-а
Номер документу
62379857
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

01.11.2016 Справа № 756/10874/16-а

Справа пр. №2-а/756/336/16

ун. №756/10874/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2016 року Оболонський районний суд міста Києва в складі:

головуючого судді - Великохацької В.В.

при секретарі - Приходько І.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в:

У серпні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовував тим, що він перебуває на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру". 22.04.2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії, виходячи з більш високого з 01.12.2015 року заробітку, зазначеного у довідці №116, виданій Генеральною прокуратурою України від 11.02.2016 року №18-116зп.

З огляду на вищезазначене, позивач просив суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки Генеральної прокуратури України №116 від 11.02.2016 року №18-116зп та зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст.50? Закону України "Про прокуратуру" в розмірі 90% від суми заробітної плати на підставі довідки №116 Генеральної прокуратури України від 11.02.2016 року №18-116зп у зв'язку з підвищенням місячного заробітку за відповідною посадою з 01.12.2015 року згідно Постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року без обмеження її максимального розміру, починаючи з 01.01.2016 року.

Позивач в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, подав заяву, в якій просив суд розглядати справу за його відсутності, позов підтримав, просив його задовольнити.

Представник відповідача Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві в судове засідання не з'явився, відповідач про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, представник відповідача подав письмові заперечення, в яких просив суд розглядати справу за його відсутності, просив суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Суд, дослідивши матеріали справи, зібрані у справі докази, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст.50? Закону України "Про прокуратуру".

У відповідності до положень ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

За приписами ч.17 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різниця в пенсії за минулий час може бути виплачена йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Відповідно до ч.12 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Як вбачається з матеріалів справи, 22.04.2016 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку розміру пенсії (а.с.9).

Листом від 11.05.2016 року №3059/06 позивачу було відмовлено у проведенні перерахунку розміру пенсії. При цьому, відповідач посилався на те, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" (від 02.03.2015 року №213-YIII) у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Отже, на думку відповідача, з 01.06.2015 року скасовані норми щодо призначення пенсій та перерахунку раніше призначених пенсій, відповідно до Закону України "Про прокуратуру". З огляду на зазначене, спеціалісти УПФУ в Оболонському районі м. Києва дійшли висновку про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії за заявою позивача з 01.12.2015 року згідно Закону України "Про прокуратуру" відповідно до довідки від 11.02.2016 року №18-116зп (а.с.8).

Слід зазначити, що в пункті 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" (від 02.03.2015 року №213-YIII) немає жодних посилань на перерахунок раніше призначених пенсій, як про це зазначено у листі відповідача від 11.05.2016 року №3059/06. Дана норма вказаного Закону стосується саме порядку призначення пенсій прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

З матеріалів справи вбачається, що позивач у своїй заяві до відповідача від 22.04.2016 року звертався саме з проханням здійснити перерахунок розміру пенсії відповідно до вимог ст.50? Закону України "Про прокуратуру", а не з заявою про призначення пенсії.

Ч.13 ст.50? Закону України "Про прокуратуру" встановлено, що обчислення (перерахунок) пенсії прокурорам провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч.18 ст.50? Закону України "Про прокуратуру" призначені працівника прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Таким чином, твердження відповідача про відсутність правових підстав для проведення позивачу перерахунку пенсії з посиланням на п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" (від 02.03.2015 року №213-YIII) є необґрунтованими, оскільки відповідач застосовує дану норму до правовідносин, які виникли до набрання чинності зазначеним законом.

Ст.58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

Крім того, ст.ст.8,22,64 Конституції України визначено, що гарантовані конституційні права і свободи не можуть бути скасовані і обмежені. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, передбачене законами України, є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

У своїх постановах від 10.12.2013 року у справах №21-348а13 та №21-420а13 Верховний Суд України зазначив, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, яка діяла на момент призначення пенсії.

Отже, предметом спірних правовідносин є застосування саме Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213-YIII, що суперечить ст.58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частинами першою та другою ст.71 КАС України передбачено, що на кожну зі сторін покладено обов'язок довести ті обставини на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не надав суду достатніх та беззаперечних доказів в обґрунтування своїх заперечень проти позову.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про необхідність задовольнити позов, визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки Генеральної прокуратури України №116 від 11.02.2016 року №18-116зп; зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст.50? Закону України "Про прокуратуру" в розмірі 90% від суми заробітної плати на підставі довідки №116 Генеральної прокуратури України від 11.02.2016 року №18-116зп у зв'язку з підвищенням місячного заробітку за відповідною посадою з 01.12.2015 року згідно Постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року без обмеження її максимального розміру, починаючи з 01.01.2016 року.

Зважаючи на вищенаведене, відповідно до Закону України "Про прокуратуру", та керуючись, ст.ст. 2, 9, 10, 11, 159, 160-163, 167, 256 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки Генеральної прокуратури України №116 від 11.02.2016 року №18-116зп.

Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст.50? Закону України "Про прокуратуру" в розмірі 90% від суми заробітної плати на підставі довідки №116 Генеральної прокуратури України від 11.02.2016 року №18-116зп у зв'язку з підвищенням місячного заробітку за відповідною посадою з 01.12.2015 року згідно Постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року без обмеження її максимального розміру, починаючи з 01.01.2016 року.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Оболонський районний суд міста Києва шляхом подання в десятиденний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя В.В. Великохацька