Справа № 591/2260/16-а
Провадження № 2-а/591/264/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 листопада 2016 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого - судді Бурда Б.В. при секретарі - Слабко Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення грошової суми,
В С Т А Н О В И В :
Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради звернувся до суду і свої вимоги мотивує тим, що згідно заяв ОСОБА_2 їй була призначена тимчасова державна допомога на дитину, у зв'язку з ухиленням батька - ОСОБА_1 від сплати аліментів визначених за рішенням суду. Вказана допомога виплачувалася у період з 01.05.2014 року по 30.11.2015 року та була припинена у зв'язку з тим, що дитина досягла повноліття. За вказаний період допомога була виплачена в розмірі 7482,30 грн. Тому просять стягнути з відповідача сплачену соціальну допомогу в розмірі 7482,30 грн.
В судове засідання сторони не з'явилися, суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутністю сторін, оскільки вони повідомлені про час та місце розгляду справи та позивач подав клопотання про розгляд справи за його відсутністю. У зв'язку з чим, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 8-10 ст.181 Сімейного кодексу України, якщо місце проживання чи перебування батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину, дитині призначається тимчасова державна допомога, яка не може бути меншою ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Виплата тимчасової державної допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги визначається Кабінетом Міністрів України. Роботу щодо призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, організовує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері усиновлення та захисту прав дітей. Суми наданої дитині тимчасової державної допомоги підлягають стягненню з платника аліментів до Державного бюджету України у судовому порядку.
На виконання статті 181 Сімейного кодексу України Постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 № 189 затверджено Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме (далі Порядок), який визначає механізм надання тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання (перебування) їх невідоме (далі - тимчасова допомога).
Відповідно до пункту 2 Порядку тимчасова допомога призначається у разі, коли рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується або місце проживання (перебування) одного з батьків не встановлено.
Відповідно до п. 6 Порядку для призначення тимчасової допомоги одержувач залежно від підстав, на яких призначається тимчасова допомога, подає до органу праці та соціального захисту населення за місцем проживання (перебування) довідку державної виконавчої служби, що підтверджує факт несплати аліментів одним з батьків протягом шести місяців, що передують місяцю звернення.
Відповідно до частини 2 пункту 7 Порядку тимчасова допомога призначається на кожні шість місяців починаючи з місяця, в якому подано усі необхідні документи.
Відповідно до пп. 2 п. 10 Порядку виплата тимчасової допомоги припиняється у разі виявлення обставин, що свідчать про можливість одного з батьків утримувати свою дитину.
Виплата тимчасової допомоги припиняється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому виникла дана обставина.
Згідно п.12 Порядку якщо виникла можливість стягнення аліментів з одного з батьків, виявлено, що один з батьків може утримувати дитину або місце проживання (перебування) одного з батьків встановлено, у зв'язку з чим можливе стягнення з нього коштів на утримання дитини, орган соціального захисту населення звертається до суду із заявою про стягнення суми сплаченої тимчасової допомоги. Стягнуті кошти зараховуються до державного бюджету.
Судом встановлено, що рішенням Ковпаківського районного суду м. Суми з відповідача були стягнуті аліменти на користь ОСОБА_3 на утримання неповнолітньої дитини.
У зв'язку з несплатою відповідачем аліментів на утримання дитини, на підставі заяв ОСОБА_2 останній була призначена тимчасова державна допомога на дитину визначена Постановою КМУ від 22.02.2006 року № 189. Дана допомога виплачувалася з 01.05.2014 року по 30.11.2015 року та була припинена у зв'язку з досягненням дитиною повноліття. За вказаний період ОСОБА_2 була виплачена допомога у розмірі 7482,30 грн..
Суд вважає, що відповідач, як боржник за судовим рішенням про стягнення аліментів, зобов'язаний повно і своєчасно сплачувати аліменти на утримання дитини, та у відповідності до вимог Закону України «Про виконавче провадження» мав повідомляти державного виконавця про здійснені перекази та міг перевірити правильність розрахунку заборгованості зі сплати аліментів в будь-який час і в разі незгоди з ним, оскаржити в установленому законом порядку.
Рішення про призначення тимчасової допомоги отримувачу аліментів були прийняті на підставі довідок про неотримання аліментів від відповідача, виданих ВДВС, надання яких є обов'язковим відповідно до вимог п. 6 Порядку.
Таким чином, відповідач відповідно до положення Постанови КМУ від 22.02.2006 року № 189 (п. 12), ч. 10 ст. 181 СК України зобов'язаний відшкодувати державі кошти витрачені на виплату тимчасової державної допомоги на дитину.
На підставі вищевикладеного, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, оскільки стягнуті кошти зараховуються до державного бюджету, а не на користь управління соцзахисту.
Керуючись ст.ст. 10-11, 71, 94, 160-163 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Позов Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України 7482,30 грн.
В задоволенні позову в іншій частині відмовити за необґрунтованістю вимог.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради 1378 грн. на відшкодування понесених по справі судових витрат.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя