Справа №3-6425/16
№760/17029/16-п
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 жовтня 2016 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Кушнір С.І., при секретарі Беро В.Ю., за участю представників Київської міської митниці ДФС Борматової О.М., Панькіна Д.В., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_3, представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_4, розглянувши матеріали, які надійшли від Київської міської митниці ДФС про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1, за ознаками порушення митних правил, відповідальність за яке передбачено ст. 471 Митного кодексу України, -
В С Т А Н О В И В :
Відповідно до протоколу №0563/10000/16 про порушення митних правил від 30.08.2016 року, вбачається, що 30.08.2016 р. о 13 год. 15 хв. в зоні митного контролю митного поста «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» Київської міської митниці ДФС, а саме в залі «Відліт» терміналу «А» Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни) під час проведення митного контролю на лінії спрощеного митного контролю «зелений коридор» було зупинено громадянина України ОСОБА_3, який прямував в Дубаї рейсом авіакомпанії «ФлайДубаї» №FZ728.
Після перетину пасажиром «білої лінії», яка відповідно до п. 1.10 Правил застосування спрощеного порядку здійснення митного контролю предметів, що переміщуються громадянами, які прямують авіаційним транспортом, затверджених наказом Державної митної служби України від 18.02.2006 № 137 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 01.03.06 за № 217/12091), позначає закінчення «зеленого коридору» та після перетину якої настає відповідальність за порушення митних правил, про що зазначено на інформаційному стенді, розміщеному в зоні митного контролю, пасажира було зупинено з метою усного опитування та перевірки багажу.
Під час проведення усного опитування встановлено, що громадянин України ОСОБА_3 переміщує готівкові кошти. Зазначеного громадянина було запрошено до службового приміщення, де при перерахунку встановлено, що гр. ОСОБА_3 переміщує за межі України валютні цінності в сумі 22000 доларів США - тобто з перевищенням дозволеної до переміщення за межі України без письмового декларування митному органу кількості грошових коштів.
У зв'язку з цим стосовно ОСОБА_3 складено протокол про порушення митних правил №0563/10000/16 за ознаками статті 471 МК України, за протоколом про ПМП вилучено 10830 (десять тисяч вісімсот тридцять) доларів США.
Пропущено через митний кордон суму, еквівалентну 10000 Євро, а саме: 11170 доларів США (одинадцять тисяч сто сімдесят доларів США).
Пасажир - гр. України ОСОБА_3 митної декларації не заповнював, з приводу декларування готівкових коштів до інспекторів митниці не звертався, самостійно обрав форму проходження митного контролю - проходження через «зелений коридор», чим засвідчив про відсутність товарів, що підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, або таких, що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження. Будь-які документи на переміщення готівкових коштів через митний кордон України у пасажира при перетині зони митного контролю були відсутні.
Тому Київською міською митницею ДФС зроблено висновок, що своїми діями пасажир - гр. України ОСОБА_3 порушив встановлений Митним кодексом України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме, обравши формою проходження митного контролю - проходження через «зелений коридор», перемістив товари, на які законодавством України встановлено обмеження.
Тобто, у діях громадянина України ОСОБА_3 наявні ознаки порушення митних правил, передбачені ст. 471 МК України.
Представник Київської міської митниці ДФС у судовому засіданні пояснив, що ОСОБА_3 порушив митні правила, у зв'язку з чим відносно останнього складено протокол про порушення митних правил №0563/10000/16 за ст. 471 МК України. Протокол підтримав в повному обсязі та просив ОСОБА_3 визнати винним за порушення митних правил, передбачених ст. 471 Митного кодексу України та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів правопорушення.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_3 заперечував проти складеного відносно нього протоколу та просив закрити провадження у справі про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст. 471 Митного кодексу України у зв'язку з відсутністю в його діях складу правопорушення. ОСОБА_3 зазначив, що 30.08.2016 р. він разом із ОСОБА_5 проходили спрощений митний контроль «зеленого коридору» залу «Відліт» терміналу «А» Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни). Ними було обрано «Зелений коридор» тому, що у кожного з них була сума, яка згідно до вимог «Інструкції про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України» не підлягає письмовому декларуванню.
Пояснив, що першим митний контроль проходив ОСОБА_5, який повідомив представника митниці про те, що у нього при собі наявна сума в розмірі 11000 доларів США, наступним проходив ОСОБА_3 і також повідомив представника митниці, що має при собі суму, яка не перевищує розмір суми, що потребує письмовому декларуванню
Після перетину «білої лінії» ОСОБА_3 було зупинено працівником митниці з метою перевірки наявного в нього багажу, і було виявлено в його сумці дві пачки грошей по 11 тисяч доларів США, що не перевищувало 10000 Євро на одну особу.
Також доповнив, що вони їхали до ОАЕ з метою придбання автозапчастин, забронювали на двох квитки, готель та мали одну страховку на двох осіб, що підтверджується відповідними документами.
Крім того, ОСОБА_3 доповнив, що у них була одна на двох з ОСОБА_5 сумка ручної поклажі, в якій вони зберігали гроші та документи. Під час складання протоколу про порушення митних правил був присутній ОСОБА_5, який пояснив, що гроші в сумі 11000 доларів США належали йому.
Представник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_4 в судовому засіданні просила закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за ст. 471 Митного кодексу України у зв'язку з відсутністю в його діях складу правопорушення.
Суд, заслухавши учасників провадження у справі, дослідивши матеріали справи, вважає, що провадження у справі підлягає закриттю з наступних підстав.
Відповідно до протоколу №0563/10000/16 про порушення митних правил від 30.08.2016 року, 30.08.2016 р. о 13 год. 15 хв. в зоні митного контролю митного поста «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» Київської міської митниці ДФС, а саме в залі «Відліт» терміналу «А» Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни) під час проведення митного контролю на лінії спрощеного митного контролю «зелений коридор» було зупинено громадянина України ОСОБА_3, який прямував в Дубаї рейсом авіакомпанії «ФлайДубаї» №FZ728.
Після перетину пасажиром «білої лінії», яка відповідно до п. 1.10 Правил застосування спрощеного порядку здійснення митного контролю предметів, що переміщуються громадянами, які прямують авіаційним транспортом, затверджених наказом Державної митної служби України від 18.02.2006 № 137 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 01.03.06 за № 217/12091), позначає закінчення «зеленого коридору» та після перетину якої настає відповідальність за порушення митних правил, про що зазначено на інформаційному стенді, розміщеному в зоні митного контролю, пасажира було зупинено з метою усного опитування та перевірки багажу.
Представником митного органу встановлено, що гр. ОСОБА_3 переміщував готівкові кошти в сумі 22000 доларів США, тобто суму, яка перевищує розмір дозволеної до переміщення за межі України без письмового декларування митному органу кількості грошових коштів.
За диспозицією ст. 471 МК України передбачено порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_5 пояснив, що він працює механіком у ФОП ОСОБА_6 ОСОБА_7 є сином його керівника ОСОБА_6 ОСОБА_5 з ОСОБА_3 їхали до ОАЕ з метою придбання автозапчастин, вони забронювали на двох квитки, готель та мали одну страховку на двох осіб, кожен з них перевозив валютні цінності, а саме гроші, що не перевищувало 10000 Євро. ОСОБА_5 проходячи митний кордон повідомив представника митниці про те, що у нього при собі наявна сума в розмірі 11000 доларів США. Гроші які він перевозив в сумі 11000 доларів США були складені в сумку ручної поклажі, ОСОБА_7 також перевозив гроші в сумі 11000 доларів США. Сумка була одна на двох. Представники митного органу відмовились брати в нього пояснення. ОСОБА_5 отримав гроші від керівника ОСОБА_6 на закупівлю запчастин, що підтверджується розпискою.
Відповідно до положень ст. 486 МК України та ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є зокрема: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно з приписами ст. 489 МК України та ст. 289 КУпАП, при розгляді справи підлягають з'ясуванню: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують її відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до п. 4, п. 5 ст. 366 Митного кодексу України, громадянин самостійно обирає "зелений коридор" або "червоний коридор" для проходження митного контролю.
Обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Статтями 196, 197 МК України встановлено порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони або обмеження.
Відповідно до додатку 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 року №436, до товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України віднесено валюту України, готівкову іноземну валюту та інше.
Частиною 3 ст. 197 МК України та Постановою Правління Національного банку України №148 від 27.05.08 року, якою затверджено «Інструкцію про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України» встановлено порядок переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України, у тому числі особливості декларування валютних цінностей, визначення граничних сум валютних цінностей, які підлягають письмовому або усному декларуванню.
Так, розділом 2 «Інструкції про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України», затвердженої Постановою правління Національного банку України № 148 від 27 травня 2008 року встановлено, що фізична особа має право ввозити в Україну та вивозити за межі України готівку в сумі, що не перевищує в еквіваленті 10000 євро, без письмового декларування митному органу, а готівку в сумі, що перевищує в еквіваленті 10000 євро, за умови письмового декларування митному органу в повному обсязі.
Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_5, проходячи митний кордон повідомив представника митниці про те, що у нього при собі наявна сума в розмірі 11000 доларів США.
Разом з тим, як вбачається із пояснень ОСОБА_3, ОСОБА_5 з ОСОБА_3 їхали до ОАЕ з метою придбання автозапчастин, вони забронювали на двох квитки, готель та мали одну страховку на двох осіб, а отже кожен з них перевозив валютні цінності, а саме гроші, що не перевищувало 10000 Євро. При цьому ОСОБА_3 надавав відповідні авіаційні квитки та документи, що підтверджують походження цих грошових коштів.
За таких обставин, доводи ОСОБА_3 про те, що ним переміщувались через митний кордон України валютні цінності в сумі 11000 доларів США, а також ОСОБА_5 переміщувались через митний кордон України валютні цінності в сумі 11000 доларів США, нічим по справі не спростовані.
Відтак, наведене свідчить про відсутність в діях ОСОБА_3 ознак порушення митних правил.
Згідно з ч. 1 ст. 247 КпАП України провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Тому у відповідності до вимог ст.ст. 245, 247, 252, 280, 283 КупАП всебічно, повно та об'єктивно дослідивши обставини справи, що мають значення для правильного її вирішення, суд приходить до висновку про заведення справи про порушення митних правил з підстав, які ґрунтуються на припущеннях, та за викладених обставин відсутність складу правопорушення у діях ОСОБА_3
Керуючись ст. 471 МК України, ст.ст. 245, 247, 252, 280, 283, 287, 288, 289, 294 КУпАП України, суддя, -
П О С Т А Н О В И В :
Закрити провадження відносно ОСОБА_3 за ст. 471 Митного кодексу України, за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Вилучені предмети, згідно до протоколу про порушення митних правил №0563/10000/16 від 30.08.2016 р., а саме: долари США: 108 (сто вісім) купюр номіналом 100 (сто): КВ 95052874 G, НL 97702134 Е, KJ 49172555 А, НВ 06268807 G, НС 28590215 В, НВ 97958533 І, KJ 49172554 А, СВ 23950933 С, DВ 88287934 В, КG 30012778 В, KG 30012777 В, КВ 20537042 Е, КD 80166994 А, КD 80166927 А, КD 80166931 А, КD 80166938 А, КD 80166939 А, КD 80166943 А, КD 80166944 А, КF 72057325 А, КD 80166945 А, АF 73451787 А, АF 73451784 А, КВ 91017073 В, КВ 91017017 В, КВ 91017018 В, НВ 49693288 І, НВ 49691502 І, КВ 95536471 G, НВ 76669724 Q, КD 80166935 А, КD 80166993 А, КD 80166987 А, КD 80166980 А, НL 82716754 F, КD 80166999 А, КD 80166979 А, КD 80166963 А, FF 66673081 С, КВ 95569042 А, КВ 81052068 G, КF 47914983 В, КF 47914984 В, КВ 14028868 G, КВ 14028876 G, КВ 59118909 Е, КВ 59118914 Е, КВ 05778958 F, КВ 82633899 І, КВ 82633898 I, КВ 82633897 І, НЕ 31904036 С, НЕ 54319852 С, КF 98440321 А, НВ 43531316 G, KJ 57118823 А, КІ 28057971 А, КG 09340499 В, КD 80166964 А, КD 80166965 А, КD 80166966 А, КD 80166940 А, КD 80166936 А, КD 80166928 А, КВ 12926289 Н, НА 39474402 А, KB 82633900 I, HF 14488555 D, КВ 66121987 Н, КІ 17291524 А, FL 23942303 А, НВ 59945725 І, HG 77116877 А, КІ 17291525 А, КG 48897349 В, FG 81306281 А, FL 21072402 С, КВ 27318046 В, KJ 34717310 А, НА 29418412 А, КВ 39671638 С, КD 98403355 А, КВ 69219588 В, КВ 69219589 В, КВ 70432250 F, КВ 17903103 А, НВ 34264054 N, HF 31566076 Е, FH 00034931 А, КВ 39671641 С, КЕ 93362440 А, АВ 82734697 N, КК 41134430 А, DF 83117345 А, КА 05526278 А, DС 05914635 А, АВ 47655538 А, КF 10151343 С, НВ 16711007 L, НI 36739908 A,FL 34268946C,DВ 50410001 А, КL 77879023 D, КL 77879022 D, НК 96745271 А, КF 59126510 D, НВ 04523522 Н, КJ 44278962 А, 1 (одна) купюра номіналом 20 (двадцять): JB 29832021 A, 1 (одна купюра номіналом 10 (десять): JB 23793442 C, всього: 10830 доларів США = 276042,47 грн. - повернути ОСОБА_3.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду м. Києва через Солом'янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя: С.І. Кушнір