Тальнівський районний суд Черкаської області
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 704/1228/16-а
25.10.2016 року м.Тальне
Тальнівський районний суд Черкаської області в складі :
головуючої - судді Воронкової І.Г.
при секретарі судового засідання Джуській Л.О.
за участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача Бабія В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тальне адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області про визнання неправомірними дій,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі про визнання неправомірними дій, посилаючись на те, що з 26.08.2010 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Тальнівському районі та отримує пенсію відповідно до Закону України від 16.12.1993 року за № 3723 «Про державну службу» в розмірі 90% заробітної плати. 18.07.2016 року він звернувся до відповідача про перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям та 20.07.2016 року отримав відмову від відповідача. Дану відмову вважає незаконною та просить зобов'язати відповідача провести йому з 01.12.2015 року перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з урахуванням суми 3608,31 грн., на яку нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зазначеної в довідці головного управління статистики у Черкаській області від 05.07.2016 року № Г-172/02.2-18, з розрахунку 90 % суми заробітної плати.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав повністю та просив суд його задовольнити.
Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі, в судовому засіданні заперечив проти позовних вимог з підстав, викладених в письмовому запереченні, мотивуючи його тим, що для проведення перерахунку пенсій з 01.12.2015 року, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу», законодавчих підстав на даний час немає, просив суд відмовити в їх задоволенні.
Суд, заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про задоволення позову, виходячи з таких підстав.
Судом встановлено, що позивач з 26.08.2005 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Тальнівському районі та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 % суми його заробітної плати.
18.07.2016 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі із заявою про перерахунок пенсії за віком відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати згідно з постановою КМУ від 09.12.2015 №1013 «Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки головного управління статистики у Черкаській області від 05.07.2016 року № Г-172/02.2-18 про заробітну плату державного службовця на відповідній посаді, з якої позивач вийшов на пенсію державного службовця (а.с. 7, 8).
Листом від 20.07.2016 року № 4653/03 управлінням Пенсійного фонду України в Тальнівському районі відмовлено позивачу у перерахунку пенсії та зазначено, що для проведення перерахунку пенсій з 01.12.2015 року, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу», законодавчих підстав на тепер немає.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У зв'язку з прийняттям Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" 28.12.2014 року № 76-VIII, текст статті 37-1 викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України".
Пунктами 4 та 5 постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинною до 15.12.2015 року, був встановлений порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсій у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України. Також було визначено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою КМУ № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери. Також до Постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 року внесені зміни, а саме виключений пункт 4, та пункт 5 викладений в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Таким чином, Постановою КМУ № 865 на час звернення позивача (18.07.2016 року) до відповідача із заявою про перерахунок пенсії не визначений порядок перерахунку пенсії державного службовця.
На даний час Кабінетом Міністрів України всупереч ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» також не визначений порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
Статтею 22 Конституції України передбачено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний Суд України у своєму рішенні від 09.02.1999 року № 1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення ч. 1 ст. 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині 1 статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Разом з тим, в Рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України» від 08 листопада 2005 року, зазначено, що якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Варто також відмітити, що в Рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26 вересня 2014 року, за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.
З наведеного випливає, що бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань. І оскільки до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце, та те, що з 01 грудня 2015 року була збільшена заробітна плата зокрема, по посаді, на якій працював позивач до виходу на пенсію, - відмова відповідача у перерахунку пенсії позивачу є протиправною.
Разом з тим, відповідно до ч. 1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути поданий в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
З матеріалів справи вбачається, що право на підвищення розміру пенсії у позивача виникло у грудні 2015 року, разом з цим до Тальнівського районного суду з заявою про її перерахунок він звернувся лише 21.09.2016 року, заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду позивач не подавав, а тому суд вважає, що позовні вимоги за період з 01.12.2015 року по 20.03.2016 року слід залишити без розгляду у відповідності до вимог ст. 100 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 11, 71, 158-163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позовом ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області щодо відмови у здійсненні перерахунку раніше призначеної пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати державним службовцям на підставі Постанови Кабінету Мінстрів України від 09.12.2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", з урахуванням суми 3608,31 грн., на яку нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, і яка зазначена у довідці головного управління статистики у Черкаській області № Г-172/02.2-18 від 05.07.2016 року, з розрахунку 90 відсотків суми заробітної плати - неправомірними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області здійснити з 21.03.2016 року перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати державним службовцям на підставі Постанови Кабінету Мінстрів України від 09.12.2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", з урахуванням суми 3608,31 грн., на яку нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, і яка зазначена у довідці головного управління статистики у Черкаській області № Г-172/02.2-18 від 05.07.2016 року, з розрахунку 90 відсотків суми заробітної плати.
Позовні вимоги за період з 01.12.2015 року по 20.03.2016 року залишити без розгляду.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати за сплату судового збору в сумі 551,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Тальнівський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлено 30.10.2016 року.
Суддя: І.Г. Воронкова