Справа № 379/1174/16-а
2-а/379/99/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31.10.2016 року м.Тараща
Таращанський районний суд Київської області в складі:
головуючого: судді Потеряйко С.А.
за участю секретаря: Іванченко Т.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тараща
справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області про визнання протиправним рішення управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить суд визнати протиправним рішення № 43 від 12.10.2016 року управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області щодо відмови йому в перерахунку пенсії державного службовця з 01.01.2016 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки Таращанської районної ради Київської області № 03-04/277 від 03.10.2016; зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області починаючи з 01.01.2016 року здійснити перерахунок та виплату йому пенсії відповідно до ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», в розмірі 86% від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці Таращанської районної ради Київської області № 03-04/277 від 03.10.2016; стягнути з відповідача на його користь судовий збір в розмірі 1102,4 грн.; звернути постанову до негайного виконання.
Позивач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки до суду не повідомив, проте в прохальній частині позову зазначив клопотання про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи належним чином повідомлений, проте подав до суду заперечення, де зазначив, що позов не визнає з підстав зазначених у запереченні.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Перевіривши доводи позивача, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд прийшов до висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають до часткового задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач працював на посаді головного спеціаліста з питань планування соціально-економічного розвитку території та здійснення економічних реформ секретаріату Таращанської районної ради Київської області, є непрацюючим пенсіонером, з листопада 1997 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області і отримує пенсію державного службовця в розмірі 86% від заробітної плати.
11.10.2016 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області з заявою про проведення йому перерахунку пенсії з більшого заробітку , призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII і надав довідку Таращанської районної ради Київської області від 03.10.2016 № 03-04/277.
Відповідач рішенням комісії від 12.10.2016 року за № 43 відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії державного службовця, посилаючись на те, що відповідно до п. 5 Розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, з 01.06.2015 року скасовано норми статтей 37 та 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції від 16.12.1993 року зі змінами та доповненнями щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються та перераховуються відповідно до даного закону, у зв'язку з чим з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених ст. 37 Закону України «Про державну службу» не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються і підстав для проведення перерахунку пенсії відповідно до норм Закону України «Про державну службу» в редакції від 16.12.1993 року не має.
Відповідно до довідки від 03.10.2016 № 03-04/277 та уточненої №03-04-/299 від 20.10.2016 Таращанської районної ради Київської області, заробітна плата позивача на посаді головного спеціаліста з питань планування соціально-економічного розвитку території та здійснення економічних реформ секретаріату Таращанської районної ради Київської області з 01.12.2015 року становить 4069,47 грн.
Суд вважає, що у даному випадку слід застосовувати норми закону, які діяли на момент призначення пенсії. Оскільки предметом позову є перерахунок пенсії позивачу, то застосування п. 5 III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
Постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій галузей бюджетної сфери.
Загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті (на момент призначення пенсії) визначалися Законом України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу»(з наступними змінами і доповненнями) (далі - Закон №3723-XII).
Статтею 37 Закону № 3723-XII врегульовано пенсійне забезпечення державних службовців.
Відповідно до статті 37 Закону №3723-XII (у редакції, на час призначення пенсії), на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Згідно статті 37-1 Закону № 3723-XII умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався постановою КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року.
У відповідності до п. 4 даної Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014 р.), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.
Відповідно до п. 5 вказаної Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014 р.), перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики України. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики України за погодженням з Головним управлінням державної служби.
Постановою КМУ від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до вказаної Постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015 р., а саме: виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Зазначеною Постановою № 865 на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії (11.10.2016), не було визначено порядку перерахунку пенсії державного службовця.
На даний час, Кабінетом Міністрів України всупереч статті 37-1 Закону № 3723-XII також не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
Згідно статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005 р. якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до рішення Конституційного суду України від 09.02.1999 року №1-рп/99, за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Відповідно до положень ч. 1 ст.8 та ч.1 ст.58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч. 3ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія перераховується зі строків, передбачених ч. 4. ст. 45 Закону, а саме з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма потрібними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з такими документами подано після 15 числа.
Отже, перерахунок пенсії позивачу у зв`язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям має відбуватись з 01.10.2016 року, оскільки позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області з заявою про перерахунок пенсії 11.10.2016 року.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної йому пенсії державного службовця з 01.10.2016 року.
Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.
При зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 1102,40 грн., що підтверджується відповідними квитанціями.
Відповідно до ч.1ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст. 8, ч. 3 ст. 22, ч. 1 ст. 58 Конституції України, ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» (у редакції на час призначення пенсії), ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», ст.ст. 2, 6, 8, 9, 10, 11, 17-19, 71, 79, 86, 94, 158-163, 167, 185, 186, 256 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними рішення № 43 від 12.10.2016 року управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії державного службовця.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області провести ОСОБА_1 з 01 жовтня 2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця у розмірі 86 % від розміру місячної заробітної плати з врахуванням підвищення з 01 грудня 2015 року заробітних плат державним службовцям відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», виходячи із заробітної плати, зазначеної в довідці Таращанської районної ради Київської області від 03.10.2016 № 03-04/277.
Постанова підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1102,4 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Таращанський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня отримання копії даної постанови.
ГоловуючийС. А. Потеряйко