Ухвала суду № 62371288, 24.10.2016, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.10.2016
Номер справи
592/5645/16-а
Номер документу
62371288
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2016 р.Справа № 592/5645/16-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Старостіна В.В.

Суддів: Бегунца А.О. , Рєзнікової С.С.

за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 16.08.2016р. по справі № 592/5645/16-а

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області

третя особа Сумський обласний військовий комісаріат

про порушення пенсійного законодавства,

ВСТАНОВИЛА:

13.06.2016 р., позивач, ОСОБА_1, звернувся з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумської області, третя особа: Сумський обласний військовий комісаріат про порушення пенсійного законодавства в якому просив суд:

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови в перерахунку пенсії, згідно Схеми розмірів посадових окладів у національній валюті за посадами офіцерського складу Військових представництв МО України, що затверджена МО України від 30.07.2011р., протиправними.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області подати список на ім'я ОСОБА_1 до Сумського обласного військкомату для складання Довідки про розмір грошового забезпечення згідно Схеми розмірів посадових окладів затвердженої МО України 30.07.2011 р., для перерахунку пенсії в повному обсязі, у відповідності з вимогами постанови КМ України №45 від 13.02.2008 р.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 13.09.2011 р., згідно Довідки про розмір грошового забезпечення наданої Сумським обласним військкоматом, в повному обсязі, не порушуючи процедуру - Порядок проведення перерахунку пенсії, затвердженого постановою КМ України №45 від 13.02.2008 р.

Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 16.08.2016 р. по справі № 592/5645/16-а адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумської області, третя особа: Сумський обласний військовий комісаріат про порушення пенсійного законодавства задовольнити.

Визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови в перерахунку пенсії, згідно Схеми розмірів посадових окладів у національній валюті за посадами офіцерського складу Військових представництв МО України, що затверджена МО України від 30.07.2011 р., противоправними.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області подати список на ім'я ОСОБА_1 до Сумського обласного військкомату для складання Довідки про розмір грошового забезпечення згідно Схеми розмірів посадових окладів затвердженої МО України 30.07.2011 р., для перерахунку пенсії в повному обсязі, у відповідності з вимогами постанови КМ України №45 від 13.02.2008 р.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 13.09.2011 р., згідно довідки про розмір грошового забезпечення наданої Сумським обласним військкоматом, в повному обсязі, не порушуючи процедуру - Порядок проведення перерахунку пенсії, затвердженого постановою КМ України №45 від 13.02.2008 р.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

Позивач та третя особа не скористались своїм правом на подачу заперечень на апеляційну скаргу.

Колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку ч. 1 ст. 41 КАС України.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 01.01.2007 р.

17.05.2016 р. ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії (а.с. 5 - зворотній бік).

Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області на звернення позивача, листом від 31.05.2016 р. № 288/К-11 повідомило, що Кабінетом Міністрів України після 01.01.2008 р. рішень про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» не приймалось, тому, враховуючи вимоги ст. 63 вищезазначеного Закону підстави для проведення перерахунку пенсій відповідно до наказу Міністра оборони України відсутні (а.с.6).

Згідно Повідомлення про розмір пенсії станом на 01.04.2012 р., розмір пенсії ОСОБА_1 становить: 1949 грн. 48 коп., при цьому враховано: посадовий оклад - 1140 грн., оклад за військове звання - 135 грн., процентна надбавка за вислугу років - 35 % - 446 грн. 25 коп.; надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці 15 % - 171 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 50 % - 860 грн. 63 коп., премія 10 % - 114 грн., всього 2866 грн. 88 коп. Основний розмір пенсії 68 % грошового забезпечення (вислуга років 26): вид підвищення або надбавки до пенсії - 1949 грн. 48 коп. (а.с.28).

Відповідно до Листа № 11/1358 від 12.05.2016 р. Сумського обласного військового комісаріату під час складання довідки були враховані вимоги Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 11.05.2012 р. № 248/3/6/876, а саме обчислення грошового забезпечення здійснене за схемою розмірів посадових окладів за посадами офіцерського складу військових представництв, затвердженою Міністром оборони України 21.07.2011 р. за розміром премії, встановленої наказом Міністра оборони України від 26.03.2012 р. № 165 та розміром процентної надбавки за, вислугу років, відповідно до наказу Міністра оборони України від 11.06.2008 р. №260 та складає: посадовий оклад - 1400,00 грн., оклад за військовим званням - 135,00 грн., надбавка за вислугу років 35% - 537,25 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 1036,13 грн., надбавка за роботу з таємними документами 15% - 210,00 грн., премія 90 % - 1260,00 грн., всього - 4578,38 грн. (а.с.7)

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно з ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів зазначає, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до п. 1 якого перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 3 постанови КМУ від 07.11.2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» були затверджені схеми посадових окладів військовослужбовців у розмірах згідно з додатками, а пунктом 5 цієї постанови керівникам державних органів надано право в межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1 - 23 і 30 - 32 за аналогічними посадами.

Одночасно, колегія суддів звертає увагу, що Міністром оборони України від 21.07.2011 р. було затверджено Схему розмірів посадових окладів у національній валюті за посадами офіцерського складу Військових представництв Міністерства оборони відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», які були долучені до матеріалів справи (а.с. 43-44).

Таким чином, Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Міністру оборони України, визначати розміри посадових окладів, а тому колегія суддів приходить до висновку, що вищезазначений наказ, яким затверджені схеми розмірів посадових окладів у національній валюті за посадами офіцерського складу Військових представництв Міністерства оборони, є підставою для перерахунку пенсії позивача відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення зазначених осіб - посадовий оклад.

Враховуючи зазначене, колегія суддів вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням нового розміру грошового забезпечення, визначеного наказом Міністра оборони України від 21.07.2011 р.

Посилання відповідача на те, що Пенсійний фонд України у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не повідомляв відповідача про наявність підстав для перерахунку пенсій військовослужбовцям у зв'язку з виданням Міністром оборони України вищезазначеного наказу на думку колегії суддів є безпідставним.

Відповідно до п. 2, 3 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Згідно з п. 3.18 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, що затверджене Наказом Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 р., на підставі списків обласні військові комісаріати та військова частина А0515 готують для перерахунку пенсій довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій та в місячний строк подають їх до головних управлінь Пенсійного фонду України.

Колегія суддів зазначає, що органи Пенсійного фонду самостійно не визначають розміри грошового забезпечення, і Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зможе здійснити перерахунок пенсії позивача лише за наявності довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів зазначає, що права позивача підлягають захисту, однак, позовні вимоги ОСОБА_1, щодо здійснення йому перерахунку пенсії починаючи з 13.09.2011 р. по 13.12.2015 р. є необґрунтованими, та в цій частині мають бути залишені без розгляду з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Встановлене законом обмеження строків передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених КАС України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Практика Європейського суду з прав людини, яка відповідно до ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" є джерелом права, також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмежено, в тому числі і встановленням строку для звернення до суду за захистом порушених прав.

Згідно з ст. 100 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Відповідно до абз. 21 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Враховуючи те, що пенсійні виплати є періодичними щомісячними платежами, а отже про порушення своїх прав позивач мав дізнатися починаючи з 2011 року.

Позивачем ні суду першої інстанції, ні суду апеляційної інстанції не надано доказів наявності поважних причин пропуску строку звернення до суду та наявності причин, які перешкоджали позивачу звернутися до суду своєчасно.

Колегія суддів зазначає, що поважними причинами пропуску строку на подання позову можуть бути визнані лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звертається до суду, пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та повинні бути підтверджені належними доказами.

Відповідно до ч.2 ст.100 КАС України позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

З огляду на наведене колегія суддів зазначає, що оскільки позивачем пропущено строк звернення до суду з позовними вимогами за період з 13.09.2011р. по 13.12.2015 р., то позов в цій частині підлягає залишенню без розгляду.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

Керуючись ст. 41, 155, 160, 167, 195, п.4 ч.1 ст.198, п.4 ч.1 ст. 202, 205, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області задовольнити частково.

Постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 16.08.2016 р. по справі № 592/5645/16-а скасувати в частині задоволення позову ОСОБА_1 за період з 13.09.2011р. по 13.12.2015 р. та в цій частині позов залишити без розгляду.

В іншій частині Ковпаківського районного суду м. Суми від 16.08.2016 р. по справі № 592/5645/16-а залишити без змін.

Стягнути з Державного бюджету за рахунок бюджетних асигнувань за зобов'язаннями Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (банківські реквізити отримувач УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999628, банк: ГУ ДКСУ в Харківській області, рахунок - 31210206781011, код класифікації доходів бюджету - 22030001, код ЄДРПОУ Харківського апеляційного адміністративного суду 3433117) судовий збір у розмірі 606,32 грн. (шістсот шість грн. тридцять дві коп.)

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касасційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Старостін В.В.Судді(підпис) (підпис) Бегунц А.О. Рєзнікова С.С.

Повний текст ухвали виготовлений 31.10.2016 р.