Ухвала суду № 62371154, 25.10.2016, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.10.2016
Номер справи
524/618/16-а
Номер документу
62371154
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 жовтня 2016 р.Справа № 524/618/16-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Дюкарєвої С.В.

Суддів: Жигилія С.П., Перцової Т.С.

за участю: секретаря судового засідання - Мороз Є.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області на постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 25.05.2016р. по справі № 524/618/16-а

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Національної поліції в Полтавській області, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області

про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач - ОСОБА_1, звернувся до Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Полтавській області та Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в якому просив суд: зобов'язати Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області розрахувати розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для призначенця пенсії на підставі Довідки про додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні, місяці служби підряд перед звільненням), що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" вих. № 12/43/36/3/01-2015 від 07 грудня 2015 року, виданої Управлінням Державної служби охорони при УМВС України в Полтавській області та направити довідку та грошовий атестат до Управління Пенсійного фонду України в Полтавських області з поданням про перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії.

Постановою Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 25 травня 2016 року адміністративний позов ОСОБА_1 - задоволено.

Зобов'язано Управління Міністерства внутрішніх справ України (в Полтавській області (вул. Пушкіна, 83, м. Полтава, 36000) розрахувати розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1) для призначенця пенсії на підставі Довідки про додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні, місяці служби підряд перед звільненням), що подаються для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» вих. № 12/43/36/3/01-2015 від 07 грудня 2015 року, виданої Управлінням Державної служби охорони при УМВС України в Полтавській області та направити довідку та грошовий атестат до Управління Пенсійного фонду України в Полтавських області з поданням про перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії.

Відповідач - Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області, не погодившись із судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 25 травня 2016 року та прийняти нове рішення, яким адміністративний позов залишити без задоволення.

Вказує, що задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов до неправомірного висновку про їх обґрунтованість. Зазначив, що відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», при обчисленні розміру пенсії враховуються лише щомісячні додаткові види грошового забезпечення, тобто ті, що мають постійний характер, а не одноразові. Таким чином, у відповідача відсутні правові підстави надати розрахунок грошового забезпечення на підставі довідки, яку позивач отримав від Управління державної служби охорони від 07.12.2015 року, оскільки в цій довідці вказані не тільки ті види грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія, а й усі доплати і надбавки, які мають одноразовий характер - матеріальна допомога на оздоровлення, одноразові премії, доплата за роботу у нічний час, і таке інше.

Сторони в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені у встановленому законом порядку.

Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для вирішення справи, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не визнана судом обов'язковою, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності сторін, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час розгляду справи в суді апеляційної інстанції, що 06 листопада 2013 року наказом УДСО при УМВС України в Полтавській області № 142 о/с ОСОБА_1 було звільнено на пенсію.

З 07 листопада 2013 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" йому призначено пенсію за вислугу років.

Згідно подання та матеріалів оформлених Міністерством внутрішніх справ у Полтавській області від 21 вересня 2011 року, а також довідки про додаткові види грошового забезпечення від 14 листопада 2013 року № 9/3-4461/пр та грошового атестату № 37 виданих Управлінням державної служби охорони при УМВС України в Полтавській області, йому призначено пенсію з грошового забезпечення, яке склалось наступним чином: посадовий оклад - 560,00 гривень; підвищення посадового окладу - 84,00 гривень; оклад за військовим званням - 65,00 гривень; надбавка за вислугу років 40% - 283,60 гривень; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 1100,37 гривень.

При цьому у довідці про щомісячні додаткові види грошового забезпечення № 9/3-4461/Пр від 14 листопада 2013 року, які враховувалась при нарахуванні пенсії, було вказано не всі види додаткового грошового забезпечення, які йому виплачувались та на які нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

15 грудня 2015 року позивач отримав від УДСО при УМВС України в Полтавській області довідку вих. № 12/43/36/3/01-2015 від 07 грудня 2015 року про додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням), що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у якій зазначено всі види додаткового грошового забезпечення, на які нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

23 грудня 2015 року позивач звернувся до УМВС України в Полтавській області із заявою, у якій просив розрахувати розмір грошового забезпечення для призначення йому пенсії на підставі довідки вих. № 12/43/36/3/01-2015 від 07 грудня 2015 року про додаткові види грошового забезпечення та направити до Управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зазначену довідку та грошовий атестат з поданням про перерахунок раніше призначеної йому пенсії.

25 січня 2016 року ОСОБА_1 отримав від відповідача повідомлення про відмову у направленні до ПФУ у Полтавській області довідки № 12/43/36/3/01-2015 від 07 грудня 2015 року та подання про перерахунок пенсії у зв'язку з тим, що у довідці зазначені види грошового забезпечення, які носять не постійний, а компенсаційний характер.

Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки на всі виплати, які були вказані у довідці про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 07.12.2015 року № 12/43/36/3/01-2015 нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, то вказані суми мають бути враховані при обчисленні пенсії позивача.

Колегія суддів погоджується з даними висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначені умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною третьою цієї ж статті Закону (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі статтею 41 Закону №1058-IV до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» (далі - постанова №393) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20 грудня 1991 року №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації. Частиною першою статті 9 Закону №2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Також вказаною постановою упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (п.3 цієї постанови). Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток №25 до постанови №1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений ст.9-1 Закону №2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

Законом №2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (ч.1 ст.10-1 цього Закону).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою №1294 та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (пп. 3 п.5 постанови №1294, пп. 30.4 п.30 розділу ХХХ Інструкції).

Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини 2 статті 9 Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Як вбачається із довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення 07.12.2015 року № 12/43/36/3/01-2015, на всі виплати, що включені до неї, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

На підставі викладеного, враховуючи, що на всі виплати, включені в дану довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що вказані виплати відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 10 березня 2015 року у справі № 21-70а15.

Відповідно до ч. 2 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.

Згідно п. 2.3.4., 2.3.5. Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення пенсій та отримання пільг військовослужбовцям Національної гвардії України, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, звільненим зі служби, та членам їх сімей, затвердженої наказом МВС України № 611 від 25.06.2013 року (чинної на час виникнення спірних правовідносин), на уповноважений структурний підрозділ покладається, взаємодія з територіальними органами Пенсійного фонду України з питань оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій; визначення розміру грошового забезпечення для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону про пенсійне забезпечення.

У відповідності до п. 351 Інструкції, уповноважений структурний підрозділ повинен прийняти від особи, якій оформлюється пенсія, заяву про призначення (перерахунок) пенсії та документи згідно з Порядком.

З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що дії відповідача з відмови у розрахунку розміру грошового забезпечення на підставі наданої йому довідки та підготовці подання про перерахунок пенсії є неправомірними.

У відповідності до ст. 159 КАС України судове рішення повинне бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції відповідає вимогам ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для задоволення вимог апеляційної скарги відповідача колегією суддів не встановлено.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.

Відповідно до ч.1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову чи ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись ст. ст. 41, 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області - залишити без задоволення.

Постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 25.05.2016р. по справі № 524/618/16-а - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Дюкарєва С.В.Судді(підпис) (підпис) Жигилій С.П. Перцова Т.С. Повний текст ухвали виготовлений 31.10.2016 р.