Ухвала суду № 62370967, 27.10.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.10.2016
Номер справи
813/2671/16
Номер документу
62370967
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2016 року Справа № 876/7387/16

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді: Кухтея Р.В.

суддів: Онишкевича Т.В., Іщук Л.П.

з участю секретаря судового засідання: Джули В.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України на ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2016 року про залишення позовної заяви без розгляду за позовом Державної служби геології та надр України до Приватного акціонерного товариства "Галичина" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами,

в с т а н о в и в :

У серпні 2016 року Державна служба геології та надр України звернулася в суд із зазначеним адміністративним позовом, в якому просила припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4597 від 10.11.2014 ПрАТ «Галичина».

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 06.09.2016 позовну заяву було залишено без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.

Не погоджуючись з вищезазначеною ухвалою, Державна служба геології та надр України подала апеляційну скаргу, в якій зазначено, що Закон України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» не передбачає вжиття заходів реагування виключно в судовому порядку, як це передбачає п.5 ч.1 ст.183-2 КАС України, а тому відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк. Крім того, Державною службою геології та надр України було направлено на адресу відповідача лист № 8008/13/14-16 від 28.04.2016, який отримано уповноваженою особою відповідача 05.05.2016 з проханням викласти власну позицію стосовно згоди/незгоди на припинення права користування надрами Радехів-Галичанської ділянки, згідно зі спеціальним дозволом на користування надрами № 4597 від 10.11.2014. Тому строк позовної давності слід рахувати з 20.05.2016, тобто з моменту закінчення 15-денного строку для надання згоди/незгоди на припинення дії спеціального дозволу на користування надрами.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, а тому колегія суддів, відповідно до ч.1 ст.41 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності сторін, без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши наявні в справі письмові докази та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а ухвалу суду першої інстанції без змін, виходячи з наступного.

З матеріалів справи видно, що Держгеонадра України було надано ПрАТ "Галичина" спеціальний дозвіл на користування надрами № 4597 від 10.11.2014 з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки питних підземних вод.

Відповідно до наказу № 299 від 24.09.2015 та направлення на проведення перевірки № 437-14/02 від 18.12.2015 Держгеонадра України було проведено перевірку ПрАТ "Галичина" з питань дотримання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення надр, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення (води, грязі лікувальні), за результатами якої складено акт перевірки № 02-01/06/2015/41/п-122 від 25.12.2015.

На підставі вищезазначеного акту було внесено припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері надрокористування № 446-14/02 від 25.12.2015 та встановлено строк до 05.01.2016.

Наказом Держгеонадра України № 65 від 18.02.2016 "Щодо анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень" зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами № 4597 від 10.11.2014 та надано ПрАТ "Галичина" 30 календарних днів для усунення виявлених порушень.

Листом № 2855/13/14-16 від 26.02.2016 Держгеонадра України повідомило ПрАТ "Галичина" про зупинення дії спеціального дозволу на підставі наказу №65 від 18.02.2016.

18.03.2016 за № 177-16/02 Західним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадра України внесено подання від на анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4597 від 10.11.2014.

Листом № 8008/13/14-16 від 28.04.2016 позивачем було запропоновано ПрАТ "Галичина" в 15 денний строк надати до Держгеонадр України власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування спеціальним дозволом на користування надрами № 4597 від 10.11.2014 у зв'язку з неусуненням причин зупинення його дії, який було отримано відповідачем 05.05.2016.

11.05.2016 ПрАТ "Галичина" було надано відповідь за № 659, у якій просило продовжити строк для усунення порушення, які слугували підставою для зупинення дії спеціального дозволу та відповідно до ч.2 ст.26 Кодексу про надра проінформувало, що ПрАТ "Галичина" не погоджується на припинення права користування надрами згідно спеціального дозволу на користування надрами № 4597 від 10.11.2014, яка отримана позивачем 16.05.2016.

Залишаючи без розгляду позовну заяву, суд першої інстанції виходив з того, що строк звернення позивача до суду з позовом про анулювання спеціального дозволу на користування надрами слід обраховувати з 16.05.2016. Зазначив, що Держгеонадр України було пропущено 15-денний строк звернення до суду, встановлений частиною другою статті 99 КАС України.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає їх вірними та такими, що відповідають нормам матеріального та процесуального права, а також фактичним обставинам справи, з огляду на наступне.

Відповідно до приписів статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі: якщо відпала потреба у користуванні надрами; закінчення встановленого строку користування надрами; припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.

Таким чином, право користування надрами у випадку, передбаченому пунктом 6 частини першої статті 26 Кодексу України про надра, припиняється у судовому порядку за обов'язкової умови, що користувач не згідний з таким припиненням.

Частиною першою статті 99 КАС України передбачено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно з частиною другою статті 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог. Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень щодо справ, зазначених у пункті 5 частини першої статті 183-2 цього Кодексу, встановлюється 15-денний строк, який обчислюється з дня виявлення суб'єктом владних повноважень підстав для звернення до адміністративного суду. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.

Отже, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інтонації, що саме з 16.05.2016 слід обраховувати початок перебігу 15-денного строку звернення Держгеонадра України до суду з позовом про анулювання спеціального дозволу на користування надрами.

При цьому, суд критично оцінив посилання позивача щодо того, що до вказаних правовідносин застосовується шестимісячний строк звернення до суду, оскільки положеннями КАС України встановлений інший (спеціальний) строк, для звернення до адміністративного суду, ніж встановлений статтею 99 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Позовна заява відповідно до частини 2 статті 100 КАС України може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

Отже, з урахуванням вищенаведеного, відповідно ч.3 ст. 99 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, а оскільки позивачем не долучено доказів поважності причин пропуску строку звернення до адміністративного суду, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції підставно залишив позовну заяву без розгляду.

У зв'язку з вищевикладеним, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції, вирішуючи даний спір, прийшов до обґрунтованих і законних висновків про залишення позовної заяви без розгляду, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції і не свідчать про порушення судом норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а тому відповідно до ст.200 КАС України не можуть бути підставою для скасування оскаржуваної ухвали.

Керуючись ст. ст. 41, 160, 195, 199, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,

у х в а л и в :

Апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України - залишити без задоволення, а ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2016 року про залишення позовної заяви без розгляду по справі № 813/2671/16 - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня складання ухвали в повному обсязі.

Головуючий : Р.В.Кухтей

Судді : Т.В. Онишкевич

Л.П. Іщук

Повний текст ухвали складено 01.11.2016.