ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
_____________
УХВАЛА
"31" жовтня 2016 р. Справа № 922/999/16
вх. № 999/16
Суддя господарського суду: Лаврова Л.С.
при секретарі судового засідання: Пунтус Д.А.
розглянувши скаргу на дії органу державної виконавчої служби
за позовом Публічного АТ "НАК "Нафтогаз України" м. Київ
до Луганськиого національного аграрного університету, 3-я особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області, м.Сєвєродонецьк
за участю:
представника стягувача (скаржника) - не зявився,
представника боржника - не зявився,
представника третьої особи - не зявився,
представника ВДВС ОСОБА_1 б/н від 30.09.2016 року.
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Харківської області від 07 червня 2016 року по справі 922/999/16 було задоволено позовні вимоги та стягнуто з Луганського національного аграрного університету (61002, м.Харків, вул. Артема, 44, код ЄДРПОУ 00493669) на користь Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (01001, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 6, ідентифікаційний код 20077720) основний борг в розмірі 1426304,96 грн., пеню в сумі 196537,49 грн., 3% річних в розмірі 81843,55 грн., інфляційних втрат в розмірі 1138156,02 грн. та судовий збір у розмірі 42642,63 грн.
22.06.2016 року на виконання рішення Господарського суду Харківської області від 07.06.2016 року видано відповідний наказ.
05.09.2016 року від ПАТ "НАК "Нафтогаз України" до суду надійшла скарга на дії Київського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області, щодо винесення 18.08.2016 р. постанови ДРВП №51988299 про відмову у відкритті виконавчого провадження.
В обґрунтування скарги заявник посилається на порушення Київським ВДВС Головного територіального управління юстиції у Харківській області п.8 частини першої ст. 26 Закону України "Про виконавче провадження".
Представник ПАТ «НАК «Нафтогаз України», на електронну адресу господарського суду 31.10.2016 р. за вх. № 2121, надав додаткові пояснення по скарзі. Надані пояснення судом досліджено та долучено до матеріалів справи.
31.10.2016 р. через канцелярію господарського суду від Київського відділу державної виконавчої служби м. Харків Головного територіального управління юстиції у Харківській області надійшли документи за супровідним листом (вх. №35782) для долучення до матеріалів справи, а саме: витяги з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Надані документи судом досліджено та долучено до матеріалів справи.
В додаткових поясненнях по скарзі скаржник стверджує, що Оглядовий лист ВГСУ від 28.01.2016 р. N 01-06/131/16 не в повній мірі відповідає правовій позиції ВСУ, яка була висловлена останнім при перегляді інших справ, однак, яких саме скаржник не вказує, окрім справи №3-316гс15. Пояснення скаржника побудовані на довільному тлумаченні постанови ВСУ від 8 липня 2015 р. у справі №3-316гс15, висновки якого не суперечать правовій позиції викладеній в Оглядовому листі ВГСУ N 01-06/131/16.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, суд виходить з наступного.
У відповідності до статті 82 Закону України "Про виконавче провадження" боржник має право оскаржувати рішення, дії або бездіяльність державного виконавця та інших посадових осіб державної виконавчої служби виключно в судовому порядку. Рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ.
Згідно 9.13. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012 р. № 9 "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" вказано, що за результатами розгляду скарги виноситься ухвала, в якій господарський суд або визнає доводи заявника правомірними і залежно від їх змісту визнає постанову державного виконавця щодо здійснення заходів виконавчого провадження недійсною, або визнає дії чи бездіяльність органу Державної виконавчої служби незаконними, чи визнає недійсними наслідки виконавчих дій, або зобов'язує орган державної виконавчої служби здійснити певні виконавчі дії, якщо він ухиляється від їх виконання без достатніх підстав, або визнає доводи скаржника неправомірними і скаргу відхиляє.
Відповідно до п. 1 ст. 3 ЗУ «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду.
Вищий господарський суд України в п. 11 Оглядового листа від 28.01.2016 р. N 01-06/131/16 Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням господарськими судами Закону України "Про виконавче провадження" (за матеріалами справ, розглянутих у касаційному порядку ВГСУ), зазначав наступне.
Судові рішення про стягнення коштів боржників (розпорядників та одержувачів бюджетних коштів, а також підприємств, установ та організацій, рахунки яких відкриті в органах Державної казначейської служби України) виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Державної казначейської служби України. Ця обставина унеможливлює здійснення виконавчого провадження, тому державний виконавець зобов'язаний відмовити у відкритті виконавчого провадження відповідно до пункту 8 частини першої статті 26 Закону.
Відповідно до витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, наданих Київським ВДВС Головного територіального управління юстиції у Харківській області, організаційно-правова форма Луганського національного аграрного університету державна організація (установа, заклад).
Згідно з частиною другою статті 3 Закону (в редакції від 19.09.2013 N 583-VII) рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
В абзаці другому підпункту 1 пункту 9 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України, встановлено, що до законодавчого врегулювання безспірного списання коштів бюджету та відшкодування збитків, завданих бюджету, безспірне списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) здійснюється Казначейством України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за черговістю надходження таких рішень, щодо видатків бюджету - в межах відповідних бюджетних призначень та наданих бюджетних асигнувань.
На виконання частини другої статті 3 Закону і пункту 9 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України постановою від 03.08.2011 N 845 затвердив Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - Порядок).
Згідно з абзацом третім пункту 2, пункту 3 цього Порядку рішення про стягнення коштів боржників (розпорядників (бюджетних установ) та одержувачів бюджетних коштів, а також підприємств, установ та організацій, рахунки яких відкриті в органах Державної казначейської служби України) виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Державної казначейської служби України у порядку черговості надходження таких документів у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Пунктом 24 Порядку передбачено, що стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Державної казначейської служби України, в якому обслуговується боржник, документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку.
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 26 Закону державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження у разі наявності інших передбачених законом обставин, що виключають здійснення виконавчого провадження.
Отже, державний виконавець не має підстав для прийняття виконавчого документа до виконання, оскільки у цій справі виконавчий документ повинен виконуватися виключно органами Державної казначейської служби України відповідно до Порядку.
Такий висновок узгоджується і з правовою позицією викладеною в постанові ВГСУ від 18.02.2015 по справі № 916/859/14.
За таких обставин скарга стягувача на дії органу державної виконавчої служби не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 86, 1212 ГПК України,
УХВАЛИВ:
Відмовити в задоволенні скарги ПАТ НАК «Нафтогаз України» на дії органу ДВС.
Суддя Лаврова Л.С.