Постанова № 62369458, 26.10.2016, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
26.10.2016
Номер справи
810/1204/16
Номер документу
62369458
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

26 жовтня 2016 року № 810/1204/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Огурцова О.П. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1до Тимчасово виконуючого обов'язки командира військової частини А1975 Макакенка Віталія Михайловичапровизнання протиправним та скасування наказу від 04.02.2016 № 12

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Тимчасово виконуючого обов'язки командира військової частини А1975 Макакенка Віталія Михайловича про визнання протиправним та скасування наказу від 04.02.2016 № 12.

Ухвалами Київського окружного адміністративного суду від 08.04.2015 відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 01.06.2016 справу № 810/1204/16 за позовом ОСОБА_1 до Тимчасово виконуючого обов'язки командира військової частини А1975 Макакенко Віталія Михайловича про визнання протиправним та скасування наказу від 04.02.2016 № 12, було передано на розгляд до Окружного адміністративного суду м. Києва, відповідно до статті 22 Кодексу адміністративного судочинства України.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує, тим, що розслідування, яке проводилось перед притягнення його до відповідальності проводилось формально та не у повному обсязі та особа, яка проводила розслідування, відповідно до статті 85 Закону України "Про Дисциплінарний статут Збройних сил України", не мала права проводити відповідне розслідування. Також позивач посилався на те, що у нього не було відібрано пояснень, його не було ознайомлено з його службовою характеристикою та актом службового розслідування.

Позивач у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов у повному обсязі.

Відповідач проти позовних вимог заперечив, надав суду письмові пояснення, у яких просив залишити позов без задоволення. В наданих суду письмових пояснення відповідач зазначив про те, що позивачу інформація щодо вимоги про прибуття для належного оформлення та доведення матеріалів службового розслідування доводилась, але він відповідну вимогу свідомо ігнорував. також відповідач зазначив про те, що довідку по відмову розписуватись в акті розслідування неможливо було відпрацювати, оскільки позивач не відмовлявся прибути для оформлення аркушів бесіди, але в кінцевому результаті не прибув взагалі.

Відповідач у судовому засіданні заперечив проти позовних вимог та просив суд відмовити у задоволенні позову.

Відповідно до частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України суд, ухвалив продовжити розгляд справи у письмовому провадженні.

Під час судового розгляду справи, суд,-

В С Т А Н О В И В:

Наказом Міністерства оборони України № 0115 від 12.06.1993 ОСОБА_1 був призначений у розпорядження командувача 6 танкової артилерії.

Наказом Командування Повітряних Сил Збройних Сил України № 5 від 05.03.2015 ОСОБА_1 був призначений на посаду заступника командира батальону по роботі з особовим складом до 03.06.2015.

Наказом Командування Повітряних Сил Збройних Сил України № 229 від 06.03.2015 ОСОБА_1 було тимчасово призначено на посаду заступника командира батальону по роботі з особовим складом у військовій частині А1795.

На підставі наказу командира Військової частини А1975 № 270 від 31.12.2015 ОСОБА_1 було відряджено у Військову частину А 2860 (н.п. Нові Петрівці) терміном 30 діб з 31.12.2015 по 29.01.2016 на посаду командира 10 окремого радіолокаційного взводу - для несення бойового чергування на позиції призначення.

23.01.2016 ТВО командиром військової частини А1975 майором Макакенком В. М. видано наказ №6 "Про призначення службового розслідування", яким з метою уточнення причин та умов за яких 23.01.2016 під час роботи ТВО командира військової частини А1975 майора Макакенка В.М. та оголошення "Готовність №1" від агрегатів живлення обслуга 10 окремого радіолокаційного взводу заходи за сигналом не виконала призначено службове розслідування.

ТВО командира військової частини А1975 майором Макакенко В. М. складено акт службового розслідування за фактом невиконання "Готовності № 1" обслугою окремого радіолокаційного взводу від агрегатів живлення.

04.02.2016 ТВО командиром військової частини А1975 майором Макакенком В. М. видано наказ № 12 "Про результати службового розслідування" відповідно до пункту 4 якого наказано майору ОСОБА_1 за низькій контроль боєздатності озброєння і техніки взводу, за порушення порядку проведення щоденного - технічного обслуговування, не підтримання озброєння і техніки в постійній бойовій готовності, не вжиття заходів щодо несвоєчасного відновлення оголосити - "догану".

ОСОБА_1 не погоджуючись з наказом № 12 від 04.02.2016 в частині накладення на нього стягнення звернувся з відповідним позовом до суду.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до преамбули Дисциплінарного статуту Збройних Сил України затвердженого Законом України № 551-XIV від 24.03.1999 цей Статут визначає сутність військової дисципліни, обов'язки військовослужбовців щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг. Усі військовослужбовці Збройних Сил України незалежно від своїх військових звань, службового становища та заслуг повинні неухильно керуватися вимогами цього Статуту.

Відповідно до статті 1 зазначеного Дисциплінарного військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України.

Статтею 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України затвердженого Законом України №551-XIV від 24.03.1999 встановлено, що військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця: додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів; бути пильним, зберігати державну та військову таємницю; додержуватися визначених військовими статутами правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство; виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.

Згідно зі статтею 5 вказаного Дисциплінарного статуту за стан дисципліни у військовому з'єднанні, частині (підрозділі), закладі та установі відповідає командир. Інтереси захисту Вітчизни зобов'язують командира постійно підтримувати військову дисципліну, вимагати її додержання від підлеглих, не залишати поза увагою жодного дисциплінарного правопорушення. Стосовно кожного випадку правопорушення командир зобов'язаний прийняти рішення щодо необхідності притягнення винного до відповідальності залежно від обставин скоєння правопорушення, ступеня вини, попередньої поведінки порушника та розміру завданих державі та іншим особам збитків.

Відповідно до пункту 45 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України затвердженого Законом України № 551-XIV від 24.03.1999 у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків, порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов'язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення.

Згідно зі статтею 68 вказаного Дисциплінарного статуту на молодших та старших офіцерів можуть бути накладені такі дисциплінарні стягнення: а) зауваження; б) догана; в) сувора догана; г) попередження про неповну службову відповідність; д) пониження в посаді; е) пониження військового звання на один ступінь; є) звільнення з військової служби за службовою невідповідністю; ж) позбавлення військового звання.

Статтею 83 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України затвердженого Законом України № 551-XIV від 24.03.1999 передбачено, що на військовослужбовця, який порушує військову дисципліну або громадський порядок, можуть бути накладені лише ті дисциплінарні стягнення, які визначені цим Статутом і відповідають військовому званню військовослужбовця та дисциплінарній владі командира, що вирішив накласти на винну особу дисциплінарне стягнення.

Згідно із статтею 84 вказаного Дисциплінарного статуту прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування. Воно проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини.

Відповідно до статті 85 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України затвердженого Законом України № 551-XIV від 24.03.1999 службове розслідування призначається письмовим наказом командира, який вирішив притягти військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності. Воно може бути проведено особисто командиром, доручено офіцерові чи прапорщикові (мічманові), а у разі вчинення правопорушення рядовим (матросом) чи сержантом (старшиною) - також сержантові (старшині).

Статтею 86 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України затвердженого Законом України № 551-XIV від 24.03.1999 встановлено, що після розгляду письмової доповіді про проведення службового розслідування командир проводить бесіду з військовослужбовцем, який вчинив правопорушення. Якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир приймає рішення про накладення дисциплінарного стягнення.

Пунктом 4 Інструкції про порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України затвердженої наказом Міністра оборони України № 82 від 15.03.2004 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.03.2004 за № 385/8984 встановлено, що за результатами службового розслідування складається акт. Акт службового розслідування підписується особами, якими воно проводилося. Кожен учасник розслідування має право викласти свою окрему думку. Після підписання акт службового розслідування подається на розгляд посадовій особі, яка призначила розслідування. До акта додаються всі матеріали розслідування. Посадова особа, яка призначала службове розслідування, проводить бесіду з військовослужбовцем, стосовно якого воно проводилось. За результатами бесіди оформляється аркуш бесіди із зазначенням дати її проведення, а також заперечень, прохань (побажань) особи, стосовно якої проведено службове розслідування. Аркуш бесіди підписується особою, яка проводила бесіду, військовослужбовцем, з яким вона проводилась, присутніми посадовими особами та його безпосереднім начальником. У разі ухилення військовослужбовця від проведення бесіди або відмови підписати аркуш бесіди посадовою особою в ньому робиться відповідний запис про відмову. Аркуш бесіди зберігається з матеріалами службового розслідування. У разі, якщо службове розслідування проводилося органом Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, акт та матеріали службового розслідування передаються на розгляд відповідним командирам (начальникам).

Згідно з підпунктами 5.1 та 5.3 пункту 5 вказаної Інструкції посадова особа, яка призначала службове розслідування, розглядає у 10-денний термін акт та всі інші матеріали службового розслідування і приймає відповідне рішення.. Притягнення військовослужбовця за результатами службового розслідування до відповідальності здійснюється згідно з вимогами чинного законодавства. Дисциплінарне стягнення накладається у терміни, визначені Дисциплінарним статутом Збройних Сил України.

Відповідно до статті 87 вказаного Дисциплінарного статуту дисциплінарне стягнення має бути накладене не пізніше ніж за 10 діб від дня, коли командирові (начальникові) стало відомо про правопорушення, а у разі провадження службового розслідування - протягом місяця від дня його закінчення. Під час накладення дисциплінарного стягнення командир не має права принижувати гідність підлеглого.

Пунктом 97 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України затвердженого Законом України № 551-XIV від 24.03.1999 передбачено, що про накладені дисциплінарні стягнення оголошується: рядовим (матросам) - особисто чи перед строєм; сержантам (старшинам) - особисто, на нараді чи перед строєм сержантів (старшин); офіцерському складу та військовослужбовцям військової служби за контрактом - особисто, у письмовому розпорядженні, на нараді чи перед строєм військовослужбовців, які мають військові звання (обіймають посади) не нижче за військове звання (посаду) військовослужбовця, що вчинив правопорушення. Крім того, дисциплінарні стягнення можуть оголошуватися в письмовому наказі.

Таким чином, прийняттю посадовою особою, яка призначила перевірку, рішення про накладення дисциплінарного стягнення передує дослідження змісту акта розслідування та безпосередня бесіда з відповідним військовослужбовцем.

Пунктом 4 наказу № 12 від 04.02.2016 позивачу, за низькій контроль боєздатності озброєння і техніки взводу, за порушення порядку проведення щоденного - технічного обслуговування, не підтримання озброєння і техніки в постійній бойовій готовності, не вжиття заходів щодо несвоєчасного відновлення, оголошено - "догану".

В матеріалах справи докази на підтвердження факту проведення з позивачем бесіди, яка мала бути оформлена у вигляді аркушу бесіди та ознайомлення позивача з результатами службового розслідування відсутні, крім того відповідачем факт того, що з позивачем бесіда не проводилась не заперечується.

Посилання відповідача на факт того, що позивач ухилявся від проведення бесіди та ознайомлення з матеріалами службового розслідування та їх підписання, що підтверджується відповідними рапортами та поясненнями, які наявні в матеріалах справи не приймаються судом до уваги з огляду на те, що доказів на підтвердження вчинення дій щодо проведення співбесіди з позивачем до 04.02.2016 відповідачем суду не надано, а в наданих позивачем документах містяться дані про події що мали місце 04.02.2016 та в пізніші дати.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про те, що незабезпечення позивачу права на надання пояснень з приводу фактів, які стали підставою для призначення службового розслідування, які, в свою чергу, могли б з'ясувати причини виникнення виявленого порушення, встановити ступінь вини позивача у цьому, тощо, є достатньою підставою для скасування оскаржуваного рішення.

Аналогічна позиція викладена в ухвалі Київського апеляційного адміністративного суду від 29.09.2016 у справі № 810/1158/16.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З огляду на викладене, керуючись вимогами статей 69-71, 94, 160-165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов - задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини А1975 №12 від 04.02.2016 "Про результати службового розслідування" в частині накладення стягнення на майора ОСОБА_1.

Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.П. Огурцов