ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
07 липня 2011 року № 2а-3496/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Федорчука А.Б., розглянувши матеріали адміністративної справи та додані до неї документи в письмовому провадженні
за позовом Товаристваз обмеженою відповідальністю "Керамир-Україна" до Державного реєстратора Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації ОСОБА_1 про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії На підставі ч. 6 ст. 128 КАС України, Суд розглядає справу у письмовому провадженні.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач в особі Товариства з обмеженою відповідальністю «Керамир-Україна»звернувся до Державного реєстратора Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації ОСОБА_1 про визнання незаконними дії державного реєстратора Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Дніпровської РДА в м. Києві, ОСОБА_1, щодо відмови в проведенні реєстраційної дії «державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи»стосовно внесення змін щодо засновників Товариства з обмеженою відповідальністю «Керамир-Україна», а саме: виходу Товариства з обмеженою відповідальністю «Керамін»(податковий номер: 31626894), Приватного підприємства «Юридична компанія «Кронос»(податковий номер: 31626894) із складу засновників Товариства з обмеженою відповідальністю «Керамир-Україна»(податковий номер: 34647058) та передання їхніх часток в статутному капіталі останнього на користь ОСОБА_2 (м. Горі, вул. Кутузова, 12; паспорт 09АК39266, виданий посольством Грузії в Україні 26.03.2010 року); зобовязати державного реєстратора, ОСОБА_1, або іншого державного реєстратора державного реєстратора Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Дніпровської РДА в м. Києві внести зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо засновників Товариства з обмеженою відповідальністю «Керамир-Україна», а саме: виходу Товариства з обмеженою відповідальністю «Керамін»(податковий номер: 31626894), Приватного підприємства «Юридична компанія «Кронос»(податковий номер: 31626894) із складу засновників Товариства з обмеженою відповідальністю «Керамир-Україна»(податковий номер: 34647058) та передання їхніх часток в статутному капіталі останнього на користь ОСОБА_2 (м. Горі, вул. Кутузова, 12; паспорт 09АК39266, виданий посольством Грузії в Україні 26.03.2010 року).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у лютому 2011 року Позивачем подано Відповідачу комплект документів на проведення державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ «Керамир-Україна»повязаних зі зміною складу засновників та збільшення установчих документів. Позивач зазначає, що державному реєстратору було надано документи в обємі та достатні для здійснення державної реєстрації нової редакції статуту ТОВ «Керамир-Україна», а Повідомлення державного реєстратора №42/19 від 10.02.2011 р. про залишення документів без розгляду є необґрунтованим.
Відповідачі до суду не зявлялися, хоча були належним чином повідомлені про судовий розгляд справи, відповідно до вимог статей 35, 37 Кодексу адміністративного судочинства України. Заперечень проти позову до суду не надходило.
Судом направлено на адресу Державного реєстратора Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації ОСОБА_1 запит про надання реєстраційної справи та надання інформації стосовно припинення підприємницької діяльності ТОВ «Керамир-Україна».
На адресу Окружного адміністративного суду міста Києва копія витягу з реєстраційної справи ТОВ «Керамир-Україна».
У відповідності до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Товариством з обмеженою відповідальністю «Керамир-Україна»(надалі по тексту ТОВ «Керамир-Україна») 08.02.2011 року представник Позивача звернувся до Державного реєстратора Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації ОСОБА_1 комплект документів на проведення державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ «Керамир-Україна»повязаних зі зміною складу засновників
Повідомленням № 42/19 від 10.02.2011 р. Державним реєстратором Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації ОСОБА_1 було повідомлено ТОВ «Керамир-Україна»(надалі по тексту Позивач) про залишення документів без розгляду у відповідності до ч.2 ст. 35 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців»від 15.05.2003р. №3575-IV.
У відповідності до ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців»від 15.05.2003р. №3575-IV (надалі по тексту Закон №3575-IV) у цьому Законі терміни вживаються в такому значенні: відокремлений підрозділ юридичної особи це філія, інший підрозділ юридичної особи, що знаходиться поза її місцезнаходженням та виробляє продукцію, виконує роботи або операції, надає послуги від імені юридичної особи, або представництво, що здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи; державний реєстратор - посадова особа, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - Єдиний державний реєстр) - автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.
Згідно ст. 2 Закону №3575-IV, відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.
Відповідно до ст. 3 Закону №3575-IV визначено, що Закон поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.
Позивач в позивній заяві зазначає, що залишення без розгляду документів є безпідставними, оскільки Постановою Господарського суму міста Києва від 01.06.2010 року у праві №44/695-б ТОВ «Керамін», що є одним із засновників Позивача, визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру. На підставі зазначеної постанови до Єдиного державного реєстру був внесений відповідний запис. Ліквідатором ТОВ «Керамін», що складає 5561639 грн. або 91.8 % статутного капіталу Позивача. На підставі рішення засновників ТОВ «Керамін»зазначена частка у статутному капіталі Позивачабула відчужена на користь ОСОБА_2 (м. Горі, вул.. Кутузова, 12; паспорт 09АR39266, виданий посольством Грузії в Україні 26.03.2010 року)..
Державний реєстратор під час вчинення відповідних реєстраційних дій керується Конституцією України, Законом про реєстрацію та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону №3575-IV.
У відповідності до ч.1 ст. 29 Закону №3575-IV, для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.
Відповідно до ст. 8 Закону №3575-IV, документи, які відповідно до вимог цього Закону подаються (надсилаються рекомендованим листом) державному реєстратору, повинні бути викладені державною мовою. Реєстраційна картка заповнюється машинодруком або від руки друкованими літерами. Якщо документи надсилаються державному реєстратору рекомендованим листом, справжність підпису заявника на реєстраційній картці (заяві, повідомленні) повинна бути нотаріально засвідчена. Підпис особи, уповноваженої діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), на реєстраційній картці та заяві про втрату (заміну) документів має бути засвідчений відповідною посадовою особою та скріплений печаткою цієї юридичної особи або нотаріально засвідчений. Установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи. Статути банків, установчі документи інших юридичних осіб, які відповідно до закону підлягають погодженню Національним банком України, іншими органами державної влади, подаються з відміткою про їх погодження відповідно Національним банком України, іншими органами державної влади. Установчі документи юридичної особи, а також зміни до них, викладаються письмово, прошиваються, пронумеровуються та підписуються засновниками (учасниками) або уповноваженими особами, якщо законом не встановлено інший порядок їх затвердження. Справжність підписів засновників (учасників) або уповноважених осіб на установчих документах повинні бути нотаріально засвідчені, а засновницькі договори - нотаріально посвідчені. У випадках, які передбачені законом, установчі документи повинні бути погоджені з відповідними органами державної влади. Внесення змін до установчих документів юридичної особи оформляється окремим додатком або викладенням установчих документів у новій редакції. На титульній сторінці додатка до установчих документів юридичної особи робиться відмітка про те, що зазначені документи є невід'ємною частиною відповідних установчих документів.
Судом встановлено, що позивачем було надано пакет документів, в той же час, як вбачається з матеріалів справи, позивачем подано Реєстраційну картку (форма №3), підписану керівником та скріплену печаткою, оригінал або нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін установчих документів, статут, нова редакція установчих документів (два примірника), копія квитанції, виданої банком, документ, що засвідчує повноваженої особи.
Відповідно до ч. 3 ст. 29 Закону №3575-IV, у разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім інших є необхідним подання нотаріально посвідченої копії документа про перехід частки учасника у статутному капіталі товариства або нотаріально посвідчений документ про передачу права засновника (учасника) іншій особі.
Відмовляючи в проведенні змін до установчих документів Позивача Відповідач посилається на ч. 2 ст. 35 Закону №3575-IV, а саме, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи забороняється: проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, щодо якої прийнято рішення щодо припинення; внесення змін до Єдиного державного реєстру щодо відомостей про відокремлені підрозділи; проведення державної реєстрації юридичної особи, засновником (учасником) якої є юридична особа, щодо якої прийнято рішення щодо припинення.
У відповідності до ч.1 ст. 39 Закону №3575-IV, суд, який постановив рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язане з банкрутством юридичної особи, у день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення. Дата надходження відповідного судового рішення вноситься державним реєстратором до журналу обліку реєстраційних дій.
Судом встановлено, що один із засновників Позивача, а саме ТОВ «КАНАТ»визнано банкрутом Ухвалою Господарського суду міста Києва від 01.06.2010 р. №44/695-б, а отже в даному випадку у відповідності до ч.4 ст. 38 Закону №3575-IV, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення щодо припинення юридичної особи застосовуються обмеження, які встановлені законом, зокрема частиною другою статті 35 цього Закону, державний реєстратор не має право вносити зміни до установчих документів юридичної особи.
Згідно ч. 4 ст. 39 Закону №3575-IV, З дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення про порушення провадження у справі про банкрутство юридичної особи до дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про визнання юридичної особи банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури проведення реєстраційних дій, які визначені законом, зокрема частиною другою статті 35 цього Закону, здійснюється або за згодою розпорядника майном, або згідно із планом санації.
З аналізу матеріалів справи та вищезазначених норм Закону, Суд зазначає, що Позивачем при внесенні змін до установчих документів потрібно було надати згоду арбітражного керуючого (розпорядника майна) ТОВ «Керамін».
Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню, а саме Суд визнає дії державного реєстратора Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Дніпровської РДА в м. Києві, ОСОБА_1 протиправними, оскільки в Повідомленні 10.02.2011 р. відсутні обґрунтування про відмову у проведенні державної реєстрації змін ТОВ «Керамир-Україна».
Крім того, суд звертає увагу Позивача, що у відповідності до Закону №3575-IV відмова у проведенні державної реєстрації не перешкоджає повторно звернутися до державного реєстратора в загальному порядку після усунення причини, що стали підставою для проведенні державної реєстрації.
З огляду на наведене, у суду відсутні підстави для зобовязання державного реєстратора, ОСОБА_1, або іншого державного реєстратора державного реєстратора Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Дніпровської РДА в м. Києві внести зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо засновників Товариства з обмеженою відповідальністю «Керамир-Україна», а саме: виходу Товариства з обмеженою відповідальністю «Керамін»(податковий номер: 31626894), Приватного підприємства «Юридична компанія «Кронос»(податковий номер: 31626894) із складу засновників Товариства з обмеженою відповідальністю «Керамир-Україна»(податковий номер: 34647058) та передання їхніх часток в статутному капіталі останнього на користь ОСОБА_2 (м. Горі, вул. Кутузова, 12; паспорт 09АК39266, виданий посольством Грузії в Україні 26.03.2010 року).
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративній справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін.
Згідно ч.4 ст. 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
За таких обставин, позов підлягає задоволенню частково.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст.69, 70, 71, 158-163,167 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
П О С Т А Н О В И В :
1.Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати дії державного реєстратора Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Дніпровської РДА в м. Києві, ОСОБА_1 протиправними.
3. В іншій частині відмовити.
Згідно ст.ст. 185-186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Згідно ст. 254 КАС України Постанова, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя А.Б. Федорчук