Постанова № 62369163, 27.10.2016, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.10.2016
Номер справи
822/1716/16
Номер документу
62369163
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 822/1716/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2016 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі :головуючого-судді суддівОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 при секретарі за участі:ОСОБА_4 представників сторінрозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Авантаж 7" до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, управління Державної архітектурно-будівельної інспекції України у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування постанови №52/1022-2/2567-16 від 18.08.2016 року,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "Авантаж 7" звернулось до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову управління державної архітектурно-будівельної інспекції України у Хмельницькій області №52/1022-2/2567-16 від 18.08.2016 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності в сумі 1305000,00 грн.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що оскаржуване рішення, яке прийняте за наслідками позапланової перевірки об'єкту будівництва, який не належить позивачу, а дії, вчинені управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції (далі - ДАБІ) України у Хмельницькій області не відповідають вимогам Закону України "Про архітектурну діяльність".

В судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити з підстав, що вказані в позовній заяві.

Представник відповідачів в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, вказав, що вони є необґрунтованими, а позапланова перевірка об'єкту будівництва ТОВ "Авантаж 7" проведена правомірно, виявлені в ході її проведення порушення, допущені позивачем, зафіксовані працівником управління ДАБІ України у Хмельницькій області в акті перевірки, а тому підстави для скасування постанови №52/1022-2/2567-16 від 18.08.2016 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності в сумі 1305000,00 грн., в зв'язку з чим просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Заслухавши пояснення представників сторін та наявні в матеріалах справи письмові докази, надаючи оцінку оскаржуваному рішенню, суд дійшов наступних висновків.

Позивач - ТОВ "Авантаж", ідентифікаційний код 33831847, як юридична особа зареєстроване 17.11.2005 року. Основними видами діяльності за КВЕД є: 46.71 оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами, 46.90 неспеціалізована оптова торгівля, 47.11 роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, 47.30 Роздрібна торгівля пальним, 47.78 роздрібна торгівля іншими невживаними товарами в спеціалізованих магазинах, 41.20 будівництво житлових і нежитлових будівель.

Головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок управління ДАБІ у Хмельницькій області 08.08.2016 року проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил дотримання містобудівного законодавства під час виконання будівельних робіт на АЗС, смуга відведення автодороги Львів-Кіровоград-Знамянка км 255+080 на території Давидковецької сільської ради Хмельницького району, Хмельницької області, за результатами якої складено акт перевірки отримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил (далі - акт від 08.08.2016 року). У той же день посадовою особою відповідачів - 08.08.2016 року складений протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та винесено припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.

Відповідно змісту вищевказаного акту від 08.08.2016 року, в ході перевірки, під час виходу на об'єкт будівництва, зафіксовано виконання будівельних робіт з реконструкції АЗС, ТОВ "Авантаж 7", що підтверджується договором 25/3 від 06.07.2016 року, укладеним між ТОВ "Авантаж 7 " та підрядником - ФОП ОСОБА_5. Станом на 02.08.2016 року на об'єкті виконано розкриття існуючих резервуарів для зберігання нафтопродуктів в кількості 4 (чотири) штуки; виконано будівельні роботи з копання котловану під резервуари для зберігання нафтопродуктів; виконано заливку фундаменту для встановлення резервуару в кількості 1 (один) під нафтопродукти та 1 (один) під воду.

Відтак, згідно висновків акту від 08.08.2016 року, на початок будівельних робіт відсутні дозвільні документи, відсутня розроблена та затверджена в установленому законодавством порядку проектна документація на реконструкцію АЗС; виконання зазначених вище будівельних робіт здійснюється без дозвільного документу - дозволу на початок будівельних робіт.

Головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування управління ДАБІ у Хмельницькій області ОСОБА_6 18.08.2016 року винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою ТОВ "Авантаж 7" визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абз.2 п.5 ч.2 ст.2 закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" та накладено штраф у сумі 1305000 грн.

Відповідно до положень ч.ч.1, 2 ст.10 Закону України "Про архітектурну діяльність" (далі - Закон №3038), для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд. Державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю.

Водночас, згідно до ч.1 та ч.2 ст.41 Закону №3038, державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

В п.4 ч.4 ст.41 Закону №3038 визначено, що посадові особи інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право проводити перевірку відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам, своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомки, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у передбачених законодавством випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації.

Відповідно до п.1 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затверджену Указом Президента України №439/2011 від 08.04.2011 року (далі - Положення №439/2011) Державна архітектурно-будівельна інспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства.

Згідно п.3 Положення №439/2011, основними завданнями Держархбудінспекції України є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства, зокрема, здійснення в межах своїх повноважень державного контролю за дотриманням законодавства, стандартів, нормативів, норм, порядків і правил із зазначених питань.

Таким чином, на відповідача покладається обов'язок контролю за дотриманням законодавства, стандартів, нормативів, норм, порядків і правил із питань державного архітектурно-будівельного контролю.

Положеннями ст.41 Закону №3038 визначено, що державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил. При цьому, Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил та ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності визначає Порядок здійснення архітектурно-будівельного контролю №553 (далі - Порядок №553).

В п.2 Порядку №553 передбачено, що державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням: вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, державних стандартів і правил, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції; порядку здійснення авторського і технічного нагляду, ведення загального та (або) спеціальних журналів обліку виконання робіт, виконавчої документації, складення актів на виконані будівельно-монтажні та пусконалагоджувальні роботи; інших вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, правилами та проектною документацією, щодо створення об'єкта будівництва.

Відповідно до пункту 5 Порядку визначено, що державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за територіальним принципом (у межах областей) у порядку проведення планових та позапланових перевірок.

Повноваження посадових осіб Держархбудінспекції поширюються на всю територію України.

Державний архітектурно-будівельний контроль на території інших областей здійснюється посадовими особами територіальних органів за рішенням Держархбудінспекції.

Відповідно до пункту 7 Порядку, позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.

Підставами для проведення позапланової перевірки є: подання суб'єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об'єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням; необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні та декларації про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні та декларації про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів; виявлення факту самочинного будівництва об'єкта; перевірка виконання суб'єктом містобудівної діяльності вимог приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю; вимога Держархбудінспекції про проведення перевірки; звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог містобудівного законодавства; вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.

Строк проведення позапланової перевірки не може перевищувати п'яти робочих днів, а у разі потреби може бути одноразово продовжений за письмовим рішенням керівника відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю чи його заступника не більше ніж на два робочих дні.

Під час проведення позапланової перевірки посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю зобов'язана пред'явити службове посвідчення та направлення для проведення позапланової перевірки.

Представником позивача в судовому засіданні вказано на те, що працівником відповідача під час проведення перевірки ані службові посвідчення, ані направлення для проведення перевірки ТОВ "Авантаж 7" та його представникам - пред'явлено не було, в журналі реєстрації перевірок ніхто з посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю - не розписувався.

Крім того, відповідно до договору купівлі-продажу нерухомого майна від 25.05.2016 року, копія якого наявна в матеріалах справи, ТОВ "Нафтогруппа-2005" продало, а ТОВ "Пантера ЛТД" купило автозаправочну станцію, що розташована за адресою: Хмельницька область, Хмельницький район, Давидковецька сільська рада, автодорога М-12 Лвів-Кіровоград-Знамянка км 255+080 та стало її одноосібним власником. Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №69092022 від 27.09.2016 року право власності на вказаний об`єкт нерухомого майна зареєстроване за ТОВ"ПАНТЕРА ЛТД"код ЄДРПОУ 35059351, а не за ТОВ"Авантаж 7". В користування зазначену автозаправочну станцію власник позивачу не передавав. Вказаний факт був відомий перевіряючим, оскільки в складеному ними протоколі від 08.08.2016 року про це зазначено.

Наявна в матеріалах справи копія договору №25/3, укладеного між ТОВ "Авантаж 7" та ФОП ОСОБА_5, підтверджує виконання робіт щодо влаштування водопостачання на АЗС, яка знаходиться на а/д М-12, км 255+080, а саме: облаштування трубного колодязя з технологічним обладнанням.

Але, вказані роботи не відносяться до об'єктів будівництва 4 та 5 категорій складності не є тими роботами, які зазначені відповідачем в оскаржуваній постанові №52/1022-2/2567-16 від 18.08.2016 року, як підстава для накладення відповідного штрафу.

Так само, як і з ТОВ "Авантаж 7", жодна посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю ні ТОВ "Пантера ЛТД", ні його представникам, службових посвідчень та направлень для проведення перевірки не пред'являла, в журналі реєстрації перевірок ніхто з посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю не розписувався.

Таким чином, посадовими особами органу державного архітектурно-будівельного контролю, порушено п.9 Порядку №553, відповідно до якого державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва.

Заявлене представником відповідача клопотання про залишення позовної заяви ТОВ "Авантаж 7" без розгляду в зв'язку із пропущенням строку звернення до суду, суд відхиляє враховуючи наступне.

Відповідно до ст.5 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності може бути оскаржено до суду протягом 15 днів з дня її винесення.

Однак, адміністративна справа розглянута та оскаржувана постанова винесена без присутності представників ТОВ "Авантаж 7". Примірник постанови №52/1022-2/2567-16 від 18.08.2016 року отримано позивачем 22.08.2016 року. До суду ТОВ "Авантаж 7" звернулося 02.09.2016 року, тобто без пропуску 15-денного строку на оскарження, що підтверджується відбитком штампу поштового відділення на конверті, в якому надійшов адміністративний позов, а тому підстави для залишення позовної заяви без розгляду - відсутні.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що позовні вимоги ТОВ "Авантаж 7" до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, управління Державної архітектурно-будівельної інспекції України у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування постанови №52/1022-2/2567-16 від 18.08.2016 року заявлені обґрунтовано, підтверджені належними та допустимими доказами, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.

Частина 1 ст.94 КАС України передбачає, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.

Суд встановив, що за подання позовної заяви до суду позивач сплатив судовий збір на загальну суму 19575,00 грн., які в зв'язку із задоволенням позовних вимог, підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Державної архітектурно-будівельної інспекції України.

Керуючись ст.ст.11, 71, 94, 122, 158-163, 186, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Авантаж 7" задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову управління Державної архітектурно-будівельної інспекції України у Хмельницькій області №52/1022-2/2567-16 від 18.08.2016 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Авантаж 7", ідентифікаційний код 338318479, судовий збір в розмірі 19575 (дев'ятнадцять тисяч п`ятсот сімдесят п'ять) грн. 00 коп., за рахунок бюджетних асигнувань Державної архітектурно-будівельної інспекції України.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 01 листопада 2016 року 10:10.

Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 "Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1