ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
31 жовтня 2016 року м. Київ справа № 800/564/16
провадження № П/800/564/16
Суддя Вищого адміністративного суду України Мойсюк М.І., перевіривши позовну заяву ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання неправомірними дій, бездіяльності, скасування ухвали, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди, -
в с т а н о в и в:
У жовтні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Вищого адміністративного суду України з вказаним адміністративним позовом.
Позовна заява підлягає залишенню без руху з таких підстав.
Пунктом 3 частини 1 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
У відповідності до пункту 5 частини 1, частини 3 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві зазначаються, крім іншого, у разі необхідності - клопотання про звільнення від сплати судового збору, а до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
У своїй позовній заяві ОСОБА_1 просить звільнити його від сплати судового збору з урахуванням майнового стану.
В обґрунтування свого клопотання позивач зазначає, що одержує щомісячну державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї у розмірі 4,80 гривень.
Наведені обставини, на думку позивача, свідчать про наявність підстав для звільнення його від сплати судового збору.
Так, згідно з приписами частини 2 статті 87 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
В свою чергу, правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України від 8 липня 2011 року № 3674-VI "Про судовий збір" (далі - Закон № 3674-VI).
Відповідно до статті 8 Закону № 3674-VI враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Одночасно, за правилами статті 88 Кодексу адміністративного судочинства України Суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк. Якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо оплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Положення наведених правових норм покликані забезпечити безперешкодний доступ особи до правосуддя незважаючи на її майновий стан, а також гарантувати право на судовий захист усіх осіб, які такого потребують, але через певні фінансові (матеріальні) фактори, складнощі постійного або тимчасового характеру не можуть оплатити судові витрати повністю або частково у строк та в обсязі, встановленому законодавством.
Разом з тим, названі правові норми Закону № 3674-VI і Кодексу адміністративного судочинства України не мають безумовного, абсолютного характеру і встановлюють певні умови, за наявності яких особа, яка звертається до суду з відповідною заявою чи скаргою може скористатись пільгами, встановленими цими статтями щодо сплати судового збору.
При цьому, підставою для звільнення сторони у справі від сплати судового збору є відсутність у неї доходу, або його наявність такого у розмірі, що не перевищує мінімальні соціальні стандарти, встановлені законодавством для відповідної категорії громадян, а також за інших обставин, які не дають можливості здійснити оплату судових витрат.
Натомість, розмір ставки судового збору може бути зменшений судом або розстрочений таким чином, щоб не допустити ситуації, в якій особа може залишитись без засобів для існування, проте в усіх випадках з урахуванням мінімальних соціальних гарантій у розмірах, встановлених для відповідних категорій громадян Законом України "Про державний бюджет України" на відповідний рік.
Також, особі, яка звертається з клопотанням в порядку вищевказаних правових норм Закону № 3674-VI і Кодексу адміністративного судочинства України необхідно врахувати і те, що таке має бути вмотивованим, а доводи, зазначені у такій заяві, повинні бути підтверджені відповідними доказами.
У своїй заяві про звільнення від сплати судового збору за подання до адміністративного суду цього позову заявник не зазначив розмір його доходу, який він отримує станом на час звернення до суду. Не містять таких відомостей і матеріали позовної заяви.
Не надано скаржником і доказів на підтвердження зазначених ним у клопотанні обставин, які б містили відомості про розмір його доходу.
Сам лише факт одержання позивачем щомісячної державної соціальної допомоги не може бути самостійною підставою для звільнення його від сплати судового збору без врахування інших обставин, зокрема, і щодо розміру сукупного доходу заявника.
Таким чином, з урахуванням викладеного підстави для звільнення скаржника від сплати судового збору відсутні.
За правилами підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону № 3674-VI (в редакції Закону України від 22 травня 2015 року № 484-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" (далі - Закон № 484-VІІІ) ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлюються у розмірі 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.
За змістом частини 1 статті 4 Закону № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду.
У даному випадку, позивач - фізична особа звернулась до суду з цим адміністративним позовом у 2016 році після набрання чинності Законом № 484-VІІІ.
Станом на 1 січня 2016 року, розмір мінімальної заробітної плати складав 1378 гривень.
Окрім цього, відповідно до абзацу 2 частини 3 статті 6 Закону № 3674-VI у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, така містить 8 вимог немайнового характеру, які є окремими і самостійними об'єктами справляння судового збору і стосуються предмету спору, а відтак, судовий збір належить сплачувати за кожну з них, тобто загалом у розмірі 4409,60 гривень.
Враховуючи викладене, скаржнику необхідно оплатити судовий збір у розмірі, встановленому чинним, на час подання касаційної скарги, законодавством та надати до суду документ про сплату такого.
Одночасно, надаємо реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів - УДКCУ у Печерському р-ні, рахунок отримувача: 31210255700007, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38004897, код банку отримувача: 820019, банк отримувача: ГУ ДКСУ у м. Києві, код класифікації доходу бюджету: 22030105 "Судовий збір (Вищий адміністративний суд України, 075)", призначення платежу - 101; (код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), - Вищий адміністративний суд України
За наведених обставин, позовну заяву ОСОБА_1 слід залишити без руху та надати строк для усунення зазначених у цій ухвалі недоліків.
Роз'яснити позивачеві, що у разі не усунення недоліків позовної заяви у встановлений строк, заява буде повернута з підстав, передбачених пунктом 1 частини 3 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 106, 108 Кодексу адміністративного судочинства України, -
у х в а л и в :
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення його від сплати судового збору відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання неправомірними дій, бездіяльності, скасування ухвали, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди - залишити без руху.
Встановити позивачу строк до 18 листопада 2016 року для усунення недоліків, зазначених в мотивувальній частині ухвали.
Роз'яснити, що у разі не усунення недоліків позовна заява буде йому повернута.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Вищого
адміністративного суду України М.І. Мойсюк