УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 жовтня 2016 р.Справа № 629/1326/16-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Бершова Г.Є.
Суддів: Ральченка І.М. , Катунова В.В.
за участю секретаря судового засідання Ружинської К.О
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 07.06.2016р. по справі № 629/1326/16-а
за позовом ОСОБА_1
до Виконавчого комітету Лозівської міської ради Харківської області
про визнання неправомірною відмову у наданні дозволу на відключення від мережі загального опалення і встановлення індивідуального опалення та зобов'язання відповідача надати дозвіл на відключення від мережі загального опалення і встановлення індивідуального,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з позовом до Виконавчого комітету Лозівської міської ради Харківської області, в якому просить визнати неправомірною відмову відповідача від 27.11.2015 року листом за №К-529 в наданні дозволу на відключення належної йому АДРЕСА_1 від центрального опалення та у влаштуванні у вказаній квартирі індивідуального опалення; зобов'язати відповідача надати позивачу дозвіл на відключення від системи централізованого опалення та у влаштуванні у АДРЕСА_1 власником якої він є, індивідуального опалення.
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що 27.11.2015 року листом за №К-529 відповідачем йому було відмовлено в наданні дозволу на відключення належної йому квартири від центрального опалення та у влаштуванні у вказаній квартирі індивідуального опалення. З даною відмовою позивач не погоджується, тому звернувся до суду з позовом.
Постановою Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 07.06.2016 року у задоволенні позову було відмовлено.
Позивач не погодився із таким рішенням суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на прийняття рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить постанову скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
Позивач в судовому засіданні доводи апеляційної скарги підтримав та просив суд її задовольнити.
Відповідно до статті 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, позивача, дослідивши матеріали справи, рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на таке.
Так, судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що ОСОБА_2 відповідно до договору купівлі - продажу від 12.03.2014 року є власником квартири АДРЕСА_1 (а.с.11). Вказана квартира опалюється через систему центрального опалення, що підтверджується копією технічного паспорту на квартиру, станом на 18.02.2006 року (а.с.13-15).
Із листа виконавчого комітету Лозівської міської ради Харківської області № К-529 від 27.11.2015 року вбачається, що позивач звернувся із заявою до відповідача про надання дозволу на відключення його квартири від системи централізованого опалення та встановлення індивідуального опалювального приладу.
Однак, згідно з витягом з протоколу № 9/2015 засідання постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання від 25.11.2015 року позивачу було відмовлено в наданні такого дозволу з посиланням на Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005р. №30 (зі змінами), та Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, який затверджено наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 22.11.2005р. №4 (зі змінами). Внесені до Порядку зміни унеможливлюють відключення від ЦО і ГВП окремих квартир будинку і передбачають можливість відключення від ЦО і ГВП лише будинку в цілому (а.с.16,17).
Позивач не погодився із такою відмовою та звернувся з позовом до суду.
Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позову, виходив з того, що рішення комісії про відмову у наданні дозволу позивачу на відключення від центрального опалення та у влаштуванні індивідуального опалення є законним.
У доводах апеляційної скарги позивач зазначає, що відповідачем не розглядалось та не було враховано те, що рівень і якість послуг з теплопостачання, що надається позивачу, не відповідає рівню споживання, необхідному для підтримання здоров'я і життєдіяльності. Також зазначає, що відповідачем було порушено п.2.2 Порядку від 22.11.2005р. №4 та процедуру розгляду заяви позивача, який не був присутній на засіданні комісії.
Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції з таких підстав.
Так, статтею 24 Закону України "Про теплопостачання" встановлено, що споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачання, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.
Тобто, це право не є абсолютним, воно може бути реалізовано лише за певних умов.
Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. № 630 (із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України N 1268 від 31.10.2007), згідно з п.24 якого споживачі дійсно можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Проте, зазначене положення повинно застосовуватися в контексті з положеннями пунктів 25-27 цих Правил.
Так, згідно з п. 25 Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
За приписами п.26 Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
На виконання п.25 Правил наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005р. N4, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09.12.2005р. за N1478/11758, затверджено Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, у п.2.1 якого встановлено, що для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП.
Відповідно до п.1.2 Порядку орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади своїм рішенням створює постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП, призначає голову та затверджує склад, положення про роботу комісії.
Процедура розгляду заяв споживачів комісією передбачена розділом 2 вищевказаного Порядку, а саме: пункт 2.2.3 визначає, якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення будинку, комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку. Про відмову у розгляді заяви комісія повідомляє заявника у десятиденний строк.
У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення.
До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.
За приписами п.п.2.2.3 цього Порядку, якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що Комісія по розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання, яка діє при Лозівській міській раді, є колегіальним органом, до компетенції якого входить розгляд заяви позивача про відключення від мереж центрального опалення, тому розглянувши її на своєму засіданні Комісія діяла у передбачений законом спосіб.
Згідно з п.2.1 Порядку для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.
Згідно з п. 2.2 Порядку Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї. Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації. При цьому обов'язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання. Комісією, у разі необхідності, можуть розглядатися питання збільшення потужностей та можуть розроблятися пропозиції щодо їх фінансування, а також заміни систем внутрішньо квартальних, а в деяких випадках і магістральних мереж газо-, водо-, теплопостачання.
Пунктом 2.2.2 вказаного Порядку передбачено, що недодержання умов, передбачених в п.п. 2.1 та 2.2 Порядку, є підставою для відмови в задоволенні заяви.
На підставі наведеного вище, колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції про відмову у задоволенні позову та зазначає, що воно скасуванню не підлягає.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 07.06.2016р. по справі № 629/1326/16-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Бершов Г.Є.Судді Ральченко І.М. Катунов В.В. Повний текст ухвали виготовлений 01.11.2016 р.