ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
18.10.16р. Справа № 904/6371/15
За позовом Дніпродзержинської місцевої прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради, м. Кам'янське Дніпропетровської області
до Публічного акціонерного товариства "Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф.Е. Дзержинського", м. Кам'янське Дніпропетровської області
про стягнення 5 329 625 грн. 37 коп.
Суддя Рудь І.А.
Представники:
прокурор: Богомол О.М., посв. № 036676 від 11.12.2015р.;
від позивача: ОСОБА_1, дов. №01-14/6/1167вих від 15.09.2016р.;
від відповідача: ОСОБА_2, дог. №15-1030-02 від 08.06.2015р.
СУТЬ СПОРУ:
У липні 2015р. прокурор Баглійського району м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області звернувся до господарського суду в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради, в якому, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, просив стягнути з Публічного акціонерного товариства "Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф.Е. Дзержинського" заборгованість з орендної плати за землю за період січень-березень 2014р. в сумі 5 329 625 грн. 37 коп. відповідно до умов договору оренди земельної ділянки від 05.07.2005р. в редакції додаткових угод.
Рішенням господарського суду від 25.09.2015р. у справі № 904/6371/15, залишеним без змін постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 15.12.2015р., в позові відмовлено.
Постановою Вищого господарського суду України від 14.07.2016р. постанова Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 15.12.2015р. та рішення господарського суду Дніпропетровської області від 25.09.2015р. у справі № 904/6371/15 скасовані, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 02.08.2016р. справу № 904/6371/15 передано на розгляд судді Рудь І.А.
Ухвалою господарського суду від 05.08.2016р. справу № 904/6371/15 прийнято до провадження суддею Рудь І.А. та призначений її розгляд в судовому засіданні.
Позовні вимоги прокурора обґрунтовані посиланням на неправильну сплату відповідачем орендної плати, оскільки комбінат з 01.01.2014р. вносив орендні платежі за землю у розмірі, встановленому додатковою угодою № 6023 від 07.02.2014р. (зареєстрована 28.03.2014р.), (укладеною на підставі рішення Дніпродзержинської міської ради №842-38/VI від 12.07.2013р.), в той час як повинен був сплачувати, виходячи з умов попередньої додаткової угоди № 4465/75 від 28.12.2012р. (укладеної на підставі рішення Дніпродзержинської міської ради №475-24/VI від 25.06.2012р.), якою встановлений розмір орендної плати з 01.01.2014р. - 72 919 721 грн. 67 коп. на рік. Наведе стало підставою для звернення прокурора до суду із позовом про стягнення з відповідача розміру недоотриманої орендної плати за період з січня по березень 2014р..
Заявою від 22.09.2016р. № 71-3799/1-ви-16 прокурор зменшив розмір позовних вимог та просив суд стягнути з відповідача на користь позивача 5 100 394 грн. 18 коп. заборгованості з орендної плати за землю за період з 01.01.2014р. по 28.03.2014р.
Заява мотивована проведенням уточнюючого розрахунку орендної плати з урахуванням укладання між сторонами додаткової угоди № 6023 від 07.02.2014р. (зареєстрована 28.03.2014р.), яка стосується перегляду договорів оренди земельних ділянок, у зв'язку із прийняттям нової грошової оцінки земель м. Дніпродзержинська, з 28.03.2014р.
Позивач надав письмові пояснення від 22.09.2016р. та від 04.10.2016р., в яких підтримав позовні вимоги прокурора та просив задовольнити позов у повному обсязі.
Відповідач позовні вимоги не визнав, у відзиві на позов від 29.09.2016р. зазначив, що розмір орендної плати, згідно п. 4.4 договору оренди землі, переглядається лише у чітко передбачених випадках. Так, рішенням позивача від 12.07.2013р. № 842-38/VI було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Дніпродзержинська із застосуванням базової вартості 1 кв.м. в розмірі 199 грн. 64 коп. та встановлено термін її введення в дію з 01.01.2014р., також встановлено відповідний коефіцієнт для річної орендної плати і скасовано попереднє рішення від 25.06.2012р. № 475-24/VI з 01.01.2014р. У звязку із чим, комбінат, зважаючи на діюче рішення позивача від 12.07.2013р. № 842-38/VI та ст.ст. 285-287 Податкового кодексу України (далі - ПК), застосував нові розрахунки розміру орендної плати. Крім того, просив суд врахувати, що Держземагентство у м. Дніпродзержинську зволікало у наданні комбінату витягів із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, що мало наслідком укладання додаткової угоди до договору оренди землі на виконання рішення Дніпродзержинської міської ради №842-38/VI від 12.07.2013р. лише 28.03.2014р. До того ж, департамент комунальної власності та земельних відносин позивача не заперечував проти застосування комбінатом нового розміру орендної плати з початку базового податкового періоду. Зауважив, що нормами ПК є пріоритетними по відношенню до інших законів та інших нормативно-правових актів. Просив в позові відмовити.
04.10.2016р. на адресу суду надійшла заява позивача, в якій останній повідомив суд про зміну повного найменування Дніпродзержинської міської ради на Камянську міську раду (51931, Дніпропетровська область, м. Камяньке, майдан ОСОБА_3, б. 2) на підставі постанови Верховної Ради України від 19.05.2016р. № 1377-VII «Про перейменування окремих населених пунктів та районів» та розпорядження міського голови від 07.06.2016р. № 230-р «Про заходи у звязку із перейменуванням міста Дніпродзержинська на м. Камянське».
Ухвалою від 06.10.2016р. за заявою прокурора відділу забезпечення представництва в суді прокуратури Дніпропетровської області від 22.09.2016р. здійснено заміну прокуратури Баглійського району м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області її правонаступником Дніпродзержинською місцевою прокуратурою Дніпропетровської області.
Відповідно до ст. 77 ГПК України, у судовому засіданні оголошувалася перерва з 22.09.2016р. по 04.10.2016р., з 04.10.2016р. по 18.10.2016р.
В порядку ст. 85 ГПК України в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
05.07.2005р. між Дніпродзержинською міською радою (орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством "Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф.Е. Дзержинського" (орендар), яке подальшому було перейменоване у Публічне акціонерне товариство "Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф.Е. Дзержинського", укладено договір оренди земельної ділянки (надалі - Договір).
Відповідно до п.п..1.1, 2.1 Договору орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, що знаходиться за адресою: м. Дніпродзержинськ, вул. Кірова, 18Б, загальною площею 473,4591га.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на момент укладення цього договору становить: 1 172 878 394, 83 грн. ( п. 2.2 Договору).
Згідно п.4.1 Договору орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі у розмірі 14 074 540,80 грн., без ПДВ, на рік, що становить 1 172 878, 40 грн., без ПДВ, на місяць, і вноситься на рахунок місцевого бюджету.
Договір укладається на строк до 16.11.2026 року, після закінчення строку дії Договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк (п. 3.1 договору).
Пунктом 3.4 Договору визначено, що умови цього договору зберігають свою чинність на строк його дії у випадках, коли після набуття чинності договором, законодавством ви встановлені інші правила ніж передбачені договором, крім випадків передбачених п.4.4 цього договору.
Відповідно до п.4.3 Договору орендна плата сплачується за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем базового податкового (звітного) періоду.
Згідно пункту 4.4 Договору встановлено, що розмір орендної плати щорічної переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; підвищення цін, тарифів тощо, у тому числі внаслідок інфляційних процесів, збільшення розміру ставки земельного податку; інших випадках, передбачених законодавчими актами України.
Як встановлено судом, під час дії Договору сторонами укладено ряд додаткових угод до Договору.
Зокрема, додатковою угодою № 4465/75 від 28.12.2012р. (укладеною на підставі рішення Дніпродзержинської міської ради №475-24/VI від 25.06.2012р.) викладено п.п. 2.2 та 4.1 Договору в наступній редакції:
- "2.2. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки від 19.08.2011р. становить 2 430 657 388,61 грн.";
- "4.1. Орендна плата вноситься Орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 51 043 805,19 грн/рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішення міської ради від 25.06.2012р. № 475-24/VI "Про плату за землю", а з 01.01.2014р. - у розмірі 72 919 721,67 грн/рік без ПДВ."
Додатковою угодою від 07.02.2014р. за №6023 (укладеною на підставі рішення Дніпродзержинської міської ради №842-38/VI від 12.07.2013) викладено в новій редакції п.2.2 та п.4.1 Договору:
п.2.2. "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 01.02.2014р. становить 1 720 040 669,58 грн."
п.4.1 "Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 51 601 220,10 грн./рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішення міської ради від 12.07.2013р. №842-38/VI."
Відповідно до п.4 додаткова угода набуває чинності з моменту її підписання сторонами.
Підпунктом 4.4 Договору в редакції додаткової угоди №6023 від 07.02.2014р. визначено підстави перегляду розміру орендної плати, в тому числі у разі затвердження нової нормативно-грошової оцінки землі (п.п.4.4.6 Договору).
Посилаючись на сплату орендної плати відповідачем у період з січня по березень 2014р. не у повному обсязі, прокурор звернувся до господарського суду з даним позовом про стягнення з відповідача недоотриманої орендної плати за період з 01.01.2014р. по 28.03.2014р. (день реєстрації додаткової угоди від 07.02.2014 Дніпродзержинською міською радою) в розмірі 5 100 394 грн. 18 коп., проти чого заперечує відповідача, що і є причиною спору.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, оцінивши докази, суд вважає за позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно з ч.1 ст.4, ст.4-2 ГПК України господарський суд вирішує господарські спори на підставі Конституції України, цього Кодексу, інших законодавчих актів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
За приписами ч.1 ст.2 цього Закону відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Згідно змісту ст. ст. 13, 14, 15 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ч. 1-3 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
За приписами ч. 3 ст. 22 вказаного Закону орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у державній і комунальній власності, справляється виключно у грошовій формі.
З аналізу ст. ст. 122, 123 Земельного кодексу України вбачається, що обовязковою передумовою укладення, зміни або розірвання договорів оренди землі є волевиявлення органу місцевого самоврядування у формі рішення.
Так, відповідно до рішення від 12.07.2013р. №842-38/VI Дніпродзержинська міська рада затвердила технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинська із застосуванням базової вартості 1 кв.м в розмірі 199,64 грн. та встановила термін введення її в дію з 01.01.2014р.
Також був встановлений коефіцієнт розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки, розпорядниками яких є Дніпродзержинська міська рада на рівні трикратного розміру земельного і п податку з 01.01.2014р.
Згідно п.п.6.1 вказаного рішення Департамент комунальної власності та земельних відносин міської ради зобовязаний забезпечити застосування нової нормативної грошової оцінки земель м. Дніпродзержинська згідно п.1 цього рішення при укладанні договорів оренди земельних ділянок та при перегляді річної орендної плати за землю в чинних договорах.
Згідно ст. 23 Господарського кодексу України органи місцевого самоврядування здійснюють свої повноваження щодо суб'єктів господарювання виключно в межах, визначених Конституцією України та законами про місцеве самоврядування. Правові акти органів місцевого самоврядування, прийняті в межах їх повноважень, є обов'язковими для виконання усіма учасниками господарських відносин, які розташовані або здійснюють свою діяльність на відповідній території.
Стаття 18 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначає, що відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, які не перебувають у комунальній власності, будуються на договірній та податковій основі, на засадах підконтрольності у межах повноважень.
У сфері регулювання земельних відносин, згідно статті 33 цього Закону до відання виконавчих органів міських рад належать як власні повноваження (підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку), так і делеговані повноваження (реєстрація суб'єктів права власності на землю; реєстрація права користування землею і договорів на оренду землі; видача документів, що посвідчують право власності і право користування землею; координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів).
Частиною 1 статті 73 зазначеного Закону встановлено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Прийняті органами місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, рішення, є обовязковими до виконання на відповідній території (стаття 144 Конституції України).
Частиною 3 статті 5 Цивільного кодексу України встановлено, якщо відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обовязків, що виникли з моменту набрання ним чинності.
Сторони в договорі, згідно частини 3 статті 6 Цивільного кодексу України, не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.
У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права і обовязки виникають безпосередньо з актів органів державної влади або органів місцевого самоврядування (частина 4 статті 11 Цивільного кодексу України).
У випадках, встановлених законом, згідно ст. 632 Цивільного кодексу України застосовуються (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Крім того, статтею 648 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору, укладеного підставі правового акту органу місцевого самоврядування, обовязкового для сторін договору, має відповідати цьому акту.
Статтею 21 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що розмір, умови, строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Статтею 4 Податкового кодексу України, яка визначає основні засади податкового законодавства, встановлено, що податкові періоди та строки сплати податків та зборів установлюються, виходячи з необхідності забезпечення своєчасного надходження коштів до бюджетів усіх рівнів, з урахуванням зручності виконання платником податкового обов'язку та зменшення витрат на адміністрування податків та зборів. Податковий період є одним із обов'язкових елементів податку, який визначається при його встановленні.
Згідно п.п.16.1.4 п.16.1 статті 16 Податкового кодексу України платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, установлених цим Кодексом.
Базою оподаткування, згідно статті 271 Податкового кодексу України, є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації.
Рішення рад щодо нормативно грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін. В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніш початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Стаття 3 Бюджетного кодексу України визначає, що бюджетний період для бюджетів, які складають бюджетну систему, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.
Неприйняття Верховною Радою України Закону про Державний бюджет України до 1 січня не є підставою для встановлення іншого бюджетного періоду.
Згідно статті 285 Податкового кодексу України, базовим податковим (звітним) періодом для плати землю є календарний рік. Базовий податковий рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року.
Підставою для нарахування земельного податку, згідно статті 286 Податкового кодексу, є дані державного земельного кадастру. Платники самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, у надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки.
Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, згідно статті 287 Податкового кодексу сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 зазначеного Кодексу встановлено, що розмір орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати, зокрема, для інших земельних ділянок, наданих в оренду, 12% нормативної грошової оцінки (підпункт 288.5.2).
3 наведених вище норм матеріального права вбачається, що саме положеннями Податкового кодексу регламентуються відносини щодо справляння орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній та комунальній власності.
За приписами ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
У постанові Верховного Суду України від 11.05.2016р., ухваленій по справі №6-824цс16, була сформована правова позиція, що обов'язок зі сплати орендної плати є нормативно врегульованим і не може визначатися чи змінюватися та припинятися сторонами договору за власним волевиявленням. Дотримання належного економічного регулювання земельних правовідносин, забезпечення надходжень платежів з орендної плати до місцевих бюджетів у законодавчо визначених межах шляхом їх вірного правового врегулювання безпосередньо належить до інтересів держави.
Рішення Дніпродзержинської міської ради від 12.07.2013р. №842-38/VI, яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Дніпродзержинська із застосуванням базової вартості 1 кв.м. в розмірі 199 грн. 64 коп., встановлено відповідний коефіцієнт для річної орендної плати та термін її введення в дію з 01.01.2014р., є чинним, тому воно є обовязковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами а також громадянами.
Як встановлено судом, на виконання рішення Дніпродзержинської міської ради від 12.07.2013р. № 842-38/VІ, комбінат неодноразово звертався до структурних підрозділів позивача з проханнями, щодо одержання витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок для підготовки документів з перегляду договорів оренди. Але позивач, посилаючись на об'єктивні та суб'єктивні фактори, тривалий час зволікав в отримані відповідачем вищезазначених витягів, у звязку із чим витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за адресою: вул. Кірова, 18Б отриманий відповідачем лише у лютому 2014р., а проект спірної додаткової угоди лише у березні 2014р.
З акту звірки розрахунків по орендній платі №94936-20 від 11.02.2015р. між відповідачем та Дніпродзержинською ОДПІ вбачається, що за підприємством обліковується позитивне сальдо розрахунків у сумі 327 грн. 76 коп.
Таким чином, господарський суд дійшов висновку, що сплата відповідачем орендної плати за 2014 рік проведена у відповідності до рішення Дніпродзержинської міської ради від 12.07.2013р. №842-38/VI, заборгованість, яку зазначає позивач, відсутня та підстави для її стягнення позивачем не доведені, у звязку із чим позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню у повному обсязі..
Відповідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на позивача.
Водночас, оскільки позивачем 04.10.2016р. подано заяву про зміну повного найменування Дніпродзержинської міської ради на Камянську міську раду (51931, Дніпропетровська область, м. Камяньке, майдан ОСОБА_3, б. 2) на підставі постанови Верховної Ради України від 19.05.2016р. № 1377-VII «Про перейменування окремих населених пунктів та районів» та розпорядження міського голови від 07.06.2016р. № 230-р «Про заходи у звязку із перейменуванням міста Дніпродзержинська на м. Камянське», господарський суд вбачає підстави для заміни позивача.
На підставі вищезазначеного, керуючись ст.ст.4, 32-34, 43, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
Замінити Дніпродзержинську міську раду на Камянську міську раду (51931, Дніпропетровська область, м. Камяньке, майдан ОСОБА_3, б. 2), у звязку зі зміною найменування.
В позові відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Суддя ОСОБА_4
Повне рішення складено 24.10.16р.