Постанова № 62361047, 26.10.2016, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.10.2016
Номер справи
818/1143/16
Номер документу
62361047
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 жовтня 2016 р. Справа №818/1143/16

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

за участю секретаря судового засідання - Гордієнко Є.Є.,

представників позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/1143/16

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БАКС"

до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області

про визнання незаконним та скасування акту, зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "БАКС" (далі - позивач, ТОВ "Бакс") звернулось до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області (далі - відповідач, Шосткинська ОДПІ), в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просить:

- визнати дії працівників Шосткинської обєднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Сумській області по складанню акту від 12.08.2016р. №183/18-17-21/23054636 Про результати проведення перевірки акта інвентаризації обсягів залишку пального протиправними та незаконними;

- зобов'язати працівників Шосткинської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області прийняти належне у відповідності до чинного законодавства України, а саме вчинити дії по відновленню в системі електронного адміністрування реалізації пального залишків пального ТОВ БАКС станом на 01.03.2016р. за кодом УКТ ЗЕД НОМЕР_1 вагою 61735,00 кг. в літрах приведених до 115°С - 71205,00 та товару УКТ ЗЕД НОМЕР_2 вагою 227088,00 кг. в літрах приведених до 115°С - 259352,00, а також в інтегрованій картці, зміни до яких були внесені на підставі відомостей, викладених в акті від 12.08.2016 №183/18-17-21/23054636 "Про результати проведення перевірки акта інвентаризації обсягів залишку пального".

В обґрунтування позовних вимог зазначило, що Законом України від 25.12.2015 №909- VIII Про внесення змін до Податкового кодексу (далі ПК) України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році внесено зміни до п. 1 ст. 215 Підакцизні товари та ставки податку, п.п.3.4 якої визначає, що до складу товарів з яких справляться акцизний податок віднесено товари за кодами УКТ ЗЕД НОМЕР_1 - ксилол для інших цілей та 2705009000- інші суміші ароматичних вуглеводнів, з яких 65 об. % або більше (включаючи втрати) переганяється при температурі до 250 °С за методом, визначеним згідно з ASTM D 86 для інших цілей.

Зазначені вище товари були придбані Товариством з обмеженою відповідальністю БАКС протягом 2013-2015 років і застосовуються в лакофарбовій промисловості в якості розчинників при виготовленні фарб та лаків і на час придбання з зазначеної групи товарів акцизний податок не справлявся.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2016р. № 113, Про деякі питання електронного адміністрування реалізації пального (далі Постанова), на підставі ЗУ від 25.12.2015 №909, затверджено Порядок електронного адміністрування реалізації пального (далі Порядок) який визначає механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування реалізації пального, порядок роботи системи електронного адміністрування реалізації пального, а також проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків. Систему електронного адміністрування реалізації пального (далі - СЕАРП) запроваджено в дію з 1 березня 2016 року.

Законом України від 19.09.2013 №584-VII Про митний тариф України до групи 27 Палива мінеральні; нафта і продукти її перегонки; бітумінозні речовини; воски мінеральні віднесена наступна продукція:

- код згідно Українського класифікатору товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі УКТ ЗЕД) НОМЕР_1 - ксилол не як паливо, а для інших цілей;

- код УКТ ЗЕД 2705009000- інші суміші ароматичних вуглеводнів, з яких 65 об. % або більше (включаючи втрати) переганяється при температурі до 250 °С за методом, визначеним згідно з ASTM D 86 - сольвент не як паливо, а для інших цілей.

Таким чином, TOB БАКС, для подальшої реалізації товарів, віднесених до товарів, з яких справляться акцизний податок, повинно було зареєструватись в якості платника акцизного податку та сплачувати акцизний податок.

Датою початку здійснення платником податку операцій з використанням електронного рахунка є дата відкриття такого рахунка, але не раніше першого дня початку перехідного періоду, встановленого абз. 2, п. 11 підрозділу 5 розділу XX Перехідні положення Податкового Кодексу України, а саме, - Період з 1 березня 2016 року до 1 квітня 2016 року є перехідним періодом, протягом якого реєстрація акцизних накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється без обмеження обсягів, обчислених за формулою, визначеною у пункті 232.3 статті 232 цього Кодексу.

На підставі змін діючого законодавства ТОВ БАКС, на виконання приписів запровадженого ПК України, Порядку, затвердженого Постановою, здійснило наступні заходи:

1. 03.03.2016 подало заяву Про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального (п.6 Порядку). Підтвердженням реєстрації ТОВ БАКС як платника акцизного податку стало надходження 03.03.2016р. квитанції №2, в якій зазначено про реєстрацію ТОВ БАКС платником акцизного податку з реалізації пального 03.03.2016р. № 2660.

2. 17.03.2016 склало і подало акт інвентаризації обсягів залишку пального станом на 01.03.2016р. в розділі III якого зазначило про залишки пального за кодом УКТ ЗЕД НОМЕР_1 вагою 61735,00 кг. в літрах приведених до t 15°С - 71205,00 та товару УКТ ЗЕД НОМЕР_2 вагою 227088,00 кг. в літрах приведених до 115°С - 259352,00 (п. 31 Порядку).

3.05.04.2016 отримало витяг щодо реквізитів окремого рахунку платника акцизного податку з реалізації пального, облікова картка в системі електронного адміністрування реалізації пального №0521258, яким ТОВ БАКС було віднесено до системи електронного адміністрування реалізації пального (п. 10 п.16 Порядку).

4.12.05.2016 отримало акт перевірки акта інвентаризації обсягів залишку пального №146/18-17-21/230054636, яким Шосткинська ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області підтвердила відображені ТОВ БАКС інвентаризаційні залишки пального станом на 01.03.2016р.(п. 31 Порядку).

5. 19.05.2016р. отримало витяг щодо обсягу пального, на який платник має право зареєструвати акцизні накладні /розрахунки коригування до акцизних накладних в ЕРАП у розрізі кодів згідно з УКТ ЗЕД, де зазначено, що ТОВ БАКС має залишки товару за кодом УКТ ЗЕД НОМЕР_1 вагою 61735,00 кг. в літрах приведених до t 15°С - 71205,00 та товару за кодом УКТ ЗЕД НОМЕР_2 вагою 227088,00 кг. в літрах приведених до t 15°С - 259352,00. (п. 27 Порядку).

Внаслідок зазначених вище дій, ТОВ БАКС станом на 19.05.2016 мало суму сплаченого акцизного податку (як перевитрату коштів на електронному рахунку), овердрафту та залишків сум акцизного податку, в межах яких має право зареєструвати акцизну накладну.

Здійснюючи підприємницьку діяльність, ТОВ БАКС, маючи законне право на реєстрацію акцизних накладних, проведення розрахунків з бюджетом з використанням електронних рахунків, продавало підакцизні товари за кодами УКТ ЗЕД НОМЕР_1 та УКТ ЗЕД НОМЕР_2, реєструючи акцизні накладні, працюючи в СЕАРП, при цьому отримуючи витяги щодо обсягу пального, на який платник має право зареєструвати акцизні накладні/коригування до акцизних накладних в яких зазначалось про списання обсягів пального на яке ТОВ БАКС має право виписувати акцизні накладні.

Однак, проведеною 12.08.2016р. перевіркою Шосткинської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області за результатами якою складено акт про результати проведення перевірки інвентаризації залишку пального №183/18-17-21/23054636, яким не підтверджено відображені ТОВ БАКС інвентаризаційні залишки пального станом на 01.03.2016 року і які підлягають коригуванню в СЕАРП.

На думку перевіряючих, відповідно до п.2 наказу Міністерства фінансів України від 25.02.2016 № 219 Про затвердження форми акту інвентаризації обліку залишків пального та Порядку його заповнення - обсяги сумішей ароматичних вуглеводнів, толуолу, ксилолу, вуглеводнів ациклічних, інших ефірів простих, антидетонаторів, антиоксидантів, інших речовин, віднесених з 01 січня 2016 року до підакцизних товарів, з яких не сплачено акцизний податок, не заносяться до Акта.

На переконання позивача, акт перевірки від 12.08.2016 № 183/18-17-21/23054636 є незаконним, так як на підставі висновків акту перевірки, внесено зміни в СЕАРП, внаслідок чого ТОВ БАКС, не має можливості зареєструвати акцизні накладні, без попередньої оплати акцизного податку, маючи законне право на суму сплаченого акцизного податку (як перевитрату коштів на електронному рахунку), овердрафту та залишків сум: акцизного податку, в межах яких платник податку має право зареєструвати акцизну накладну чим порушуються права і створюються перешкоди в підприємницькій діяльності ТОВ БАКС.

Статтею 14.1.141-1 ПК України визначено поняття пального, це - нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 цього Кодексу відповідно до якого до складу товарів з яких справляться акцизний податок віднесено товари за кодами УКТ ЗЕД НОМЕР_1 - ксилол для інших цілей та 2705009000- інші суміші ароматичних вуглеводнів, з яких 65 об. % або більше (включаючи втрати) переганяється при температурі до 250 °С за методом, визначеним згідно з ASTM D 86 для інших цілей, жодних обмежень щодо віднесення товарів за кодами УКТ ЗЕД НОМЕР_1 та НОМЕР_2 до групи підакцизних товарів не встановлено. Тобто ТОВ БАКС повинен справляти акцизний податок з зазначеної вище групи товарів, має законе право на суму сплаченого акцизного податку (як перевитрату коштів на електронному рахунку), овердрафту та залишків сум акцизного податку, в межах яких платник податку має право зареєструвати акцизну накладну.

Враховуючи наведене, позивач дійшов висновку, що наказ Міністерства фінансів України від 25.02.2016 № 219 Про затвердження форми акту інвентаризації обліку залишків пального та Порядку його заповнення, суперечить нормам закону а саме ПК України і дії Шосткинської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області при складанні акту про результати перевірки акту інвентаризації обсягів залишку пального ТОВ БАКС від 12.08.2016 № 183/18-17-21/23054636 є незаконними і не відповідають дійсності, так як порушують норми законодавства в сфері оподаткування.

Так, в висновку акту (п.4) зазначено, що перевіркою не підтверджено відображені ТОВ БАКС інвентаризаційні залишки пального станом на 01.03.2016 року, однак ст. 14.1.141-1, п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 ПК України, визначено поняття пального, до числа яких відноситься група товарів за кодами УКТ ЗЕД НОМЕР_1 та НОМЕР_2, що призвело до того, що ТОВ БАКС склало акт інвентаризації палива станом на 01.03.2016р., чого вимагає Закон.

ТОВ БАКС вважає, що всі суперечності, які виникають при трактуванні прав та обов'язків платників податків, повинні тлумачитися на користь платників податків.

Податковим Кодексом України не передбачено норму про невнесення до акту інвентаризації обсягів залишків пального сумішей ароматичних вуглеводнів, толуолу, ксилолу, вуглеводнів ациклічних, інших ефірів простих, антидетонаторів, антиоксидантів, інших речовин, віднесених з 01 січня 2016 року до підакцизних товарів, з яких не сплачено акцизний податок.

Таким чином, згідно норм ПК України, платник акцизного податку, у разі ввезені (імпортованого) на митну територію України пального, що засвідчені належно оформленою митною декларацією, має право вносити відомості щодо наявності палива на залишках станом на 01.03.2016 року, що і було зроблено ТОВ БАКС і як наслідок користуватись СЕАРП, а саме реєструвати акцизні накладні на обсяги залишку пального.

У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали, просили суд позов задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, 25.10.2016 подав до суду письмове клопотання про відкладення розгляду справи через перебування у відрядженні, проте суд відхиляє зазначене клопотання у звязку із необґрунтованістю.

У письмовому запереченні на адміністративний позов (а.с. 67-68) відповідач зазначив, що 17.03.2016 Товариством з обмеженою відповідальністю БАКС було подано Акт інвентаризації обсягів залишку пального №9037537293, до якого було занесено пальне з кодами згідно з УКТ ЗЕД НОМЕР_1 та НОМЕР_3, які відносяться з 01 січня 2016 року до підакцизних товарів. згідно пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75, п.п.80.2.5 п.80.2 ст.80, п.9 підрозділу 5 розділу XX Перехідних Положень Податкового кодексу України та відповідно наказу Шосткинської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області від 11.08.2016 № 278 проведено фактичну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю БАКС - даних акту інвентаризації обсягів залишку пального, поданого відповідно до п.9 підрозділу 5 розділу XX Податкового кодексу України, щодо відповідності обсягів пального, зазначених в акті інвентаризації, фактичним даним та/або даних бухгалтерського обліку.

За результатами перевірки складено акт від 12.08.2016 №183/18-17-21/23054636 про результати проведення перевірки акта інвентаризації обсягів залишку пального Товариства з обмеженою відповідальністю БАКС станом на 01 березня 2016 року. Встановлено безпідставне занесення фактичних залишків пального до акту інвентаризації обсягів залишку пального від 17.03.2016 № НОМЕР_4 станом на 01 березня 2016 року, наданого підприємством ТОВ БАКС.

Перевіркою не підтверджено відображені ТОВ БАКС інвентаризаційні залишки пального станом на 01.03.2016 року. Зазначені у акті інвентаризації від 17.03.2016 року №9037537293 залишки пального підлягають коригуванню в СЕАРП.

Пунктом 31 Порядку електронного адміністрування пального, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 №113 передбачено, що форма акта проведення інвентаризації затверджується наказом Мінфіну... Зазначені в акті інвентаризації обсяги залишку пального у розділі кодів згідно з УКТЗЕД одноразово збільшують показник (ЕАНакл) за відповідними кодами згідно з УКТЗЕД як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Відповідно до п.2 наказу Міністерства Фінансів України від 25.02.2016 №219 Про затвердження форми Акту інвентаризації обсягів залишку пального та Порядку його заповнення обсяги сумішей ароматичних вуглеводів, толуолу, ксилолу, вуглеводнів ациклічних, інших ефірів простих, андидетонаторів, антиоксидантів, інших речовин, віднесених з 01 січня 2016 року до підакцизних товарів, з яких не сплачено акцизний податок, не заносяться до Акта.

Тобто, підприємством ТОВ БАКС було подано Акт інвентаризації обсягів залишку пального №9037537293, до якого було безпідставно занесено пальне з кодами згідно з УКТ ЗЕД НОМЕР_1 та НОМЕР_3, яке відноситься з 01 січня 2016 року до підакцизних товарів, та з якого не сплачено акцизний податок.

Заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 03.03.2016 Товариство з обмеженою відповідальністю "БАКС" зареєстроване в Шосткинській ОДПІ як платник акцизного податку з реалізації пального (а.с. 10-11, 14).

17.03.2016 Товариством з обмеженою відповідальністю БАКС було подано Акт інвентаризації обсягів залишку пального № НОМЕР_4 (а.с.12-13), в розділі III якого зазначено про залишки пального за кодом УКТ ЗЕД НОМЕР_1 вагою 61735,00 кг. в літрах приведених до t 15°С - 71205,00 та товару УКТ ЗЕД НОМЕР_2 вагою 227088,00 кг. в літрах приведених до 115°С - 259352,00.

12.05.2016 відповідачем згідно пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75, п.п.80.2.5 п.80.2 ст.80, п.9 підрозділу 5 розділу XX Перехідних Положень Податкового кодексу України та відповідно наказу Шосткинської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області від 11.05.2016 року №193 проведено фактичну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю БАКС даних акту інвентаризації обсягів залишку пального, поданого відповідно до п.9 підрозділу 5 розділу XX Податкового кодексу України, щодо відповідності обсягів пального, зазначених в акті інвентаризації, фактичним даним та/або даних бухгалтерського обліку, за результатами якої складено акт №146/18-17-21/230054636, яким підтверджено відображені ТОВ БАКС інвентаризаційні залишки пального станом на 01.03.2016 (а.с. 17-19).

Перевіркою встановлено, що підприємство за період з 01.03.2016 року по 12.05.2016 року пальне відповідно до кодів УКТ ЗЕД НОМЕР_1 та НОМЕР_3 не придбавало, та за відповідний період, до початку проведення перевірки, було реалізовано Ксилол нафтовий (код УКТ ЗЕД НОМЕР_1) в кількості 20000 кг відповідно до видаткової накладної №44 від 04.05.2016 року.

Перевіркою не встановлено відхилення фактичних залишків пального з актом інвентаризації обсягів затишку пального від 17.03.2016 №9037537293 станом на 01 березня 2016 року, наданого підприємством ТОВ БАКС.

З метою зясування питання підтвердження щодо придбання та реалізації продукції відповідно до кодів УКТ ЗЕД НОМЕР_1 та НОМЕР_3, які віднесені до підакцизних товарів з 01.01.2016 року, Шосткинською ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області було направлено ТОВ БАКС запит від 24.06.2016 №4871/10/18-17-21-0011 (а.с.69).

05.07.2016 на письмовий запит Шосткинської ОДПІ позивачем надано відповідь, в якій зазначено, що продукція отримувалась в 2012-2015 роках, та етапом на 01.01.2016 року на бухгалтерському рахунку 281 (товари на складі) значилося ксилолу нафтового (код УКТ ЗЕД НОМЕР_1) 8*1735 кг, сольвенту нафтового (код УКТ ЗЕД НОМЕР_3) 170648 кг і сольвенту марки Б (код УКТ ЗЕД НОМЕР_3) 59440 кг. (а.с. 71).

За період з 01.01.2016 по 29.02.2016 пальне, зазначене в Акті інвентаризації обсягів залишку пального, не придбавалося.

На підставі отриманої інформації згідно пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75, п.п.80.2.5 п.80.2 ст.80, п.9 підрозділу 5 розділу XX Перехідних Положень Податкового кодексу України та відповідно наказу Шосткинської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області від 11.08.2016 № 278 відповідачем проведено фактичну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю БАКС даних акту інвентаризації обсягів залишку пального, поданого відповідно до п.9 підрозділу 5 розділу XX Податкового кодексу України щодо відповідності обсягів пального, зазначених в акті інвентаризації, фактичним даним та/або даних бухгалтерського обліку, за результатами якої складено акт від 12.08.2016 №183/18-17-21/23054636 (а.с. 20-22).

Вказаним актом встановлено безпідставне занесення фактичних залишків пального до акту інвентаризації обсягів залишку пального від 17.03.2016 № НОМЕР_4 станом на 01 березня 2016 року, наданого підприємством ТОВ БАКС. Перевіркою не підтверджено відображені ТОВ БАКС інвентаризаційні залишки пального станом на 01.03.2016 року. Відповідачем зроблено висновок про те, що зазначені у акті інвентаризації від 17.03.2016 року №9037537293 залишки пального підлягають коригуванню в СЕАРП.

Частково задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.

Суд зазначає, що Законом України від 25.12.2015 №909- VIII Про внесення змін до Податкового кодексу (далі ПК) України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році внесено зміни до п. 1 ст. 215 Підакцизні товари та ставки податку, п.п.3.4 якої визначає, що до складу товарів з яких справляться акцизний податок віднесено товари за кодами УКТ ЗЕД НОМЕР_1 - ксилол для інших цілей та 2705009000- інші суміші ароматичних вуглеводнів, з яких 65 об. % або більше (включаючи втрати) переганяється при температурі до 250 °С за методом, визначеним згідно з ASTM D 86 для інших цілей.

Суд зазначає, що товар (ксилол) придбаний Товариством з обмеженою відповідальністю БАКС протягом 2013-2015 років і застосовується в лакофарбовій промисловості в якості розчинників при виготовленні фарб та лаків і на час придбання з зазначеної групи товарів акцизний податок не справлявся.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2016р. № 113, Про деякі питання електронного адміністрування реалізації пального (далі Постанова), затверджено Порядок електронного адміністрування реалізації пального (далі Порядок) який визначає механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування реалізації пального, порядок роботи системи електронного адміністрування реалізації пального, а також проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків. Систему електронного адміністрування реалізації пального (далі - СЕАРП) запроваджено в дію з 1 березня 2016 року.

Законом України від 19.09.2013 №584-VII Про митний тариф України до групи 27 Палива мінеральні; нафта і продукти її перегонки; бітумінозні речовини; воски мінеральні віднесена наступна продукція:

- код згідно Українського класифікатору товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі УКТ ЗЕД) НОМЕР_1 - ксилол не як паливо, а для інших цілей;

- код УКТ ЗЕД 2705009000- інші суміші ароматичних вуглеводнів, з яких 65 об. % або більше (включаючи втрати) переганяється при температурі до 250 °С за методом, визначеним згідно з ASTM D 86 - сольвент не як паливо, а для інших цілей.

Таким чином, суд вважає, що TOB БАКС, для подальшої реалізації товарів, віднесених до товарів, з яких справляться акцизний податок, повинно було зареєструватись в якості платника акцизного податку та сплачувати акцизний податок.

Датою початку здійснення платником податку операцій з використанням електронного рахунка є дата відкриття такого рахунка, але не раніше першого дня початку перехідного періоду, встановленого абз. 2, п. 11 підрозділу 5 розділу XX Перехідні положення Податкового Кодексу України, а саме, - Період з 1 березня 2016 року до 1 квітня 2016 року є перехідним періодом, протягом якого реєстрація акцизних накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється без обмеження обсягів, обчислених за формулою, визначеною у пункті 232.3 статті 232 цього Кодексу.

Суд зазначає, що ТОВ БАКС, на виконання приписів законодавства 03.03.2016 подало заяву Про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального та 17.03.2016 склало і подало акт інвентаризації обсягів залишку пального станом на 01.03.2016р. в розділі III якого зазначило про залишки пального за кодом УКТ ЗЕД НОМЕР_1 вагою 61735,00 кг. в літрах приведених до t 15°С - 71205,00 та товару УКТ ЗЕД НОМЕР_2 вагою 227088,00 кг. в літрах приведених до 115°С - 259352,00 (п. 31 Порядку).

05.04.2016 підприємством отримано витяг щодо реквізитів окремого рахунку платника акцизного податку з реалізації пального, облікова картка в системі електронного адміністрування реалізації пального №0521258, яким ТОВ БАКС було віднесено до системи електронного адміністрування реалізації пального (п. 10 п.16 Порядку).

12.05.2016 отримало акт перевірки акта інвентаризації обсягів залишку пального №146/18-17-21/230054636, яким Шосткинська ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області підтвердила відображені ТОВ БАКС інвентаризаційні залишки пального станом на 01.03.2016р.(п. 31 Порядку).

19.05.2016р. позивачем отримано витяг щодо обсягу пального, на який платник має право зареєструвати акцизні накладні /розрахунки коригування до акцизних накладних в ЕРАП у розрізі кодів згідно з УКТ ЗЕД, де зазначено, що ТОВ БАКС має залишки товару за кодом УКТ ЗЕД НОМЕР_1 вагою 61735,00 кг. в літрах приведених до t 15°С - 71205,00 та товару за кодом УКТ ЗЕД НОМЕР_2 вагою 227088,00 кг. в літрах приведених до t 15°С - 259352,00. (п. 27 Порядку).

Суд спростовує висновки податкового органу, що відповідно до п.2 наказу Міністерства фінансів України від 25.02.2016 № 219 Про затвердження форми акту інвентаризації обліку залишків пального та Порядку його заповнення - обсяги сумішей ароматичних вуглеводнів, толуолу, ксилолу, вуглеводнів ациклічних, інших ефірів простих, антидетонаторів, антиоксидантів, інших речовин, віднесених з 01 січня 2016 року до підакцизних товарів, з яких не сплачено акцизний податок, не заносяться до Акта, виходячи з наступного.

Відповідно до п.п. 14.1.141 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначено поняття пального, це - нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 цього Кодексу.

Згідно п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 цього Кодексу до складу товарів з яких справляться акцизний податок віднесено товари за кодами УКТ ЗЕД НОМЕР_1 - ксилол для інших цілей та 2705009000- інші суміші ароматичних вуглеводнів, з яких 65 об. % або більше (включаючи втрати) переганяється при температурі до 250 °С за методом, визначеним згідно з ASTM D 86 для інших цілей.

Жодних обмежень щодо віднесення товарів за кодами УКТ ЗЕД НОМЕР_1 та НОМЕР_2 до групи підакцизних товарів не встановлено.

Тобто суд вважає, що ТОВ БАКС повинен справляти акцизний податок з зазначеної вище групи товарів .

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що оскільки наказ Міністерства фінансів України від 25.02.2016 № 219 Про затвердження форми акту інвентаризації обліку залишків пального та Порядку його заповнення, суперечить нормам Податкового кодексу України, а тому повинен застосовуватися акт вищої юридичної сили, а саме Податковий кодекс України.

Таким чином, платник акцизного податку, у разі ввезені (імпортованого) на митну територію України пального, що засвідчені належно оформленою митною декларацією, має право вносити відомості щодо наявності палива на залишках станом на 01.03.2016 року, що і було зроблено ТОВ БАКС та, відповідно реєструвати акцизні накладні на обсяги залишку пального.

Отже, суд вважає, що позивачем доведено обґрунтованість заявлених позовних вимог, а тому вимоги щодо зобов'язання Шосткинську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Сумській області відновити в системі електронного адміністрування реалізації пального залишки пального ТОВ БАКС станом на 01.03.2016 за кодом УКТ ЗЕД НОМЕР_1 вагою 61735,00 кг. в літрах приведених до t 15°С - 71205,00 та товару УКТ ЗЕД НОМЕР_2 вагою 227088,00 кг. в літрах приведених до t 15°С - 259352,00, а також в інтегрованій картці, зміни до яких були внесені на підставі відомостей, викладених в акті від 12.08.2016 №183/18-17-21/23054636 Про результати проведення перевірки акта інвентаризації обсягів залишку пального є такими, що підлягають задоволенню.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог щодо визнання протиправними та незаконними дії працівників Шосткинської обєднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Сумській області по складанню акту від 12.08.2016р. №183/18-17-21/23054636 Про результати проведення перевірки акта інвентаризації обсягів залишку пального, суд виходить з наступного.

З матеріалів справи судом встановлено, що на підставі отриманої інформації згідно пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75, п.п.80.2.5 п.80.2 ст.80, п.9 підрозділу 5 розділу XX Перехідних Положень Податкового кодексу України та відповідно наказу Шосткинської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області від 11.08.2016 № 278 відповідачем проведено фактичну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю БАКС даних акту інвентаризації обсягів залишку пального, поданого відповідно до п.9 підрозділу 5 розділу XX Податкового кодексу України щодо відповідності обсягів пального, зазначених в акті інвентаризації, фактичним даним та/або даних бухгалтерського обліку, за результатами якої складено акт від 12.08.2016 №183/18-17-21/23054636 (а.с. 20-22).

Вказаним актом встановлено безпідставне занесення фактичних залишків пального до акту інвентаризації обсягів залишку пального від 17.03.2016 № НОМЕР_4 станом на 01 березня 2016 року, наданого підприємством ТОВ БАКС. Перевіркою не підтверджено відображені ТОВ БАКС інвентаризаційні залишки пального станом на 01.03.2016 року. Відповідачем зроблено висновок про те, що зазначені у акті інвентаризації від 17.03.2016 року №9037537293 залишки пального підлягають коригуванню в СЕАРП.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Матеріалами справи підтверджується, що наказом 11.08.2016 № 278 було призначено проведення фактичної перевірки "БАКС".

Даний наказ є формою реалізації суб'єкта владних повноважень своїх владних управлінських функцій, який надає право на проведення перевірки.

Враховуючи те, що на час проведення перевірки зазначений наказ від "БАКС" не був скасований, діяв, Шосткінська ОДПІ проводила перевірку на правових підставах та відповідно мала право складати акт перевірки від 12.08.2016р. №183/18-17-21/23054636 Про результати проведення перевірки акта інвентаризації обсягів залишку пального.

Отже, позовні вимоги в зазначеній частині позову є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "БАКС" до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області про визнання незаконним та скасування акту, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Зобов'язати Шосткинську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Сумській області відновити в системі електронного адміністрування реалізації пального залишки пального ТОВ «БАКС» станом на 01.03.2016 за кодом УКТ ЗЕД НОМЕР_1 вагою 61735,00 кг. в літрах приведених до t 15°С - 71205,00 та товару УКТ ЗЕД НОМЕР_2 вагою 227088,00 кг. в літрах приведених до t 15°С - 259352,00, а також в інтегрованій картці, зміни до яких були внесені на підставі відомостей, викладених в акті від 12.08.2016 №183/18-17-21/23054636 «Про результати проведення перевірки акта інвентаризації обсягів залишку пального».

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "БАКС" (вул. Садовий бульвар, 10, м. Шостка, Сумська область, 41100, код ЄДРПОУ 23054636) за рахунок бюджетних асигнувань Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області (вул. Знаменівська, 2, м. Шостка, Сумська область, 41100, код ЄДРПОУ 39521341) судовий збір у розмірі 1 378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. 00 коп.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складений та підписаний 31.10.2016.

Суддя О.А. Прилипчук