Постанова № 62360938, 27.10.2016, Болехівський міський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
27.10.2016
Номер справи
339/311/16-а
Номер документу
62360938
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 339/311/16-а

90

2-а/339/31/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 жовтня 2016 року м. Болехі

Болехівський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого-судді: Сметанюка В.Б.,

за участі секретаря: Стельмах М.Ю.,

позивача: ОСОБА_1,

представника відповідача: Павлів В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Болехові матеріали за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Долинського об'єднаного управління пенсійного фонду в Івано-Франківській області про зобов'язання призначити і виплачувати пенсію на пільгових умовах, -

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить зобов'язати відповідача призначити йому пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку, як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС у відповідності до ст.55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з часу подання заяви.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що він є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 3), відповідно до дубліката посвідчення серії А №082868 виданого Івано-Франківською обласною державною адміністрацією 30.03.2016року і має право на пільги і компенсації, встановлені для осіб, які брали участь у роботі та ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. З 26 червня 1986 року по 28 липня 1986 року ( 30 календарних днів) він перебував у зоні Чорнобильської катастрофи, де здійснював роботи по перевезенню людей. Відповідно до ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" він має право на пенсію із зменшенням пенсійного віку передбаченого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на 10 років. Проте, відповідачем у призначенні пенсії йому було відмовлено.

В судовому засіданні позивач уточнив позовні вимоги, просив визнати неправомірними дії, скасувати рішення № 2 від 29.07.2016 року Долинського об'єднаного управління пенсійного фонду в Івано-Франківській області, щодо відмови у призначенні пенсії йому, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язати відповідача призначити йому пенсію із зменшенням пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дня звернення з заявою про призначення пенсії.

Представник відповідача - Павлів В.І. в поданому запереченні та в судовому засіданні позов не визнала, просила в його задоволенні відмовити, посилаючись на те, що 22 квітня 2016 року позивач звернувся із заявою про призначення пенсії за віком, відповідно до ст.55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Однак, в службовому відрядженні, яке додано позивачем до переліку документів для призначення пенсії, відмітка про прибуття в м.Чорнобиль не завірено гербовою печаткою. Також, у виписці із відомості нарахування по заробітній платі не зазначено кратність підвищення тарифної ставки з урахуванням зон небезпеки, виходячи з встановлених у зоні відчуження 6-годинного робочого дня та 6-денного робочого тижня. Крім того, відсутні дані про населений пункт чи об'єкт, де позивачем проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Судом встановлено, що відповідно до копії трудової книжки, позивач 04 серпня 1982року прийнятий на роботу водієм 2 класу в Долинському автопідприємстві 08011 (перейменоване на Долинське АТП 12627 відповідно до наказу Мінавтотранспорту УРСР №91 від 29.04.1986р. та звільнений за власним бажанням 25.05.1989р. (а.с.13-16).

Згідно дубліката посвідчення НОМЕР_1, виданого 30.03.2016року, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986-90 роках , категорія 3 (а.с.12).

Згідно відрядного посвідчення № 337 від 23.06.1988року вбачається, що ОСОБА_1 27.06.1988р. вибув з м. Долина та 28.06.1988р. прибув у м. Чорнобиль, а 28 липня 1988р. вибув із м. Чорнобиль, та 29 липня 1988р. прибув у м. Долина (а.с.6). Крім того, запис у трудовій книжці за № 9 від 27.06.1988р. підтверджує участь ОСОБА_1 у ліквідації аварії на ЧАЕС протягом 30 діб (а.с.15).

Також, довідкою Долинського АТП 12627 підтверджено, що ОСОБА_1 дійсно брав участь в ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС з 26.06.1988 по 28.07.1988року. Нарахування заробітної плати становило 659 крб. 25 коп.(а.с.8).

ОСОБА_1 по завершенню Чорнобильської місії, керівництво АТП 12627 видало належну довідку № 19 від 23.02.2015року про підтвердження участі у ліквідації аварії на ЧАЕС та оплату праці за роботу в зоні відчуження із зазначенням конкретних дат, що підтверджується довідки (а.с.32).

В квітні 2016 року позивач отримав довідку № 32, яка підтверджує його право на пенсію на пільгових умовах у відповідності із Списком № 1, затвердженим Постановою Ради міністрів СРСР від 22.08.1956р. № 1173 (а.с.9).

22 квітня 2016 році ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, як ліквідатору аварії на ЧАЕС 3 категорії.

З протоколу № 145 від 29.07.2016р. про призначення пенсії вбачається, що ОСОБА_1 не має права права на пенсію, стаж становить 27років 11міс. 21день (станом на 31.03.2016р.) (а.с39).

Рішенням Долинського об'єднаного управління пенсійного фонду в Івано-Франківській області від 29.07.2016р за № 2 ОСОБА_1 відмовлено у призначені пенсії за віком згідно ст.55 ЗУ « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Статтею 55 Закону передбачено призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку, зокрема, на 5 років особам, які працювали у зоні відчуження у 1998 році не менше 30 календарних днів (а.с.38).

Листом за № 2715/03 від 01.08.2016 року позивача повідомлено про відмову у призначені пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на 5 років. У своєму листі відповідач зазначив, що підставою для відмови в призначені пільгової пенсії є те, що відрядне посвідчення не завірене гербовою печаткою, у виписці із відомості нарахування по заробітній платі не зазначено кратність підвищення тарифної ставки з урахуванням зон небезпеки, виходячи з встановлених у зоні відчуження 6-годинного робочого дня та 6-ти робочого тижня. Також відсутні дані про населений пункт чи об'єкт, де позивачем проводилися роботи по ліквідаці наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.10-11).

Право призначення пенсії особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи регулюється Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно зі ст. 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено зниження пенсійного віку на 5 років учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році.

Єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема, призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".

Відповідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988р. № 122, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи обєкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно зі ст. 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", довідки про період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є лише підставою для визнання статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

На підставі викладеного вбачається, що позивач звернувшись до Долинського об'єднаного управління пенсійного фонду з заявою про призначення йому пенсії відповідно до ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», подав всі необхідні документи, що передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій. Враховуючи, що надані документи підтверджують особливий статус позивача, а саме те, що ОСОБА_1 являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а тому він має право на призначення пенсії відповідно до ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тобто на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 5 років, з дня звернення з заявою про призначення пенсії, а саме з 22 квітня 2016 року .

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо відмови у призначенні пільгової пенсії ОСОБА_1, є неправомірними, рішення відповідача № 2 від 29.07.2016 року підялгає скасуванню, позовні вимоги позивача в уточненому вигляді обґрунтовані і підлягають задоволенню.

Інші докази сторін не спростовують висновки суду, зазначені в цьому судовому рішенні.

Питання судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст. 94 КАС України. При цьому враховує, що позивач за подання адміністративного позову сплатив судовий збір в розмірі 551,20 грн. (а.с. 1). Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача слід стягнути судових витрат на користь позивача 551,20 грн. та 551,20 грн. в дохід держави.

На підставі наведеного, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», керуючись ст. 2-17, 93-98, 158, 160-163, 168 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов в уточненому вигляді задоволити.

Визнати неправомірними дії та скасувати рішення №2 від 29.07.2016 року Долинського об'єднаного управління пенсійного фонду в Івано-Франківській області, щодо відмови у призначенні пенсії ОСОБА_1, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Долинське об'єднане управління пенсійного фонду в Івано-Франківській області призначити ОСОБА_1 пенсію із зменшенням пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дня звернення з заявою про призначення пенсії, а саме з 22 квітня 2016 року.

Стягнути з Долинського об'єднаного управління пенсійного фонду в Івано-Франківській області за рахунок бюджетних асигнуваньна користь ОСОБА_1 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 коп. сплаченого судового збору.

Стягнути з Долинського об'єднаного управління пенсійного фонду в Івано-Франківській області за рахунок бюджетних асигнуваньна користь держави судовий збір у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одну ) гривню 20 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення через Болехівський міський суд до Львівського Апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАСУ апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.Б. Сметанюк

Постанова в повному обсязі виготовлена 31 жовтня 2016 року.