Справа № 339/307/16-а
83
2-а/339/29/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 жовтня 2016 року м. Болехів
Болехівський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого-судді: Сметанюка В.Б.,
за участі секретаря: Стельмах М.Ю.,
позивача: ОСОБА_1,
представника відповідача: Павлів В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Болехові матеріали за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Долинського об'єднаного управління пенсійного фонду в Івано-Франківській області про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним позовом, в якому просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії за віком, як державному службовцю, починаючи з 02.02.2010року з розрахунку 85% від суми заробітної плати з урахуванням всіх сум виплат. Судові витрати покласти на відповідача.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що позивач з 02 лютого 2010 року отримує пенсію на підставі статті 37 Закону України «Про державну службу». При здійсненні розрахунку заробітної плати для призначення пенсії, управлінням Пенсійного фонду України не було враховано суми усіх видів виплат, на які були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі- страхові внески). 10 травня 2016року позивач звернулась до відповідача з заявою та просила провести перерахунок призначеної її пенсії з моменту її призначення з урахуванням сум усіх виплат, на які були нараховані та сплачені страхові внески, а саме: індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань. Однак, листом за № 19/Я-13 від 16.05.2016р. відповідачем відмовлено позивачу в перерахунку пенсії. Позивач вважає таку відмову неправомірною, у зв'язку з чим звернулася до суду з даним адміністративним позовом.
24 жовтня 2016 року позивач подала заяву, в якій уточнила свої позовні вимоги та просила зобов'язати відповідача здійснити перерахунок призначеної її пенсії за віком, як державному службовцю, починаючи з 02.02.2010року з урахуванням сум матеріальних допомог на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати згідно з довідкою Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області № 09-11-14-14/2515 від 29.04.2016р.
В судовому засіданні позивачка уточнюючі позовні вимоги просила задоволити.
Представник відповідача - Павлів В.І. в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в їх задоволенні, надавши письмове заперечення на позовну заяву. Зазначивши, що позивачка 10 травня 2016 року звернулася до управління з заявою про перерахунок пенсії надавши довідку про складові заробітної плати від 29.04.2016р.
Оскільки позивачка знала з яких сум їй нарахована та виплачувалась пенсія в 2010 році тому просила застосувати ст. 99-100 КАС України - пропуск строку звернення до суду. Також додатково зазначила, що відповідно до наданих довідок в розрахунок для призначення пенсії включені всі суми, зазначені в них. Відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Згідно ст.37 Закону визначення заробітної плати для обчислення пенсії державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. У статті 37-1 3акону передбачено, що умови та порядок перерахунку раніше призначених пенсій визначається Кабінетом Міністрів України. Постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» регулює питання визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії згідно Закону України « Про державну службу». Зміни до чинного законодавства щодо визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії державним службовцям не вносилися і відповідно, при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включаються складові заробітної плати, передбачені вищезазначеними нормативно-правовими актами. Постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії»(зі змінами від 09.12.2015р.) не передбачає проведення перерахунків у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали та з'ясувавши дійсні обставини справи, надавши їм юридичну оцінку, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст.ст. 22, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Долинського об'єднаного управління пенсійного фонду в Івано-Франківській області з 02 лютого 2010 року (а.с. 28).
Звертаючись з заявою про призначення пенсії позивачем, до заяви було додано довідку про заробітну плату для обчислення пенсії від 01.02.2010р., довідку про складові заробітної плати № 01.02.2010 від 09-14-14/375р., довідку №06-1/312 від 04.03.2011р. про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», згідно з якими до складу заробітної плати не були включені інші виплати в сумі 8790,43грн., а саме індексація в сумі 918,09 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб в сумі 4703,28 грн. та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань в сумі 3169,06 грн. (а.с.12).
Як зазначено вище, пенсія позивачу була призначена в розмірі 85% від суми заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно статті 37 Закону України «Про державну службу» та складала з 02.02.2010р. 2274,54грн. (а.с. 36)
При цьому, при обрахунку пенсії не враховано наступні виплати за останні 24 місяці: індексація заробітної плати в сумі 918,09грн.; виплачена матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 4703,28 грн.; виплачена матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань в сумі 3169,06 грн., які не були включені у довідку про складові заробітної плати.
13.05.2016р. позивач звернулася до Долинського об'єднаного управління пенсійного фонду в Івано-Франківській області з заявою про проведення перерахунку пенсії з моменту нарахування пенсії (лютий 2010р.)(а.с. 30)
Листом від 16.05.2016 року №19/Я-13 Долинського об'єднаного управління пенсійного фонду в Івано-Франківській області відмовлено позивачу в перерахунку пенсії. (а.с. 15-16)
Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" N3723-XII від 16 грудня 1993 року (в редакції, що діяла на момент виходу позивача на пенсію) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі, розмір пенсії збільшувався на один відсоток заробітку, але не більше як 90 відсотків заробітку.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом пенсія позивачу призначена в розмірі 85% від суми заробітної плати, на які нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування згідно статті 37 Закону України «Про державну службу».
Як вбачається з матеріалів справи при розрахунку пенсії позивача не було враховано до суми заробітної плати для призначення пенсії суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та суми індексації заробітної плати.
Частиною першою статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону N3723-XII (в редакції, що діяла на момент виходу позивача на пенсію) було передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Згідно ч. 6 ст. 95 КЗпП заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про оплату праці» у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.
Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України «Про індексації грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.
Суми виплат, повязаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за №114/8713.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Вищевказаний висновок також узгоджується з правовою позицією Верховного суду України, викладеною в Постанові від 20.02.2012 року у справі 21-430а11.
При цьому, за правилами частини першої статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для усіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Окрім цього, згідно з позицією висловленою в постанові колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного суду України від 14.05.2013 року та 28.05.2013 року, листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ від 07.05.2013 року "Про індексацію заробітної плати", визначено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу, сукупного оподатковуваного доходу, з яких справляються страхові внески до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2010 року №1170 надано вичерпний перелік видів оплати праці та інших видів, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсії. При цьому матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразові винагороди та індексація до зазначеного переліку не входить.
Як вбачається з довідки Долинського об'єднаного управління пенсійного фонду в Івано-Франківській області № 09-11-14-14/2515 від 29.04.2016р., на всі виплати, що включені у довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Враховуючи вищезазначене суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав для визнання незаконними дійДолинського об'єднаного управління пенсійного фонду в Івано-Франківській області, щодо відмови провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням виплачених сум, матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації грошових доходів.
Позов в частині зобо'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії як державному службовцю, починаючи з часу призначення, 02.02.2010 року з розрахунку 85% від суми заробітної плати з урахуванням усіх видів оплати праці на які були нараховані та сплачені страхові внески (єдиний податок), відповідно до чинного на час призначення пенсії законодавства, не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Виникнення права на перерахунок пенсії нерозривно пов'язане із фактом звернення особи за таким перерахунком.
В судовому засіданні встановлено та не заперечується позивачкою, що вона 13.05.2016 року звернулася з заявою до Долинського об'єднаного управління пенсійного фонду в Івано-Франківській, в якій просила провести перерахунок пенсії, як державному службовцю згідно наданої довідки № 09-11-14-14/2515 від 29.04.2016р. перерахунок провести з моменту нарахування пенсії з лютого 2010 року.
Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» перерахунок призначеної пенсії провадиться з таких строків: при виникненні права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними, документами подано ним після 15-го числа.
Оскільки, звернення за перерахунком пенсії з наданням підстави такого перерахунку-довідок з нарахованими сумами, які не були враховані відповідачем при призначенні пенсії відбулося лише 13.05.2016 року, то саме з 01.05.2016 року виникає обов'язок відповідача для перерахунку раніше призначеної пенсії.
Отже, вимоги позивачки про перерахунок пенсії з 02 лютого 2010 року є безпідставними і в цій частині позовних вимог їй належить відмовити.
Оскільки обов»язок здійснити перерахунок пенсії позивачки виник у відповідача лише 01.05.2016р., тобто в межах встановлених строків для звернення до суду , немає підстав для застосування наслідків передбачених 99-100 КАС України.
Згідно зі статтею 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає за необхідне визнати протиправною відмову Долинського об'єднаного управління пенсійного фонду в Івано-Франківській області від 16.05.2016р. №19/Я-13, щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати в розмірі 85% від суми заробітної плати та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 85% від суми заробітної плати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, відповідно до довідки виданої Державною фінансовою інспекцією в Івано-Франківській області № 09-11-14-14/2515 від 29.04.2016 року з 01 травня 2016 року.
Питання судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст. 94 КАС України. При цьому враховує, що позивачка за подання адміністративного позову сплатила судовий збір в розмірі 551,20 грн. Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача слід стягнути судових витрат на користь позивача 551,20 грн. та 551,20 грн. в дохід держави.
На підставі вищевикладеного, Закону України «Про державну службу», Закону України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,та керуючись ст. 2-17, 93-98, 158, 160-163, 168 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов в уточненому вигляді задоволити частково.
Визнати протиправною відмову Долинського об'єднаного управління пенсійного фонду в Івано-Франківській області від 16.05.2016р. №19/Я-13, щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати в розмірі 85% від суми заробітної плати.
Зобов'язати Долинське об'єднане управління пенсійного фонду в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 85% від суми заробітної плати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, відповідно до довідки виданої Державною фінансовою інспекцією в Івано-Франківській області № 09-11-14-14/2515 від 29.04.2016 року з 01 травня 2016 року.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з Долинського об'єднаного управління пенсійного фонду в Івано-Франківській області за рахунок бюджетних асигнуваньна користь ОСОБА_1 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 коп. сплаченого судового збору.
Стягнути з Долинського об'єднаного управління пенсійного фонду в Івано-Франківській області за рахунок бюджетних асигнуваньна користь держави судовий збір у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одну ) гривню 20 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення через Болехівський міський суд до Львівського Апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАСУ апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.Б. Сметанюк
Постанова в повному обсязі виготовлена 31.10.2016 року.