Постанова № 62359667, 01.11.2016, Долинський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
01.11.2016
Номер справи
343/1701/16-а
Номер документу
62359667
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №: 343/1701/16-а

Провадження №: 2-а/0343/126/16

ПОСТАНОВА

I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 жовтня 2016 року м.Долина

Долинський районний суд Iвано-Франкiвської областi в складi:

головуючого - суддi Лицура І.М.,

секретаря - Бойків В.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Долина Івано-Франківської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 звернувся в суд з адміністративним позовом до Долинського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області, в якому, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог, просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в проведенні йому перерахунку пенсії, зобов'язати здійснити перерахунок розміру призначеної йому пенсії за віком відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі, не нижче прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеному законом, із збільшенням її на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж, починаючи з 16.08.2015 року, провести виплату недорахованих коштів та звернути постанову суду в частині виплати пенсії у межах суми за 1 місяць до негайного виконання. Свої вимоги мотивував тим, що він є ліквідатором наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії та перебуває на обліку в Долинському об'єднаному управлінні ПФУ Івано-Франківської області, що дає йому право користуватися пільгами, встановленими Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Однак, відповідач при призначенні йому пенсії, керувався тільки Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто порушив його право на пільговий характер розрахункової величини, визначений ч.2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», про що він дізнався з наданого йому відповідачем розпорядження № 151804 від 11.08.2016 року про призначення йому пільгової пенсії по віку. 16 серпня 2016 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у відповідності до вимог закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на що отримав відповідь, що в нього відсутнє право на призначення державної пенсії відповідно до вказаного Закону і він не має права на перерахунок пенсії згідно ч.2 ст. 56 цього Закону. Вважає такі дії Долинського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області протиправними, в зв'язку з чим звернувся в суд з даним адміністративним позовом.

Позивач та його представник за дорученням від 02.09.2016 року ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з вищевикладених підстав. Просили позов задоволити, визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в проведенні ОСОБА_2 перерахунку пенсії, зобов'язати його здійснити перерахунок розміру призначеної йому пенсії за віком у відповідності до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі, не нижче прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеному законом, із збільшенням її на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж, починаючи з 16.08.2015 року, провести виплату недорахованих коштів та звернути постанову суду в частині виплати пенсії у межах суми за 1 місяць до негайного виконання.

Представник відповідача згідно довіреності від 23.05.2016 року ОСОБА_4 позов не визнав та пояснив, що позивачу з 18.04.2012 року призначено пенсію за віком відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Періоди, з яких складається страховий стаж позивача, обчислено відповідно до ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Розмір пенсії за віком визначено за новою формулою відповідно до ч.1 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням коефіцієнту страхового стажу, визначеного за формулою відповідно до ст. 25 цього Закону. Заробітна плата визначена згідно ст. 40 цього Закону. Статтею 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під його дію. Згідно з ч.2 ст. 56 зазначеного Закону, право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1. 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як 20 років для чоловіків та 15 років для жінок із збільшенням пенсії на один відсоток заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75-ти відсотків заробітку. Аналіз наведених норм свідчить про те, що вони визначають особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи. Однак, Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не визначений порядок перерахунку пенсій, що є підставою для застосування аналогії закону на підставі ч.7 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України. Ознакам, передбаченим вказаною процесуальною нормою, відповідає абзац 2 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зі змісту якого випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1 відсоток визначеної законом її розрахункової величини. Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи. Згідно з цим Законом вона дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який згідно з абзацом 1 ч. 2 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлений у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Вищий адміністративний суд України визначив, що на підставі ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років для жінок і 20 років для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 відсоток заробітку за рік особам, яким призначена пенсія відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Оскільки у позивача відсутнє право на призначення державної пенсії відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", то він не має права на перерахунок пенсії згідно ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Таким чином, Управління при здійсненні виплати пенсії діє на підставі, у межах повноважень, та у спосіб, що передбачені діючим законодавством України. Крім того, позивачеві вже встановлено доплату за стаж, обчислений у відповідності до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тому його вимоги щодо застосування другої пільги по обчисленню стажу у відповідності до Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", призведуть до подвійного обчислення доплати за стаж, що не передбачено чинним законодавством. Таким чином позов ОСОБА_2 є безпідставним, а тому в його задоволенні слід відмовити. Крім цього, позивачем пропущено встановлений законом 6-місячний строк на звернення до суду з даним позовом, оскільки пенсію йому призначено ще у 2012 році і він щомісячно отримував суму призначеної пенсії, а тому строк на звернення до суду пропущено ним без поважних причин.

Дослідивши та оцінивши здобуті й перевірені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд вважає, що заявлений позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного:

Статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсії на підставах, передбачених цим Законом.

Відповідно до вимог ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

З пункту 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вбачається, що у разі, якщо особа має право на отримання пенсії, зокрема і відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», їй призначається одна пенсія за її вибором.

Частиною 3 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

Згідно ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи, не меншого, ніж 20 років для чоловіків, 15 років для жінок, зі збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, - чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.

Відповідно до ст. 71 вказаного Закону, дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.

Порівнюючи положення частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд приходить до висновку, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, підвищення до пенсії за понад встановлений мінімальний стаж роботи, має пільговий характер власне щодо тривалості трудового стажу та величини, з якої проводиться розрахунок.

Крім цього, на основі аналізу пенсійного законодавства суд дійшов до висновку, що починаючи з 01 січня 2004 року, з впровадженням в Україні пенсійної реформи, призначення та перерахунок трудових пенсій особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, лише на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» без врахування положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є неможливим; і навпаки, застосування окремих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не є перешкодою до використання до цієї категорії осіб при обрахунку пенсії Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При наявності у пенсіонерів, які постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, права на тотожні пенсійні виплати застосуванню підлягають положення спеціального характеру, в цьому випадку Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджується посвідченням категорії 2 НОМЕР_1 від 05.04.2012 року (а.с. 11), ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС і має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796 - ХІІ від 28.02.1991 року.

З письмової відповіді Долинського об'єднаного управління ПФУ в Івано-Франківській області, № 91/У-13 від 25.08.2016 року (а.с. 7-8) вбачається, що ОСОБА_2 в перерахунку пенсії відмовлено з тих підстав, що йому призначено пенсію за віком відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки у нього відсутнє право на призначення державної пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Такі дії відповідача суд вважає протиправними.

Так, з протоколу відповідача № 40081 від 11.05.2012 року (а.с. 56) встановлено, що на час призначення пенсії ОСОБА_2 його зарахований загальний трудовий стаж становив 22 роки 5 місяців і 3 дні.

Заява позивача про призначення пенсії від 18.04.2012 року (а.с. 55) підтверджує, що він просив призначити йому пенсію за віком як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС.

Таким чином, судом встановлено, що станом на час призначення пенсії - 11.05.2012 року ОСОБА_2, будучи учасником ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС 2 категорії та маючи загальний трудовий стаж більше 20 років, у відповідності до вимог ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796 - ХІІ від 28.02.1991 року, мав право на призначення йому пенсії у відповідності до цього закону із збільшенням її на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч.2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стаж роботи, який для чоловіків становить 20 років.

Суд вважає надуманим твердження відповідача, що застосування до позивача положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», призведе до подвійного нарахування збільшення до пенсії на понаднормовий стаж, оскільки при наявності у пенсіонерів, які постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, права на тотожні пенсійні виплати застосуванню підлягають положення спеціального характеру, в цьому випадку Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

При цьому суд відзначає, що правильність нарахування пенсій, уникнення помилок, подвійних виплат відповідно до затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011 Положення про Пенсійний фонд України, Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», є обов'язком саме відповідача.

Саме така правова позиція викладена Верховним Судом України, зокрема, у постанові від 07 липня 2015 року (справа 21-727а/15).

За вказаних обставин суд вважає, що вимоги позивача слід задоволити, визнати протиправною відмову Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області в перерахунку призначеної йому пенсії за віком відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі, не нижче прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеному законом, із збільшенням її на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч.2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стаж роботи, що становить 2 роки, починаючи з 16.08.2015 року, зобов»язати провести такий перерахунок та провести виплату недорахованих коштів.

При цьому у відповідності до вимог п.1 ч.1 ст. 256 КАС України постанову суду в частині виплати пенсії у межах суми за 1 місяць слід звернути до негайного виконання.

Одночасно суд вважає безпідставним твердження представника відповідача про те, що позивач пропустив строк на звернення до суду з даним позовом без поважних причин, оскільки ч.2 ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що суми пенсій, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Питання судових витрат суд вирішує у відповідності з вимогами ст. 94 КАС України.

На підставі викладеного, ст.ст. 19,22,46 Конституції України, ст.ст. 15,87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 49,50,54-56,71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 та ч.3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст. 71,99,158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Позов задоволити.

Визнати протиправними дії Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_2 в перерахунку призначеної йому пенсії за віком відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі, не нижче прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеному законом, із збільшенням її на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч.2 ст. 56 даного Закону стаж роботи.

Зобов»язати Долинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок призначеної ОСОБА_2 пенсії за віком відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі, не нижче прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеному законом, із збільшенням її на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч.2 ст. 56 даного Закону стаж роботи, що становить 2 роки, починаючи з 16.08.2015 року, та провести виплату недорахованих коштів.

Постанову суду в частині виплати ОСОБА_2 пенсії у межах суми за 1 місяць до негайного виконання.

Стягнути з Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області в дохід держави 551,20 грн. (п'ятсот п'ятдесят одну гривню 20 копійок) судового збору.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Долинський районний суд Івано-Франківської області протягом десяти днів з дня її проголошення, а особами, які брали участь у справі але не були присутні під час проголошення постанови суду, протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Суддя: