Справа № 181/836/16-ц
Провадження №2/181/367/16
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"31" жовтня 2016 р.
Суддя Межівського районного суду Дніпропетровської області Гончаренко О.О., розглянувши позовну заяву виконуючого обовязки керівника Синельниківської місцевої прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Зорянської сільської ради Межівського району Дніпропетровської області до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманих коштів внаслідок вчинення адміністративного правопорушення, повязаного з корупцією,-
ВСТАНОВИВ:
28 жовтня 2016 року до Межівського районного суду Дніпропетровської області надійшла позовна заява в.о. керівника Синельниківської місцевої прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Зорянської сільської ради Межівського району Дніпропетровської області до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманих коштів внаслідок вчинення адміністративного правопорушення, повязаного з корупцією.
П.3 ч.3 ст.121 ЦПК України передбачено, що заява повертається у випадках, коли заяву від імені позивача подано особою, яка не має повноважень на ведення справи.
Дійсно, згідно ч.3 ст.23 Закону України «Про прокуратуру», п.2 ч.2 ст.45 ЦПК України, прокурор може звертатися до суду із заявами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб, або державних чи суспільних інтересів та брати участь у цих справах.
Статтю 121 ОСОБА_2 України, на яку посилається позивач, згідно із законом України від 02 червня 2016 року N 1401-VIII, виключено.
На сьогодні діє п.3 ч.1 ст.131-1 ОСОБА_2 України, за якою в Україні діє прокуратура, яка, серед іншого, здійснює: представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом. ОСОБА_2 України є нормами прямої дії.
В позовній заяві прокуратура зазначає здійснення нею «інтересу держави» в особі Зорянської сільської ради.
Відповідно до Європейської хартії місцевого самоврядування (ратифікована Верховною Радою України в 1997 року) органи місцевого самоврядування в Україні мають недержавний статус. У ОСОБА_2 України місцевому самоврядуванню, як одній з основ демократичного ладу, присвячено спеціальний XI розділ. Не будучи складовою частиною системи державних органів, органи місцевого самоврядування водночас тісно взаємодіють з державними органами і являють собою форму участі громадян в управлінні державними і суспільними справами місцевого значення. Органам місцевого самоврядування законом можуть бути делеговані окремі повноваження місцевих органів державної влади, а за рішенням районних, обласних рад відповідним місцевим державним адміністраціям можуть бути передані повноваження органів місцевого самоврядування.
Положеннями ст.ст.5, 7 ОСОБА_2 України передбачено, що народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування. В Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.
Згідно ст.1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальна громада - жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об'єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр.
Ст.2 зазначеного вище Закону передбачає, що місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах ОСОБА_2 і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Згідно з ч.2 ст.3 ЦПК України, у випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб, або державні чи суспільні інтереси. У позовній заяві прокурор самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, за відсутності ж такого органу або відсутності у нього повноважень зазначає про це в позовній заяві. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, повинен обґрунтувати наявність підстав для здійснення представництва інтересів держави в суді. У разі невиконання такої вимоги подана ним позовна заява підлягає поверненню
Відповідно до пункту 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 08 квітня 1999 року № 3-рп/99 зі справи за конституційним поданням Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України (далі - Рішення Конституційного Суду України) під поняттям "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах", зазначеним у частині другій статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України, потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
До структури заробітної плати працівника органу місцевого самоврядування входить і премія, яка сплачується за рахунок місцевого бюджету.
Згідно ч.6 ст.16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», місцеві бюджети є самостійними, вони не включаються до Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та інших місцевих бюджетів.
З огляду на вищевикладене, в спірних правовідносинах відсутній інтерес держави, а тому прокуратура не може виступати в інтересах позивача, і, як наслідок, не є особою, яка має повноваження на ведення справи.
Керуючись п.3 ч.3 ст.121 ЦПК України,
УХВАЛИВ:
Позовну заяву виконуючого обовязки керівника Синельниківської місцевої прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Зорянської сільської ради Межівського району Дніпропетровської області до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманих коштів внаслідок вчинення адміністративного правопорушення, повязаного з корупцією, повернути, як таку, що подано особою, яка не має повноважень на ведення справи.
Повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається до апеляційного суду Дніпропетровської області через Межівський районний суд Дніпропетровської області протягом пяти днів з дня її проголошення.
У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали.
ССуддя ОСОБА_3