ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 жовтня 2016 р.м.ОдесаСправа № 821/692/16
Категорія: 12 Головуючий в 1 інстанції: Кисильова О.Й.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого - Милосердного М.М.,
суддів - Бітова А.І. та Ступакової І.Г.,
при секретарі - Шепель О.В.,
за участю: позивача - ОСОБА_1, представника Голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області Гороховських Юрія Юрійовича - Мицкана Іллі Івановича,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу Голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області Гороховських Юрія Юрійовича на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 02 червня 2016 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області Гороховських Юрія Юрійовича про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И Л А :
У травні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до голови ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області Гороховських Ю.Ю., в якому, з урахуванням збільшення позовних вимог, просив визнати протиправною відмову у видачі довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 р. та зобов'язати видати таку довідку.
В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що позивач є пенсіонером МВС та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до ст. ст. 12, 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Розмір його пенсії обчислений, виходячи із грошового забезпечення, встановленого відповідно до постанови КМУ від 07.11.2007 року.
Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. встановлені посадові оклади поліцейських. Відповідно до ст. 43 та 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" пенсія, призначена особам начальницького та рядового складу органів УМВС України перераховується з урахуванням видів грошового забезпечення у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. З метою подання документів до Пенсійного органу для перерахунку йому пенсії, позивач звернувся до голови ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області для отримання довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням вимог постанови КМУ № 988 від 11.11.2015р. Листом від 16.05.2016р. відповідач відмовив у наданні такої довідки, мотивуючи тим, що Порядком перерахунку пенсій, затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008р. № 45, передбачено направлення таких довідок безпосередньо до пенсійних органів, а відтак у відповідача відсутні підстави для видачі спірної довідки ОСОБА_1
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 02 червня 2016 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено. Суд визнав протиправними дії голови ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області Гороховських Ю.Ю. щодо відмови у наданні довідки про розмір грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 за інформаційним запитом ОСОБА_1 від 27.04.2016 року, та зобов'язав видати позивачу таку довідку. Також, на користь ОСОБА_1 стягнено судові витрати у сумі 551,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань УМВС в Херсонській області шляхом безспірного списання з рахунків органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Не погоджуючись з постановою суду, представником голови ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області подана апеляційна скарга, в якій зазначається, що вказана постанова ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, тому постанова підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши суддю - доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером МВС та 27 квітня 2016 року звернувся до УМВС України у Херсонській області з заявою про видачу йому довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка за формою і змістом відповідає вимогам постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 р., з урахуванням постанови КМУ № 988 від 11.11.2015р.
Листом від 16.05.2016р. № 10/Б-3 відповідач відмовив у наданні такої довідки, зазначивши, що чинним законодавством України визначений порядок, згідно якого проводиться перерахунок пенсій та видаються довідки про грошове забезпечення. Зазначені довідки подаються уповноваженим органом до Головного управління Пенсійного фонду України, а не особисто пенсіонерам.
Вважаючи таку відмову незаконною, позивач звернувся з позовом до суду.
Вирішуючи справу та задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що право на отримання довідки стосується права позивача на доступ до інформації щодо нього, а тому не може бути обмежене Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. № 45.
Колегія суддів не може погодитися в повній мірі з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.
Згідно частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Також, відповідно до частини першої статті 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Як вбачається з матеріалів справи, у лютому 2016 року ОСОБА_1 звертався до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Херсонській області (далі - ГУНП в Херсонській області) про зобов'язання видати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988. В обґрунтування позову також зазначалось, що він перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує з 2006 року пенсію за вислугу років, призначену відповідно до ст. ст. 12 та 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". 19 січня 2016 року позивач звертався до ГУНП в Херсонській області із заявою про видачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988. Листом від 26 січня 2016 року за № 59/10/01-2016 відповідачем відмовлено позивачу у видачі названої довідки. На думку позивача, відповідачем було порушено його право на отримання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, що впливає на його матеріальний стан.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 18 травня 2016 року скасовано постанову Суворовського районного суду м. Херсона від 03 березня 2016 року, якою позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено, а також апеляційний суд ухвалив нову постанову про відмову ОСОБА_1 у задоволенні його позову, рішення апеляційного суду, яке набрало законної сили, мотивовано наступним.
Відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно п. 2 Порядку на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 3 Порядку визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Отже, чинним законодавством України передбачено порядок, за яким видається довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам, які отримують її на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Разом з цим, в матеріалах справи відсутні будь які дані про те, що МВС України після прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 11 листопада 2015 року № 988 повідомляло Пенсійний фонду України про підстави перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах названого вище Закону, а Пенсійний фонд України повідомляв свої головні управління в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов до висновку про відсутність підстав для видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу, а відтак ГУНП в Херсонській області правомірно відмовлено ОСОБА_1 у видачі названої довідки.
З огляду на зазначене судове рішення, яке набрало законної сили, в силу приписів частини першої статті 72 та частини другої статті 255 КАС України, відповідно до яких обставини, встановлені у адміністративній справі є обов'язковими до виконання для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, також обставини, встановлені у ній, не потребують доказуванню у межах цієї справи, тому, колегія суддів приходить до висновку про відмову у задоволені позовних вимог ОСОБА_1
Підсумовуючи все викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції при розгляді справи, порушені норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також, що висновки суду не відповідають обставинам справи, тому колегія суддів, відповідно до п.п.3, 4 ч.1 ст.202 КАС України, вважає необхідним скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, судова колегія -
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу Голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області Гороховських Юрія Юрійовича - задовольнити.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 02 червня 2016 року - скасувати, та прийняти по справі нову постанову, якою відмовити у задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до Голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області Гороховських Юрія Юрійовича про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Постанова апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Повний текст судового рішення виготовлений 28 жовтня 2016 року.
Головуючий: М.М. Милосердний
Судді: А.І.Бітов
І.Г.Ступакова