Постанова № 62356207, 26.10.2016, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.10.2016
Номер справи
825/1680/16
Номер документу
62356207
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 жовтня 2016 року м. Чернігів Справа № 825/1680/16

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Бородавкіної С.В.

за участі секретаря - Гайдука С.В.,

представника позивача - Мань В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Обрій LTD'' до Відділу державної реєстрації Талалаївської районної державної адміністрації про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач 28.09.2016 звернувся до суду з адміністративним позовом до Відділу державної реєстрації Талалаївської районної державної адміністрації (далі - Відділ ДР Талалаївської РДА) та просить:

- визнати протиправними та скасувати рішення відповідача № 29791675 від 27.05.2016, № 29791973 від 27.05.2016, № 29791366 від 27.05.2016, № 29804929 від 30.05.2016 та № 29792606 від 27.05.2016 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень;

- зобов'язати відповідача зареєструвати за ним інше речове право, право оренди земельної ділянки, розташованої за адресою: Чернігівська обл., Талалаївський р-н., Харківська с/p, кадастровий номер земельних ділянок: 7425382500:06:001:0491, 7425382500:06:001:0492, 7425382500:06:001:0493, 7425382500:06:001:0494, 7425382500:06:001:0495.

Свої вимоги мотивує тим, що у травні 2016 року товариство звернулось до відповідача із заявами про реєстрацію прав на нерухоме майно. До заяв ним було надано всі передбачені законодавством України необхідні для здійснення державної реєстрації документи.

Таким чином, відповідач, відмовляючи в державній реєстрації прав, діяв неправомірно та не обґрунтував причин такої відмови, зазначивши лише загальні положення законодавства. Крім того, реєстратор мав право зупинити розгляд заяв товариства на підставі ст. 23 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», а не відмовляти в здійсненні реєстраційних дій, як це ним було здійснено.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, надіслав заперечення на адміністративний позов в яких просив відмовити в задоволенні адміністративного позову та зазначив, що ст. 28 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено особливу форму заяви про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно. Зокрема, такою заявою про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку вважається рішення органу державної влади про передачу товариству земельних ділянок у користування. Однак, товариством вищезазначене рішення не було подано.

Оскільки державна реєстрація речових прав на нерухоме майно відбувається за заявницьким методом, а позивачем не враховано вимог ч. 2 ст. 28 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», якою встановлюються особливі вимоги до заяви про державну реєстрацію, то державними реєстраторами під час розгляду документів вірно застосовано п. 3 ч. І ст. 24 вищевказаного Закону, та з дотриманням законодавства прийнято законні та обґрунтовані рішення про відмову у державній реєстрації прав.

В письмовому клопотанні просить розглянути справу без його участі.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що в задоволенні позову має бути відмовлено з таких підстав.

ТОВ «Обрій LTD» 23.05.2016 звернулось до Відділу ДР Талалаївської РДА із заявами про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (реєстраційні номери 16944135, 16943473, 16940708, 16942626 та 16941806) щодо реєстрації права оренди земельних ділянок, розташованих за адресою: Чернігівська область, Талалаївський район, Харківська с/р (кадастрові номери земельних ділянок 7425382500:06:001:0491, 7425382500:06:001:0492, 7425382500:06:001:0493, 7425382500:06:001:0494, 7425382500:06:001:049) (а.с. 47-49).

При цьому, судом встановлено, що земельні ділянки, реєстрацію права оренди яких хотів здійснити позивач, є державною власністю (землі водного фонду), що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 17.04.2013 № НВ-7400236352013 (а.с. 53).

Рішеннями відповідача від 27.05.2016 за номерами: 29791675, 29791973, 29791366, 29792606 та від 30.05.2016 № 29804929, керуючись ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», пунктами 18 та 23 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127, товариству було відмовлено у державній реєстрації прав та їх обтяжень. При цьому, як підставу відмови зазначено, що подані ТОВ «Обрій LTD» документи не відповідають вимогам, встановленим ст. 28 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (а.с. 10-14).

Вважаючи такі рішення Відділу ДР Талалаївської РДА протиправними, позивач звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зазначає таке.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень врегульовано Законом України від 01.07.2004 № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон № 1952-IV).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону № 1952-IV державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Державній реєстрації прав підлягають речові права, похідні від права власності, зокрема, право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки (п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону № 1952-IV).

Абзацом четвертим ч. 5 ст. 3 Закону № 1952-IV встановлено, що державна реєстрація прав проводиться за заявами у сфері державної реєстрації прав будь-яким державним реєстратором з урахуванням вимог, встановлених абзацами першим - третім цієї частини, крім випадку, передбаченого абзацом п'ятим цієї частини.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону № 1952-IV документи, що подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Статтею 28 Закону № 1952-IV встановлено особливості державної реєстрації прав на земельні ділянки державної та комунальної власності.

Зокрема, відповідно до ч. 2 ст. 28 Закону № 1952-IV у разі надання у користування, поновлення або внесення змін до діючих договорів користування (постійне користування, оренду, користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), сервітут) земельних ділянок державної чи комунальної власності, право власності на які не зареєстровано в Державному реєстрі прав, державна реєстрація права власності здійснюється одночасно з державною реєстрацією права користування такими земельними ділянками.

Рішення органу державної влади чи органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у користування, про поновлення або внесення змін до діючих договорів користування вважається заявою про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку та обов'язково подається заявником під час проведення державної реєстрації речових прав на таку земельну ділянку, похідних від права власності.

З аналізу даної норми вбачається, що у випадку звернення суб'єкта до реєстраційного органу із заявою про державну реєстрацію прав на орендовані земельні ділянки, які перебувають у державній чи комунальній власності, Законом № 1952-IV передбачено особливу форму такої заяви. Зокрема, в даному випадку, такою заявою про державну реєстрацію прав, вважається рішення органу державної влади про передачу суб'єкту земельних ділянок у користування.

Таким чином, ТОВ «Обрій LTD», здійснюючи намір зареєструвати право оренди земельних ділянок, які перебувають у державній власності, повинно було при зверненні до Відділу ДР Талалаївської РДА надати реєстратору рішення органу державної влади про надання товариству у користування земельних ділянок водного фонду.

Однак, як вбачається зі змісту картки прийому заяви № 71353090 (однієї із наданих товариством відповідачу, надісланої Відділом ДР Талалаївської РДА на вимогу суду для зразку) в переліку документів, які надавались ТОВ «Обрій LTD» державному реєстратору для проведення реєстраційних дій, вищевказане рішення відсутнє (а.с. 49). Вказане також підтверджується і копіями самих документів, що надавались позивачем Відділу ДР Талалаївської РДА, наявних в матеріалах справи (а.с. 50-67).

Зазначене також не заперечується представником позивача. Доказів того, що ТОВ «Обрій LTD» надавало відповідачу рішення органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у користування в пакеті документів для проведення реєстраційних дій, суду позивачем не надано.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 24 Закону № 1952-IV у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом.

Умови, підстави та процедуру проведення відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, об'єкти незавершеного будівництва та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав визначає Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 (далі - Порядок).

Відповідно до п. 12 Порядку розгляд заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, здійснюється державним реєстратором, який встановлює черговість розгляду заяв, що зареєстровані в базі даних заяв на це саме майно, а також відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами та їх обтяженнями.

Пунктом 23 Порядку передбачено, що за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державний реєстратор приймає відповідне рішення, яке повинно містити вичерпний перелік обставин, що стали підставою для його прийняття, з відповідним обґрунтуванням їх застосування.

Враховуючи вищенаведене суд зазначає, що оскільки ТОВ «Обрій LTD» не було подано державному реєстратору Відділу ДР Талалаївської РДА для здійснення реєстрації прав на земельні ділянки державної форми власності всі передбачені Законом документи, відповідач правомірно відмовив товариству у здійсненні реєстраційних дій.

При цьому суд вважає необґрунтованими посилання представника позивача, що у випадку виявлення державним реєстратором подання товариством документів для державної реєстрації прав не в повному обсязі, передбаченому законодавством, він повинен був, керуючись п. 1 ч. 1 ст. 23 Закону № 1952-IV, зупинити розгляд заяв про державну реєстрацію прав, з огляду на таке.

Відповідно до п. 14 Порядку, у разі коли під час розгляду заяви встановлено наявність підстав, передбачених Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» для зупинення розгляду заяви, державний реєстратор невідкладно приймає рішення щодо зупинення розгляду заяви.

Тобто, визначальною ознакою для прийняття реєстратором рішення про зупинення розгляду заяви є факт подачі суб'єктом відповідної заяви. Суд звертає увагу, що у зв'язку із встановленими законодавством особливостями реєстрації прав на земельні ділянки державної та комунальної власності, рішення органу державної влади про передачу товариству земельних ділянок у користування вважається заявою.

Оскільки ТОВ «Обрій LTD» для проведення державної реєстрації прав не подано вищевказане рішення, фактично не відбулась і подача заяви про державну реєстрацію права власності, а тому у реєстратора були відсутні правові підстави для застосування п. 1 ч. 1 ст. 23 Закону № 1952-IV.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно із ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи наведене, суд вважає, що відповідач при прийнятті рішень про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень № 29791675 від 27.05.2016, № 29791973 від 27.05.2016, № 29791366 від 27.05.2016, № 29804929 від 30.05.2016 та № 29792606 від 27.05.2016 діяв в межах своїх повноважень та у спосіб, передбачений Законом. Позивачем не доведено обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, а тому в задоволенні адміністративного позову ТОВ «Обрій LTD» має бути відмовлено.

Керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Товариству з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Обрій" LTD відмовити в повному обсязі.

Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя С.В. Бородавкіна