Постанова
Іменем України
Справа 712/7442/16-а
Провадження 2а/712/314/16
25 жовтня 2016 року
Соснівський районний суд м. Черкаси в складі
головуючого-судді - Марцішевської О.М.,
при секретарі - Вдовенко О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Черкаси Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії державному службовцю, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулась до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в м.Черкасах, посилаючись на те, що їй призначена пенсія по інвалідності ІІ групи відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати. 15.06.2016 року позивачка звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу державним службовцям з 01.12.2015 року, згідно п.3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року № 1013, надавши довідку про заробітну плату від 15.06.2016р. № 23-11/30-39. За результатами перевірки відповідача довідку від 15.06.2016р. № 23-11/30-39 відкликано в зв'язку з видачею довідки від 01.09.2016р. № 23-11/30-117. 23.09.2016р. позивачка звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу державним службовцям з 01.12.2015 року, згідно п.3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року № 1013, надавши довідку про заробітну плату від 01.09.2016р. № 23-11/30-117. Вказує, що відповідач без законних підстав відмовив у здійсненні даного перерахунку, чим порушені права позивачки на соціальне забезпечення. Просить суд визнати протиправними дії управління пенсійного фонду України в м.Черкасах та зобов'язати здійснити з 01.10.2016 року перерахунок пенсії відповідно до статті 37' Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії) в розмірі 90 відсотків заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищення з 01.12.2015 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», та довідки Державної фінансової інспекції в Черкаській області від 01.09.2016р. № 23-11/30-117 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію, провести нарахування та здійснити виплату заборгованості, що виникне внаслідок такого перерахунку, з урахуванням раніше проведених виплат, без змін визначення індексації пенсії в результаті перерахунку (базового місяця для індексації пенсії) та забезпечити виплату пенсії в подальшому в розмірі сум заробітної плати згідно зазначеної довідки про заробітную плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
В судове засідання позивачка звернулась з заявою про розгляд справи в її відсутність, позов просила задоволити.
Представник відповідача у наданому суду запереченні обгрунтовує правомірність відмови позивачу в здійсненні перерахунку пенсії та просить відмовити у задоволенні позову.
Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, приходить до наступного.
Відповідно до ст. 2 КАС України завдання адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, в тому числі органів державної влади.
Встановлено, що позивачка перебуває на обліку в УПФУ в м. Черкасах Черкаської області як пенсіонер по інвалідності ІІ групи згідно Закону Україи " Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, що підтверджується пенсійним посвідченням Серія НОМЕР_1 від 29.07.2005р. Розмір пенсії позивачки був призначений у розмірі 90% від заробітної плати в сумі 4754,96 грн. (5283,29 грн. *90%).
15.06.2016 року позивачка звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу державним службовцям з 01.12.2015 року, згідно п.3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року № 1013, надавши довідку про заробітну плату від 15.06.2016р. № 23-11/30-39. 17.06.2016р. у перерахунку за вказаною довідкою відмовлено.
За результатами перевірки довідку від 15.06.2016р. № 23-11/30-39 відкликано в зв'язку з видачею довідки від 01.09.2016р. № 23-11/30-117. 23.09.2016р. позивачка звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу державним службовцям з 01.12.2015 року, згідно п.3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року № 1013, надавши довідку про заробітну плату від 01.09.2016р. № 23-11/30-117.
26.09.2016 року відповідачем відмовлено у перерахунку. Підставами відмови зазначено, що відповідно до ст.37-1 Закону «Про державну службу» в редакції на час звернення з заявою про перерахунок, порядок і умови перерахунку пенсії державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України. Постановою КМУ № 1013 від 09.12.2015р. вилучено пункт 4 постанови КМУ № 865 від 31.05.2000р. щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунку пенсій державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України. Крім того, вказано, що пунктом 3 постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015р. передбачено підвищення посадових окладів за рахунок виплат у межах видатків на оплату праці, також з 01.05.2016р. набрав чинності новий Закон «Про державну службу», яким не передбачено перерахунку раніше призначених пенсій.
Вирішуючи позов, суд виходить з наступного.
Згідно статті 37-1 Закону №3723-XII (у редакції, на час призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Також, відповідно до п.п. 2 п. 6 Порядку та умов визначення заробітної плати для обчислення Пенсії державного службовця, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2013 р. № 426, (в редакції, що діяла на момент підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішення Кабінету Міністрів України), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку відповідно до рішень його Правління) або у зв'язку із зміною мінімальної заробітної плати заробітна плата для перерахунку пенсії визначається на підставі поданої заяви та необхідних документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційний клас, класний чин або спеціальне звання та вислуга років враховуються в розмірах, установлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби на призначення (перерахунку) пенсії; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього: абзацу» та інші надбавки враховуються в середніх розмірах, виплачених державному службовцю, який займає посаду державної служби за останньою посадою державної служби утому державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, па момент виникнення права на перерахунок. Премії до державних, професійних свят і ювілейних дат та грошова допомога, виплачені у місяці підвищення заробітної плати, враховуються в розмірі 1/12 середнього розміру таких виплат, виплачених державному службовцю, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби, з якої призначено (перераховано) пенсію.
Згідно п. 5 Закону України від 02.03.2015р. №213-VIІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення, уразі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до закону України "Про державну службу".
Відповідно до ст.37-1 Закону «Про державну службу» в редакції з 01.01.2015р. з урахуванням змін відповідно до Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року порядок і умови перерахунку пенсії державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000 року (далі - Порядок №865).
Згідно п. 4 Постанови №865 ( в редакції, що діяла на момент призначення пенсії), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.
Відповідно до п. 5 Постанови №865 (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до Постанови №865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Таким чином, Постановою № 865 на час звернення позивачки до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, не було визначено порядку перерахунку пенсії державного службовця. На даний час Кабінетом Міністрів України також не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
З 01.05.2016р. набрав чинності новий Закон «Про державну службу», яким не передбачено перерахунку раніше призначених пенсій.
Згідно статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005 якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26.09.2014, за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування. Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
Отже, суд приходить до висновку, що право позивачки на перерахунок пенсії було гарантоване законодавством на момент виникнення у позивачки права на пенсію, отже забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.
Згідно п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 р. №1013, яка набрала чинності з 15.12.2015 року та застосовується з 01.12.2015 року, посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджені, зокрема, додатками постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів ", підвищуються на 25%.
Як зазначив Конституційний Суд України в своєму рішенні від 09.02.1999 року № 1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів), за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
У зв'язку з цим, суд вважає, що позивачка має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а відтак дії відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії)є протиправними.
Відповідно частини четвертої ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Що стосується посилання відповідача на п. 5 «;Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII, вказана норма стосується виключно призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
Також відсутні підстави для застосування до спірних Закону «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, адже не підлягають застосуванню нові положення законодавства до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності. Більш того, таке застосування норм права суперечить вимогам ч. 1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
За таких обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову про необхідність здійснення перерахунку пенсії з 01.10.2016 року перерахунок пенсії відповідно до статті 37' Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії) в розмірі 90 відсотків заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу з врахуванням підвищення з 01.06.2016 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013«Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» посадових окладів та довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям та здійснити виплату заборгованості з урахуванням раніше здійснених виплат.
Щодо позовних вимог про зобов'язання здійснювати перерахунок без змін визначення індексації пенсії в результаті перерахунку (базового місяця для індексації пенсії, позивачкою не обґрунтовано, в чому конкретно в цій частині полягає порушення її прав, в зв'язку з чим суд вважає їх такими, що не підлягають задоволенню як передчасні, оскільки відповідно до положень КАС України судовому захисту підлягають лише порушені права сторони, а не вимоги на майбутнє.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 10, 11, 69-72, 86, 94 КАС України суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позов задоволити частково.
Визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплати пенсії відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу від 16.12.1993 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області здійснити ОСОБА_1 відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (в редакції, що діяла на момент підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішення Кабінету Міністрів України - постанова КМУ України від 09.12.2015 № 1013, яка набрала чинності 15.12.2015 та застосовується з 01.12.2015), пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії) і підпункту 2 пункту 6 Порядку та умов визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2013 № 426 (в редакції, що діяла на момент підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішення Кабінету Міністрів України) перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 90 відсотків заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищення з 01.12.2015 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери та довідки Державної фінансової інспекції в Черкаській області від 01.09.2016 року № 23-11/30-117 з 01 жовтня 2016 року із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію в розмірі 90 відсотків, провести нарахування та здійснити виплату заборгованості, що виникне внаслідок такого перерахунку, з урахуванням раніше проведених виплат.
В решті вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Головуючий: