Постанова № 62350868, 31.10.2016, Хаджибейський районний суд міста Одеси (до 25.04.2025 - Малиновський районний суд м. Одеси)

Дата ухвалення
31.10.2016
Номер справи
521/16746/16-а
Номер документу
62350868
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 521/16746/16а

Провадження № 2а/521/343/16

П О С Т А Н О В А

Іменем України

31 жовтня 2016 року м. Одеса

Суддя Малиновського районного суду міста Одеси Гуревський В.К., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

в с т а н о в и в :

До Малиновського районного суду м. Одеси звернувся ОСОБА_1 із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси та просив визнати незаконним рішення управління Пенсійного фонду України в

Малиновському районі м. Одеси від 11 червня 2013 року №971 в частині призначення пенсії по

інвалідності ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ в розмірі 80% від суми місячного (чинного) заробітку відповідно до довідки прокуратури Одеської області від 11 червня 2013 року №971. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси здійснити розрахунок пенси ОСОБА_1 в розмірі 90% від суми місячного (чинного) заробітку відповідно до довідки прокуратури Одеської області від 11 червня 2013 року №971 з 01 березня 2016 року. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 після її розрахунку з розміру 90% від суми місячного (чинного) заробітку відповідно до довідки прокуратури Одеської області від 11 червня 2013 року №971 з 01 березня 2016 року з урахуванням раніше проведених виплат. Визнати незаконним рішення управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси від 22 вересня 2016 року №824980 про відмову в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки прокуратури Одеської області від 20 травня 2016 року №471. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси прийняти рішення про перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2016 року з розрахунку 90% від заробітної плати прокурора відділу прокуратури Одеської області відповідно до довідки прокуратури Одеської області від 20 травня 2016 року №471. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 після її перерахунку відповідно до довідки прокуратури Одеської області від 20 травня 2016 року №471 з 01 січня 2016 року з урахуванням раніше проведених виплат. Допустити негайне виконання рішення суду стосовно проведення управлінням Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеса виплати заборгованості пенсії після проведення її перерахунку в межах всієї суми з урахуванням раніше проведених виплат.

В обґрунтування своїх вимог ОСОБА_1 вказав, що з 15 червня 2013 року він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси, як отримувач пенсії по інвалідності, призначеної на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 №1789-ХІІ в розмірі 80% з середнього заробітку посади старшого прокурора відділу прокуратури Одеської області. Відповідно до ч. 2 ст. 50-1 України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 №1789 в редакції Закону від 01 січня 2007 року (що була чинною на час його роботи) - прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мали право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначалася в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2%, але не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку. Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Прокурорам і слідчим, що визнані інвалідами І або II групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років. Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Стаж роботи позивача на посаді прокурора в органах прокуратури на день звернення за призначенням пенсії складав 13 років 8 місяців та 5 днів. Таким чином, позивач мав необхідний стаж роботи на посаді прокурора, першу групу інвалідності, що давало йому право на призначення пенсії відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону №1789. З 15 червня 2013 року пенсія повинна призначатись із розрахунку 90% від суми місячного (чинного) заробітку, відповідно до довідки прокуратури Одеської області від 11 червня 2013 року №971. Поряд з цим, відповідачем відповідно до протоколу від 17 червня 2013 року №40239 на підставі заяви позивача від 16 червня 2013 року та довідки прокуратури Одеської області від 11 червня 2013 року №971, позивачу призначено пенсію по інвалідності в редакції, викладеній Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08липня 2011 року) в розмірі 80% від суми заробітної плати, що відповідало розміру пенсії за вислугу років при наявності стажу роботи не менше 20 років.

Рішення відповідача від 17 червня 2013 року № 40239 щодо призначення пенсії позивачу по інвалідності відповідно до Закону №1789 в розмірі 80% від суми заробітної плати, зазначеної в довідці прокуратури Одеської області від 11 червня 2013 року №971, є протиправним та таким, що грубо порушує вимоги законодавства України та права позивача, гарантовані Конституцією України, оскільки ст. 50-1 Закону №1789, в редакції, викладеній Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року суттєво звужує і обмежує зміст та обсяг прав пенсіонерів з числа працівників прокуратури. Позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії, до якої додав довідку прокуратури Одеської області про заробітну плату станом на 01 грудня 2015 року за посадою старшого прокурора відділу прокуратури Одеської області (з якої позивач вийшов на пенсію) від 20 травня 2016 року №471, але позивачу було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії з тих підстав, що відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213, скасовані норми пенсійного забезпечення особам, яким пенсії призначаються, зокрема відповідно до Закону №1789, у зв'язку з чим з 01 червня 2015 року раніше призначені пенсії не перераховуються. Такі дії відповідача позивач вважає неправомірними та такими, що порушують та обмежують його права, передбачені діючим законодавством.

Відповідач Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси надав до суду заперечення проти позову та просив відмовити в повному обсязі, зазначивши, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси з 11 червня 2013 року та отримує пенсію по інвалідності відповідно до норм 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХП.

Щодо вимоги позивача призначити йому пенсію у розмірі 90% місячного заробітку. Відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХП (у редакції від 09 червня 2013 року, яка діяла на момент призначення пенсії) прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше, зокрема, з 01 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року - 21 рік, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 11 років. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. На день звернення позивач мав 21 рік, 9 місяців і 2 дні вислуги років, із них 13 років, 8 місяців, 3 дні - стажі роботи на посадах в органах прокуратури. Таким чином, ОСОБА_1 було забезпечено пенсією у розмірі, який цілком відповідав вимогам законодавства.

Також, на момент звернення ОСОБА_1 до УПФУ за перерахунком пенсії ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» не діяла, тому Управління не мало законних підстав для здійснення перерахунку пенсії на підставі норм даної статті. З 01 квітня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року, п. 5 Прикінцевих положень, якого передбачено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону та нормативно-правових актів для реалізації цього закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Тобто з 01 червня 2015 року пенсії згідно Закону України «Про прокуратуру» не призначаються, а раніше призначені не перераховуються. Управління не порушувало прав позивача, а діяло на підставі і у повній відповідності до вимог чинного законодавства України. Просить прийняти ухвалу про розгляд справи у відкритому судовому засіданні з викликом осіб, які беруть участь у справі відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України, оскільки вирішується питання про стягнення коштів з Державного бюджету України, враховуючи обмежені соціально-економічні можливості держави.

Сторони в судове засідання не викликались, оскільки справа розглядається в порядку скороченого провадження без присутності сторін відповідно до ст. 183-2 КАС України. Матеріалів в справі достатньо для ухвалення судового рішення.

Судом встановлені наступні факти та відповідні до них правовідносини.

З 15 червня 2013 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси, як отримувач пенсії по інвалідності, призначеної на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ в розмірі 80% з середнього заробітку посади старшого прокурора відділу прокуратури Одеської області.

Відповідно до ч. 2 ст. 50-1 Закону №1789 в редакції Закону від 01 січня 2007 року - прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мали право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку.

Пенсія призначалася в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2%, але не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку.

Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Прокурорам і слідчим, що визнані інвалідами І або II групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років.

Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Стаж роботи ОСОБА_1 на посаді прокурора в органах прокуратури на день звернення за призначенням пенсії складав 13 років 8 місяців та 5 днів.

Таким чином, ОСОБА_1 мав необхідний стаж роботи на посаді прокурора, першу групу інвалідності, яка встановлена відповідно до довідки до акту огляду МСЕК від 18 квітня 2006 року серії 2-180В №012460, що давало йому право на призначення пенсії відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону №1789.

Враховуючи, що стаж роботи ОСОБА_1 на посадах прокурора в органах прокуратури складав 13 років 8 місяців та 5 днів, а також те, що він мав на дату звернення за призначенням пенсії першу групу інвалідності, то пенсія з дати звернення ОСОБА_1 за її призначенням, а саме з 15 червня 2013 року, повинна призначатись із розрахунку 90% від суми місячного (чинного) заробітку відповідно до довідки прокуратури Одеської області від 11 червня 2013 року №971.

Поряд з цим, управлінням Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси відповідно до протоколу від 17 червня 2013 року №40239 на підставі заяви ОСОБА_1 від 16 червня 2013 року та довідки прокуратури Одеської області від 11 червня 2013 року №971, ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності в редакції, викладеній Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року №3668-ІV) в розмірі 80% від суми заробітної плати, що відповідало розміру пенсії за вислугу років при наявності стажу роботи не менше 20 років.

Рішення управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси від 17 червня 2013 року №40239 щодо призначення ОСОБА_1 пенсії по інвалідності відповідно до Закону №1789 в розмірі 80% від суми заробітної плати, зазначеної в довідці прокуратури Одеської області від 11 червня 2013 року №971, є протиправним, оскільки порушує вимоги законодавства України та його права, гарантовані Конституцією України, оскільки ст. 50-1 Закону №1789, в редакції, викладеній Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року №3668-ІV, суттєво звужує і обмежує зміст та обсяг прав пенсіонерів з числа працівників прокуратури.

В рішеннях Конституційного Суду України № 8-рп/99 від 06 липня 1999 року (у справі щодо права на пільги) та № 5-рп/2002 від 20 березня 2002 року (у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) вказано, що Конституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України, перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, поліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо. Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із наведеного у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства. Зазначені висновки також узгоджуються з правовими позиціями Верховного Суду України, викладеними в постановах від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а1), від 17 грудня 2013 року (справа №21-445а13), від 06 жовтня 2015 року (провадження №127/11720/14-а).

У рішенні Конституційного Суду України №1-9/2015 від 13 травня 2015 року зазначено, що Україну проголошено соціальною, правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй, а Конституція України закріплює основоположні засади права громадян на соціальний захист і відносить до законодавчого регулювання механізм реалізації цього.

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної часткової або тимчасової втрати працездатності, у старості та в інших випадках, передбачених законом (частина перша статті 46 Конституції України). В Україні на конституційному рівні гарантовано право громадян на соціальний захист, для забезпечення якого необхідне здійснення комплексу державно-правових заходів, одним із яких є законодавче визначення основ соціального захисту форм і видів пенсійного забезпечення (пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України).

Конституційний суд України у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09 липня 2007 року зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.

Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи громадян гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Відповідно до ст. 8 Конституції України Конституція України має найвищу юридичну силу.

Відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту застосовується правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Тому, управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси повинно розрахувати ОСОБА_1 пенсію з дати призначення, а саме з 15 червня 2013 року, з розрахунку 90% від суми заробітної плати, зазначеної в довідці прокуратури Одеської області від 11 червня 2013 року № 971.

Відповідно до ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Враховуючи наведене, управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси повинно провести розрахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 з урахуванням строків позовної давності з 01 березня 2016 року та з розрахунку 90% від суми заробітної плати відповідно до довідки прокуратури Одеської області від 11 червня 2013 року №971, а також виплатити заборгованість, що виникне на день такого перерахунку, з урахуванням раніше проведених виплат.

Постановами Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» від 31 травня 2012 року №505 та «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року №1013, підвищено посадові оклади працівникам органів прокуратури.

Згідно із ч. 13 ст. 50-1 Закону №1789 в редакції, що діяла на час призначення ОСОБА_1 пенсії, обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (ч. 18 ст. 50-1 Закону №1789).

21 вересня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії, до якої додав довідку прокуратури Одеської області про заробітну плату станом на 01 грудня 2015 року за посадою старшого прокурора відділу прокуратури Одеської області (з якої позивач вийшов на пенсію) від 20 травня 2016 року №471.

Відповідно до довідки прокуратури Одеської області від 20 травня 2016 року №471, заробітна плата старшого прокурора відділу прокуратури Одеської області станом на 01 грудня 2015 року складає 9194,57 грн., в т. ч.: посадовий оклад - 2083,00 грн., доплата за класний чин - 130 грн., вислуга років 20% - 442,60 грн., страхові внески - 3927,63 грн., інші виплати, які передбачені чинним законодавством - 2611,34 грн.

Рішенням Управління пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси від 22 вересня 2016 року №824980 ОСОБА_1 відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії з тих підстав, що відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213, скасовані норми пенсійного забезпечення особам, яким пенсії призначаються, зокрема відповідно до Закону №1789, у зв'язку з чим з 01 червня 2015 року раніше призначені пенсії не перераховуються.

Рішення управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси від 22 вересня 2016 року №824980 щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку призначеної йому пенсії по інвалідності відповідно до Закону №1789 (в редакції, чинній на дату призначення пенсії) з урахуванням довідки прокуратури Одеської області від 20 травня 2016 року №471 є протиправним та таким, що порушує вимоги законодавства України та його права, гарантовані Конституцією України.

Оскільки, п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213 визначено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до деяких законів, у тому числі до Закону України «Про прокуратуру».

В той же час, запроваджені законодавством обмеження не стосуються пенсіонерів, які до 02 березня 2015 року вже отримували пенсії і мали гарантоване право на їх перерахунки з наступних підстав.

Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні діє принцип верховенства права. Конституція має найвищу юридичну силу та пріоритет над іншими нормативно - правовими актами. Закони та підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції і повинні відповідати їй. Норми Конституції є нормами прямої дії, при цьому в Україні гарантується право звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України.

Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

У частині першій статті 58 Конституції України закріплено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно з вимогами статті 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією.

Таким чином, держава взяла на себе обов'язок забезпечити не лише нарахування, але й перерахунок пенсії працівникам прокуратури, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.

Відповідно до частини першої статті 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Пенсійний фонд України і його територіальні підрозділи здійснюють керівництво та управління солідарною системою, проводять збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначають пенсії, підготовляють документи для їх виплат та виконують інші управлінські функції. По суті органи Пенсійного фонду України є суб'єктами владних повноважень, а тому, згідно вимог статті 19 Конституції України, вони зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Передбачені пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213 норми щодо скасування з 01 червня 2015 року норм пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до спеціальних законів, у тому числі «Про прокуратуру», свідчить про те, що з 01 червня 2015 року не здійснюється призначення пенсій відповідно до спеціального законодавства.

З аналізу норм законодавства та виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, положення пункту 5 Прикінцевих положень Закону країни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», стосуються порядку призначення - пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення, в зв'язку з чим, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 01 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону.

Питання про застосування Закону у часі врегульовано статтями 21, 22 Конституції України, якими людині гарантовано, що її права і свободи, будучи невідчужуваними та непорушними, не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, ці закони, зміни до законів, не розповсюджуються на вже існуючі права і свободи людини, якщо вони звужують зміст та обсяг цих прав і свобод. Тому зазначена норма не може застосовуватися на раніше призначені пенсії під час їх перерахунку.

З урахуванням викладеного, при перерахунку пенсії ОСОБА_1, управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси повинно застосовувати норму, що визначає розмір пенсії у відсотках та порядок її перерахування, яка діяла на час призначення пенсії.

У постанові Пленуму Верховного Суду України «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» від 01 листопада 1996 року №9 зазначено, що відповідно до статті 8 Конституції в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституційні права та свободи людини і громадянина є безпосередньо діючими. Вони визначають цілі і зміст законів та інших нормативно-правових актів, зміст і спрямованість діяльності органів законодавчої та виконавчої влади, органів місцевого самоврядування і забезпечуються захистом правосуддя.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював чітку правову позицію, згідно з якою Конституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справах щодо права на пільги, від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 щодо пільг, компенсацій і гарантій та від 11 жовтня 2005 року № 8 рп/2005 про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказує на те, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (рішення № 5-рп/2002).

22 травня 2008 року Конституційний Суд України в рішенні №10-рп/2008 зазначив, що однією з конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина є недопущення їх скасування чи звуження їх змісту та обсягу при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів. Тлумачення словосполучення «звуження змісту та обсягу прав і свобод людини і громадянина», що міститься в частині третій статті 22 Конституції України, Конституційний Суд України дав у рішенні від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005, згідно з яким «конституційні права і свободи» гарантуються і не можуть бути скасовані; при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням. У традиційному розумінні, визначальними поняття змісту прав людини є умови і засоби, які становлять можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування та розвитку. Обсяг прав людини - це їх сутнісна властивість, виражена кількісними показниками можливостей людини, які відображені відповідними правами, що не є однорідними і загальними". Конституційний Суд України також підкреслив, що загальновизнаним є правило, згідно з яким сутність змісту основного права в жодному разі не може бути порушена.

Виключно визнання Законом правових актів такими, що втратили чинність, зупинення їх дії, внесення до них змін і доповнень стосовно закріплених в них прав і свобод людини і громадянина Конституційний Суд України вважає скасуванням або обмеженням цих прав і свобод.

Виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.

Враховуючи вищезазначене, необхідною умовою для перерахунку пенсії є документи, додатково подані пенсіонером щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час звернення за перерахунком пенсії.

Також не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії й та обставина, що набув чинності Закон України «Про прокуратуру» в редакції від 14 жовтня 2014 року №1697-VIІ, з одночасною втратою дії окремих положень Закону щодо права на призначення та перерахунок пенсій, та запровадження, що з 01 січня 2015 року умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

У даному випадку нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону №1789, що діяли станом на час призначення пенсії, оскільки інших не існує.

На теперішній час Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, чим значно звужено конституційне право Позивача на належне пенсійне забезпечення. Відсутність встановленого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку раніше призначених працівникам прокуратури пенсії порушує гарантоване Конституцією та Законом право на її перерахунок.

Закон має відповідати якісним вимогам, насамперед вимогам «доступності» та «передбачуваності».

Згідно рішення Європейського суду з прав людини від 23 червня 1995 року у справі Толстой-Милославський проти Сполученого Королівства суд зазначив, що «закон» повинен бути доступним: громадянин повинен мати змогу отримати адекватну інформацію за обставин застосування правових норм у конкретному випадку. Крім того, норма не може розглядатися як «закон», якщо вона не сформульована з достатньою чіткістю, щоб громадянин міг регулювати свою поведінку.

За вказаних обставин, відсутність встановленого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для позбавлення особи права на перерахунок пенсії, що гарантоване законом.

Подібна бездіяльність з боку Уряду України була предметом розгляду Європейського суду з прав людини (справа «Суханов та Ільченко проти України») і кваліфікована як порушення майнового інтересу заявника, передбаченого статтею 1 Першого протоколу до Конвенції (параграфи 51-56). Аналогічну правову позицію Європейського суду з прав людини викладено й у справі «Будченко проти України», в якій Суд вказав, що Уряд України повинен запровадити правові механізми, необхідні для реалізації прав громадян на соціальні пільги, у тому числі на які мав право заявник.

Стаття 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини (Рим, 1950 рік) визначає: «Кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права».

Відповідно до частини другої статті 8 КАС України повинен застосовуватись принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Законом України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7, 11 до Конвенції» Україна визнала обов'язковою юрисдикцію Європейського суду з прав людини в усіх питаннях, що стосуються тлумачення та застосування Конвенції. Європейський суд з прав людини розкриває принцип верховенства права через формулювання вимог, які він виводить з цього принципу.

Право на проведення перерахунку пенсії працівникам прокуратури, яка призначена до набуття чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213 у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників підтверджується судовою практикою з аналогічного предмету спору.

Наведені норми матеріального права дають підстави ОСОБА_1 на реалізацію права на проведення Управління пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси перерахунку призначеної пенсії відповідно до довідки прокуратури Одеської області від 20 травня 2016 року №471 в розмірі 90% суми заробітної плати прокурора відділу прокуратури Одеської області з 01 січня 2016 року, тобто з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії з виплатою різниці між отриманими виплатами та перерахованою пенсією.

Згідно із підпунктом 4 п. 1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відповідно до ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Таким чином з врахуванням процесуальних особливостей адміністративного судочинства доведення факту неправомірності дій позивача, покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Керуючись ст.ст. 7-9, 11, 71, 99, 158, 160, 162, 163, 167, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати незаконним рішення управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси від 11 червня 2013 року № 971 в частині призначення пенсії по інвалідності ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ в розмірі 80% від суми місячного (чинного) заробітку відповідно до довідки прокуратури Одеської області від 11 червня 2013 року №971.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси здійснити розрахунок пенси ОСОБА_1 в розмірі 90% від суми місячного (чинного) заробітку відповідно до довідки прокуратури Одеської області від 11 червня 2013 року №971 з 01 березня 2016 року.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 після її розрахунку з розміру 90% від суми місячного (чинного) заробітку відповідно до довідки прокуратури Одеської області від 11 червня 2013 року №971 з 01 березня 2016 року з урахуванням раніше проведених виплат.

Визнати незаконним рішення управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси від 22 вересня 2016 року №824980 про відмову в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки прокуратури Одеської області від 20 травня 2016 року №471.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси прийняти рішення про перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2016 року з розрахунку 90% від заробітної плати прокурора відділу прокуратури Одеської області відповідно до довідки прокуратури Одеської області від 20 травня 2016 року №471.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 після її перерахунку відповідно до довідки прокуратури Одеської області від 20 травня 2016 року №471 з 01 січня 2016 року з урахуванням раніше проведених виплат.

Допустити негайне виконання рішення суду стосовно проведення управлінням Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеса виплати заборгованості пенсії після проведення її перерахунку в межах всієї суми з урахуванням раніше проведених виплат.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання її копії.

СУДДЯ: Гуревський В.К.