Постанова № 62349886, 28.10.2016, Крюківський районний суд м. Кременчука

Дата ухвалення
28.10.2016
Номер справи
537/4064/16-а
Номер документу
62349886
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження 2-а/537/150/2016

Справа № 537/4064/16-а

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28.10.2016 року Крюківський районний суд м. Кременчука Полтавської області в складі головуючого судді - Хіневич В.І., при секретарі - Гавриш А.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кременчуці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 в особі представника за довіреністю - ОСОБА_3 до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправними рішень та спонукання до вчинення дій,

В С Т А Н О В И В:

Позивачі - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду в особі представника за довіреністю - ОСОБА_3 з позовом, відповідно до якого прохали зобов'язати Кременчуцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області перерахувати розмір пенсії за віком ОСОБА_1, ОСОБА_2 з дати поновлення виплати пенсії - 30.05.2012 року із застосування всіх підвищень, індексацій, надбавок та доплат, передбачених чинним законодавством як не працюючим пенсіонерам, дітям війни та здійснювати в подальшому перерахунок пенсії на підставі змін у пенсійному законодавстві.

В обґрунтування позовних вимог вказали, що постановою Крюківського районного суду м. Кременчука від 06.08.2015 року по справі 537/3097/15-а, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 20.10.2015 року, позовні вимоги ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області задоволено. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області поновити ОСОБА_1 та ОСОБА_2. виплату пенсії за віком з 30.05.2012 року в розмірах відповідно до чинного законодавства. Відповідно до довідок № 985 та № 984 від 10.02.2016 року Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області поновлено виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 650,88 грн. на місяць та ОСОБА_2 в розмірі 348,85 грн. на місяць. 01.03.2016 року представник позивачів - ОСОБА_3 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області із заявами про перерахунок розміру пенсії з дати поновлення виплати 08.06.2012 року із застосуванням всіх підвищень, індексацій, надбавок та доплат, передбачених пенсійним законодавством як не працюючим пенсіонерам, дітям війни. Рішеннями відповідача № 65 та № 66 від 14.03.2016 року в перерахунку пенсії відмовлено. Вважають рішення Пенсійного фонду необґрунтованими та такими, що порушують їхні конституційні права.

В судове засідання представник позивача ОСОБА_3 не з'явився, однак просив у позові проводити розгляд справи без його участі та участі позивачів, позовні вимоги прохав задовольнити.

В судовому засіданні представник відповідача за довіреністю - ОСОБА_5 позовні вимоги не визнав, прохав у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, відповідно до норм чинного законодавства та згідно рішення суду позивачам було поновлено виплату пенсії з 30.05.2012 року, нараховано до виплати відповідно до довідок. Рішеннями управління в перерахунку пенсії відмовлено у зв'язку з тим, що відповідно до листа Пенсійного фонду України від 17.02.2015 року № 4626/02-04, поновлення пенсії особам, які виїхали за кордон, якщо в судовому рішенні не вказана кінцева дата періоду, за який слід здійснювати нарахування та виплату пенсії, поновлення пенсії здійснюється у розмірі визначеному на дату припинення її виплати. Також постановою суду не передбачено проведення перерахунку та виплати пенсії у збільшеному розмірі. Також, Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» визначається що індексація пенсій особам, що постійно проживають за межами України не проводиться.

Заслухавши представника відповідача, вивчивши матеріали справи, всебічно повно та об'єктивно дослідивши і оцінивши всі докази у їх сукупності, суд встановив наступне:

Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто, протягом розумного строку.

Як вбачається з матеріалів справи, постановою Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 06.08.2015 року, зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області поновити виплату пенсії ОСОБА_1 та ОСОБА_2 за віком з 30.05.2012 року в розмірах відповідно до чинного законодавства. Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 20.10.2015 року постанову суду залишено без змін.

Відповідно до довідки № 985 від 10.02.2016 року ОСОБА_1 поновлено пенсію за віком в розмірі 650,88 гривень на місяць.

Відповідно до довідки № 984 від 10.02.2016 року ОСОБА_2 поновлено пенсію за віком в розмірі 384,85 гривень на місяць.

Письмовими доказами підтверджується, що 01 березня 2016 року представник позивачів за нотаріально посвідченою довіреністю ОСОБА_3 звернувся до УПФ України в м. Кременчуці із заявами встановленого зразка про перерахунок ОСОБА_6, ОСОБА_2 пенсії за віком в розмірах відповідно до вимог чинного законодавства. До заяв представником були додані документи, а саме: копії нотаріально посвідченої довіреності, копії паспорта представника.

Відповідачем - УПФ України в м. Кременчуці були розглянуті вказані заяви та 14.03.2016 року винесені рішення за № 66 та № 65, відповідно до яких позивачам відмовлено у перерахунку пенсії за віком у зв'язку з тим, що заявником надано паспорт громадянина України для виїзду за кордон, термін дії якого обмежено 08.06.2015 року, виплату пенсії починаючи з цієї дати зупинено, оскільки відсутні дані підтверджуючі громадянство заявників. Також, Законом України «про індексацію грошових дохо від населення» визначає що для забезпечення достатнього життєвого рівня населення України, індексація пенсій особам, що постійно проживають за кордоном не проводиться. Також, Законом України «про соціальний захист дітей війни» дитина війни - особа, яка є громадянином України, та якій на час закінчення Другої світової війни було вісімнадцять років. Оскільки на даний час в управлінні Пенсійного фонду відсутні відомості щодо громадянства заявників то підстав для виплат надбавки дітям війни не має.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Тобто, право на отримання пенсії в Україні є конституційним правом громадянина України.

Статтею 24 Конституції України закріплено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Частиною ст. 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» закріплено, що реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Рішенням Конституційного Суду України від 7 жовтня 2009 року за №1-32/2009 (№25-рп/2009) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення пункту 2 частини першої статті 49, другого речення статті 51 Закону № 1058-IV.

Згідно з пунктом 3.3 мотивувальної частини вищезазначеного рішення, виходячи із правової, соціальної природи пенсії право громадянина на одержання призначеної йому пенсії не може пов'язуватись з такою умовою, як постійне проживання в Україні; держава відповідно до конституційних принципів зобов'язана гарантувати це право незалежно від того, де проживає особа, якій призначена пенсія,- в Україні чи за її межами.

Відповідно до статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Окрім того, як зазначив Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) у рішенні у справі "Пічкур проти України", яке набрало статусу остаточного 7 лютого 2014 року, право на отримання пенсії як таке стало залежним від місця проживання заявника. Це призвело до ситуації, в якій заявник, пропрацювавши багато років у своїй країні та сплативши внески до системи пенсійного забезпечення, був зовсім позбавлений права на пенсію лише на тій підставі, що він більше не проживає на території України. Дійсно, заявник, який був економічно активним в Україні з 1956 до 1996 року, мав право на отримання пенсії після закінчення трудової діяльності та, як це передбачалося національним законодавством на час події, він знову отримував би свою пенсію після повернення в Україну. Тому ЄСПЛ дійшов до висновку, що заявник перебував у відносно схожій ситуації із пенсіонерами, які проживали в України, щодо самого права на отримання пенсії (пункт 51 рішення).

У пункті 54 вказаного рішення ЄСПЛ зазначив, що наведених вище міркувань достатньо для висновку про те, що різниця в поводженні, на яку заявник скаржився, порушувала статтю 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), згідно з якою користування правами та свободами, визнаними в Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою: статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження або за іншою ознакою, у поєднанні із статтею 1 Першого протоколу до Конвенції, якою передбачено право кожної фізичної або юридичної особи мирно володіти своїм майном та закріплено, що ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Згідно з частиною другою статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України і статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини як джерела права.

Передбачене Конституцією України право громадян на соціальний захист конкретизоване у Законі України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Законі України «Про пенсійне забезпечення», якими встановлено порядок нарахування та виплати пенсії.

Конституційний Суд України у рішенні від 07.10.2009 року вказав, що закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення статті 24 Конституції України, відповідно до яких громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Отже, з 07.10.2009 року порядок виплати пенсії громадянам, які виїхали на постійне місце проживання за кордон, регулюється нормами Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» з урахуванням рішення Конституційного Суду України щодо неконституційності положень п. 2 ч. 1 ст. 49, другого речення ст. 51 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування".

Частина 2 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає, що пенсія призначається довічно або на період протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.

Як встановлено судом позивачам була призначена пенсія за віком, тобто довічно, а не певний період.

Відповідно до абзацу 3 частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.

Частинами першою, другою статті 42 Закону передбачено, що пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.

Крім індексації пенсії, передбаченої частиною першою цієї статті, у разі якщо величина середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні за даними центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, за минулий рік зросла, з 1 березня поточного року розмір пенсії підвищується на коефіцієнт, що відповідає не менш як 20 відсоткам темпів зростання середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні порівняно з попереднім роком, крім випадків, коли підвищення пенсійних виплат за минулий рік перевищило цей коефіцієнт. Якщо коефіцієнт підвищення пенсійних виплат у минулому році був менший, ніж зазначений у цій частині, то збільшення пенсій здійснюється з урахуванням попереднього підвищення.

У відповідності до ч. 1 ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбаченийабзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік.

Також, суд зазначає, що відповідачем не взято до уваги той факт, що дію паспортів позивачів для виїзду громадян України за кордон продовжено до 09.06.2020 року, що підтверджується відповідним записом у паспорті підписом консула ОСОБА_7 та печаткою Посольства України в Державі Ізраїль № 2.

Отже, якщо дію закордонного паспорта позивачів продовжено до 09.06.2020 року, то вони є громадянами України та мають всі відповідні права та обов'язки гарантовані державою.

За таких обставин суд вважає, що позивачам не може бути відмовлено в перерахунку пенсійних виплат з вказаних обставин.

Вирішуючи питання про дату поновлення виплати пенсії позивачам, суд виходить з того, що постановою Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 06.08.2015 року, зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області поновити виплату пенсії ОСОБА_1 та ОСОБА_2 за віком з 30.05.2012 року в розмірах відповідно до чинного законодавства.

Отже, перерахунок пенсії позивачам слід провести з 30.05.2012 року тобто з дати поновлення пенсії.

Крім того, не підлягають задоволенню позовні вимоги позивача щодо виплати пенсії в подальшому, оскільки вирішення спорів на майбутнє чинним Кодексом адміністративного судочинства України не передбачено.

Згідно ст. 162 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову в тому числі про: визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень; зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1, ОСОБА_2 в особі представника за довіреністю - ОСОБА_3 до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправними рішень та спонукання до вчинення дій - підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ст. 94 КАС України, потрібно стягнути з Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області судовий збір на користь держави.

Керуючись ст.ст.9, 11, 12, 71, 86, 94, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, ст..24, ст. 46 Конституції України, рішенням Конституційного Суду України від 07.10.2009 року, Законом України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1, ОСОБА_2 в особі представника за довіреністю - ОСОБА_3 до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправними рішень та спонукання до вчинення дій - задовольнити частково.

Зобов'язати Кременчуцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області перерахувати розмір пенсії за віком ОСОБА_1, ОСОБА_2 з дати поновлення виплати пенсії - 30.05.2012 року із застосування всіх підвищень, індексацій, надбавок та доплат, передбачених чинним законодавством як не працюючим пенсіонерам, дітям війни.

Стягнути з Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області на користь держави судовий збір в сумі 551,20 гривень.

В задоволенні інших вимог - відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Харківського апеляційного адміністративного суду через Крюківський районний суд м. Кременчука Полтавської області на протязі десяти днів з дня її проголошення, з одночасним поданням копії апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду. Особи, які брали участь у справі, але не були присутніми під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: В.І. Хіневич