МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
19 жовтня 2016 р. Справа № 814/1644/16
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Біоносенка В.В., суддів: Марича Є.В. та Лебедєвої Г.В., розглянув у порядку письмового провадження
за позовомОСОБА_1, доКабінету Міністрів України, провизнання протиправною дію, зобов'язання вчинити певні дії, В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Кабінету Міністрів України з вимогами про визнання протиправною дії відповідача щодо направлення його заяви 28.07.16 на розгляд до Миколаївської обласної державною адміністрації та до Міністерства освіти і науки України, а також зобов'язати Кабінет Міністрів України розглянути його заяву від 28.07.16.
Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував тим, що звертався до Кабінету Міністрів України із заявою про затвердження атестата про середню освіту, який би видавався як дублікат особам, що втратили атестати про середню освіту, отриманні до 1991 року. Відповідно до ст.27 Закону України «Про освіту» затвердження зразків документів про освіту належить до компетенції Кабінету Міністрів України. Незважаючи на це, відповідач направив зазначену заяву на розгляд Міністерства освіти та науки України та Миколаївської обласної державної адміністрації, до компетенції яких не входить затвердження зразків атестату про середню освіту.
Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. Свою позицію обґрунтував тим, що відповідно до §33 Регламенту Кабінету Міністрів України, проекти постанов Кабінету Міністрів України готуються відповідними розробниками, якими є міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, державні колегіальні органи та ін. Враховуючи, що питання підготовки проекту постанови за зверненням ОСОБА_1 віднесено до компетенції Міністерства освіти і науки України, секретаріатом це звернення було скеровано саме до цього Міністерства. Щодо направлення копії звернення ОСОБА_1 до Миколаївської обласної державної адміністрації, то зазначене було зроблено з метою, з'ясування можливості розв'язання проблеми заявника на місці в межах діючого законодавства.
З урахуванням заявленого позивачем клопотання, та керуючись ч. 6 ст. 128 КАС України, колегія суддів розглянула справу в порядку письмового провадження.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
28.07.16 ОСОБА_1 звернувся до Кабінету Міністрів України з заявою №41-І-020714/14П-1 про затвердження зразка атестата про середню освіту, який би видавався як дублікат особам, що втратили атестати про середню освіту, отримані до 1991 року (арк.спр.4).
01.08.16 Секретаріатом Кабінету Міністрів України звернення ОСОБА_1 №41-І-020714/14П-1 від 28.07.16 скеровано до Міністерства освіти і науки України та Миколаївської обласної державної адміністрації (арк.спр.5).
10.08.16 Міністерством освіти і науки України надано відповідь ОСОБА_1 на його звернення від 28.07.16. Відповідно до цієї відповіді, Міністерство повідомило позивача, що враховуючи вимоги законодавства, а також врегульованість цього питання постановою Кабінету Міністрів України №645 від 22.07.15, відсутність порушення прав позивача, реалізація його на отримання документу про середню освіту у інший спосіб, підстав для розроблення зразка атестату УРСР не вбачається.
19.08.16 Миколаївською обласною державною адміністрацією надано відповідь ОСОБА_1 на його заяву від 28.07.16. Відповідно до цієї відповіді, ОСОБА_1 роз'яснено, що він не позбавлений можливості отримати дублікат атестату про середню освіту, але на бланках зразку, діючого під час його звернення, незалежно від року закінчення такою особою навчального закладу (арк.спр.15).
Відповідно до ст.27 Закону України «Про освіту» зразки документів про освіту затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про документи про загальну середню та професійно-технічну освіту державного зразка і додатки до них» №645 від 22.07.15 окрім інших документів затверджено зразки: Атестату про повну загальну середню освіту, Атестату з відзнакою про повну загальну середню освіту (для випускників, нагороджених срібною медаллю «За досягнення у навчанні»), Атестату з відзнакою про повну загальну середню освіту (для випускників, нагороджених золотою медаллю «За високі досягнення у навчанні»), Додатку до атестата про повну загальну середню освіту.
Суть звернення позивача від 28.07.16 полягала у його пропозиції, клопотанні про видання Кабінетом Міністрів України відповідного нормативно-правового акту (внесення змін до діючого акту), який би затвердив зразок «Атестату про середню освіту», який видавався в УРСР до 1991. На думку позивача, «Атестат про повну загальну середню освіту», не може замінити «Атестат про середню освіту», оскільки на той час документа з такою назвою не могло бути.
Відповідно до ст.50 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» право ініціативи у прийнятті актів Кабінету Міністрів України мають члени Кабінету Міністрів України, центральні органи виконавчої влади, державні колегіальні органи, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації.
Проекти актів Кабінету Міністрів України готуються міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, державними колегіальними органами, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.
Проекти актів Кабінету Міністрів України вносяться на розгляд Кабінету Міністрів України міністерствами, центральними органами виконавчої влади (крім тих, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через відповідного члена Кабінету Міністрів України), державними колегіальними органами, місцевими державними адміністраціями.
Проекти актів Кабінету Міністрів України, внесені на його розгляд, реєструються Секретаріатом Кабінету Міністрів України. Зареєстровані проекти актів Кабінету Міністрів України вносяться до бази даних електронної комп'ютерної мережі. Їх оприлюднення на офіційному веб-сайті Кабінету Міністрів України здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до §33 Регламенту Кабінету Міністрів України, головним розробником проекту акту Кабінету Міністрів є орган, який вносить проект акту до Кабінету Міністрів.
Розробниками проектів актів Кабінету Міністрів є міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, державні колегіальні органи, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації відповідно до своєї компетенції.
Відповідно до Положення про Міністерство освіти і науки України, яке затверджено постановою КМУ №630 від 16.10.14, МОН є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах освіти і науки, наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності, трансферу (передачі) технологій, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю навчальних закладів, підприємств, установ та організацій, які надають послуги у сфері освіти або провадять іншу діяльність, пов'язану з наданням таких послуг, незалежно від їх підпорядкування і форми власності.
Відповідно до пп.2 п.4 Положення, Міністерство відповідно до покладених на нього завдань розробляє проекти законів та інших нормативно-правових актів з питань, що належать до його компетенції.
Таким чином, розгляд Кабінетом Міністрів України питання позивача про видання відповідного нормативно-правового акту про затвердження зразка «Атестата про середню освіту», для осіб які закінчили навчання до 1991 року та втратили документ про освіту, можливий лише у разі розроблення Міністерством освіти і науки України відповідного проекту та передачі його на розгляд.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що розгляд звернення ОСОБА_1 по суті належить до компетенції саме Міністерства освіти і науки України.
Відповідно до ч.3 ст.7 Закону України «Про звернення громадян» якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення.
За таких обставин дії відповідача щодо пересилання звернення ОСОБА_1 від 28.07.16 №41-І-020714/14П-1 до Міністерства освіти і науки України цілком відповідають вимогам ч.3 ст.7 Закону України «Про звернення громадян» та є правомірними.
Щодо направлення копії зазначеного звернення до Миколаївської обласної державної адміністрації, в компетенцію якої не входить розроблення проекту нормативно-правового акту, про видання якого клопочить позивач, то виходячи з наданої 19.08.16 відповіді (арк.спр.16), у такій спосіб відповідач намагався знайти інші шляхи поновлення прав ОСОБА_1, у тому числі видачою йому «Атестату про повну загальну середню освіту».
Права позивача зазначеним фактом жодним чином не порушенні.
В задоволенні позову відмовити.
Судові витрати відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. В задоволенні позову відмовити.
2. Апеляційна скарга на цю постанову може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання у повному обсязі.
Головуючий суддя В. В. Біоносенко
Судді Є.В.Марич
Г.В.Лебедєва