Постанова № 6234777, 25.06.2008, Згурівський районний суд Київської області

Дата ухвалення
25.06.2008
Номер справи
2-а-177/08
Номер документу
6234777
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2-а-177/08

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2008 року Згурівський районний суд Київської області в складі:

головуючого ХИЖНОГО Р.В.

при секретарі НОСОВІЙ О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Згурівки справу за адміністративним позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Управління праці та соціального захисту населення Згурівської РДА Київської області про визнання дій суб"єкта владних повноважень неправомірними та стягнення недорахованих сум на оздоровлення , -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 08.05.2008 року звернулися до суду з вищезазначеним адміністративним позовом, вказуючи в заяві, що вони є евакуйованими у 1986 році із зони відчуження внаслідок вибуху на Чорнобильській АЕС, категорії 2, та згідно ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі 3 (трьох) мінімальних заробітних плат, які визначаються на момент виплати, але позивачам відповідач виплачував дану допомогу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України „ Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи „ від 26.07.1996 року №836, що призвело до зменшення суми виплати, вважає, що їх права були порушено, про що вони дізналися, ознайомившись із

Постановами Вищого Адміністративного Суду України від 14.02.2007 року та 29.03.2007 року, Верховного Суду України від 20.02.2007 року, щодо виплати допомоги на оздоровлення. Після цього позивачі звернулися до відповідача з даного приводу, але отримали від нього офіційне письмове роз"яснення та відмову в проведенні перерахунку цієї допомоги, тому просять визнати дії відповідача неправомірними щодо недорахування їм щорічної допомоги на оздоровлення, виходячи із суми мінімальної заробітної плати, та зобов"язати відповідача виплатити їм щорічну допомогу на оздоровлення, виходячи із суми мінімальної заробітної плати на момент виникнення права на виплату, за виключенням суми проведених виплат в розмірі : ОСОБА_5 та ОСОБА_4 - 3156 грн. кожному ( за 2005 - 2007 роки ), ОСОБА_3, ОСОБА_2, ОСОБА_1 - 2235 грн. кожному (за 2006 - 2007 роки ).

Управління праці та соціального захисту населення Згурівського РДА Київської області в своїх письмових запереченнях проти позову посилається на те, що відповідно до ст. 62 ЗУ'Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" порядок застосування цього Закону провадиться Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов"язковим для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх підпорядкованості та форм власності, а саме в розмірах, які і визначені Кабінетом міністрів України , згідно з бюджетними призначеннями. З врахуванням вимог ст. 95 Конституції України позивачам проведена виплата зазначеної допомоги на оздоровлення. Крім того, відповідач на підставі ст 99 КАС України, де встановлено річний строк для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, просять обчислювати строк звернення до суду з 26.11.2007 року.

В судове засідання сторони не з"явились, про розгляд справи були повідомлені у встановленому законом порядку, направили заяви, в яких просять справи розглядати без їх у часті, позивачі позовні вимоги підтримують повністю, представник відповідача позов не визнала.

Керуючись принципами верховенства права та законності, оцінюючи добуті в судовому засіданні докази, суд приходить до висновку, що всі докази є належними, допустимими та достовірними, а також достатні і взаємно пов"язані.

Судом встановлено, що позивачі є евакуйованими у 1986 році із зони відчуження внаслідок вибуху на Чорнобильській АЕС, категорії 2, (а.с. 9, 15, 19, 23, 28), перебуває за місцем свого проживання на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Згуріської РДА Київської області, згідно абз. 7 ч. 4 ст 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської

2

катастрофи" має право на щорічну допомогу на оздоровлення - 3 мінімальних заробітних плат, розмір яких визначається на момент виплати, а саме за 2005 рік - 996 грн (332 х 3), за 2006 рік 1125 грн. (375x3), за 2007 рік 1320 грн. ( 420x3). Відповідач виплатив позивачам дану допомогу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року № 562 „ Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" а саме за 2005 рік - 75 грн., за 2006 рік - 75 грн., за 2007 рік - 75 грн. ( а.с. 7, 12, 16, 20, 24 ), тому недорахована сума на оздоровлення складає : ОСОБА_5 та ОСОБА_4 - 3156 грн. кожному ( за 2005 - 2007 роки ), ОСОБА_3, ОСОБА_2, ОСОБА_1 - 2235 грн. кожному ( за 2006 - 2007 роки ).

Позивачі звернулися до суду в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого ст 99 КАС України, оскільки про своє порушене право дізналися в 2007 році, ознайомившись із

Постановами Вищого Адміністративного Суду України від 14.02.2007 року та 29.03.2007 року та Верховного Суду України від 20.02.2007 року щодо виплати допомоги на оздоровлення, після чого скористалися можливістю досудового вирішення спору, звернулися до відповідача з даного приводу та отримали від відповідача офіційне письмове роз"яснення від 26.11.2007 року, згідно якого дізналися про відмову в проведенні їм перерахунку допомоги на оздоровлення (а.с. 8, 13, 17, 21, 25).

Згідно із ч.3 Конституції України людина, її життя і здоров"я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Пава і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов"язком держави.

Згідно із ст. 16 Конституції України, забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов"язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ст 22 Конституції України, конституційні права і свободи Гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів, тому що внесенням змін до чинних законів не допускається звуження змісту і обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст. 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Згідно ст. . 113 Конституції України KM України у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, а також Указами Президента України та

Постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.

Відповідно до п.6 ч. 1 ст. 92 Конституції України виключно законами визначаються, зокрема, основи соціального захисту, а ст 75 Конституції України встановлено, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна Рада України. Конституція України не надавала права парламенту делегувати свої повноваження іншим державним органом, а останнім - своїми нормативно-правовими актами змінювати положення законів.

Згідно ч.1 ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов"язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.4 ст 9 КАС України у разі невідповідності нормативно - правого акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов"язковість якого надана Верховною радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Згідно ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який якщо не встановлено інше обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно з ч.4 ст 99 КАС України, якщо законом встановлена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то обчислення строку починається з дня, коли позивач

3

дізнався про рішення суб"єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб"єкта владних повноважень.

Згідно із ч. 4, 5, 7 ст. 48 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щорічна допомога на оздоровлення виплачується в таких розмірах: - інвалідам І і II групи виплачується 5 (п"ять) мінімальних заробітних плат;абз.З - інвалідам III групи, дітям-інвалідам - 4(чотири) мінімальні заробітні плати; абз.4 - учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС 2 категорії - 5 (п"ять) мінімальних заробітних плат;абз.5 - учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії - 3(три) мінімальні заробітні плати; абз.6 - кожній дитині, яка втратила внаслідок Чорнобильської катастрофи одного з батьків - 3(три) мінімальні заробітні плати; абз.7 -евакуйованим із зони відчуження у 1986 році, включаючи дітей - 3(три) мінімальні заробітні плати. Щорічна допомога на оздоровлення виплачується громадянам за місцем їх проживання органами соціального захисту населення. Розмір заробітної плати визначається на момент виплати.

Згідно зі ст 71 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи „ дія положень Закону не може призупинятись іншими законами, крім законів про внесення змін до цього закону.

Законами України № 3235 від 20 грудня 2005 року та № 489 від 19 грудня 2006 року дію абзацу другого, третього, четвертого, п"ятого, шостого, сьомого частини четвертої, частини сьомої статті 48 Закону України № 796 було зупинено відповідно на 2006 та 2007 роки у частині виплати компенсацій і допомог у розмірах до мінімальної заробітної плати згідно із Законом та у частині визначення розміру мінімальної заробітної плати на момент виплати.

Рішенням Конституційного Суду України за № 6-рп від 09.07.2007 року, пункт 30 статті 71 Закону № 489 „Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006 року, яким зупинено на 2007 рік дію в частині виплати компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати - абзаців другого, третього, четвертого, п"ятого, шостого, сьомого частини четвертої та частини сьомої статті 48 ЗУ „Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) та втратив чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України даного Рішення.

Згідно з п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України „Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя" оскільки Конституція України, як зазначено в її ст. 8 , має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції і в усіх необхідних випадках застосовувати Конституцію, як акт прямої дії. Судові рішення мають ґрунтуватися на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй.

Так, згідно Закону України „Про встановлення мінімальної заробітної плати на 2003 рік" розмір мінімальної заробітної плати встановлений 185 грн., який згідно внесень послідуючих змін до Державного бюджету України зростав кожен наступний рік.

237, 00грн. 01.09.04-31.12.04 Закон України №1344 від 27.11.2003 262, 00грн. 01.01.05-31.03.05 Закон України №2285 від 23.12.2004 290, 00грн. 01.04.05-30.06.05 Закон України №2285 від 23.12.2004 310, 00грн. 01.07.05-31.08.05 Закон України №2285 від 23.12.2004 332, 00грн. 01.09.05-31.12.05 Закон України №2285 від 23.12.2004 350, 00грн 01.01.06-30.06.06 Закон України №3235 від 20.12.2005 375, 00грн. 01.07.06-30.11.06 Закон України №3235 від 20.12.2005 400, 00грн. 01.12-06-31.12.06 Закон України №3235 від 20.12.2005 400, 00грн. 01.01.07-31.03.07 Закон України №489 від 19.12.2006 420, 00грн. 01.04.07-30.06.07 Закон України №489 від 19.12.2006 440, 00грн. 01.07.07-30.09.07 Закон України №489 від 19.12.2006

4

Дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що адміністративний позов

підлягає до задоволення, так як в судовому засіданні доведено, що мають місце неправомірні дії відповідача, щодо невиплати позивачам щорічної допомоги на оздоровлення, виходячи із суми мінімальної заробітної плати та порушене матеріальне право позивачів та отримання щорічної допомоги на оздоровлення, виходячи із суми мінімальної заробітної плати на момент виплати.

Отже, оскільки закони України мають вищу юридичну силу над урядовими нормативними актами то суд вважає, що при вирішенні даного спору підлягають застосуванню саме положення ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Крім того, позивачі не пропустила процесуальний строк звернення до суду, щодо оскарження дій відповідача. Суд приходить до висновку, що перебіг річного строку звернення до суду за захистом своїх прав для позивачки починається з того часу, коли вони дізналися про порушення їх прав, а не з моменту виплати допомоги на оздоровлення. Так, строк звернення до суду позивачів розпочався, коли вони одержали від відповідача лист - відмову про донарахування виплат на оздоровлення від 26.11.2007 року (а.с. 8, 13, 17, 21, 25).

Позивачі на підставі ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України „Про держане мито" звільнені від сплати судового збору в доход держави, судові витрати відповідно до ст. 94 КАС України підлягають стягненню з Державного бюджету України, однак на підставі ст. 88 КАС України суд вважає за необхідне звільнити управління правці та соціального захисту населення Згурівської районної державної адміністрації Київської області від сплати судового збору в доход держави, так як відповідач є бюджетною організацією та грошові кошти для виплати компенсації, що оспорюється, надходять із Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. З, 16, 19, 22, 64, 75, 92, 113 Конституції України, рішеннями Конституційного Суду України від 03.10.1997 року №4-ЗП (справа про набуття чинності Конституцією), від 20.03.2002 року №5 -рп/2002, від 01.12.2004 року №19-рп/2004, від 09.07.2007 року №6-рп/2007 у справі за Конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України( конституційності) положень ст. ст. 29, 36, ч.2 ст. 56, ч. 2 ст. 62, ч.1 ст. 66, п.п. 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 ст. 71, ст. ст. 98, 101, 103, 111 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік" (справа про соціальні гарантії громадян), ст. ст. 48, 71 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи, ЗУ "Про Державний бюджет України на 2007 рік", Про внесення змін до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 05.10.2006 року №231-У, постановою Пленуму Верховного Суду України від 01.11.1996 року №9 „Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя", постановою Пленуму Верховного Суду України від 03.12.1997 року №13 „Про практику розгляду судами справ за скаргами на рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних, посадових і службових осіб у сфері управлінської діяльності, які порушують права та свободи громадян", ст. ст. 8, 9, 21, 69, 86, 99, 160, 162, 163, 167 КАС України , -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Управління праці та соціального захисту населення Згурівської РДА Київської області про визнання дій суб"єкта владних повноважень неправомірними та стягнення недорахованих сум на оздоровлення -задоволити повністю. Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Згурівської районної державної адміністрації Київської області щодо недоврахування сум на оздоровлення ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 за виключенням суми фактично проведених виплат - неправомірними. Зобов"язати УПРАВЛІННЯ ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ЗГУРІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ (р/р 35213007001075 МФО 821018 УДК в Київській області код ЄДРПОУ 20624042) виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженцю ІНФОРМАЦІЯ_2, жителю смт. Згурівка вул. . Кошового, 78 Київської області недораховані суми щорічної допомоги на оздоровлення за 2006 - 2007 pp. в розмірі 2235 (дві тисячі двісті тридцять п"ять ) гривень.

5

Зобов'язати УПРАВЛШНЯ ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ЗГУРІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ (р/р 35213007001075 МФО 821018 УДК в Київській області код ЄДРПОУ 20624042) виплатити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженцю ІНФОРМАЦІЯ_4, жителю с Середівка вул. . Литвиненка, 24 Згурівського району Київської області недораховані суми щорічної допомоги на оздоровлення за 2006 - 2007 pp. в розмірі 2235 ( дві тисячі двісті тридцять п"ять ) гривень.

Зобов'язати УПРАВЛІННЯ ПРАЩ ТА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ЗГУРІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ (р/р 35213007001075 МФО 821018 УДК в Київській області код ЄДРПОУ 20624042) виплатити ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_5, уроджениці с Військове Поліського району Київської області, жительці смт. Згурівка вул. . Українська, 1АДРЕСА_1 недораховані суми щорічної допомоги на оздоровлення за 2006 - 2007 pp. в розмірі 2235 ( дві тисячі двісті тридцять п"ять ) гривень.

Зобов'язати УПРАВЛІННЯ ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ЗГУРІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ (р/р 35213007001075 МФО 821018 УДК в Київській області код ЄДРПОУ 20624042) виплатити ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_6, уроджениці с Сингаї Народницького району Житомирської області, жительці смт. Згурівка вул. . Українська, 1АДРЕСА_1 недораховані суми щорічної допомоги на оздоровлення за 2005 - 2007 pp. в розмірі 3156 (три тисячі сто п'ятдесят шість) гривень.

Зобов'язати УПРАВЛІННЯ ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ЗГУРІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ (р/р 35213007001075 МФО 821018 УДК в Київській області код ЄДРПОУ 20624042) виплатити ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_7, уродженцю ІНФОРМАЦІЯ_4, жителю с Середівка вул. . Литвиненка, 24 Згурівського району Київської області недораховані суми щорічної допомоги на оздоровлення за 2005 -2007 pp. в розмірі 3156 (три тисячі сто п'ятдесят шість) гривень.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана до Апеляційного адміністративного суду Київської області через Згурівський районний суд Київської області протягом 10 ( десяти ) днів з дня її складення в повному обсязі.

Апеляційна скарга та постанову суду може бути подана до Апеляційного адміністративного суду Київської області через Згурівський районний, суд Київської області протягом 20 ( двадцяти ) днів після подання заяви про апеляційне оскарження.