Справа № 234/16273/16-к
Провадження № 1-кс/234/5297/16
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 жовтня 2016 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області у складі:
слідчого судді - Демидової В.К.,
при секретарі - Ткачової А.О.
за участю слідчого - Савків А.М.
розглянувши у судовому засіданні клопотання слідчого в ОВС третього слідчого відділу слідчого управління прокуратури Донецької області молодшого радника юстиції Савків А.М. про призначення позапланової виїзної ревізії , в рамках кримінального провадження, внесеного в ЄРДР за №42015050000000712 від 16.12.2015 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 5 ст. 191 КК України,-
ВСТАНОВИВ:
28 жовтня 2016 року слідчий в ОВС третього слідчого відділу слідчого управління прокуратури Донецької області молодший радник юстиції Савків А.М. звернувся до суду з клопотанням про призначення позапланової виїзної ревізії , в рамках кримінального провадження, внесеного в ЄРДР за №42015050000000712 від 16.12.2015 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 5 ст. 191 КК України.
Клопотання мотивує тим, що третім слідчим відділом слідчого управління прокуратури Донецької області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42015050000000712 від 16.12.2015 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 5 ст. 191 КК України.
Під час здійснення досудового розслідування встановлено, що посадові особи керівного складу Донецького обласного управління лісового та мисливського господарства і підконтрольних йому ДП «Краснолиманське лісове господарство» та ДП «Слов'янське лісове господарство», зловживаючи службовим становищем, з корисливих мотивів, вступивши у змову із представниками недержавних комерційних організацій, залучених вказаними лісогосподарськими підприємствами за прямими договорами до виконання робіт з проведення вибіркових санітарних рубок лісових ресурсів, отримували прибуток за рахунок незаконної порубки та реалізації лісу.
Так, з метою незаконного збагачення вказані вище особи здійснювали заниження вартості деревини за рахунок підміни у відповідних документах сорту цієї деревини, а також зменшення вартості деревини за рахунок зміни діаметру та довжини одиниці сировини.
Таким чином, в ході досудового розслідування у кримінальному провадженні у сторони обвинувачення є обґрунтовані підстави вважати, що представники керівного складу Донецького обласного управління лісового та мисливського господарства і підконтрольних йому ДП «Краснолиманське лісове господарство» та ДП «Слов'янське лісове господарство», з метою незаконного збагачення, причетні до привласнення та розтрати майна, яке належить державі.
Крім того, вказані вище факти свідчать про можливі умисні порушення при здійсненні фінансово-господарської діяльності з боку керівництва ДП «Краснолиманське лісове господарство», що може мати наслідком розтрату бюджетних коштів.
Основними завданнями Держфінінспекції України є реалізація державної політики у сфері державного фінансового контролю, а також внесення пропозицій щодо її формування.
Держфінінспекція України відповідно до покладених на неї завдань:
1) здійснює державний фінансовий контроль за:
- використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів;
- дотриманням законодавства про державні закупівлі;
- діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи;
Територіальні органи Держфінінспекції України виконують покладені на Держфінінспекцію України завдання та функції в межах своїх повноважень на відповідній території.
Відповідно до п. 29 Постанови КМУ від 20.04.2006 року № 550 «Про затвердження Порядку проведення інспектування державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами», позапланова виїзна ревізія об'єкта контролю за зверненням правоохоронного органу проводиться у разі надання ним клопотання слідчого або прокурора про призначення позапланової виїзної ревізії та ухвали суду про дозвіл на її проведення, в якому зазначаються підстави проведення, дати її початку та закінчення, а також номер кримінального провадження, орган, що здійснює досудове розслідування.
Згідно положень ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за наявності хоча б однієї з наведеного переліку обставин, до якого входить:
- надходження доручення щодо проведення ревізій у підконтрольних установах від Кабінету Міністрів України, органів прокуратури, органів доходів і зборів, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, в якому містяться факти, що свідчать про порушення підконтрольними установами законів України, перевірку додержання яких віднесено законом до компетенції органів державного фінансового контролю;
Позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за рішенням суду, ухваленим на підставі клопотання слідчого, прокурора для забезпечення розслідування під час кримінального провадження.
Орган державного фінансового контролю, прокурор або слідчий, який ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин п'ятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості.
В ході досудового розслідування встановлено, що існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження та потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи державної установи - Державного підприємства «Краснолиманське лісове господарство».
Таким чином, під час розслідування кримінального провадження виникла необхідність у призначенні та проведенні співробітниками Державної фінансової інспекції в Донецькій області позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності ДП «Краснолиманське лісове господарство» (ЄДРПОУ 00991717), розташованого за адресою: Донецька область, Лиман, вул. Чапаєва, буд. 1 «А» за період часу з 01.01.2016 по теперішній час строком 15 робочих днів, з 15.11.2016 по 05.12.2016 включно.
Інформація, яка може бути здобута внаслідок проведення ревізії у сукупності з іншими документами кримінального провадження має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; дана інформація може бути використана у якості доказів, а іншими способами встановити достовірні дані не можливо.
Виходячи з викладеного, з метою всебічного, повного, і неупередженого дослідження та встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, виникла необхідність в проведенні виїзної позапланової ревізії фінансово-господарської діяльності ДП «Краснолиманське лісове господарство» (ЄДРПОУ 00991717) за період з 01.01.2016 по теперішній час з наступних питань:
- дотримання законодавства про державні закупівлі;
- встановити повний перелік лісоотримувачів у 2016 році;
- встановити місця та документальне підтвердження відвантаження лісової продукції у 2016 році;
- встановити відповідність фактичної діяльності підприємства видам діяльності, передбаченим Статутом, законодавством та отриманим дозвільним документам;
- встановити законність здійснення та достовірність відображення в обліку витрат, в тому числі видатків на капітальне будівництво (реконструкцію, ремонт) та оплату праці працівників;
- встановити законність збереження стану державного майна, використання оборотних та необоротних активів. В тому числі із залученням відповідних спеціалістів провести інвентаризацію з контрольними обмірами деревини на складах, лісосіках та обстеження ділянок лісу на предмет виявлення самовільних рубок;
- встановити дотримання норм фактичного виходу лісодеревини під час розробки лісосік та повноти відображення її в обліку. В тому числі із залученням відповідних спеціалістів провести відповідні контрольні заміри;
- встановити достовірність фактичного кількісного та вартісного відображення в обліку обсягу вирубленої та реалізованої деревини;
- встановити дотримання правил рубок, принципів раціонального використання лісових ресурсів, відтворення високопродуктивних насаджень (із залученням відповідних спеціалістів);
- встановити законність дотримання земельного законодавства (із залученням відповідного спеціаліста, в тому числі і законність надання земель у оренду, відчуження такої землі, отримання прибутку за оренду);
- встановити дотримання законодавства під час отримання та використання бюджетних коштів, складання документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету, забезпечення цільового використання бюджетних коштів.
Заслухавши слідчого, розглянувши клопотання з доданими матеріалами, вважаю, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Третім слідчим відділом слідчого управління прокуратури Донецької області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42015050000000712 від 16.12.2015 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 5 ст. 191 КК України.
В ході досудового розслідування у кримінальному провадженню виникла необхідність у призначенні та проведенні в проведенні виїзної позапланової ревізії фінансово-господарської діяльності ДП «Слов'янське лісове господарство» (ЄДРПОУ 00991723) за період з 01.01.2016 по теперішній час, для отримання інформації щодо можливих порушень чинного законодавства України.
Згідно статті 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду.
Відповідно до п. 2.4. Порядку взаємодії між органами державної контрольно-ревізійної служби та органами прокуратури, внутрішніх справ і Служби безпеки України, затвердженого наказом Головного контрольно-ревізійного управління України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Генеральної прокуратури України 19.10.2006 року № 346/1025/685/53, позапланова виїзна ревізія на об'єкті контролю за зверненням правоохоронного органу проводиться у разі надання ним:
- постанови про призначення ревізії та відповідного рішення суду, яке є дозволом для органу ДКРС на проведення ревізії, у якому зазначаються: підстави проведення ревізії, дата її початку та дата закінчення, номер, дата та підстави порушення кримінальної справи, орган, що порушив кримінальну справу, - для ревізії у суб'єкта господарювання, який не віднесено Законом до підконтрольних установ;
- постанови про призначення ревізії, винесеної після порушення кримінальної справи проти посадових (службових) осіб об'єкта контролю підконтрольної установи. Якщо справу порушено не проти цих осіб, а за певним фактом, що стосується діяльності підконтрольної установи, до постанови додається дозвіл суду на проведення ревізії.
Беручи до уваги вищевикладене, з метою повного, всебічного, об'єктивного проведення досудового розслідування, вважаю необхідним задовольнити клопотання слідчого та надати дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії.
Керуючись статтею 40 КПК України, ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», «Порядком взаємодії органів державної контрольно-ревізійної служби, органів прокуратури, внутрішніх справ, Служби безпеки України», затвердженим Наказом N 346/1025/685/53 від 19.10.2006 року, слідчий суддя ,-
УХВАЛИВ:
Клопотання слідчого в ОВС третього слідчого відділу слідчого управління прокуратури Донецької області молодшого радника юстиції Савків А.М. про призначення позапланової виїзної ревізії , в рамках кримінального провадження, внесеного в ЄРДР за №42015050000000712 від 16.12.2015 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 5 ст. 191 КК України- задовольнити.
Надати дозвіл на проведення працівниками органів Державної фінансової інспекції у Донецькій області позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності ДП «Краснолиманське лісове господарство» (ЄДРПОУ 00991717), розташованого за адресою: Донецька область, м. Лиман, вул. Чапаєва, буд. 1 «А» за період часу з 01.01.2016 року по теперішній час строком 15 робочих днів, з 15.11.2016 року по 05.12.2016 року включно.
Ревізію провести з метою встановлення наступних питань:
- дотримання законодавства про державні закупівлі;
- встановити повний перелік лісоотримувачів у 2016 році;
- встановити місця та документальне підтвердження відвантаження лісової продукції у 2016 році;
- встановити відповідність фактичної діяльності підприємства видам діяльності, передбаченим Статутом, законодавством та отриманим дозвільним документам;
- встановити законність здійснення та достовірність відображення в обліку витрат, в тому числі видатків на капітальне будівництво (реконструкцію, ремонт) та оплату праці працівників;
- встановити законність збереження стану державного майна, використання оборотних та необоротних активів. В тому числі із залученням відповідних спеціалістів провести інвентаризацію з контрольними обмірами деревини на складах, лісосіках та обстеження ділянок лісу на предмет виявлення самовільних рубок;
- встановити дотримання норм фактичного виходу лісодеревини під час розробки лісосік та повноти відображення її в обліку. В тому числі із залученням відповідних спеціалістів провести відповідні контрольні заміри;
- встановити достовірність фактичного кількісного та вартісного відображення в обліку обсягу вирубленої та реалізованої деревини;
- встановити дотримання правил рубок, принципів раціонального використання лісових ресурсів, відтворення високопродуктивних насаджень (із залученням відповідних спеціалістів);
- встановити законність дотримання земельного законодавства (із залученням відповідного спеціаліста, в тому числі і законність надання земель у оренду, відчуження такої землі, отримання прибутку за оренду);
- встановити дотримання законодавства під час отримання та використання бюджетних коштів, складання документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету, забезпечення цільового використання бюджетних коштів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддяВ. К. Демидова