Постанова № 62342270, 27.10.2016, Бродівський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
27.10.2016
Номер справи
439/1339/16-а
Номер документу
62342270
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 439/1339/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 жовтня 2016 р. м. Броди

Бродівський районний суд Львівської області

в складі:

головуючого судді Петейчук Б. М.

з участю секретаря Мартинюк О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Броди адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду у Бродівському районі про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов'язання провести перерахунок пенсії,-

в с т а н о в и в :

Позивач ОСОБА_1, звернулася в суд з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Бродівському районі у якому вона просить суд постановити рішення, яким визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Бродівському районі Львівської області щодо відмови в перерахунку її пенсії за вислугою років згідно статей 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723- XII; скасувати рішення управління Пенсійного фонду України у Бродівському районі Львівської області від 03.08.2016 № 35/03-31 про відмову у перерахунку її пенсії за вислугою років згідно статей 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Бродівському районі Львівської області провести перерахунок її пенсії за вислугою років з 01 серпня 2016 року відповідно до статей 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» від №3723-ХІІ від 16.12.1993 та Постанови Кабінету Міністрів України № 288 від 06.04.2016 року та довідкою №01-17/862 від 06.06.2016, виходячи з розміру пенсії 90 відсотків від суми щомісячного заробітку.

Позивач свої вимоги мотивує тим, що вона - ОСОБА_1, 26.07.2016 звернулася до управління Пенсійного фонду України у Бродіському районі Львівської області із заявою про перерахунок пенсії, як державному службовцю, у зв'язку з підвищенням з 1 травня поточного року розміру посадових окладів працюючим працівникам відділу освіти Бродівської районної державної адміністрації згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 288 від 06.04.2016 року та довідкою №01-17/862 від 06.06.2016, виданою відділом освіти Бродівської районної державної адміністрації. Не отримавши вчасно та у належний спосіб відповіді на свою заяву, у кінці серпня поточного року вона звернулася до управління Пенсійного фонду України у Бродівському районі, де її повідомили, що рішенням №35/03-31 від 03 серпня 2016року її відмовлено у проведенні перерахунку. Відповідач не заперечуючи її права на перерахунок пенсії, вказав, що його неможливо здійснити через відсутність регулятивних правових актів. З вказаним рішенням відповідача вона не погоджується та вважає це рішення неправомірним та таким, що підлягає скасуванню з наступних підстав. З 15.04.1999 року її призначено пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати. Її загальний стаж роботи становить 36 років, 08 місяців та 07 днів, з них на посаді державного службовця - інспектора шкіл відділу народної освіти Бродівської районної державної адміністрації - 21 рік, 09 місяців, 07 днів. Зазначене підтверджується трудовою книжкою, яка згідновимог статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ є основним документом, що підтверджує стаж роботи. Вважає, що посилання відповідача на статтю 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції від 01.01.2015 є безпідставним. Оскільки Кабінет Міністрів України в порушення вимог закону упродовж тривалого часу не забезпечив прийняття нормативно-правових актів, необхідних для його реалізації, не вчинив жодних дій щодо встановлення умов та порядку перерахунку пенсійних виплат державним службовцям. Окрім того Закон України «Про державну службу» в зазначений редакції на момент її звернення із заявою про перерахунок пенсії - 26.07.2016, втратив чинність на підставі Закону України № 889-УШ від 10.12.2015 ще з 01 травня поточного року. Таким чином, на час її звернення до відповідача діяв Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015, який набрав чинності 01.05.2016. Згідно статті 90 якого пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Такими чином, у випадку змін умов перерахунку пенсій державним службовцям, законодавець виходячи з необхідності дотримання принципу правової визначеності і передбачуваності законодавчої політики у пенсійному законодавстві, повинен був забезпечити можливість перерахунку пенсії на основі правового регулювання, яке діяло в період її виходу на пенсію. З огляду на зазначене вище, вона вважає, що рішенням про відмову у перерахуванні її пенсії за вислугою років відповідно до ст.ст. 37. 37-1 Закону України «Про державну службу» відповідач порушив її конституційні соціальні права. Оскільки пенсія призначалася її в період дії Закону України № 3723-ХІ! від 16.12.1993, а тому і перерахунок пенсії повинен здійснюватись відповідно до закону, який діяв на момент виходу її на пенсію.

Позивач - ОСОБА_1 в судове засіданні не з?явилася, однак подала суду письмову заяву, в якій позовні вимоги підтримує, та просить суд розглянути справу у її відсутності.

Представник відповідача Секретар О.Л. в судове засідання не з?явилася, однак подала письмову заяву про розгляд справи у відсутності представника відповідача. Подала письмове заперечення, у якому позовні вимоги не визнала та зазначила, що Законом 3723-ХІІ (в редакції чинній на час призначення пенсійної виплати) питання перерахунку призначених пенсій врегульовано не було. Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" від 16.01.2003 № 432-ІУ, Закон 3723-ХІІ доповнено статтею 37-1, якою визначено умови і порядок перерахунку пенсій державним службовцям та передбачалось, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснювався виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне стракхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. На підставі Постанови КМУ від 09.12.2015р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно- правових актів» виключено пункт 4 Постанови № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», який регулював питання перерахунку пенсій державним службовцям. Також зазначила, що з 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-УІІІ (далі - Закон № 889-УІІІ). Згідно із п. 2 Розділу XI «Прикінцеві та Перехідні положення» Закону № 889-УІІІ, Закон № 3723-ХІІ, крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у п.п. 10 і 12 Розділу XI Закону № 889-УІІІ. визнано таким, що втратив чинність.

Дослідивши письмові пояснення сторін, дослідивши докази у їх сукупності, суд приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи із таких міркувань.

Як встановлено судом і вказана обставина не заперечується сторонами, ОСОБА_1 15.04.1999 року призначено пенсію за віком державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993р. №3723-ХІІ. Стаж державної служби на час призначення пенсії становив 21 рік 09 місяців, 07 днів.

Встановлено, що 26 липня 2016р. ОСОБА_1 звернулася в Управління пенсійного фонду України у Бродівському районі Львівської області із заявою про перерахунок пенсії як державному службовцю, у зв'язку з підвищенням з 01.05.2015р. розміру посадових окладів працюючим працівникам відділу освіти Бродівської районної державної адміністрації згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 288 від 06.04.2016 року.

Своїм рішенням від 03.08.2016р. №35/03-31 УПФ у Бродівському районі Львівської області відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, зазначивши, що підстав для перерахунку пенсії немає.

Нормою, яка визначає механізм проведення перерахунку пенсії державним службовцям, є ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-XII у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.

Пенсійне забезпечення державних службовців регулюється статтею 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-XII (що був чинний на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно зі статтею 37 Закону №3723-XII (у редакції, на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям виплачується за рахунок держави. На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

Статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Так, порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000 року (далі - Порядок №865).

Згідно п. 4 Постанови №865 (у редакції від 25.03.2014 р.) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до Постанови №865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015 року, а саме виключено пункт 4.

Таким чином, Положеннями Постанови № 865 на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 26.07.2016 року, не передбачено порядку перерахунку пенсії державного службовця.

Всупереч статті 37-1 Закону №3723-XII Кабінетом Міністрів України не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26.09.2014 р., за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.

Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.

Таким чином, суд приходить до висновку, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери та внесення змін до деяких постанов Кабінету міністрів України» від 06.04.2016р. №288, урядом прийнято рішення про підвищення оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.

Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати державним службовцям.

В силу статей 83, 84, 87 Закону №1788-ХІІ та статей 43, 44, 45, 46 Закону №1058-ІV, призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначайтеся чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.

Згідно ст.45 Закону №1058-ІV перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшенні пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Враховуючи наведене, а також те що позивачка 26.07.2016р. звернулась до Управління Пенсійного фонду України у Бродівському районі Львівської області із заявою про перерахунок пенсії, як державному службовцю, у зв'язку з підвищенням з 1 травня поточного року розміру посадових окладів працюючим працівникам відділу освіти Бродівської районної державної адміністрації згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 288 від 06.04.2016 року та довідкою №01-17/862 від 06.06.2016, виданою відділом освіти Бродівської районної державної адміністрації. суд вважає, що позивач ОСОБА_1 має право на перерахування раніше призначеної пенсії, починаючи з 01.08.2016р.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить, що перерахунок пенсії необхідно провести відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" у редакції, чинній на час призначення пенсії, тобто у розмірі 90% від заробітної плати позивача, із врахуванням до заробітку державного службовця для обчислення пенсії інших виплат (індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань), з урахуванням виплачених сум, починаючи з 01.08.2016р.

Керуючись ст. ст. 12, 14, 18, 71, 99, 100, 105, 159-163, 167 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в :

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визнати протиправним дії управління Пенсійного фонду України у Бродівському районі Львівської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1, відповідно до Закону України "Про державну службу".

Скасувати рішення управління Пенсійного фонду України у Бродівському районі Львівської області від 03.08.2016 № 35/03-31 про відмову у перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугою років згідно ст.ст.37. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ.

Зобов?язати Управління пенсійного фонду України у Бродівському районі Львівської області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за вислугою років, починаючи з 01 серпня 2016р., виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, вказаною у довідці 01-17/862 від 06.06.2016р. та з розрахунку 90 % від суми заробітної плати, відповідно до статей 37, 37-1 Закону України "Про державну службу" N 3723-XII від 16 грудня 1993 року та Постанови Кабінету Міністрів України № 288 від 06.04.2016 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань за зобов'язанням Управління Пенсійного Фонду України в Бродівському районі Львівській області в користь ОСОБА_1 551 грн. 20 коп. судового збору, що останньою був сплачений при зверненні до суду із позовною заявою.

На постанову може бути подана апеляція до Львівського апеляційного адміністративного суду через Бродівський районний суд Львівської області шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови. 27.10.2016

Суддя: Б. М. Петейчук