Провадження №2-а/485/30/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 жовтня 2016 року м.Снігурівка
Снігурівський районний суд Миколаївської області
у складі головуючого судді Кішковської З.А.,
секретар судового засідання Семенака А.Г.,
за участю позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача Болотньої А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного Фонду України в Снігурівському районі Миколаївської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
21 жовтня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з наведеним адміністративним позовом, у якому просив визнати протиправними та скасувати дії відповідача щодо розрахунку йому розміру пенсії за віком з 25 липня 2016 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення пенсії за вислугою років, а також зобов"язати Управління пенсійного Фонду України в Снігурівському районі Миколаївської області провести нарахування з наступною виплатою пенсії за віком з 01 травня 2016 року у відповідності до ст.40 Закону України "Про загальнообов"язкове пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2013-2015 роки.
На обґрунтування позову послався на те, що після досягнення пенсійного віку він набув право на призначення пенсії за віком за Законом №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати працівника по Україні за три роки, що передують року звернення із заявою про призначення пенсії, проте при призначенні пенсії відповідач використав схему перерахунку, яка застосовується при переведенні з одного виду пенсії на інший та застосував показник заробітної плати за 2007 рік.
У судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали.
Представник відповідача позовні вимоги просила залишити без задоволення. У обґрунтування своєї позиції вказала, що у 2002 році позивачу було призначено пенсію за вислугою років довічно. Надалі виплати припинено тимчасово за працевлаштування на посаду, що надає право на такий вид пенсії і на період роботи. У 2016 році за заявою позивача мало місце переведення з одного виду пенсії (за вислугою років) на інший вид пенсії (за віком) у відповідності до ст.45 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування".
Заслухавши учасників процесу та дослідивши представлені докази в матеріалах адміністративного провадження та пенсійної справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає в АДРЕСА_1, з 21 серпня 2002 року була призначена пенсія за вислугу років відповідно до вимог Закону України від 05 листопада 1991 року №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення», обчислена у розмірі, передбаченому ст.19 цього Закону (без застосування показника середньої заробітної плати по Україні), яку він отримував до вересня 2012 року. Виплати було припинено у зв"язку з працевлаштуванням на роботу, яка дає право на цей вид пенсії.
Досягнувши пенсійного віку 30 квітня 2016 року, 25 липня 2016 року позивач звернувся до управління ПФУ із заявою про призначення йому пенсії за віком відповідно до частини другої статті 40 Закону №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях України, за три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії, тобто 2013-2015 року.
Відповідач, провівши переведення на інший вид пенсії та перерахунок розміру пенсії застосував показник середньої заробітної плати за 2007 рік, посилаючись на частину третю статті 45 Закону №1058-IV.
Згідно ст.1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року №1788-XI, громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом. Статтею 2 цього Закону визначено види державних пенсій, у тому числі трудова пенсія за вислугу років.В силу ст.51 Закону №1788-XI, пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком. Право на пенсію за вислугу років мають: працівники освіти - ст.52 Закону №1788-XI. Як передбачено ст.53 цього Закону, пенсії за вислугу років призначаються в розмірах, встановлених статтями 19 і 21 цього Закону для пенсій за віком з середньомісячного заробітку, одержуваного перед припиненням роботи, яка дає право на пенсію за вислугу років. За нормою ст.19 Закону №1788-XI, пенсії за віком призначаються в розмірі 55 процентів заробітку, але не нижче мінімального розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія збільшується на 1 процент заробітку, але не менш як на 1 процент мінімального розміру пенсії.
У частині першій статті 9 Закону № 1058-ІV передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
За правилами частини другої статті 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Частиною третьою статті 45 Закону № 1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV.
Водночас позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону №1788-XIІ, котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії. Зокрема, при призначенні пенсії за вислугу років показник середньої заробітної плати (доходу) при її розрахунку не застосовується в силу вимог зазначеного Закону, адже основою доходу у цьому разі є розмір середньомісячного заробітку, одержуваного перед припиненням роботи, яка дає право на пенсію за вислугу років.
Крім того, після призначення пенсії за вислугу років позивач продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
У справі № 21-612а14, постанова в якій ухвалена 31 березня 2015 року та за постановою від 9 червня 2015 року у справі №21-550а15 Верховний Суд України висловловив позицію щодо застосування частини третьої статті 45 Закону № 1058-IV. Зокрема, він дійшов висновку, що у випадку, коли особі було призначено пенсію за вислугу років за законом, котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, ніж Закон № 1058-ІV, у подальшому при розрахунку пенсії за віком за Законом № 1058-ІV такій особі показник середньої заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом, ніж пенсія за вислугу років.
В силу ч.1 ст.244-2 КАС України, висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.
Оскільки ОСОБА_1 отримував пенсію за вислугу років за Законом №1788-ХІІ, котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону № 1058-ІV він звернувся вперше, то відповідач безпідставно застосував при визначенні розміру пенсії частину третю статті 45 Закону №1058-ІV.
Стаття 19 Конституції України передбачає обов'язок органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Виходячи із критерію оцінки рішень, дії чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які викладені в ч.3 ст.2 КАС України, суб'єкти владних повноважень для реалізації своїх функцій повинні діяти з дотримання встановленої законом процедури прийняття рішення; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між буд-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілям, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахування права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд вважає, що рішення відповідача по справі не відповідають вищезазначеним критеріям, є такими, що порушують права, свободи та інтереси позивача, які підлягають захисту та поновленню. Суд рахує належним у порядку ст.163 КАС України прийняти рішення як про визнання протиправними дій суб"єкта владних повноважень так і їх скасування з зобов"язанням провести новий розрахунок пенсійних виплат з наступною їх виплатою.
На підставі викладеного, суд приходить висновку щодо протиправності дій відповідача в частині застосування під час розрахунку пенсії позивача за віком показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік та ухвалює про задоволення позовних вимог.
В силу ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Суд вважає, що вимоги позивача про нарахування з наступною виплатою пенсії за віком у відповідності до ст.40 Закону України "Про загальнообов"язкове пенсійне страхування" з урахуванням показника середньомісячної заробітної плати за 2011-2013 роки підлягають задоволенню з 01 травня 2016 року.
У відповідності до норми ст.256 КАС України суд ухвалює про негайне виконання постанови про присудження виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць.
Керуючись ст.ст.122,138,158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного Фонду України в Снігурівському районі Миколаївської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати дії Управління пенсійного Фонду України в Снігурівському районі Миколаївської області щодо розрахунку розміру пенсії за віком стосовно ОСОБА_1 з 25 липня 2016 року за розпорядженням №118280 від 23 вересня 2016 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії.
Зобов"язати Управління пенсійного Фонду України в Снігурівському районі Миколаївської області провести нарахування з наступною виплатою ОСОБА_1 пенсії за віком у відповідності до ст.40 Закону України "Про загальнообов"язкове пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2013-2015 роки, з 01 травня 2016 року.
Постанову суду у частині виплати пенсії за віком у межах суми стягнення за один місяць звернути до негайного виконання.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана учасниками провадження на ім"я Одеського апеляційного адміністративного суду через Снігурівський районний суд Миколаївської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя