Справа № 569/11871/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 жовтня 2016 року м.Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області в особі суддi ОСОБА_1, pозглянувши в порядку скороченого провадження спpаву за адміністративним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області про визнання дій протиправними та зобовязання відновити виплату раніше призначеної пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
20 вересня 2016 року ОСОБА_2 звернулась із позовом до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області в якому просить визнати протиправними дії ОСОБА_3 Пенсійного Фонду України в Березнівському районі щодо відмови відновити їй виплату раніше призначеної пенсії за віком з 1 червня 2015 року та зобовязати ОСОБА_3 Пенсійного Фонду України в Березнівському районі відновити ОСОБА_2 виплату пенсії за віком з 1 червня 2015 року, нарахувавши та виплативши заборгованість по пенсії, яка утворилась з 1 червня 2015 року внаслідок незаконних дій відповідача. Стягнути з ОСОБА_3 Пенсійного Фонду України в Березнівському районі на користь позивача понесені судові витрати по сплаті судового збору.
17 жовтня 2016 року до суду надійшло письмове заперечення представника відповідача ОСОБА_3 Пенсійного Фонду України в Березнівському районі Рівненської області, в якому він просить в задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Суд, визнав наявні матеріали достатніми для прийняття судового рішення в порядку скороченого провадження згідно абзацу 2 ч.1 ст. 183-2 КАС України. Дослідивши всі обставини справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, зокрема, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій).
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 перебуває на пенсійному обліку відповідача із 06 вересня 2011 року та отримує пенсію за віком з врахуванням статусу потерпілої від наслідків аварії на ЧАЕС 3-категорії.
Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VIII з 1 квітня 2015 року виплата пенсії позивачу призупинена у зв'язку з тим, що вона працює на посаді, яка дає право на призначення пенсії чи довічного грошового утримання у порядку та на умовах передбачених Законом України "Про судоустрій і статус суддів".
З 1 червня 2015 року норми Закону від 02.03.2015 № 213-VIII, з підстав яких виплата пенсії зупинена, втратили чинність, а тому, відповідач зобовязаний був відновити позивачу виплату пенсії.
У грудні 2015 року позивач звернулась до ОСОБА_3 пенсійного фонду України у Березнівському районі Рівненської області з письмовою вимогою про поновлення виплати пенсії за віком у зв'язку з втратою чинності норм Закону, за якими виплату пенсії зупинено.
Однак, ОСОБА_3 пенсійного фонду України у Березнівському районі відмовило позивачу в поновленні виплати пенсії посилаючись на те, що згідно статті 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" тимчасово у період з 1 квітня по 31 грудня 2015 року, під час роботи особи на посадах, які дають право на призначення пенсії у порядку та на умовах передбачених, зокрема, Законом України "Про судоустрій і статус суддів", пенсії, призначені відповідно до цього Закону не виплачуються.
Дії відповідача щодо відмови позивачу поновити виплату раніше призначеної пенсії є незаконні, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно ст. 126 Конституції України незалежність і недоторканність суддів гарантується Конституцією і законами України.
Відповідно до п. 8 ч. 4 ст. 47 Закону України «Про судоустрій і статус судців» від 07 липня 2010 року № 2453VI, незалежність судді забезпечується, зокрема, його належним матеріальним та соціальним забезпеченням.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08 листопада 2005 року якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положенні є чинними.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, наданні соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, а також порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213- VIII внесено зміни до абз. 2 ч. 1 ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державні пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV відповідно до яких тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року; період роботи особи (крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законами України «Про статус народного депутата України» «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», пенсії призначені відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійні страхування» не виплачуються. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього поновлюється.
Відповідно до п.17 Закону від 02.03.2015 № 213-VIII аналогічні зміни внесені до частини 5 ст. 141 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 N 2453-VІ.
Зі змісту п. 5 розділу III Прикінцевих положень Закону від 02.03.2015 № 213-VIІІ вбачається, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Станом на 01 червня 2015 року Верховною Радою України не було прийнято закону, яким би було встановлено порядок призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних.
Таким чином, норми Закону від 02 березня 2015 № 213-VIII в частині зупинення виплати пенсій особам на яких поширюється дія цього закону втратили чинність з 01 червня 2015 року.
Однак, не зважаючи на втрату чинності норм Закону від 02 березня 2015 № 213-VIII в частині зупинення виплати пенсії, позивачу виплата пенсії з 1 червня 2015 року відповідачем не поновлена.
Отже, з 01 червня 2015 року виплата пенсії, призначеної позивачу за віком з врахуванням статусу потерпілої від наслідків аварії на ЧАЕС 3-ї категорії підлягає поновленню у зв'язку з відсутністю підстав для її невиплати.
Позивач звернувся до суду з пропуском шестимісячного строку звернення до суду за захистом прав, свобод, встановленого ст.99 КАС України, у звязку з чим суд прийшов до висновку про зобовязання відповідача з 20 березня 2016 року відновити виплату раніше призначеної пенсії за віком, тобто в межах строку звернення до суду.
Позовні вимоги про зобовязання відновити виплату пенсії за віком з 1 червня 2015 року, нарахувавши та виплативши заборгованість по пенсії, яка утворилась з 1 червня 2015 року внаслідок незаконних дій відповідача за період з 01 червня 2015 року по 19 березня 2016 року підлягають до залишення без розгляду у зв'язку з пропуском встановленого законом строку звернення до адміністративного суду за захистом порушеного права, оскільки підстав для його поновлення судом не встановлено.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку що позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3 Пенсійного Фонду України в Березнівському районі Рівненської області про визнання дій протиправними та зобовязання відновити виплату раніше призначеної пенсії - підлягає задоволенню частково.
Згідно ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.
З указаних підстав слід повернути позивачу шляхом стягнення з бюджетних асигнувань ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області сплачені позивачем та документально підтверджені судові витрати у розмірі 551 грн. 50 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 22, 64, 92 Конституції України, ст. 47 Закону України «Про загальнообов' язкове державне пенсійне страхування», п. 5 розділу ІІІ «;Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-VIII ст.18, 50, 98, 99, 100, 104-107, 122, 158- 163, 183-2 , 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області про визнання дій протиправними та зобовязання відновити виплату раніше призначеної пенсії, задовольнити частково.
Визнати протиправними дії ОСОБА_3 Пенсійного Фонду України в Березнівському районі Рівненської області щодо відмови відновити ОСОБА_2 виплату раніше призначеної пенсії за віком з 1 червня 2015 року.
Зобовязати ОСОБА_3 Пенсійного Фонду України в Березнівському районі Рівненської області відновити ОСОБА_2 виплату пенсії за віком з 20 березня 2016 року.
Позовні вимоги в частині визнання дій протиправними та зобовязання відновити виплату пенсії за віком з 1 червня 2015 року, нарахувавши та виплативши заборгованість по пенсії, яка утворилась з 1 червня 2015 року внаслідок незаконних дій відповідача за період з 01 червня 2015 року по 19 березня 2016 року залишити без розгляду у зв'язку з пропуском встановленого законом строку звернення до адміністративного суду за захистом порушеного права.
Стягнути з ОСОБА_3 Пенсійного Фонду України в Березнівському районі Рівненської області за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень на користь ОСОБА_2 судові витрати у сумі 551 (пятсот пятдесят одна) гривня 50 копійок, що складаються із судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у звязку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обовязки.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Житомирського апеляцiйного адміністративного суду через Рiвненський мiський суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя -