Постанова № 62336846, 28.10.2016, Дубенський міськрайонний суд Рівненської області

Дата ухвалення
28.10.2016
Номер справи
559/1577/16-а
Номер документу
62336846
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 559/1577/16-а

№2-а/559/76/2016

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2016 року Дубенський міськрайонний суду Рівненської області

в складі головуючої судді Кічатої О.Ю.,

при секретарі Кобзаренко І.Р.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в Дубенському районі Рівненської області про визнання протиправними дій та зобов'язання призначити, нарахувати та вилатити пенсію,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови йому в нарахуванні пенсії та просить зобовязати УПФ в Дубенському районі Рівненської області призначити, нарахувати і виплатити йому дострокову пенсію за віком згідно чинного законодавства з моменту настання права на її одержання, - з жовтня 2015 року.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що у вересні 2015 року він був звільнений з лав ЗСУ, так є учасником бойових дій (посвідчення УБД серія АА №476666) і досяг віку 55 років. Згідно ЗУ №1788-ХІІ від 05.11.1991 "Про пенсійне забезпечення" і ЗУ № 1058-ІУ від 09.07.2003 (р.ХУ, п.3, абз.6) «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», військовослужбовці, які брали участь у бойових діях, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років. В звязку з цим на початку листопада 2015 року звернувся в управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі про призначення дострокової пенсії за віком згідно чинного законодавства.

18.12.2015 отримав відповідь № 6561/04 з відмовою в нарахуванні пенсії відповідно до абз.6, п.3, Р.ХУ ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», посилаючись на те, що оскільки особи, які були призвані під час мобілізації на військову службу на особливий період, на даний час не віднесені до категорії осіб, які мають право на достроковий вихід на пенсію. А також зважаючи на те, що у довідці від 29.10.2015 №6282 відсутні відомості про безпосередню участь позивача у бойових діях, він немає права на пільгову пенсію.

Аналогічну відмову від 13.01.2016 позивач отримав при зверненні на урядову «гарячу» лінію Державної установи «Урядовий контактний центр».

Проте, п.19 ст.6 ЗУ №3552-ХІ від 22.Х.1993р. "Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту"учасниками бойових дій визнаються: військовослужбовці... які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення."

Довідка про безпосередню участь в АТО в пакеті з іншими необхідними документами збираються, перевіряються військовою частиною і направляються в Міністерство оборони. Там документи перевіряються Міністерством оборони, Службою безпеки України, військовою прокуратурою і, після узгодження, направляються в штаб військового округу, де, після ще однієї перевірки, надається статус учасника бойових дій і виписується посвідчення встановленого зразка. Тому позивач не розуміє, чому відповідач ставить під сумнів легітимність дій і рішень міністерства оборони, служби безпеки, військової прокуратури.

Вважає, що має законне право на отримання дострокової пенсії за віком. Відповідь пенсійного фонду про доопрацювання Мінсоцполітики проекту Закону " Про внесення змін до пункту 3 розділу ХІ Прикінцевих положень ЗУ Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" нічого не змінює, оскільки згідно ст.22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Також просить поновити пропущений строк на звернення до адмінсуду, оскільки, в зоні бойових дій в період з 31.08.2014 по 12.09.2015 він перебував більше семи місяців. За цей час його здоровя і морально-психологічний стан істотно погіршився. В звязку з цим з 21.01.2016 по 05.02.2016 перебував на стаціонарному лікуванні в Рівненському обласному госпіталі ветеранів війни. Після лікування й надалі потребує періодичних обстежень та лікування. В силу пережитих подій на війні, відчуває постійну тривогу, нестійку нервову систему та погіршення сну. Строк звернення до адмінсуду пропущено саме на два тижні.

У судове засідання позивач не зявився, згідно поданої заяви, справу просить розглядати за його відсутності, оскільки, він військовослужбовець-контрактник на особливий період і перебуватиме в службовій командировці в зоні АТО. Позовні вимоги підтримує повністю і просить їх задоволити (а.с.33).

Представник відповідача подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позов не визнає (а.с.45). У письмових запереченнях проти адміністративного позову посилається на те, що особи, які були призвані під час мобілізації на військову службу на особливий період не віднесені до категорії осіб, які мають право на достроковий вихід на пенсію, отже ОСОБА_1 не має права на призначення пенсії згідно аб.6 п.3 Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ч.4 ст.122 КАС України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані докази, дійшов до висновку, що позов підлягає до задоволення.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.35-37), є учасником бойових дій (посвідчення УБД серія АА №476666) (а.с.3) та має страховий стаж більше 25 років (а.с.39-43).

Позивач в звязку з мобілізацією в період з31.08.2014 по 12.09.2015 більше семи місяців перебував на військовій службі у Збройних Силах України, а саме: з 31.08.14 по 02.12.14, з 07.02.15 по 24.02.15, з 20.05.2015 по 09.08.2015, з 19.08.2015 по 12.09.2015 безпосередньо приймав участь в антитерористичній операції (бойових діях), забезпечення її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальній цілісності України в районі проведення антитерористичної операції (а.с.4).

Згідно посвідчення серії АА №476666 позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій (а.с. 3).

02.11.2015 позивач звернувсядо відповідача із заявою про призначення дострокової пенсії як учаснику бойових дій (а.с.5).

Листом від 18.12.2015 року № 6561/04 УПФ позивачу відмовлено в призначенні пенсії з посиланням на те, що особи призвані під час мобілізації на військову службуна особливий період не віднесені до категорії осіб, які мають право на достроковий вихід на пенсію ( а.с. 6-7). Аналогічну відмову від 13.01.2016 позивач отримав при зверненні на урядову «гарячу» лінію Державної установи «Урядовий контактний центр» (а.с.15-16).

Суд вважає, що клопотання позивача про поновлення пропущеного строку на звернення до адмінсуду підлягає задоволенню, оскільки, підстави його пропуску є поважними (епікриз а.с.21).

При вирішенні справи, суд виходить з наступного.

Згідно ч. 2ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Відповідност. 16 ЗУ "Про пенсійне забезпечення"військовослужбовці, особиначальницькогоірядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті,які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержанихпризахистіБатьківщиниабопри виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання,пов'язаного з перебуваннямна фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку,а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців,осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) уперіодпроходженнявійськовоїслужби(виконання службових обов'язків) чи після звільненнязіслужби,алевнаслідок поранення,контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військовоїслужби(службовихобов'язків), захворювання, пов'язаногозперебуваннямнафронті,ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років.

Відповідно до змісту абз. 6 п. 3Розділу ХV "Прикінцеві положення" ЗУ"Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.

Як зазначалось раніше, згідно довідки № 6282 від 19.10.2015, у період з 31.08.14 по 02.12.14, з 07.02.15 по 24.02.15, з 20.05.2015 по 09.08.2015, з 19.08.2015 по 12.09.2015 безпосередньо брав участь в АТО, забезпечення її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення АТО і що ця довідка є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій (а.с.4).

Підстава наказ командира в/ч В4673 № 46 від 06.09.14, №123 від 03.12.14, № 28 від 09.02.15, № 51 від 11.03.15, № 113 від 25.05.15, № 192 від 17.09.15.

Згідно посвідчення учасника бойових дій серії АА №476666 позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій ( а.с. 3).

Суд зазначає, що можливість дострокового виходу на пенсію учасникам бойових дій передбаченост. 16 ЗУ «Про пенсійне забезпечення»та абз.6 п.3Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно доЗУ «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України № 22-1 25.11.2005року визначено, що документом, який визначає особливий статус особи, зокрема учасника бойових дій, є посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про періоди та місце участі в бойових діях.

Питання встановлення статусу учасника бойових дій учасникам АТО регламентуєтьсяпостановою КМУ № 413 від 20.08.2014 року «Про затвердження Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення».

Згідноп. 2 зазначеногоПорядку статус учасника бойових дій надається, зокрема, військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Пунктом 4 вказаного Порядку визначено, що підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є: документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення).

Як вбачається з матеріалів справи, позивач, крім посвідчення учасника бойових дій, має довідку № 6282 військової частини В4673 від 29.10.2015 про участь в антитерористичної операції в районах її проведення.

Відповідачем не надано доказів того, що надані позивачем документи, в тому числі посвідчення учасника бойових дій, довідка військової частини містять неправдиві або недостовірні дані. В судовому порядку вказані документи недійсними також не визнавались, при цьому будь-які докази на підтвердження недостовірності останніх матеріали справи не містять.

Таким чином, позивач має всі необхідні документи дляпідтвердження наявності підстав отримання пенсії згідно вимогст. 16 ЗУ "Про пенсійне забезпечення"та абз. 6 п. 3 Розділу XV "Прикінцевих положень" ЗУ"Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", як військовослужбовець,учасник бойових дій.

А тому дії відповідача щодо відмовиу призначенні пенсії позивачу як учаснику бойових дій є неправомірними.

Пенсійним фондом неправильно застосовані норми закону. Закон, надаючи відповідне право виходу на пенсію військовослужбовцям учасникам бойових дій, не встановлює будь - яких певних категорій таких військовослужбовці (командний склад, мобілізовані тощо), тобто під дію закону підпадають всі військовослужбовці.

Згідност. 71 КАС Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення,крім випадків, встановленихст. 72 цього Кодексу.

Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

З огляду на викладене, з урахуванням наявних доказів в матеріалах справи,суд приходить до висновку, щопозов підлягає до задоволення.

Відповідно до ч.1 ст.45 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією.

Таким чином, з вищевказаного вбачається, що право позивача на пенсійне забезпечення не було реалізоване через відмову відповідача у призначенні дострокової пенсії, а відтак підлягає захисту, шляхом визнання дій протиправними та зобов'язання призначити та нарахувати йому дострокову пенсію за віком з дня звернення позивача за її призначенням, - 02.11.2015.

На підставі ст.ст.7-14,18,19, 71,99-100, 122, 143,158,160-163,167, 186 КАС України, Конституцією України, ЗУ «Про пенсійне забезпечення», ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ЗУ "Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту", постановою КМУ № 413 від 20.08.2014 року «Про затвердження Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення», суд

П О С Т А Н О В И В:

поновити пропущений строк для звернення до адміністративного суду.

позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в Дубенському районі Рівненської області про визнання протиправними дій та зобов'язання призначити, нарахувати та виплатити пенсію задоволити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні та нарахуванні пенсії достроково за віком на підставіст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення»та п. 3 Перехідних положень ЗаконуУкраїни «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» протиправними.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, дострокову пенсію за віком на підставіст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення»та п. 3 Перехідних положень ЗаконуУкраїни «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 02 листопада 2015 року.

Стягнути на користь державного бюджету судовий збір у розмірі 551 (п'ятсот пятдесяти одної) грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Дубенський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: