СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 жовтня 2016 р. Справа № 818/812/16
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.
за участю секретаря судового засідання - Терехової О.Ю.,
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
відповідача - Матусенко Т.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_4 до Центру надання адміністративних послуг у м. Суми, Державного реєстратора Матусенко Тетяни Павлівни про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивачі, ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач-1, ОСОБА_1.), ОСОБА_4 (далі по тексту - позивач-2, ОСОБА_4.), звернулися до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Центру надання адміністративних послуг у м. Суми (далі по тексту - відповідач-1), Державного реєстратора Матусенко Тетяни Павлівни (далі по тексту - відповідач-2), в якій просять суд, з урахуванням уточнення позовних вимог:
- скасувати рішення про відмову у державній реєстрації праві та їх обтяжень від 01.07.2016 року;
- зобов'язати Державного реєстратора Матусенко Тетяну Павлівну відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Управління "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" внести до Державного реєстру прав на нерухоме майна запис про припинення обтяження - об'єкт обтяження: квартира, адреса: АДРЕСА_1, запис Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна від 30.04.2009 року за № 8686838 про арешт нерухомого майна, знятий вироком Зарічного районного суду 29.09.2010 року по справі № 1-69/2010.
Позовні вимоги мотивовані тим, що вироком Зарічного районного суду м. Суми від 29 вересня 2010 року знято арешт з квартири, що належить ОСОБА_1 та ОСОБА_4 на праві приватної власності, проте не виключено запис з Єдиного реєстру заборон відчуження нерухомого майна. З метою виключення відомостей про накладення арешту з Єдиного державного реєстру заборон відчуження нерухомого майна ОСОБА_1 звернулася з заявою до державного реєстратора прав на нерухоме майно Центру з надання адміністративних послуг у м. Суми, однак рішенням від 01.07.2016 року № 30260339 державним реєстратором прав на нерухоме майно було відмовлено у державній реєстрації припинення обтяження, арешту нерухомого майна на квартиру. Таким чином, позивачі вважають, що порушенні їхні права як власників на розпорядження майном та просять суд скасування рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень та виключення запису про обтяження з Єдиного державного реєстру заборон відчуження нерухомим майном.
В судовому засіданні ОСОБА_1 та представник ОСОБА_4 позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили суд їх задовольнити.
Державний реєстратор Матусенко Т.П. в судовому засіданні проти позовних вимог заперечувала та просила відмовити в їх задоволенні, зазначивши, що у вироці Зарічного районного суду № 1-69/2010 від 29.09.2010 міститься одне речення «Зняти арешт накладений на квартиру АДРЕСА_1, з якого неможливо зробити висновок, який саме арешт знято, в рамках якого кримінального провадження був накладений та в рамках якого кримінального провадження був знятий. Так як неможливо було ідентифікувати обтяження, щодо якого було подано заяву, 01.07.2016 року державним реєстратором було прийнято рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 30260339 (а.с. 49-50).
Заслухавши пояснення позивача, представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що 30.06.2016 року ОСОБА_1 звернулася до державного реєстратора Центру надання адміністративних послуг у м. Суми із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень щодо припинення арешту нерухомого майна, а саме, квартири АДРЕСА_1, на підставі вироку Зарічного районного суду від 29.09.2010 року № 1-69/2010 (а.с. 61-70), яким знято арешт накладений на вище зазначену квартиру.
Рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно Центру надання адміністративних послуг у м. Суми від 01.07.2016 року № 30260339 відмовлено у державній реєстрації припинення обтяження, арешту нерухомого майна на квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. (а.с.62).
Зі змісту оскаржуваного рішення судом встановлено, що підставою для відмови державним реєстратором визначено пункт 4 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», а саме, що подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд зазначає наступне.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав регулює Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно, розміщене на території України, та обтяжень таких прав (ч. 1 ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень").
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
За приписами ч. 2 ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Згідно з ч.ч. 1, 2, 4 ст. 18 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав проводиться в такому порядку: 1) формування та реєстрація заяви в базі даних заяв; 2) прийняття документів, що подаються разом із заявою про державну реєстрацію прав, виготовлення їх електронних копій шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та розміщення їх у Державному реєстрі прав; 3) встановлення черговості розгляду заяв про державну реєстрацію прав, що надійшли на розгляд; 4) перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав, зупинення державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень; 5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав або про відмову в такій реєстрації; 6) відкриття (закриття) розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до Державного реєстру прав відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав; 7) формування інформації з Державного реєстру прав для подальшого використання заявником; 8) видача документів за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав.
Державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.
Перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації прав визначаються постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127 «Про затвердження Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації.
Державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (ст. 11 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).
Таким чином, суд зазначає, що державна реєстрація прав та їх обтяжень здійснюється за умови подання заявником державному реєстратору прав документів, що посвідчують факти виникнення, припинення, переходу речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, їх відповідності чинному законодавству України у цій сфері.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 із заявою про державну реєстрацію були подані документи, зокрема, вирок Зарічного районного суду від 29 вересня 2010 року у справі № 1-69/2010, в резолютивній частині якого зазначено щодо зняття арешту накладеного на квартиру АДРЕСА_1 (а.с. 10-19).
Судом встановлено, що державним реєстратором було проведено пошуки в Державному реєстрі прав на нерухоме майно, Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі іпотек, Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна та встановлено наявність арешту нерухомого майна № 8686838 від 30.04.2009 року, накладеного постановою старшого слідчого в ОВС СУ УМВС ОСОБА_5 про арешт майна від 30.04.2009 року. Об'єктом обтяження є квартира АДРЕСА_1 (а.с. 54).
При цьому, суд зазначає, що з резолютивної частини вироку від 29 вересня 2010 року у справі № 1-69/2010 не можливо встановити, який саме арешт знято (номер обтяження, підстава накладення обтяження, дата, місяць та рік накладення обтяження), в рамках якого кримінального провадження був накладений та в рамках якого кримінального провадження був знятий, а тому, суд погоджується з твердженням відповідача, що ідентифікувати обтяження, щодо якого подано заяву не можливо.
З урахуванням викладеного, суд приходить висновку, що рішення про відмову у державній реєстрації праві та їх обтяжень від 01.07.2016 року прийнято в межах повноважень та у спосіб передбачений чинним законодавством, а тому позовні вимоги ОСОБА_1, ОСОБА_4 суд вважає безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1, ОСОБА_4 до Центру надання адміністративних послуг у м. Суми, Державного реєстратора Матусенко Тетяни Павлівни про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 31.10.2016 року.
Суддя В.О. Павлічек