Постанова № 62329532, 26.10.2016, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.10.2016
Номер справи
819/1191/16
Номер документу
62329532
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/1191/16

26 жовтня 2016 р.м.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Чепенюк О.В.,

при секретарі судового засідання Кухар О.Л.,

за участю представника позивача Маслюх О.З.,

представника відповідача Новака М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом управління Держпраці у Тернопільській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Іврус» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,

ВСТАНОВИВ:

Управління Держпраці у Тернопільській області (далі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Іврус» (далі - ТОВ «Іврус», відповідач), в якому просить застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду, а саме: призупинити експлуатацію печі для випалювання цегли, зварювальні, газополум'яні, наплавні роботи, гірничі роботи на Старо-Олексинецькому родовищі суглинків, експлуатацію екскаватора ЕО-4321 Б, експлуатацію бульдозера ДТ-75.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у період з 20 по 23 вересня 2016 року позивачем було проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства з охорони праці ТОВ «Іврус», в ході якої встановлено, що підприємство при здійсненні своєї діяльності допустило порушення законодавства з охорони праці та промислової безпеки, які створюють (несуть) загрозу життю та здоров'ю працюючих. Такі порушення зафіксовані в актах перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 20 вересня 2016 року № 35 та № 36.

У зв'язку із виявленими порушеннями, з метою захисту прав та законних інтересів працюючих управління Держпраці у Тернопільській області звернулося до суду з позовом про застосування до ТОВ «Іврус» заходів реагування у вигляді призупинення експлуатації печі для випалювання цегли, зварювальних, газополум'яних, наплавних робіт, гірничих робіт на Старо-Олексинецькому родовищі суглинків, експлуатації екскаватора ЕО-4321 Б та бульдозера ДТ-75.

Ухвалою судді Тернопільського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2016 року відкрито скорочене провадження в даній адміністративній справі.

19 жовтня 2016 року відповідач подав через канцелярію суду заперечення проти позову та просив розглянути справу у відкритому судовому засіданні, у зв'язку з чим відповідно до вимог частини четвертої статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2016 року адміністративну справу призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала повністю з мотивів, викладених у адміністративному позові, та просила позов задовольнити. Додатково зазначила, що проведення робіт на Старо-Олексинецькому родовищі суглинків, експлуатація машин та обладнання без належних дозволів та з порушеннями законодавства з охорони праці та промислової безпеки створює такі умови, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникам, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків. Зазначила, що наслідком усунення порушень, виявлених перевіркою, є отримання відповідних дозволів від управління Держпраці в Тернопільській області на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки після вивчення та перевірки висновків експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги частково визнав та зазначив, що більшість порушень, які зафіксовані в актах перевірки від 20 вересня 2016 року № 35 та № 36, підприємством усунуті, про що свідчить висновок експертизи Державного підприємства «Тернопільський експертно-технічний центр Держпраці» стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, поданий позивачу для отримання відповідних дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Не усунуте лише порушення в частині проведення медичного огляду працівників, оскільки з огляду на сезонність робіт на підприємстві працівники, які були залучені до сезонних робіт, на даний час звільнені.

Також зазначив, що призупинення робіт та експлуатації машин та обладнання негативно вплине на господарську діяльність підприємства.

Суд, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення повністю з таких підстав.

Судом встановлено, що ТОВ "Іврус" зареєстроване як юридична особа 31.05.2011 року, основним видом діяльності підприємства є виробництво цегли, черепиці та інших будівельних виробів із випаленої глини, що зазначено у витязі та виписці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а. с. 77-81, 24-25, 26-28).

На виконання наказу управління Держпраці у Тернопільській області від 06.09.2016 №284 «Про перевірку ТОВ «Іврус» (а. с. 8), відповідно до направлення на проведення перевірки від 01.09.2016 № 479 (а. с. 7) у період з 20 по 23 вересня 2016 року було проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки у діяльності ТОВ „Іврус", що знаходиться за адресою село Старий Олексинець Кременецького району Тернопільської області.

В ході проведення перевірки виявлено та зафіксовано в актах перевірки ряд порушень вимог нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють (несуть) загрозу життю та здоров'ю працюючих.

Так, в акті перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 20.09.2016 року № 35 (а. с. 9-11) зафіксовано такі порушення:

- підприємством не отримано дозволу на роботи підвищеної небезпеки (відкриті гірничі роботи), чим порушено статтю 21 Закону України «Про охорону праці», пункт 13 додатку № 2 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів і устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1107 від 26.10.2011 року;

- підприємством не отримано дозволу на машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки - екскаватор ЕО-4321Б, бульдозер ДТ-75 (технологічні транспортні засоби), чим порушено статтю 21 Закону України „Про охорону праці", пункт 8 Додатку № 3 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів і устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1107 від 26.10.2011 року;

- до технічного керівництва гірничими роботами допущено фахівця без відповідної гірничотехнічної освіти, чим порушено статтю 40 Гірничого Закону України;

- карґєрні механізми, екскаватор ЕО-4321Б, бульдозер ДТ-75 не пройшли огляду (технічного діагностування), чим порушено пункт 9 Порядку відомчої реєстрації та ведення обліку великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 8 від 6 січня 2010 року;

- на кар'єрі відсутні календарні плани розвитку гірничих робіт на 2016 рік, чим порушено вимоги пункту 1.2. розділу ІV Правил охорони праці під час розробки родовищ корисних копалин відкритим способом;

- захисне огородження (обваловка) частково не відповідає проектам, чим порушено пункт 2.5 розділу VIIІ Правил охорони праці під час розробки родовищ корисних копалин відкритим способом.

З акту перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 20.09.2016 року № 36 (а. с. 12-14) вбачається, що підприємство при здійсненні діяльності допустило такі порушення:

- підприємством не отримано дозволу на роботи підвищеної небезпеки (роботи в замкнутому просторі (топка печі), чим порушено вимоги статі 21 Закону України „Про охорону праці", пункту 15 Додатку № 2 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів і устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1107 від 26.10.2011 року;

- підприємством не отримано дозволу на роботи підвищеної небезпеки (зварювальні, газополум'яні, наплавні роботи), чим порушено вимоги статті 21 Закону України „Про охорону праці", пункт 23 Додатку № 2 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів і устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1107 від 26.10.2011 року;

- працівники не забезпечені спецодягом за рахунок роботодавця, чим порушено вимоги статті 8 Закону України „Про охорону праці";

- не проведена атестація робочих місць на відповідність вимогам безпеки, що не відповідає нормам статті 13 Закону України „Про охорону праці";

- не проведено медичного огляду працівників за рахунок роботодавця, чим порушено приписи статті 17 Закону України „Про охорону праці";

- не проведено навчання та перевірка знань працівників з питань охорони праці, чим порушено вимоги статті 18 Закону України „Про охорону праці";

- конвеєрні лінії та установки не обладнані: пристроєм для аварійної зупинки конвеєра з будь-якої точки вздовж його довжини, чим порушено пункт 3.3 розділу VIIІ Правил охорони праці під час розробки родовищ корисних копалин відкритим способом НПАОП 0.00-1.24-10;

- частини, що обертаються (ремінні та інші передачі, муфти), приводні, натяжні, відхиляючі та кінцеві станції стрічкових конвеєрів не огороджені, чим порушено пункт 3.6 розділу VIIІ Правил охорони праці під час розробки родовищ корисних копалин відкритим способом НПАОП 0.00-1.24-10;

- на пускових апаратах необхідно відновити чіткий напис із зазначенням установки, що вмикається ним, пункт 1.2 розділу ІХ Правил охорони праці під час розробки родовищ корисних копалин відкритим способом НПАОП 0.00-1.24-10 ;

- захисні засоби не пройшли періодичного електричного випробуванням у встановлений термін, експлуатуються з видимими зовнішніми пошкодженнями, забрудненнями, без строку працездатності за штампом, розміщеним на них, чим порушено пункт 1.4 розділу ІХ Правил охорони праці під час розробки родовищ корисних копалин відкритим способом НПАОП 0.00-1.24-10;

- не розроблено перелік необхідних інструкцій на підприємстві, чим порушено пункт 4.3.2 Положення про розробку інструкцій з охорони праці НПАОП 0.00-4.15-98;

- не заведено журнал реєстрації та видачі інструкцій з охорони праці, чим порушено пункт 5.1 Положення про розробку інструкцій з охорони праці НПАОП 0.00-4.15-98.

З актами перевірки був ознайомлений директор ТОВ "Іврус" Новак М.В., що підтверджується його особистим підписом. Пояснення, зауваження чи заперечення до актів перевірки відповідачем не подавались.

Судом встановлено, що на день розгляду справи в суді 26.10.2016 року ТОВ «Іврус» усунуто більшість порушень, які зафіксовані в актах перевірки від 20 вересня 2016 року № 35 та № 36.

Представником відповідача надано докази проведення державним підприємством «Тернопільський експертно-технічний центр Держпраці» технічного огляду навантажувача, екскаватора, трактора гусеничного ТОВ «Іврус» (а. с. 29-33, 40), а також проведення експертизи документації і обстеження виробничої бази щодо спроможності суб'єкта господарювання виконувати роботи підвищеної небезпеки і експлуатувати устаткування підвищеної небезпеки (а. с. 34-39).

Особа, відповідальна за проведення гірничих робіт у ТОВ «Іврус», пройшла підготовку у Тернопільському обласному комунальному навчально-курсовому центрі (а. с. 41-42).

ТОВ «Іврус» укладено договір № 8 від 06.10.2016 року із фізичною особою-підприємцем Зарваницькою М.С. на виконання маркшейдерського обслуговування Староолексинецького родовища суглинків в 2017 році, що включає: поповнюючу маркшейдерську зйомку згідно вимог Технічної інструкції по виробництву маркшейдерських робіт і камеральну обробку матеріалів зйомки; виготовлення і поповнення погоризонтних планів; визначення об'єму видобутих суглинків і розкривних порід; виготовлення плану розвитку гірничих робіт (а. с. 43)

Крім того, державним підприємством «Тернопільський експертно-технічний центр Держпраці» проведено експертизу стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання ТОВ «Іврус», за результатами якої складено висновки експертизи № 61.01.2.02.1700.-16 та № 61.02.2.02.1700.-16 стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання ТОВ «Іврус» на Староолексинецьке родовище суглинків, цегельний завод, що знаходиться за адресою: вул. Видумка, 44, с. Старий Олексинець (за межами села), Кременецького району, Тернопільської області.

У висновку експертизи № 61.01.2.02.1700.-16 (а. с. 49-60) зазначено, що підприємство додержується вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки під час виконання робіт підвищеної небезпеки при розробці Староолексинецького родовища суглинків відкритим способом і виробництва керамічної цегли, а саме:

- ремонту, технічного обслуговування устаткування підвищеної небезпеки: устаткування для видобутку та транспортування корисних копалин відкритим способом;

- відкритих гірничих робіт;

- робіт в замкнутому просторі (топках);

- зварювальних робіт.

У висновку експертизи № 61.01.2.02.1700.-16 (а. с. 61-73) зазначено, що підприємство додержується вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки під час експлуатації заявленого устаткування підвищеної небезпеки при розробці Староолексинецького родовища суглинків відкритим способом і виробництва керамічної цегли, а саме: устаткування для видобутку та транспортування корисних копалин відкритим способом:

- трактора гусеничного ДТ-75 (бульдозера);

- екскаватора ЕО-4321Б;

- автонавантажувача 40814;

- бульдозера ДТ-75Л,

яке відповідає вимогам нормативно-правових документів з охорони праці та промислової безпеки.

Висновки експертизи № 61.01.2.02.1700.-16 та № 61.02.2.02.1700.-16 подані ТОВ «Іврус» до відділу «Єдиного дозвільного центру» Тернопільської міської ради для одержання дозволів управління Держпраці у Тернопільській області: 1) на виконання робіт підвищеної небезпеки; 2) на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки. Проте, на день розгляду справи в суді 26.10.2016 року дозволи ТОВ «Іврус» не надані.

Як вбачається з пояснень представника позивача, висновок експертизи є необхідним документом для отримання відповідних дозволів, проте лише після його розгляду, вивчення та з урахуванням результатів перевірок суб'єкта господарювання, управлінням Держпраці приймається рішення або про видачу дозволу, або відмову у його видачі.

Отже, судом встановлено, що відповідач не усунув у повному обсязі порушення, зафіксовані у акті перевірки - не отримав дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

До спірних правовідносин суд застосовує наступні правові норми.

Основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці визначає Закон України "Про охорону праці" № 2694-ХІІ від 14.10.1992 року (далі - Закон № 2694). Цей Закон регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні визначаються

Дія цього Закону поширюється на всіх юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та на всіх працюючих (стаття 2 Закону).

Частиною першою статті 8 Закону № 2694 передбачено, що на роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці, а також роботах, пов'язаних із забрудненням або несприятливими метеорологічними умовами, працівникам видаються безоплатно за встановленими нормами спеціальний одяг, спеціальне взуття та інші засоби індивідуального захисту, а також мийні та знешкоджувальні засоби.

Відповідно до статті 13 цього ж Закону роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме: створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання; розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці; забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються; впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо; забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин; організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів; розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці; здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці; організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці; вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.

Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

В той же час, згідно з положеннями статті 14 Закону № 2694 працівник зобов'язаний: дбати про особисту безпеку і здоров'я, а також про безпеку і здоров'я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства; знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту; проходити у встановленому законодавством порядку попередні та періодичні медичні огляди.

Працівник несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

З метою реалізації вимог даної норми Закону, відповідно до частини першої статті 17 Закону № 2694 роботодавець зобов'язаний за свої кошти забезпечити фінансування та організувати проведення попереднього (під час прийняття на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, щорічного обов'язкового медичного огляду осіб віком до 21 року.

Крім того, статтею 18 Закону № 2694 передбачено, що працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи повинні проходити за рахунок роботодавця інструктаж, навчання з питань охорони праці, з надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварії. Працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, повинні щороку проходити за рахунок роботодавця спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці (частина перша, друга статті 18 Закону № 2694).

Посадові особи, діяльність яких пов'язана з організацією безпечного ведення робіт, під час прийняття на роботу і періодично, один раз на три роки, проходять навчання, а також перевірку знань з питань охорони праці за участю профспілок (частина четверта статті 18 Закону № 2694).

Не допускаються до роботи працівники, у тому числі посадові особи, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з охорони праці (частина шоста статті 18 Закону № 2694).

Крім того, частиною третьою статті 21 Закону № 2694 передбачено, що роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року № 1107 затверджено Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (далі - Порядок), який визначає процедуру видачі або відмови у видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання Держпраці та його територіальними органами дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (далі - дозвіл).

Відповідно до абзацу другого пункту 6 Порядку дозвіл за формою згідно з додатком 1 видається роботодавцеві - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 2, або на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3 до Порядку.

Дозвіл видається територіальним органом Держпраці - на виконання робіт підвищеної небезпеки, крім тих, що зазначені в абзаці другому цього пункту, та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3 (абзац третій пункту 7 Порядку).

Відповідно до пункту 9 Порядку, для одержання дозволу, який видає територіальний орган Держпраці, - роботодавець, виробник або постачальник (уповноважена ним особа) подає особисто чи надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до державного адміністратора заяву за формою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2005 р. N 1176 "Про затвердження форми заяви на одержання суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою документів дозвільного характеру", до якої додається:

на виконання робіт підвищеної небезпеки - висновок експертизи щодо додержання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки під час виконання заявлених робіт;

на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки - висновок експертизи щодо додержання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки під час експлуатації заявлених машин, механізмів, устатковання та їх відповідності вимогам зазначеного законодавства.

Як визначено пунктом 10 Порядку, строк видачі дозволу або повідомлення роботодавця, виробника або постачальника про відмову у його видачі становить десять робочих днів з дня отримання документів, зазначених у пункті 9 цього Порядку. Підставою для відмови у видачі дозволу є випадки, передбачені статтею 21 Закону України «Про охорону праці» (пункт 11 Порядку).

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 96 Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Згідно з підпунктом 16 пункту 4 цього Положення Держпраці відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Управління Держпраці у Тернопільській області є територіальним органом, який діє у складі Державної служби України з питань праці та їй підпорядковується.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року № 877-V (далі - Закон № 877-V).

Згідно статті 1 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Безпосередньо ж процедуру проведення перевірок під час здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законів та інших нормативно-правових актів з питань промислової безпеки, охорони праці, безпечного ведення робіт юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю; геологічного вивчення надр, їх використання та охорони, а також використання і переробки мінеральної сировини регулює Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затверджене наказом Міністерство надзвичайних ситуацій України, від 11.08.2011 № 826.

Відповідно до пункту 2.26. цього Положення, право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устатковання підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

Відповідно до частини п'ятої статті 4 Закону № 877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

В судовому засіданні встановлено, що ТОВ «Іврус» усунено більшість виявлених порушень, однак не отримано дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Оскільки встановлені під час перевірки порушення створюють загрозу життю та здоров'ю працюючих на підприємстві ТОВ «Іврус», позовні вимоги про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду є обґрунтованими та підлягають до задоволення шляхом призупинення експлуатації печі для випалювання цегли, зварювальних, газополум'яних, наплавних робіт, гірничих робіт на Старо-Олексинецькому родовищі суглинків, експлуатації екскаватора ЕО-4321 Б, експлуатації бульдозера ДТ-75.

Відповідно до пункту 10 частини першої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

Отже, дана постанова підлягає до негайного виконання.

Крім того, суд роз'яснює, що згідно з нормами частини 12 статті 183-2 КАС України, особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Керуючись статтями 11, 86, 160-163, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Застосувати до товариства з обмеженою відповідальністю "Іврус" (Тернопільська область, Кременецький район, село Старий Олексинець, вулиця Лотоцького, будинок 1, код ЄДРПОУ 37521780) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю), а саме: призупинити експлуатацію печі для випалювання цегли, зварювальні, газополум'яні, наплавні роботи, гірничі роботи на Старо-Олексинецькому родовищі суглинків, експлуатацію екскаватора ЕО-4321 Б, експлуатацію бульдозера ДТ-75 до повного усунення порушень, виявлених управлінням Держпраці у Тернопільській області та зазначених в актах перевірки від 20 вересня 2016 року № 35 та № 36.

Постанова суду підлягає до негайного виконання.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України (оголошення вступної та резолютивної частини постанови), а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складений 31 жовтня 2016 року.

Головуючий суддя Чепенюк О.В.

копія вірна

Суддя Чепенюк О.В.