Справа № 727/5546/16-а
Провадження № 2-а/727/185/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 жовтня 2016 року Суддя Шевченківського районного суду м. Чернівці Смотрицький В.Г., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Чернівціобленерго» до Чернівецької міської ради про визнання частково протиправним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В :
В липні 2016 року позивач Публічне акціонерне товариство «Енергопостачальна компанія «Чернівціобленерго» (скорочено ПАТ «ЕК «Чернівціобленерго») звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача Чернівецької міської ради про визнання частково протиправним та скасування рішення посилаючись на те, що 26 травня 2016 року Чернівецька міська рада ухвалила рішення за № 250 «Про розгляд звернень юридичних осіб і підприємців щодо надання земельних ділянок в оренду, поновлення договорів оренди землі, визнання такими, що втратили чинність, та внесення змін до окремих пунктів рішення з цих питань», підпунктами 9.2, 10.2 якого його зобов'язано сплатити кошти в еквіваленті орендної плати за фактичне користування земельними ділянками за попередні три роки за адресами: м. Чернівці, вулиця Головна, 91-А, площа 0,0140 га, кадастровий номер 7310136600:02:002:1246 та м. Чернівці, вулиця Фізкультурна, 7, площа 0,0136 га, кадастровий номер 7310136300:08:001:0198.
Пунктом 18 вказаного рішення було зобов'язано укласти договори оренди впродовж 90 календарних днів з дня його прийняття та сплатити кошти за фактичне користування земельними ділянками в еквіваленті орендної плати, відповідно до умов договору. Підпунктом 18.1 визначено, що у разі не укладення договорів оренди землі в зазначений термін, рішення вважається нечинним.
Вважає, що вказані підпункти та пункти прийняті відповідачем з перевищенням наданих повноважень та підлягають скасуванню.
Так, плата за фактичне користування земельними ділянками не передбачена жодним нормативним документом, окрім встановленої Податковим кодексом України плати за землю, що включає в себе земельний податок та орендну плату.
У відповідності до ч.2 ст.206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати на землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відповідно до підпункту 14.1.147 пункту 14.1 ст.14 Податкового кодексу України плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
У відповідності до ст.21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата на землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно п.1 ст.287 ПК України строки сплати - власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Закон України «Про оренду землі», як і інші закони та нормативно-правові акти, не передбачають здійснення одноразових або будь-яких інших внесків на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста при укладенні договорів оренди землі.
Невідповідність покладення відповідачем обов'язку саме на позивача сплати такої плати при укладенні договорів оренди землі, на якій розміщуються об'єкти енергетики, підтверджується і листом Державної регуляторної служби України № 5599/1/20-15 від 23.07.2015 року.
Пунктом 24 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад належить встановлення місцевих податків і зборів відповідно до вимог Податкового кодексу України. В свою чергу Податковий кодекс України дублює вказану норму (пункт 12.3 ст.12) та визначає підпунктом 12.3.1, що встановлення місцевих податків та зборів здійснюється в порядку визначеному цим Кодексом.
Відповідно до п.10.4 ст.10 ПК України встановлення місцевих податків та зборів, не передбачених цим Кодексом, забороняється.
Згідно зазначених підстав, відповідач не має повноважень приймати рішення щодо сплати коштів за фактичне користування земельною ділянкою, так як такий платіж не відноситься до місцевих податків та зборів. Плата за землю є загальнодержавним податком, обов'язок сплати якого виникає після реєстрації речового права.
Відповідач приймаючи підпункт 18.1 оскаржуваного рішення, діючи і межах наданих йому повноважень, водночас перевищив їх, оскільки не мав права приймати рішення про втрату чинності свого рішення про надання земельної ділянки так як у позивача в момент його прийняття відбулась реалізація суб'єктивного права - «права оренди земельної ділянки».
Органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.
Пунктами 9, 10 оскаржуваного рішення було затверджено проекти відведення та надані позивачу в орендне користування зазначені вище земельні ділянки, а тому, відбулась реалізація суб'єктивного права позивача, яке визначене ст.14 Конституції України та ст.93 ЗК України, тобто - «права оренди земельної ділянки».
Саме тому, відповідач не мав права приймати рішення (підпункт пункту 18.1 оскаржуваного рішення) щодо втрати чинності рішення в цілому, у разі невиконання обов'язків, що покладені на позивача в порушення вимог ст.19 Конституції України та вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
А тому просить суд визнати протиправними та скасувати пункт 18, підпункти 9.2, 10.2, 18.1 рішення 7 сесії 7-го скликання Чернівецької міської ради «Про розгляд звернень юридичних осіб і підприємців щодо надання земельних ділянок в оренду, поновлення договорів оренди землі, визнання такими, що втратили чинність, та внесення змін до окремих пунктів рішення з цих питань» № 250 від 26.05.2016 року та стягнути з відповідача судові витрати.
Представник позивача надав суду заяву про розгляд справи у його відсутності в порядку письмового провадження, в якій позовні вимоги підтримав повністю та просив їх задовольнити.
Представник відповідача надав суду письмові заперечення та заяву про розгляд справи у його відсутності в порядку письмового провадження, в якій просив відмовити в задоволенні позовних вимог, тому відповідно до вимог ст.122 ч.4 КАС України судовий розгляд здійснюється в порядку письмового провадження.
Дослідивши письмові докази, вважаю, що позовні вимоги обґрунтовані і підлягають до задоволення.
Встановлено, що пунктами 9 та 10 рішення 7 сесії 7-го скликання Чернівецької міської ради «Про розгляд звернень юридичних осіб і підприємців щодо надання земельних ділянок в оренду, поновлення договорів оренди землі, визнання такими, що втратили чинність, та внесення змін до окремих пунктів рішення з цих питань» № 250 від 26.05.2016 року затверджено проект відведення та надано позивачу ПАТ «ЕК «Чернівціобленерго» земельні ділянки за адресами: м. Чернівці, вулиця Головна, 91-А, площа 0,0140 га, кадастровий номер 7310136600:02:002:1246, та м. Чернівці, вулиця Фізкультурна, 7, площа 0,0136 га, кадастровий номер 7310136300:08:001:0198, в оренду на 10 років для обслуговування трансформаторної підстанції, що підтверджується витягом з рішення (а.с.9-10).
Відповідно до підпункту б) пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються, зокрема, всі інші землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпунктах «а» і «б» пункту 4 цього розділу, тому землі в межах населеного пункту міста Чернівців знаходяться в комунальній власності територіальної громади міста.
Трансформаторні підстанції позивача розміщені на земельних ділянках, які перебувають в комунальній власності територіальної громади міста Чернівців і на які позивач не має до даного часу правовстановлюючих документів на право користування, що визнали представники сторін в судовому засіданні.
Згідно ст.12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб та надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до ст.26 ч.1 п.34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання як вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
У відповідності до цих повноважень було прийнято рішення 7 сесії Чернівецької міської ради VІІ скликання від 26 травня 2016 року № 250 «Про розгляд звернень юридичних осіб і підприємців щодо надання земельних ділянок в оренду, поновлення договорів оренди землі, визнання такими, що втратили чинність, та внесення змін до окремих пунктів рішення з цих питань» (копія на а.с.9-10), пунктом 18, підпунктами 9.2, 10.2 якого зобов'язано позивача сплатити кошти в еквіваленті орендної плати за фактичне користування вищезазначеними земельними ділянками за попередні три роки впродовж 90 календарних днів з дня прийняття цього рішення укласти з Чернівецькою міською радою договори оренди землі та сплатити плату за фактичне користування земельними ділянками в еквіваленті орендної плати, відповідно до умов договорів.
У підпункті 18.1 рішення передбачено, що у разі не укладення договорів оренди землі в зазначений термін відповідні пункти цього рішення вважаються нечинними.
Згідно ст.ст.626 ч.1, 627 ч.1 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Відповідно до ст.6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Порядок та умови набуття фізичною чи юридичною особою права користування земельною ділянкою на умовах оренди встановлено Земельним кодексом України та Законом України «Про оренду землі».
Згідно ст.93 ч.ч.1, 7, 8 ЗК України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Орендодавцями земельних ділянок є їх власники або уповноважені ними особи. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Згідно ст.ст.1, 13, 14, 15 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності. Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Договір оренди землі укладається в письмовій формі. Істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.
У відповідності до Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі» рішенням 33 сесії Чернівецької міської ради V скликання від 23 жовтня 2008 року № 715 затверджено Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки у місті Чернівцях, а також форма Типового договору оренди землі, в яке рішенням 10 сесії VІ скликання від 28 липня 2011 року № 221 були внесені зміни (копії на а.с.49-54). Розділом 4 Положення встановлено порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки, в тому числі і за фактичне користування земельними ділянками до укладення договору оренди. Це Положення є чинним і на даний час, що підтверджується ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 17 грудня 2014 року по справі за позовом ТОВ «Виробничо-комерційна фірма «Сучасні будівельні матеріали» до Чернівецької міської ради про визнання частково протиправним та скасування п.п.4.9, 4.10, 4.11 Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки у місті Чернівцях (копія на а.с.47-48).
Аналізуючи зазначені норми законодавства, суд вважає, що відповідач, приймаючи оскаржуване рішення, хоча і діяв в межах наданих йому повноважень, однак перевищив їх, оскільки в пункті 18, підпунктах 9.2, 10.2 та 18.1 зазначив умови про строки укладення договорів оренди та оплату і строки її сплати за фактичне користування земельними ділянками за минулий період, які мають передбачатись в договорах оренди при їх укладенні з врахуванням всіх вимог чинного законодавства, в тому числі і Податкового кодексу України, а не в рішенні міської ради. У зв'язку з цим не відповідають вимогам чинного законодавства пункт 18, підпункти 9.2, 10.2 та 18.1 оскаржуваного рішення.
Згідно ст.59 ч.10 Закону України «Про місцеве самоврядування» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Таким чином, враховуючи досліджені докази, вважаю, що дії відповідача по прийняттю пункту 18 рішення щодо зобов'язання позивача впродовж 90 календарних днів з дня прийняття рішення укласти з Чернівецькою міською радою договори оренди землі та сплатити плату за фактичне користування земельними ділянками за минулий період, підпунктів 9.2, 10.2, 18.1 рішення 7 сесії Чернівецької міської ради VІІ скликання від 25 травня 2016 року № 250 не відповідають ст.19 Конституції України, згідно якої органи влади та місцевого самоврядування повинні діяти виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ним порушено вимоги ст.ст.626, 627 ЦК України, ст.93 ЗК України, ст.ст.1, 13, 14, 15 Закону України «Про оренду землі», в зв'язку з чим ці пункти та підпункти рішення належить визнати протиправними і скасувати їх, задовольнивши позовні вимоги.
Оскільки позовні вимоги задоволені, то у відповідності до вимог ст.94 ч.1 КАС України вважаю, що з відповідача на користь позивача належить стягнути понесені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1378 грн. згідно платіжного доручення № 7814 від 21 липня 2016 року (а.с.8).
На підставі викладеного, ст.19 Конституції України, ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.ст.3, 6, 626, 627 ЦК України, ст.ст.12, 93 ЗК України, ст.ст.1, 13, 14, 15 Закону України «Про оренду землі» та керуючись ст.ст.2, 6, 7, 9, 11, 71, 72, 86, 122 ч.4, 158-163, 167, 94 ч.1 КАС України, суддя, -
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Чернівціобленерго» задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати пункт 18, підпункти 9.2, 10.2, 18.1 рішення 7 сесії Чернівецької міської ради VІІ скликання від 26 травня 2016 року № 250 «Про розгляд звернень юридичних осіб і підприємців щодо надання земельних ділянок в оренду, поновлення договорів оренди землі, визнання такими, що втратили чинність, та внесення змін до окремих пунктів рішення з цих питань».
Стягнути з Чернівецької міської ради на користь Публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Чернівціобленерго» понесені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) гривень.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом десяти днів з дня отримання її копії до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівців.
Суддя: