Справа №628/3702/16-к
Провадження №1-кс/628/1083/16р.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 жовтня 2016 року Слідчий суддя Куп`янського міськрайонного суду Харківської області ОСОБА_1, за участю секретаря судового засідання Борщової О.Л., прокурора Болдир Г.А., розглянувши у судовому засіданні в м. Куп'янську справу за клопотанням слідчого СВ Куп'янського ВП ГУ НП в Харківській області ОСОБА_2 про проведення позапланової перевірки,
встановив:
Слідчий СВ Купянського відділу поліції ГУ НП в Харківській області ОСОБА_2 звернувся до Купянського міськрайонного суду Харківської області з вказаним вище клопотанням, погодженим прокурором, про проведення позапланової перевірки по матеріалам кримінального провадження, внесеного 20.07.2016 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12016220370002178 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України.
У судовому засіданні прокурор підтримала клопотання та просила задовольнити.
Клопотання про фіксацію процесуальної дії за допомогою технічних засобів під час розгляду питання слідчим суддею від прокурора не надійшло, за ініціативою суду не здійснюється, що відповідає положеннямст.107 КПК України.
Слідчий суддя, вивчивши документи та матеріали кримінального провадження, якими прокурор обґрунтовує доводи клопотання, витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання, вислухавши думку прокурора, приходить до висновку про наявність підстав для задоволення клопотання, виходячи з наступного.
Слідчим суддею встановлено, що 19.07.2016 року до чергової частини Купянського ВП ГУНП в Харківській області з Купянського відділу Ізюмської місцевої прокуратури надійшли матеріали перевірки щодо виявлення самовільно зайнятих земельних ділянок на території Кіндрашівської, Курилівської та Петропавлівської сільських рад Купянського району Харківської області.
Відомості про кримінальне правопорушення, передбачені ч. 5 ст. 214 КПК України, відповідно до вимог ч. ч. 1, 4 ст. 214 КПК України, були внесені слідчим СВ Купянського ВП ГУНП в Харківській області капітаном поліції ОСОБА_3 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12016220370002178 від 20.07.2016р. за ст. 197-1 ч.1 КК України.
У ході досудового розслідування проведено огляд двох земельних ділянок на території Петропавлівської сільської ради Купянського району Харківської області площею 6,5 га та 6,3 га, які на карті земель Петропавлівської сільської ради відповідають ділянкам, позначеним № 38 та № 43 та межують з земельною ділянкою, наданою у користування ФГ «Овсень». Оглядом встановлено, що ділянки зорані, серед ґрунту маються залишки стерні. Оброблення земельних ділянок за №38 та № 43 здійснено суцільно із суміжною земельною ділянкою, що надана у користування ФГ «Овсень».
Встановлено, що дані земельні ділянки незаконно використовує ФГ «Овсень», юридична адреса: с. Петропавлівка, вул. Жовтневі зорі, 25, Купянський район Харківська область, код ЄДРПОУ 30412300.
Проте, відповідно до даних інвентаризації земель станом на 01.06.2016 р. вищевказані земельні ділянки відносяться до земель запасу та державного резервного фонду, тобто перебувають у державній власності.
Згідно з витягом із управління Держгеокадастру у Куп?янському районі на земельні ділянки з номерами 38 та 43 відомості відсутні, що свідчить про те, що земельні ділянки у власність, оренду та інші речові права не надавалися, а землі є самозайнятими.
Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про оренду землі» орендар земельної ділянки зобов'язаний приступати до використання земельної ділянки в строки встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку.
Для забезпечення розслідування під час кримінального провадження№12016220370002178 від 20.07.2016 та перевірки дотримання вимог земельного законодавства у ході досудового розслідування виникла необхідність у проведенні позапланової перевірки спеціалістами Державної екологічної інспекції в Харківській області.
Відповідно до п. п. «в», «б» п.12 Прикінцевих положень Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 у Кримінальному процесуальному кодексі України виключено п. 4 ч. 2 ст. 40 та п. 6 ст. 36 КПК України щодо повноважень слідчого і прокурора призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Частинами 1, 2 ст.132 КПК України передбачено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді, клопотання про застосування цих заходів на підставі ухвали слідчого судді подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.
Таким чином, згідно з положеннями чинного законодавства України, слідчий або прокурор у кримінальному провадженні не можуть самостійно ініціювати питання про призначення відповідної перевірки підприємств, установ, організацій та фізичних осіб-підприємців.
При цьому, відповідно до положень п. 21 ч. 2 ст. 36, п. 9 ч. 2 ст. 40 КПК України, прокурор, слідчий уповноважені здійснювати інші повноваження, передбачені КПК України.
Зокрема, відповідно до ст. ст. 91, 93 КПК України передбачено обставини, які підлягають доказуванню та порядок збирання доказів.
Відповідно до ч.2 ст.93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових осіб та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Згідно із Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Відповідно до ст.16 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про використання та охорону земель покладено на центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Таким центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів відповідно до п.1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України №454/2011 від 13.04.2011 року, є вказана інспекція (далі Держекоінспекція України).
Згідно п. 1 «Положення про Державну екологічну інспекцію України», затвердженого указом Президента України №454/2011 від 13.04.2011 (далі - Положення), Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України.
Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Згідно з п.п. «б», п.п. 2 п. 4 Положення Держекоінспекція України відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про використання та охорону земель.
Відповідно до п.п. 5, 12 п. 6 Положення Держекоінспекція в межах своїх повноважень має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження, а також розраховувати розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, та пред'являти претензії.
Відповідно до п. 7 Положення Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря). Територіальним органом Держекоінспекції України є Державна екологічна інспекція у Харківській області.
Крім цього, згідно із п. 7 Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої Постановою КМУ №963 від 25.07.2007 із змінами внесеними Постановою КМУ №482 від 22.07.2016, які набрали чинності 05.08.2016, розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, проводиться Держекоінспекцією та її територіальними органами або Держгеокадастром та його територіальними органами.
Пунктом 3 розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до Податкового Кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб підприємців контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою субєкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України.
Водночас, відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13.08.2014, надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребується у разі, якщо такі перевірки проходять за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК України.
Системний аналіз вказаних вище норм законодавства дає слідчому судді підстави для висновку, що для зясування важливих обставин у кримінальному провадженні, а саме встановлення або спростування факту можливого незаконного використання земельних ділянок без правовстановлюючих документів та визначення розміру заподіяних збитків, слідчому чи прокурору в якості доказу необхідно отримати матеріали позапланової перевірки Державної екологічної інспекції в Харківській області, отже дане клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 91-93,132,309 КПК України,слідчий суддя,
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання слідчого СВ Куп'янського ВП ГУ НП в Харківській області ОСОБА_2 про проведення позапланової перевірки - задовольнити.
Надати дозвіл на проведення в межах кримінального провадження №12016220370002178 від 20.07.2016 року позапланової виїзної перевірки дотримання вимог земельного законодавства під час використання земельних ділянок №38 та №43 загальною площею 12,3 га, віднесених до земель державної форми власності, на території Петропавлівської сільської ради Купянського району Харківської області за межами її населених пунктів, проведення якої доручити спеціалістам Державної екологічної інспекції в Харківській області (61022 м. Харків площа ОСОБА_3,5, Держпром, 1 підїзд 2 поверх), зі складанням відповідних актів перевірок чи наданням висновків, розрахунком шкоди, завданої самовільним зайняттям земельної ділянки.
Встановити строк проведення позапланової виїзної перевірки спеціалістами Державної екологічної інспекції в Харківській області - 15 днів з дня отримання копії даної ухвали слідчого судді.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Литвинов А.В.