Постанова № 62326665, 31.10.2016, Сіверськодонецький міський суд Луганської області (до 25.04.2025 - Сєверодонецький міський суд Луганської області)

Дата ухвалення
31.10.2016
Номер справи
428/8649/16-а
Номер документу
62326665
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 428/8649/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2016 року м. Сєвєродонецьк

Сєвєродонецький міський суд Луганської області у складі

головуючого судді Бароніна Д.Б.,

за участю секретаря Бондаренко І.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сєвєродонецьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Сєвєродонецького міського суду Луганської області із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років.

В обґрунтування позову позивач вказує, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 04.03.2015 року. Він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної йому пенсії з урахуванням винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, виплачувану на підставі постанови кабінету Міністрів України від 04.06.2014 року "Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету", та від 31 січня 2015 року № 24 "Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій", яка була йому призначена з 25.07.2014 року за період безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України та виплачувалась в період з липня по 03.03.2015 року. Однак відповідач відмовив йому у перерахунку пенсії мотивуючи це тим, що відповідно до ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та п. 7 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, затвердженого постановою КМУ від 17 липня 1992 р. № 393 пенсії обчислюються з урахуванням, зокрема, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії в розмірах, установлених законодавством. Винагорода за безпосередню участь в АТО при обчисленні позивачу пенсії врахована не була, підстави для перерахунку йому пенсії з урахуванням винагороди за безпосередню участь в АТО відсутні. З цим рішенням відповідача він не згоден, оскільки винагорода виплачувалась йому щомісячно з 25 липня 2014 року до звільнення, тому мала постійний характер і повинна вважатись додатковим видом грошового забезпечення, також, з усіх нарахованих йому сум грошового забезпечення (в тому числі з винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції) був сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. За таких обставин у вказаному позові ОСОБА_1, із урахуванням уточнених позовних вимог, просить про наступне:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Луганській області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії на користь нього, з урахуванням винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату призначеної йому пенсії за вислугу років у відповідності до вимог ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, з 26.09.2015 року.

Представник позивача ОСОБА_3 в судовому засіданні 25.10.2016 року підтримав позовні вимоги. В судовому засіданні 31.10.2016 року присутній не був, надав заяву про уточнення позовних вимог та про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача в судовому засіданні 25.10.2016 року заперечувала проти задоволення позову з тих підстав, які викладені у листах щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії та у письмових запереченнях проти позову. В судовому засіданні 31.10.2016 року присутня не була, в письмових запереченнях просила справу розглянути без її участі.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши надані учасниками розгляду справи докази, суд встановив наступні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, за вислугу років, довічно, було призначено пенсію, що підтверджується копією пенсійного посвідчення серії НОМЕР_2, виданого 05.06.2015 року Пенсійним фондом України.

Згідно із копією довідки від 16.01.2015 року про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпечені її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, ОСОБА_1 дійсно в період з 25.07.2014 року по теперішній час безпосередньо бере участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Луганської області.

Відповідно до копії довідки, виданої 18.07.2016 року Попаснянським районним відділом ГУМВС України у Луганській області, ОСОБА_4 Попаснянським РВ ГУМВС за період з 25 липня по 30 листопада 2014 року була нарахована та виплачена винагорода за участь в АТО у сумі 25988,00 грн.

Також Попаснянський районний відділ ГУМВС України у Луганській області видав довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно якої ОСОБА_1 були виплачені додаткові види грошового забезпечення з 01.11.2014 року по 28.02.2015 року, а саме: надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі 3262,28 грн., винагорода за участь в АТО - 21547,00 грн., премія - 16021,98 грн. Із зазначених сум сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інші відрахування.

22 червня 2016 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного Фонду України в Луганській області із заявою, в якій просив перерахувати йому пенсію з урахуванням винагороди за участь в АТО. Вказівка на будь-які додатки до цієї заяви у тексті заяви відсутня.

Листом Головного управління Пенсійного Фонду України в Луганській області № 273/М-11 від 06.09.2016 року позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії на підставі статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки винагорода за безпосередню участь в АТО не включена до довідок, які були ним подані до управління. Також у листі було вказано, що до встановлених виключно законом України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за Законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.

26 вересня 2016 року позивач надав до Головного управління Пенсійного Фонду України в Луганській області довідку від 19.09.2016 року № 49/14008, видану Попаснянським РВ ГУМВС України в Луганській області, в якій були вказані надбавки виплачені позивачу в період з липня 2014 року по лютий 2015 року, в тому числі винагорода за участь в АТО.

Листом Головного управління Пенсійного Фонду України в Луганській області № 413/М-11 від 10.10.2016 року позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії на підставі статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки винагорода за безпосередню участь в АТО не включена до деяких довідок, які були ним подані до управління. У вказаному листі було зазначено, що підстав для врахування винагороди за участь АТО при перерахунку пенсії немає. Також, орган Пенсійного фонду із посиланням на п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій в листі вказав, що інформація щодо підстав для перерахунку пенсії від уповноваженого структурного підрозділу МВС не надходила.

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 року пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Частиною першою статті 9 Закону № 2011-ХІІ встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).

Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

Вищевказані норми матеріального права дають підстави вважати, що додаткова грошова винагорода за участь в антитерористичній операції відноситься до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Питання виплати щомісячної додаткової грошової винагороди регламентовані нормами постанови Кабінету Міністрів України № 889 від 22 вересня 2010 року.

Відповідно до приписів статті 51 Закону № 2262-ХІІ при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

ОСОБА_1 право на підвищення пенсії набув з 04 березня 2015 року (з моменту її призначення), а звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області в порядку ст. 63 Закону № 2262-ХІІ із додатковим документом щодо перерахунку пенсії (довідка із відомостями про нарахування винагороди за участь в АТО) лише 26 вересня 2016 року.

Таким чином, відповідача слід зобов'язати здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії в межах обмеженого нормами спеціального закону 12-місячного терміну з часу звернення за перерахунком пенсії із додатковими документами в порядку ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, тобто з 26 вересня 2015 року.

Подібні висновки містяться в постановах Верховного Суду України від 15 грудня 2015 року у справі № 21-4289а15 та від 01 березня 2016 року у справі № 21-3397-а15.

Посилання представника відповідача на те, що довідку про винагороду за участь в АТО позивач надав відповідачу вже після звернення до суду, на думку суду не можуть впливати на право позивача на перерахунок пенсії в межах обмеженого нормами спеціального закону 12-місячного терміну з часу звернення за перерахунком пенсії, адже після надання позивачем довідки про нарахування винагороди за участь в АТО йому було знов відмовлено у перерахунку пенсії.

Також, посилання відповідача в листі від 10.10.2016 року на п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45 із змінами та доповненнями, на думку суду є неспроможним, адже статтею 63 Закону № 2262-ХІІ пенсіонерам надається право самостійно подавати додаткові документи для перерахунку пенсії.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що відмова відповідача у перерахунку та виплаті призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції з 26 вересня 2015 року є неправомірною, а уточнені вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

З метою утвердження єдності системи судів загальної юрисдикції, яка забезпечується, в тому числі, єдністю судової практики (ч. 4 ст. 17 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»), суд вважає за необхідне вказати, що аналогічна судова практика щодо вирішення подібних спірних правовідносин міститься в ухвалі Київського апеляційного адміністративного суду від 07.06.2016 року по справі № 750/1438/16-а, в постанові Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 01.08.2016 року по справі № 336/2560/16-а, в ухвалі Донецького апеляційного адміністративного суду від 26.05.2016 року по справі № 415/271/16, в постанові Донецького апеляційного адміністративного суду від 01.06.2016 року по справі № 415/262/16, тощо.

Понесення позивачем судових витрат по сплаті судового збору у встановленому Законом розмірі 551 грн. 20 коп. підтверджується квитанцією № 0.0.587711243.1 від 20.07.2016 року. Проте, копією рішення комісії МВС від 22.05.2016 року підтверджується, що позивачу надано статус учасника бойових дій, а отже він згідно із Законом України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору і сплачена ним сума судового збору є зайвою.

Враховуючи клопотання представника позивача про повернення суми судового збору, а також враховуючи п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір», суд вважає за необхідне повернути позивачу зайво сплачену суму судового збору в розмірі 551 грн. 20 коп.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 4, 8, 11, 17, 86, 94, 118, 158-163, 171, 186, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Луганській області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії на користь ОСОБА_1 з урахуванням винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у відповідності до вимог ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції з 26 вересня 2015 року.

Управлінню державної казначейської служби України в м. Сєвєродонецьку ГУДКС України в Луганській області ДКС України повернути ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, паспорт серії НОМЕР_3, виданий 15 липня 2000 року Золотівським ВМ Первомайського МВУМВС України в Луганській області, що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, судовий збір, сплачений в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп. на р/р 31213206700080, МФО 804013, код отримувача 37944909, за квитанцією від 20.07.2016 року № 0.0.587711243.2 в Сєвєродонецькому відділенні ПАТ КБ «Приватбанк» (Луганська область, м. Сєвєродонецьк, проспект Гвардійський, 28-Б).

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її проголошення, або протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, якщо судом було застосовано ч. 3 ст. 160 КАС України або якщо особа не була присутня в судовому засіданні, шляхом подання апеляційної скарги до Донецького апеляційного адміністративного суду через Сєвєродонецький міський суд Луганської області разом із одночасним надісланням копії апеляційної скарги до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Д.Б. Баронін