Постанова № 62325818, 31.10.2016, Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
31.10.2016
Номер справи
350/1276/16-а
Номер документу
62325818
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 350/1276/16-а

номер провадження 2-а/350/50/2016

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 жовтня 2016 року смт. Рожнятів

Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області

у складі: головуючого судді Пулика М.В.

секретаря судового засідання Видойник І.П.

розглянувши у порядку письмового провадження у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Рожнятівському районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести нарахування та виплату пенсії,

В С Т А Н О В И В :

У своєму адміністративному позові позивач просить визнати незаконним та скасувати розпорядження управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області від 22 вересня 2016 року про перерахунок йому пенсії, яким йому встановлено обмеження щомісячної пенсії, визнати неправомірними дії управління щодо відмови у виплаті щомісячної пенсії без обмеження її максимального розміру та зобов'язати управління з 1 січня 2016 року провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідно до Постанови КМУ № 1013 від 09 грудня 2015 та ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789-ХН, виходячи із розміру 90 відсотків від суми місячної заробітної плати згідно довідки прокуратури Київської області від 25.02.2016 № 18ф-82, без обмеження максимального розміру пенсії, та виплатити різницю.

Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що постановою Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області від 15 липня 2016 року задоволено повністю його позов до управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області.

Рішенням суду визнано протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області виплачувати йому пенсію згідно з заявою від 08.04.2016 та довідкою прокуратури Київської області від 25.02.2016 №18ф-82.

Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області здійснити з 01.01.2016 року перерахунок призначеної йому пенсії, виходячи з 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку, зазначеного в довідці прокуратури Київської області від 25.02.2016 № 18ф-82.

На виконання зазначеного рішення Рожнятівського районного суду управління Пенсійного фонду в Рожнятівському районі видало Розпорядження № 142539 від 22 вересня 2016 року, яким неправомірно обмежило йому щомісячну виплату пенсії в розмірі 10740 (десять тисяч сімсот сорок гривень).

21 весесня 2016 року він звернувся із заявою до управління Пенсійного фонду в Рожнятівському районі з вимогою скасувати розпорядження, однак листом від 29 вересня 2016 року управління відмовило йому у виплаті пенсії без обмеження, обмеживши її розміром десяти прожиткових мінімумів, установленим для осіб, які втратили працездатність.

Вважає, що відповідач безпідставно відмовив йому у виплаті пенсії без обмеження її максимального розміру, у зв'язку з чим він змушений звертатися за захистом своїх прав до суду.

Представник відповідача надав суду письмове заперечення на позов, в якому позовні вимоги не визнав у зв'язку з тим, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються КМУ. Однак станом на 01 липня 2016 року, така постанова КМУ не прийнята. Враховуючи вимоги чинного законодавства, позивач не має права на перерахунок пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", а тому позов вважає безпідставним та просить відмовити у його задоволенні в повному обсязі.

У судове засідання сторони не з'явилися, направили до суду заяви про розгляд справи у їх відсутності, а тому суд вважає за можливе справу розглянути у порядку письмового провадження.

Вивчивши матеріали справи суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.

Відповідно до ст. 72 КАС обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Постановою Рожнятівського районного суду від 15 липня 2016 року адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області задоволено повністю, визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області щодо відмови в

перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії згідно з заявою від 08.04.2016 та довідкою прокуратури Київської області від 25.02.2016 №18ф-82.

Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області здійснити з 01.01.2016 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії, виходячи з 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку, зазначеного в довідці прокуратури Київської області від 25.02.2016 № 18ф-82 (а. с. 13-17).

Листом від 29 вересня 2016 року управління повідомлено позивача про відмову в скасуванні розпорядження № 142539 від 22 вересня 2016 року та виплату пенсії з обмеженням у розмірі десяти прожиткових мінімумів, установленими для осіб, які втратили працездатність (а.с.9-10)

У відповідності до ч. ч. 1, 2 12, 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 у редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією, незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

У подальшому до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» були неодноразово внесені зміни.

Крім того, з 01 квітня 2015 року набув чинності новий Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення». Положення п. 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону передбачають, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

До 01 червня 2015 року відповідний закон не прийнятий, у зв'язку з чим норми і положення Закону України «Про прокуратуру» щодо пенсійного забезпечення втратили чинність.

З 15 липня 2015 року набув чинності Закон України «Про прокуратуру», що був прийнятий 14 жовтня 2014 року. Порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури визначений у ст. 86 вказаного Закону. Разом з тим, вказана норма права не передбачає порядок і умови перерахунку пенсії, а лише містить посилання на те, що вони визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 22 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

З огляду на те, що законодавство стосовно пенсійного забезпечення працівників прокуратури неодноразово змінювалися, питання забезпечення прав та гарантій для зазначеної категорії осіб вирішувалися Конституційним Судом України.

Так, у рішенні від 06 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі за конституційними поданнями Міністерства внутрішніх справ України і Міністерства фінансів України щодо офіційного тлумачення положень ч. 6 ст. 22 Закону України «Про міліцію» та ч.7 ст. 22 Закону України «Про пожежну безпеку» Конституційний Суд України зазначив, що служба в міліції, державній пожежній охороні передбачає ряд специфічних вимог, які дістали своє відображення у законодавстві. Норми, що регулюють суспільні відносини у цих сферах, враховують екстремальні умови праці, пов'язані з постійним ризиком для життя і здоров'я, жорсткі вимоги до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

У рішенні від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 Конституційний Суд України дійшов висновку про те, що ці положення поширюються і на службу в Збройних Силах України, Військово-Морських Силах України, в органах Служби безпеки України, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо. Конституційний Суд України також зазначив, що багато таких «пільг», встановлених Законами України «Про міліцію», «Про прокуратуру» тощо, є не пільгами, а гарантіями та іншими засобами забезпечення професійної діяльності окремих категорій громадян, ефективного функціонування відповідних органів.

Також Конституційний Суд України звернув увагу на те, що Конституція України виокремлює категорії громадян України, які потребують додаткових гарантій держави, зокрема гарантій соціального захисту. До них насамперед належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі в органах, що забезпечують суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку.

Таким чином, рівень досягнутих гарантій працівників прокуратури, у тому числі щодо права на перерахунок пенсії, не може бути звужений шляхом внесення змін до законодавства.

Відтак, при вирішенні питання про дію відповідних законів у часі обов'язковому урахуванню підлягають положення ст. 22 Конституції України, які передбачають недопустимість звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

На час призначення позивачу пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» йому був гарантований перерахунок її розміру у зв'язку із підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько - слідчих працівників.

Зміни до законодавства, які передбачають звуження обсягу чи скасування зазначеної гарантії підлягають застосуванню виключно до осіб, які набули права на пенсію після набрання чинності відповідними нормативно - правовими актами.

Посилання відповідача на ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», який був прийнятий 14 жовтня 2014 року та на п. 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», як на підставу для відмови у задоволенні заяви позивача про перерахунок пенсії є необґрунтованими.

Передбачені п. 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213 VIII норми щодо скасування з 01 червня 2015 року норм пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до спеціальних законів, у тому числі «Про прокуратуру», свідчить про те, що з 01 червня 2015 не здійснюється призначення пенсій відповідно до спеціального законодавства.

Викладені положення п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», стосуються порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення, в зв'язку з чим, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 1 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України «Про прокуратуру».

Отже при перерахунку пенсії позивача має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках та порядок її перерахування, яка діяла на момент призначення пенсії.

Необхідною умовою для перерахунку пенсії є документи, додатково подані пенсіонером щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час звернення за перерахунком пенсії. При цьому, такий перерахунок дійсно має здійснюватися виходячи із норм законодавства, які були чинними на момент призначення позивачу пенсії та в розмірі 90% від заробітної плати.

Також не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії та обставина, що набув чинності Закон України «Про прокуратуру» в новій редакції від 14 жовтня 2014 року за № 1697-VII з втратою дії окремих положень Закону України «Про прокуратуру» 1991 року щодо права на призначення та перерахунку пенсій, а з 01 січня 2015 року умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

У даному випадку нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, що діяла станом на час призначення пенсії.

Кабінетом Міністрів України з 01.01.2015 по теперішній час не визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, чим звужено та обмежено право позивача на пенсійне забезпечення.

З врахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку про неправомірність дій управління Пенсійного фонду України щодо відмови у перерахунку пенсії, та вважає за необхідне зобов'язати позивача провести такий перерахунок за рішенням суду.

Вирішуючи питання, з якого часу позивач має право на перерахунок пенсії, суд керується правовою позицією, викладеною у постанові Верховного Суду України від 15 грудня 2015 року у справі №161/18933/14-а, відповідно до якої у цьому питанні слід керуватися спеціальними нормами Закону України № 1789-ХП в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.

Позивач право на підвищення пенсії набув з 01 січня 2016 року відповідно до ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІ1 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, згідно якої перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців.

За таких обставин перерахунок та виплата пенсії позивачу необхідно здійснити 01 січня 2016 року з урахуванням довідки про новий посадовий оклад від 25 лютого 2016 року.

Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Позивач поніс документально підтверджені судові витрати у виді судового збору в розмірі 551 гривні 20 копійок, що підлягають стягненню на його користь з Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 99, 158-163, 167 КАС України, суд-

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Рожнятівському районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести нарахування та виплату пенсії задовольнити.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті щомісячної пенсії без обмеження її максимального розміру.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області з 01 січня 2016 року провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідно до Постанови КМУ № 1013 від 09 грудня 2015 та ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789-ХН, виходячи із розміру 90 відсотків від суми місячної заробітної плати згідно довідки прокуратури прокуратури Київської області від 25.02.2016 № 18ф-82, без обмеження граничного розміру пенсії, з подальшою виплатою пенсії у розмірі, встановленому після її перерахунку та виплатити різницю.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 551 гривню 20 копійок сплаченого судового збору.

Постанова може бути оскаржена у апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Рожнятівський районний суд протягом десяти днів з часу отримання її копії.

Суддя