Ухвала суду № 62319015, 25.10.2016, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.10.2016
Номер справи
562/926/16-а
Номер документу
62319015
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Кушнір О.Г.

Суддя-доповідач:Охрімчук І.Г.

УХВАЛА

іменем України

"25" жовтня 2016 р. Справа № 562/926/16-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Охрімчук І.Г.

суддів: Зарудяної Л.О.

Кузьменко Л.В.,

за участю секретаря судового засідання Єрикалової О.О.,

позивача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Здолбунівського районного суду Рівненської області від "05" вересня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

В квітні 2016р. позивач звернувся до суду з позовом, в якому з урахуванням заяви про зміну позовних вимог, просив суд визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області щодо припинення йому виплати пенсії у розмірі , визначеному на підставі довідки №77/05-26 з 20.07.2014р., здійснення йому за відсутності правових підстав перерахунку та визначення пенсії у березні 2015р. на підставі довідки від 28.03.2008р., а також зобов'язати відповідача відновити його порушене право та поновити , починаючи з 20.07.2014р. виплату йому пенсії, перерахованої у розмірі 85% заробітної плати на підставі довідки Здолбунівської ОДПІ від 10.02.2014р. №77/05-26 з 20.07.2014р. відповідно до розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області від 17.03.2015р. №138219 без зміни базового місяця нарахування індексації пенсії.

Постановою Здолбунівського районного суду Рівненської області від 05.09.2016р. адміністративний позов задоволено частково. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області провести перерахунок та виплату пенсії позивачу у розмірі 85% заробітної плати по Закону України «Про державну службу» відповідно до довідки Здолбунівської ОДПІ Головного управління Мін доходів у Рівненській області №77/05-26 від 10 лютого 2014 року з урахуванням зазначеної в ній винагороди за вислугу років у розмірі 40%, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення і надбавки за високі досягнення у праці у розмірі 50%, починаючи з 01 квітня 2016 року. Стягнуто на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області, понесені ним витрати в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 (двадцять) коп. В решті позовних вимог відмовлено.

Вважаючи, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, відповідач звернувся до суду зі скаргою.

Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 24.10.2016р. апеляційну скаргу повернуто Управлінню Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області, в зв'язку з невиконанням останнім вимог ухвали суду про залишення скарги без руху (не подання документу про сплату судового збору).

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, ОСОБА_3 звернувся до суду апеляційної інстанції та просив суд скасувати постанову в частині відмови в задоволенні позову щодо припинення йому виплати пенсії у розмірі, визначеному на підставі довідки від 10.02.2014р. №77/05-26 з 20.07.2014р. і в частині відмови про зобов'язання відповідача поновити починаючи з 20.07.2014р. виплату йому пенсії, перерахованої у розмірі 85% заробітної плати на підставі довідки Здолбунівської ОДПІ від 10.02.2014р. №77/05-26 відповідно до розпорядження УПФУ в Здолбунівському районі від 17.03.2015р. без зміни базового місяця нарахування індексації пенсії.

Обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши докази, зібрані в матеріалах справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскарженого рішення, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення скарги з огляду на наступне.

Судом встановлено, що позивач перебував на державній службі і працював на посаді начальника відділу Здолбунівської ОДПІ в Рівненській області та з 19 квітня 2006 року йому призначено пенсію за віком як державному службовцю згідно Закону України "Про державну службу".

21 березня 2016 року позивач звернувся до управління ПФУ в Здолбунівському району Рівненської області з письмовою заявою про поновлення (здійснення перерахунку) та нарахування виплати пенсії відповідно до довідки Здолбунівської ОДПІ №77/05-26 від 10 лютого 2014 року з розрахунку 85% заробітної плати починаючи з 20 липня 2014 року.

Свою заяву позивач мотивував тим, що 12 листопада 2015 року листи по довідках про заробітну плату, що подаються для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які направлялися до управління ПФУ в Здолбунівському району Рівненської області 24 вересня 2014 року, 23 січня 2015 року та довідка від 02 жовтня 2014 року, видана позивачу, Здолбунівською ОДПІ у Рівненській області відкликані.

У проведенні такого перерахунку листом від 04 квітня 2016 року позивачу відмовлено.

Наведені обставини слугували підставою звернення позивача з позовом до суду.

Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Суд першої інстанції прийнявши до уваги довідку Здолбунівської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Рівненській області №77/05-26 від 10 лютого 2014 року, вказав, що позивачу нараховувалась винагорода за вислугу років в розмірі 40% (за стаж 25 років) в сумі 584 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань в сумі 3340,70 грн. та на оздоровлення в сумі 3340,70 грн. і надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (50%) в сумі 1022 грн., з яких нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч.1 ст.195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Судом встановлено, що постановою Здолбунівського районного суду Рівненської області від 26 червня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 01 липня 2014 року, зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області провести перерахунок та виплату пенсії позивачу у розмірі 85% заробітної плати по Закону України «Про державну службу» відповідно до довідки Здолбунівської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Рівненській області №77/05-26 від 10 лютого 2014 року з урахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 40% в сумі 584 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення в сумі 6681,40 грн. і надбавки за високі досягнення у праці у розмірі 50%, починаючи з 01 березня 2014 року.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 05 березня 2014 року касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області залишено без задоволення.

Листом управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області від 25 травня 2015 року позивача повідомлено, що на виконання рішення суду від 26 травня 2014 року було проведено перерахунок пенсії відповідно до довідки ОДПІ Головного управління Міндоходів у Рівненській області №77/05-26 від 10 лютого 2014 року, починаючи з 01 березня 2014 року по 19 липня 2014 року (до дати набрання законної сили ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду 01 липня 2014 року відповідно до ч.5 ст.254 КАС України) з урахуванням 1340 грн. посадового окладу, 120 грн. надбавки за ранг,1022 грн. надбавки за високі досягнення у праці (50%), 274,70 грн. премії, 584 грн. винагороди за вислугу років (40%), 1/12 від 3340 грн. - суми матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення.

У вересні 2014 року спеціалістами управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області проведено перевірку та встановлено, що в довідці №77/05-26 від 10 лютого 2014 року станом на 01 лютого 2008 року включена матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, яка не нараховувалася і не виплачувалася у лютому 2008 року та внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з цих сум відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" не було сплачено. Згідно акту зустрічної перевірки №386 від 23 вересня 2014 року дані довідки №77/05-26 від 10 лютого 2014 року в частині включення матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань не відповідають фактичним виплатам працівника на відповідній посаді за лютий місяць, рекомендовано ОДПІ видати позивачу нову довідку.

Листом від 24 вересня 2014 року Здолбунівська ОДПІ просила управління ПФУ вважати недійсною довідку №77/05-26 від 10 лютого 2014 року та надали нову довідку №108/17-07-05-26 від 24 вересня 2014 року, у якій розмір матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань не зазначено.

23 січня 2015 року Здолбунівська ОДПІ повідомила управління ПФУ в Здолбунівському районі Рівненської області, що на виконання постанови Рівненського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2014 року податкова інспекція відкликала свій лист від 24 вересня 2014 року та надіслано довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку непрацюючим державним службовцям, зокрема позивачу, якому довідку від 02 жовтня 2014 року надіслано поштою, та повторно просила довідку від 10 лютого 2014 року вважати недійсною.

Рішення щодо призначення, здійснення перерахунку та припинення виплати пенсії у визначених законодавством випадках, відповідно до положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" віднесено до компетенції територіальних органів Пенсійного фонду України.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості.

А згідно ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діли лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням вимог ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та повідомлень Здолбунівської ОДПІ про недійсність довідки №77/05-26 від 10 лютого 2014 року відповідно до розпорядження управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області від 17 березня 2015 року було припинено виплату пенсії, призначеної на підставі недостовірних відомостей, та з 18 березня 2015 року проведено перерахунок пенсії позивачу, під час якого взято до уваги суми заробітної плати, зазначені у довідці №121/05-26 від 28 березня 2008 року, яка міститься у матеріалах пенсійної справи та не відкликалася страхувальником, в якій суми винагороди за вислугу років та надбавка за високі досягнення у праці не зазначені.

Крім того, відповідно до положень ч.9 ст.267 КАС України, особа-позивач, на користь якої ухвалено постанову суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такої постанови суду або порушення прав позивача, підтверджених такою постановою суду.

Отже, правовими нормами Кодексу адміністративного судочинства України визначено порядок та підстави звернення до суду з заявою про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання постанови суду, яка набрала законної сили, що виключає можливість розгляд таких вимог в окремому позові.

Зазначені висновки узгоджуються з прецедентною практикою Європейського суду з прав людини (у справах "Осман проти Сполученого королівства" від 28.10.1998 р. та "Креуз проти Польщі" від 19.06.2001 р.), яка виходить з того, що реалізуючи п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух, а право на доступ до суду, закріплене у 6 § 1 Конвенції, не є абсолютним: воно може бути піддане допустимим обмеженням, оскільки вимагає за своєю природою державного регулювання. Держави-учасниці користуються у цьому питанні певною свободою розсуду.

Ухвалою Здолбунівського районного суду Рівненської області від 08 грудня 2015 року заяву позивача у порядку судового контролю за виконанням судового рішення по адміністративній справі з№562/827/14-а його позовом до управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області про зобов'язання вчинити певні дії залишено без розгляду.

З урахуванням зазначеного, вимоги скаржника про визнання протиправними дій управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області щодо припинення йому виплати з 20 липня 2014 року пенсії у розмірі, визначеному на підставі довідки №77/05-26 від 10 лютого 2014 року, а також здійснення у березні 2015 року перерахунку пенсії на підставі довідки про доходи від 28 березня 2008 року є необґрунтовані (аналогічного висновку дійшов і суд першої інстанції, відмовивши в позові в цій частині).

З урахуванням наведеного скарга ОСОБА_3 задоволенню не підлягає.

Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення про часткове задоволення позовних вимог з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції.

За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, постанову Здолбунівського районного суду Рівненської області від "05" вересня 2016 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя І.Г. Охрімчук

судді: Л.О. Зарудяна

Л.В. Кузьменко

Повний текст cудового рішення виготовлено "26" жовтня 2016 р.

- ,