ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24.10.2016Справа №910/15548/16Господарський суд міста Києва у складі судді Чебикіної С.О. розглянувши справу за позовом Київської місцевої прокуратури №2 в інтересах держави в особі Київської міської ради до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про внесення змін до договору, за участю представників позивача - Рог О.В. довіреність №225-КР-12 від 26.07.2016 року, відповідача - ОСОБА_1, ОСОБА_3 - довіреність №б/н від 07.10.2016 року, прокурора - Скляра Д.Ю.,
ВСТАНОВИВ:
У серпні 2016 року прокурор звернувся до господарського суду міста Києва з позовом в інтересах позивача до відповідача про внесення змін до пункту 4.2. договору оренди земельної ділянки від 02.07.2004 року, укладеного між Київською міською радою та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1, зареєстрованого Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 02 вересня 2004 року за №63-6-00165, а саме викласти п. 4.2. у наступній редакції: річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 25.08.2016 року порушено провадження у справі та призначено до розгляду на 10.10.2016 року.
07.10.2016 відповідачем через канцелярію суду надано заперечення на позовну заяву, в яких він просив суд відмовити в позові.
10.10.2016 року в судовому засіданні оголошено перерву на 17.10.2016 року.
17.10.2016 року в судовому засіданні оголошено перерву на 24.10.2016 року.
Заслухавши пояснення прокурора, представників позивача та відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 02.07.2004 між Київською міською радою (далі - орендодавець) та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (далі -орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки (далі - договір оренди), відповідно до умов якого орендодавець, на підставі п.9 рішення Київради від 28.11.2002 р. за №116/276 в редакції п.5 рішення Київради від 18.03.2004 року з а» 117/1327 передає, а орендар приймає у оренду земельну ділянку (п.1.1. договору)
Згідно п 2.1. договору місце розташування даної земельної ділянки АДРЕСА_2 у Дарницькому районі міста Києва, розміром 2191 кв.м для експлуатації та обслуговування виробничо-торгівельної будівлі, земельна ділянка кадастровий номер НОМЕР_2.
Відповідно до п 3.1. договір укладено на 25 років.
Згідно до п. 4.2. договору оренди річна сума орендної плати за земельну ділянку встановлюється у розмірі 1,5% від їх грошової оцінки.
Рішенням Київської міської ради від 28.02.2013 № 89/9146 "Про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок у частині приведення розміру річної орендної плати у відповідність до положень статті 288 Податкового кодексу України" внесено зміни до договорів оренди в частині збільшення розміру річної орендної плати.
Станом на дату подачі позову розмір річної суми орендної плати не приведений у відповідність до вимог ст. 288 Податкового кодексу України та рішення Київської міської ради від 28.02.2013 № 89/9146 "Про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок у частині приведення розміру річної орендної плати у відповідність до положень статті 288 Податкового кодексу України» та відповідно до інформації наданої ГУ Міндоходів в м. Києві становить 1,5%.
Відповідно до ст. 2 Земельного кодексу земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.
Земельні відносини, згідно з ст. 3 Земельного кодексу, регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Пунктом 5 ст. 19 Закону України "Про оренду землі (в редакції чинній на момент укладення договору) передбачено, що орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, централізується на спеціальних бюджетних рахунках, розподіляється і використовується відповідно до Закону України "Про плату за землю" і не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється зазначеним Законом.
У відповідності до ст. 23 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.
Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку (ст. 30 Закону України "Про оренду землі").
На момент укладання договору оренди розмір та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також напрями використання коштів, що надійшли від плати за землю, відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку регулювались Законом України "Про плату за землю" (чинного на момент укладання договору оренди землі), статтею 2 якого встановлено, що плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
З 01.11.2011 набрав чинності Податковий кодекс України, положеннями якого передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
За ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Відповідно до п. 4.3. договору розмір орендної плати може змінюватися згадою сторін шляхом прийняття відповідного рішення Київською міською радою та внесення змін до цього договору.
п. 4.7. договору передбачає, що розмір орендної плати може переглядатися у випадках, передбачених законом, за згодою сторін, але не частіше ніж один раз нарік.
Листом Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА) від 19.06.2013 №05704-142849 відповідача повідомлено про необхідність приведення розміру річної орендної плати у відповідність до ст. 288 Податкового кодексу України.
Відповідач в судовому засіданні заперечив проти отримання даного листа проте надсилання відповідачу пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання позивачем вимог ч. 2 ст. 188 ГК України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору.
Нормами чинного законодавства та умовами укладеного між сторонами договору встановлена можливість внесення змін до договору, а оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Вищого господарського суду України у справі №910/5374/16 від 27.09.2016 року.
Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Договір оренди землі відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України) (ст. 21 Закону України "Про оренду землі").
Відповідно до п. 288.5. ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Статтею 15 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування (ст. 632 Цивільного кодексу України).
Враховуючи викладене вище, суд вважає, що позовні вимоги про внесення змін до п. 4.2 договору оренди землі від 02.07.2004 року підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір підлягає стягненню з відповідача.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 49, 75, 82-85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 02.07.2004 року, укладеного між Київською міською радою (01001, вул. Хрещатик 36) та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (02068, АДРЕСА_1; код НОМЕР_1) та викласти п. 4.2. договору оренди земельної ділянки від 02.07.2004 року в наступній редакції: "Річна орендна плата за земельні ділянки встановлюється у розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки".
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (02068, АДРЕСА_1; код ЄДРПОУ НОМЕР_1) на користь Прокуратури міста Києва (03150, вул. Предславинська, 45/9, код 02910019, ДКСУ м. Києва, МФО 820172, рахунок - 35215057011062) судовий збір в сумі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. 00 коп.
Після вступу рішення в законну силу видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 28.10.2016р.
Суддя С.О. Чебикіна