Постанова № 62313730, 26.10.2016, Придніпровський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
26.10.2016
Номер справи
711/7756/16-а
Номер документу
62313730
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 711/7756/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 жовтня 2016 року Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:

Головуючого - судді: Казидуб О. Г.

при секретарі: Зайцевій О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління державної фіксальної служби в Черкаській області про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинити дії -,

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління державної фіксальної служби в Черкаській області про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинити дії,вказуючи ,що він ОСОБА_1 з листопада 1993р. по жовтень 2008 року працював на посаді державного службовця в Державній податковій адміністрації в Черкаській області, стаж державного службовця 14 років 10 місяців.13 жовтня 2008 року його було звільнено у зв'язку з досягненням граничного віку проходження державної служби (наказ ДПА в Черкаській області від 10.10.2008р. №136-0) та виходом на пенсію.З 14 жовтня 2008 року перебуває на обліку в управлінні пенсійного фонду України у Черкасах, як пенсіонер за віком згідно Закону України «Про державну службу» (довідка управління пенсійного фонду від 24.11.2008р. №1147). Пенсію встановлено у розмірі 84% від сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у відповідності до порядку встановленого статтею 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993р. №3723-ХІІ.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких законодавчих актів» з 01 грудня 2015 року підвищено заробітну плату державним службовцям (пункт 3 Постанови).

На підставі ст. 37.1 Закону України «Про державну службу», 30 червня 2016 року, він подав до Головного управління Державної фіскальної служби в Черкаській області (попередня назва - Державна податкова адміністрація в Черкаській області) інформаційний запит у порядку статтей 10,20 Закону України від 13.01.2011р. №2939 «Про доступ до публічної інформації» про надання Довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям (далі - Довідка), форму якої затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013р. №15-1. Статтею 37.1 Закону «Про державну службу» в редакції на час виходу ним на пенсію було встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

У відповіді на його запит Головне управління ДФС в Черкаській області листом від 04.07.2016р. №3303/23-00-05-048 відмовило у наданні Довідки, обґрунтовуючи тим, що постановою КМ України від 09.12.2015р. №1013 (застосовується з 01.12.2015), яка набула чинності 15.12.2015, виключено зокрема пункт 4 постанови КМУ від 31.05.2000 №865, яким врегульовано порядок перерахунку пенсій, та внесено зміни до пункту 5 постанови КМУ від 31.05.2000 №865, яким визначено підстави для перерахунку пенсії, а саме заяви та Довідки, у зв'язку з чим відсутні підстави для перерахунку пенсії та, відповідно, для видачі Довідки.

15 липня 2016 року, він повторно надіслав інформаційний запит до ГУ ДФС у Черкаській області з проханням надати Довідку, в якому зазначив, що відповідно до Указу Президента України від 10.06.1997р. №503, постанови КМУ набувають чинності не раніше дня їх опублікування в офіційних друкованих виданнях, і тому згідно постанови КМУ №1013 пункти 4 та 5 Постанови КМУ №865 виключено та, відповідно, змінено тільки 15 грудня 2015 року, а не 1 грудня 2015 року. Крім того, згідно ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків коли вони пом'якшують, або скасовують відповідальність особи, що також підтверджує дію пунктів 4 і 5 Постанови КМУ від 31.05.2000р. №865 до 15.12.2015 р. в їх попередній редакції. Тому вважає, що він має гарантоване законодавством право на отримання Довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії станом на 01.12.2015р.

У відповіді від 22.07.2016р. №14650/23-00-05-045 на його повторний запит від 15.07.2016р. ГУ ДФС у Черкаській області повідомила про те, що запитувана ним інформація у вигляді Довідки для перерахунку пенсії не відноситься до публічної інформації у розумінні п.1 ст.1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011р. №2939, а відноситься до сфери дії Закону України «Про звернення громадян» і тому, відповідно до ст.8 цього Закону України повторні звернення від одного і того ж самого громадянина з одного і того ж самого питання, якщо перше вирішено по суті розгляду не підлягають. При цьому у наданні Довідки йому знову було відмовлено.

З тим, що питання порушене ним було вирішено по суті він не погодився, і так як йому не було надано Довідку, керуючись пунктами 1,2 ст.23 Закону України «Про доступ до публічної інформації», 03.08.2016р. звернувся із скаргою на ім'я голови ГУ ДФС на безпідставну відмову у задоволенні запиту на інформацію про заробітну плату для перерахунку пенсії та поставив вимогу про надання відповідної Довідки.

Що стосується Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996р. №393-96-ВР (у чинній редакції), то згідно преамбули до Закону: «Цей Закон регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозицій про поліпшення їх діяльності викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб державних і громадських органів». Тобто, даний Закон регулює інші правові відносини і не стосується справи про надання Довідки для перерахунку пенсії держслужбовцям.

Керівництвом ГУ ДФС мою скаргу згідно діючого порядку розглянуто не було, а просто було надано відповідь листом від 17.08.2016р. №16375/23-00/05/048 про те, що відповіді ГУ ДФС на його попередні інформаційні запити про надання Довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям є актуальними та чинними. При цьому, Довідку знову не було надано.

Статтею 37.1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993р. №3723 в редакції станом на 15.12.2015 року (день оприлюднення постанови КМУ від 09.12.2015 року №1013) встановлено: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України». Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993р. №3723 скасовано з 01.05.2016р. в зв'язку із введенням в діб Закону України «Про державну службу» в редакції від 10.12.2015р. №889-УІІІ.

Постановою КМУ від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» у пункті 4 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії непрацюючим пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Пунктом 5 постанови КМУ №865 встановлено, що перерахунок пенсій проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місяцем роботи.

Постановою КМУ від 09.12.2015р. №1013 (набула юридичної сили з 15.12.2015 року) виключено пункт 4 постанови КМУвід 31.05.2000 №865 та внесено зміни до п.5 цієї постанови.

Відповідно до ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Тобто, пункти 4 і 5 Постанови КМУ від 31.05.2000 №865 діяли до 15.12.2015 року і були підставою для проведення перерахунку пенсії непрацюючим пенсіонерам держслужбовцям з 1 грудня 2015 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати.

Статтею 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Виходячи з цього вважаю, що маю право на перерахунок пенсії виходячи із розміру збільшення заробітної плати, визначеного постановою КМУ від 09.12.2015р. №1013, у порядку встановленому пунктом 4 та на підставах встановлених пунктом 5 постанови КМУ від 31.05.2000 №865 в редакції діючій на час виходу на пенсію - 13 жовтня 2008 року.

Підставою для перерахунку пенсії відповідно до пункту 5 постанови КМУ від 31.05.2000р. №865 є Довідка про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013р. №15-1.

Про протиправність дій посадових осіб ГУ ДФС в Черкаській області щодо ненадання Довідки про заробітну плату, що надається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям свідчить також судова практика. Так, постановою Волинського окружного адміністративного суду від 10.05.2016р. №803/501/16 в аналогічній справі, зобов'язано відповідача видати позивачу Довідку про заробітну плату державного службовця для перерахунку пенсії та повернути позивачеві витрати по сплаті судового збору. Просить суд розглянути даний адміністративний позов у порядку скороченого провадження відповідно до ст. 183-2 КАС України та задовольнити мої позовні вимоги, визнати дії ГУ ДФС в Черкаській області щодо відмови у видачі Довідки про заробітну плату державного службовця - протиправними,зобов'язати ГУ ДФС в Черкаській області видати ОСОБА_1 Довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям та, у разі сплати, компенсувати йому витрати по сплаті судового збору,винести постанову до негайного виконання, відповідно до ст.256 КАС України..

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити.

Представник відповідача за довіреністю Яременко Л.О. в судовому засіданні просила в позові відмовити з підстав викладених в запереченні.

Суд ,вислухавши учасників процесу ,вивчивши та дослідивши письмові матеріали справи ,приходить до наступного.

Судом встановлено ,що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 по жовтень 2008 року працював на посаді державного службовця в Державній податковій адміністрації в Черкаській області, стаж державного службовця 14 років 10 місяців.13 жовтня 2008 року його було звільнено у зв'язку з досягненням граничного віку проходження державної служби та виходом на пенсію.

З 14 жовтня 2008 року перебуває на обліку в управлінні пенсійного фонду України у Черкасах, як пенсіонер за віком згідно Закону України «Про державну службу» (довідка управління пенсійного фонду від 24.11.2008р. №1147). Пенсію встановлено у розмірі 84% від сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у відповідності до порядку встановленого статтею 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993р. №3723-ХІІ.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких законодавчих актів» з 01 грудня 2015 року підвищено заробітну плату державним службовцям.

На підставі ст. 37.1 Закону України «Про державну службу», 30 червня 2016 року,позивач подав до Головного управління Державної фіскальної служби в Черкаській області інформаційний запит у порядку статтей 10,20 Закону України від 13.01.2011р. №2939 «Про доступ до публічної інформації» про надання Довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям , форму якої затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013р. №15-1.

Статтею 37.1 Закону «Про державну службу» в редакції на час виходу позивачем на пенсію було встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

У відповіді на позивача запит Головне управління ДФС в Черкаській області листом від 04.07.2016р. №3303/23-00-05-048 відмовило у наданні Довідки, обґрунтовуючи тим, що постановою КМ України від 09.12.2015р. №1013 (застосовується з 01.12.2015), яка набула чинності 15.12.2015, виключено зокрема пункт 4 постанови КМУ від 31.05.2000 №865, яким врегульовано порядок перерахунку пенсій, та внесено зміни до пункту 5 постанови КМУ від 31.05.2000 №865, яким визначено підстави для перерахунку пенсії, а саме заяви та Довідки, у зв'язку з чим відсутні підстави для перерахунку пенсії та, відповідно, для видачі Довідки.

15 липня 2016 року, позивач повторно надіслав інформаційний запит до ГУ ДФС у Черкаській області з проханням надати Довідку, в якому зазначив, що відповідно до Указу Президента України від 10.06.1997р. №503, постанови КМУ набувають чинності не раніше дня їх опублікування в офіційних друкованих виданнях, і тому згідно постанови КМУ №1013 пункти 4 та 5 Постанови КМУ №865 виключено та, відповідно, змінено тільки 15 грудня 2015 року, а не 1 грудня 2015 року. Крім того, згідно ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків коли вони пом'якшують, або скасовують відповідальність особи, що також підтверджує дію пунктів 4 і 5 Постанови КМУ від 31.05.2000р. №865 до 15.12.2015 р. в їх попередній редакції. Тому вважає, що він має гарантоване законодавством право на отримання Довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії станом на 01.12.2015р.

У відповіді від 22.07.2016р. №14650/23-00-05-045 на позивача повторний запит від 15.07.2016р. ГУ ДФС у Черкаській області повідомила про те, що запитувана ним інформація у вигляді Довідки для перерахунку пенсії не відноситься до публічної інформації у розумінні п.1 ст.1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011р. №2939, а відноситься до сфери дії Закону України «Про звернення громадян» і тому, відповідно до ст.8 цього Закону України повторні звернення від одного і того ж самого громадянина з одного і того ж самого питання, якщо перше вирішено по суті розгляду не підлягають та у наданні довідки було відмовлено.

Дані спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законами України «Про державну службу», «;Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «;Про доступ до публічної інформації», постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» ,постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», постановою Правління ПФУ «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Ч. 1 ст. 46 Конституції України, передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також, у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови та порядок проведення перерахунку пенсії регулюються статтею 37-1 Закону № 3723-ХІІ , який визначає, що умови і порядок перерахунку пенсії державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України,яка на даний час не діє.

Порядок обчислення заробітної плати для пенсії державного службовця на момент призначення пенсії позивачу визначався постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії».Постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 « Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до нормативних правових актів», з 01.12.2015 року були встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок,ставок заробітної плати) працівникам установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.

Згідно п. 3 Постанови Кабінету Міністрів « Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів » від 09.12.2015 року №1013 , яка набрала чинності з 15.12.2015 року та застосовується з 1 грудня 2015 року , посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджені, зокрема, додатками постанови КМУ № 268 підвищуються на 25%.

Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Принцип розподілу влади заперечує надання суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності. Перевірка доцільності переступає компетенцію адміністративного суду і виходить за межі завдання адміністративного судочинства.

Постановою Вищого адміністративного суду України від 21.10.2010 р. № П-278/10, якою встановлено, що з огляду на положення КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади. А тому , адміністративний суд, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 10, 11, 69-72, 86, 94 КАС України суд

П ОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління державної фіксальної служби в Черкаській області про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Головного управління державної фіксальної служби в Черкаській області щодо ненадання ОСОБА_1 довідки про заробітну плату ,що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям із всіма складовими заробітної плати з якої призначено пенсію для перерахунку з 01.12.2015 року.

Зобов'язати Головне управління державної фіксальної служби в Черкаській області розглянути питання про видачу ОСОБА_1 довідки про підвищену заробітну плату, відповідно до постанови КМ України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року № 1013, працюючого державного службовця відповідної посади (із зазначенням посадового окладу, рангу, премії та надбавки) за останнім місцем роботи на державній службі .

В іншій частині позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів .

Головуючий: О. Г. Казидуб