Постанова № 62311830, 25.10.2016, Бродівський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
25.10.2016
Номер справи
439/1191/16-а
Номер документу
62311830
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 439/1191/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 жовтня 2016 р. м. Броди

Бродівський районний суд Львівської області

в складі:

головуючого судді Петейчук Б. М.

з участю секретаря Мартинюк О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Броди адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду у Бродівському районі про визнання неправомірним рішення про відмову у перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в :

Позивач ОСОБА_1, звернувся в суд з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Бродівському районі, у якому він просить суд постановити рішення, яким визнати неправомірним рішення Управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської області № 38/03-31 від 18.08.2016 року про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1, в зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, вказаною у довідці прокуратури Львівської області № 18/1205 від 2 серпня 2016 року та з розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати у розмірі 11 987, 35 грн. станом на 01.12.2015 р., відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону України від 12.07.2001 за №2663-111), у розмірі 10 788, 61 грн. (десять тисяч сімсот вісімдесят вісім гривень 61 копійка), починаючи із 01.01.2016 р. без обмежень граничного розміру пенсії.

Позивач свої вимоги мотивує тим, що він з 12.09.1996 року отримує пенсію за вислугу років у відповідності до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991р. №1789-ХІІІ.

Позивач зазначає, що відповідно до наказу прокурора Львівської області № 461 від 27 серпня 1996 року з 11 вересня 1996р. він звільнений з посади прокурора Кам'янка-Бузького району Львівської області за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (ст.38 КЗпП України). Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка застосовується з 01.12.2015, працівникам прокуратури підвищена заробітна плата, про що йому видана прокуратурою Львівської області довідка №18/1205 від 02 серпня 2016 року для перерахунку пенсії. У зв'язку з цим позивач звернувся 11.08.2016 року до відповідача з заявою про проведення йому перерахунку пенсії.

18 серпня 2016 року відповідач прийняв рішення за вихідним № 38/03-31 про відмову в перерахунку пенсії, про яке повідомив його листом № 3019/03-31 від 18.08.2016р..

Позивач вважає, що відповідач повинен провести перерахунок пенсії позивача, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, вказаною у довідці прокуратури Львівської області № 18/1205 від 2 серпня 2016 року, та з розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати у розмірі 11 987, 35 грн., відповідно до Постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 р. «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», а саме: 11 987, 35 х 90% = 10 788,61 грн.

Представник позивача - адвокат Микитюк С.М. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю та дав показання аналогічні тим, що викладені у позовній заяві.

Представник відповідача Секретар О.Л. позовні вимоги не визнала та пояснила, що у серпні 2016 року позивач звернувся до управління ПФУ в Бродівському районі із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідно до Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури Львівської області про заробітну плату від 02.08.2016 року №18/1205. Згідно рішення Управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської області від 18.08.2016р. №3019/03-31, позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії за недоцільністю, оскільки умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається прийняттям відповідного нормативно-правового акту Кабінету Міністрів України, який на даний час відсутній, а відтак раніше призначені пенсії не перераховуються.

01.06.2015 року не здійснюються ні призначення, ні перерахунки пенсій відповідно до спеціального законодавства, в тому числі Закону України «Про прокуратуру», оскільки скасовано норми, які регулювали питання пенсійного забезпечення осіб, на яких поширюється дія цього закону. Таким чином, позовні вимоги щодо зобов'язання провести перерахунок пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 10.03.2003р. не грунтуються на нормах чинного законодавства, а тому, вважаємо, що відмова управління ПФУ в Бродівському районі у здійсненні такого перерахунку є правомірною. А також подала клопотання про застосування строків, передбачених ст. 99 КАС України.

Заслухавши пояснення сторін та їх представників, дослідивши докази у їх сукупності, суд приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи із таких міркувань.

Як встановлено судом і вказана обставина не заперечується сторонами, ОСОБА_1 12.09.1996 року призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991р. №1789-ХІІІ.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У розумінні ст.92 Конституції України виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основні обов'язки громадянина.

Згідно з принципом верховенства права, який визнається і діє в Україні, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України (стаття 1, ч. 2 ст. 3, ч.2 ст. 6, ч.1 ст. 8 Конституції України).

Судом встановлено, що позивач з 12.09.1996 року отримує пенсію в управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області за вислугу років згідно ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» 1991 року в розмірі 90% від розміру місячної заробітної плати.

11.08.2016 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі із письмовою заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до закону, який діяв на час призначення пенсії, але із врахуванням розміру заробітної плати визначеної у довідці №18-1205 виданій 02.08.2016 року прокуратурою Львівської області.

Згідно із довідкою №18-1205, що видана 02.08.2016 року прокуратурою Львівської області, розмір заробітної плати позивача збільшився і складає 11987,35 гривень.

Як убачається з рішення Управління пенсійного фонду №3019/03-31 від 18.08.2016 року, позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії із врахуванням розміру заробітної плати визначеної у довідці №18-1205 виданій 02.08.2016 року прокуратурою Львівської області. Відмова обгрунтована тим, що відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» умови та порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. На даний час Кабінетом Міністрів України проведення перерахунків не передбачено. Крім цього, відповідно до розділу 3 п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про прокуратуру» у разі неприйняття до 01.06.2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Однак, такі доводи відповідача не відповідають вимогам закону.

Пенсійне забезпечення прокурорів та слідчих прокуратури, до яких законодавцем віднесено позивача, встановлено приписами ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Відповідно до ч. ч. 1,2,3 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (який був чинний на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією, незалежно від наявності перерв протягом всього періоду на даній роботі.

Позивачу ОСОБА_1 була призначена пенсія на підставі вказаних норм, і розмір його пенсії становив 90% від заробітку прокурорсько-слідчих працівників.

У відповідності до ч.13 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсії провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

В подальшому до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» вносились певні зміни. Так, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VІ від 08.07.2011 року до вказаної статті внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії.

Разом із тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулює ч.13 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення якої щодо перерахунку пенсій у зв'язку із прийняттям Закону №3668-VІ та інших законів змін не зазнала.

Таким чином, внесені зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», у тому числі і щодо розміру пенсій у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормою, яка визначає механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.13 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.

Останнє підвищення заробітної плати працівників прокуратури відбулося згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», а, відтак з прийняттям вказаної постанови КМУ у позивача виникло право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Згідно із частиною 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Відповідно до ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії проводиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема належать громадяни, які відповідно до ст.17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав на необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення №5-рп/2002).

Виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був перерахувати позивачу пенсію, згідно довідки прокуратури Львівської області № 18-1205, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції яка діяла на час призначення пенсії, з розрахунку 90% від суми середнього заробітку.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, - однак такий обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.

Як, випливає з матеріалів справи позивач звернувся до відповідача з заявою 11.08.2016 року про перерахунок пенсії і долучив довідку прокуратури Львівської області № 18-1205 від 02.08.2016 року, інших довідок про підвищення заробітної плати за попередні періоди позивач не надав, а тому перерахунок пенсії необхідно здійснити з 01.08.2016 року.

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Бродівському районі Львівської області про перерахунок призначеної пенсії державного службовця в частині позовних вимог за період з 01.01.2016 по 11.03.2016 включно необхідно залишити без розгляду, оскільки ним пропущено строк, встановлений ст. 99 КАС України.

Керуючись ст.ст. 2, 11, 71, 86, 94, 159, 160, 161, 162, 163, 186, 254 Кодексу Адміністративного судочинства України, на підставі ст.ст.1, 3, 6, 8, 58, 92 Конституції України, ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд, -

п о с т а н о в и в :

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Бродівському районі Львівської області про перерахунок призначеної пенсії державного службовця в частині позовних вимог за період з 01.01.2016 по 11.03.2016 включно залишити без розгляду.

Визнати протиправними та скасувати Рішення Управління пенсійного фонду України у Бродівському районі Львівської області від 18.08.2016р. №38/03-31 про відмову у перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про прокуратуру" ОСОБА_1.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України у Бродівському районі Львівської області здійснити, починаючи з 01 серпня 2016 року, перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, вказаною у довідці прокуратури Львівської області №18/1205 від 02 серпня 2016року та з розрахунку 90 % від суми заробітної плати, відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ, та виплатити недоплачену частину пенсії, починаючи з 01.08.2016 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань за зобов'язанням Управління Пенсійного Фонду України в Бродівському районі Львівській області на користь ОСОБА_1 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 коп. судового збору, що останнім був сплачений при зверненні до суду із позовною заявою.

В задоволенні позовних вимог в іншій частині відмовити.

На постанову може бути подана апеляція до Львівського апеляційного адміністративного суду через Бродівський районний суд Львівської області шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови.

Суддя: Б. М. Петейчук