П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Вінниця
17 жовтня 2016 р. Справа № 802/1386/16-а
Вінницький окружний адміністративний суд в складі колегії:
головуючого судді Крапівницької Н. Л.,
суддів: Воробйової І.А.,
Заброцької Л.О.,
розглянувши в письмовому провадженні в місті Вінниці адміністративну справу за позовом
ОСОБА_2
до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру,
Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру;
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області
про визнання протиправними та скасування рішень, -
В С Т А Н О В И В:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_2 до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру; Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області про визнання дій протиправними та скасування рішення.
В позовній заяві позивач просить: визнати протиправним та скасувати рішення Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у формі протоколу від 28.04.2016р. №5 в частині внесення подання стосовно позбавлення (анулювання) кваліфікаційного сертифіката НОМЕР_1 від 13.02.2013 інженера - землевпорядника ОСОБА_2; визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 26.05.2016 року №142 "Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів" в частині анулювання кваліфікаційного сертифіката НОМЕР_1 від 13.02.2013 інженера - землевпорядника ОСОБА_2.
Позивач вважає, що дії Кваліфікаційної комісії Держгеокадастру України, викладені у формі протокольного рішення №5 від 28.04.2016 року та Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у формі наказу №142 від 26.05.2016 року щодо анулювання кваліфікаційного сертифіката НОМЕР_1 від 13.02.2013 інженера - землевпорядника ОСОБА_2, порушують законні права та інтереси останньої. Посилаючись на їх протиправність, незаконність позивач звернулась з даним адміністративним позовом до суду.
Представник позивача, представник відповідачів та третьої особи у судове засідання не з'явилися, подавши клопотання про розгляд справи за відсутності останніх.
Керуючись приписами ст.ст. 122, 128 КАС України, суд вважає за можливе провести розгляд вказаної справи в порядку письмового провадження, у зв'язку з чим, фіксування судового засідання, на підставі ст. 41 КАС України, за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
Листом від 22.03.2016 року №21-2-7777.5-10700/2-16 (а. с. 16-18) Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області зазначило, що провівши аналіз документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_3 для ведення особистого селянського господарства на території Слобода-Межирівської сільської ради Жмеринського району Вінницької області, розробленої приватним підприємством "Земельно-кадастрове бюро", яка надійшла на затвердження ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області виявлено ряд порушень. Зокрема, при аналізі документації із землеустрою щодо ведення земельної ділянки було виявлено порушення нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою, а саме: повнота та склад документацій не відповідає вимогам ст.50 Закону України "Про землеустрій"; ст.20 Закону України "Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність"; постанові Кабінету Міністрів України від 04.03.2004 року №266 "Про затвердження типового договору про розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки"; постанови КМУ від17.10.2012 №1051 "Про Порядок ведення Державного земельного кадастру"; наказу Держкомзему України від 18.06.2010 року №376 "Про ствердження Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 червня 2010 №391/17686. Вказані порушення і стали підставою для подання на розгляд питання щодо позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника ОСОБА_2 сертифікату.
Вказаний лист розглянуто Кваліфікаційною комісією Державної служби України з питань геодезії. У відповідь зазначено про формування Подання про анулювання кваліфікаційних сертифікатів інженерів-землевпорядників, зокрема і ОСОБА_2 та направлено разом з витягом з протоколу засідання Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії від 28.04.2016 року №5, в якому вирішено звернутись із поданням щодо анулювання кваліфікаційного сертифікату ОСОБА_2.
Як наслідок, 26.05.2016 року Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру прийнято наказ №142 (а. с. 23) "Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів". Перелік інженерів-землевпорядників, кваліфікаційні сертифікати яких анульовано зазначено у витязі з додатку до наказу Держгеокадастру від 26.05.2016 року №142, серед зазначених осіб вказано і ОСОБА_2.
Листом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 02.06.2016 року №31-28-0.23-9442/2-16 (а. с. 14) "Щодо анулювання кваліфікаційного сертифіката" позивача було поінформовано про те, що відповідно до наказу Держгеокадастру від 26.05.2016 року №142 (а. с. 23) було анульовано кваліфікаційний сертифікат інженера - землевпорядника від 13.02.2013 року НОМЕР_1 на підставі подання Кваліфікаційної комісії від 06.05.2016 року №16/247, відповідно до частини дев'ятнадцятої статті 66 та частини третьої статті 68 Закону України "Про землеустрій".
Після чого, листом від 17 червня 2016 року ОСОБА_2 звернулась до Держгеокадастру України та Кваліфікаційної комісії Держгеокадастру України про надання копії документів, що стали підставою для анулювання кваліфікаційного сертифіката.
Листом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 30.06.2016 року №31-28-0.23-10951/2-16 (а. с. 15) позивачу надано копію наказу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 26.05.2016 року №142, копію подання Кваліфікаційної комісії від 06.05.2016 року №16/247, копію витягу з протоколу засідання Кваліфікаційної комісії №5 від 28.04.2016 року, а також лист Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 22.03.2016 року №21-2-7777.5-10700/2-16.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд керується та виходить з наступного.
Згідно пункту 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 р. №15 Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Одним із основних завдань Держгеокадастру є реалізація державної політики у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів (відповідно до п.1 ч. 3 Положення)
Відповідно до статті 61-1 Закону України "Про землеустрій" державний нагляд у сфері землеустрою здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до підстав, визначених Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Під час здійснення заходів державного нагляду виконавців робіт із землеустрою центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, перевіряє дотримання сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень законів, інших нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.
За наявності підстав для анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника акт перевірки є обов'язковим для розгляду на засіданні Кваліфікаційної комісії. За результатами розгляду акта Кваліфікаційна комісія направляє подання центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, про анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника.
На підставі подання Кваліфікаційної комісії про анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, приймає рішення про анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката та повідомляє інженера-землевпорядника письмово у двотижневий строк після надходження відповідного протоколу засідання Кваліфікаційної комісії.
Зі змістом вказаної норми, анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника можливе за умови недотримання сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень законів, інших нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.
Відповідно до норм ст. 26 Закону України "Про землеустрій" розробниками документації із землеустрою є: юридичні особи, що володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких працює за основним місцем роботи не менше двох сертифікованих інженерів-землевпорядників, які є відповідальними за якість робіт із землеустрою; фізичні особи - підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою.
Основні засади роботи Кваліфікаційної комісії визначено Порядком роботи Кваліфікаційної комісії, видачі та анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника та інженера-геодезиста, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 28.01.2016 №11.
Зокрема, п. 5 розділу І даного Порядку визначено, що до повноважень Кваліфікаційної комісії належать, зокрема розгляд письмових звернень заінтересованих осіб, замовників документації із землеустрою, органів державної влади та місцевого самоврядування, саморегулівних організацій у сфері землеустрою та топографо-геодезичної і картографічної діяльності стосовно професійної діяльності сертифікованих інженерів-землевпорядників та інженерів-геодезистів, а також актів, складених за результатами здійснених Держгеокадастром заходів державного нагляду (контролю); прийняття рішень про внесення подання до Держгеокадастру стосовно анулювання чи зупинення дії сертифіката інженера-землевпорядника та/або інженера-геодезиста у випадках, визначених законом; у разі потреби звернення до відповідних уповноважених органів з метою вирішення питань, що належать до її компетенції.
Згідно пункту 1 розділу II Порядку організаційною формою роботи Кваліфікаційної комісії є засідання, які проводяться в міру надходження документів або виникнення питань, розгляд яких потребує прийняття рішення, але не рідше один раз на місяць.
Пунктом 19 розділу ІІІ передбачено, що Кваліфікаційна комісія за результатами розгляду письмових звернень заінтересованих осіб, замовників документації із землеустрою, органів державної влади та місцевого самоврядування, саморегулівних організацій у сфері землеустрою робить подання до Держгеокадастру про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката (його анулювання) з таких підстав: грубе порушення сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою; рішення суду за фактами неякісного проведення землеустрою сертифікованим інженером-землевпорядником; наявність у сертифікованого інженера-землевпорядника непогашеної судимості за корисливі злочини; з'ясування факту неправомірної видачі кваліфікаційного сертифіката.
На підставі подання Кваліфікаційної комісії про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката Держгеокадастр приймає відповідне рішення та повідомляє його письмово у двотижневий строк після надходження відповідного протоколу засідання Кваліфікаційної комісії. Рішення про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката може бути оскаржено в судовому порядку. Рішення про видачу кваліфікаційного сертифіката інженеру-землевпоряднику, який був позбавлений його, приймається Кваліфікаційною комісією в порядку, передбаченому для видачі кваліфікаційного сертифіката.
Пунктом 20 розділу ІІІ визначено, що кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника анулюється Держгеокадастром:
за зверненням сертифікованого інженера-землевпорядника; у разі набрання законної сили рішенням суду про обмеження дієздатності особи (інженера-землевпорядника), визнання її недієздатною, безвісно відсутньою; за поданням Кваліфікаційної комісії у разі встановлення факту порушення інженером-землевпорядником законодавства у сфері землеустрою відповідно до статей 66 та 68 Закону України "Про землеустрій"; на підставі свідоцтва про смерть. Кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника може бути також анульований за рішенням суду.
З системного аналізу наведених норм вбачається, що законодавець наділив повноваженнями Держземагентство України здійснювати державний нагляд у сфері землеустрою та приймати рішення про анулювання кваліфікаційного сертифіката на підставі відповідного подання кваліфікаційної комісії. Остання, в свою чергу, формує таке подання за наслідками розгляду відповідних звернень заінтересованих осіб, а також актів Держземагентства, в яких зафіксовані порушення сертифікованими інженерами-землевпорядниками вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.
Суд також звернув увагу не те, що в позовній заяві ОСОБА_2 зазначила, що законодавець розмежував випадки за яких вноситься подання, а саме, розгляд письмових звернень заінтересованих осіб, замовників документації із землеустрою, органів державної влади та місцевого самоврядування, саморегулівних організацій у сфері землеустрою та топографо-геодезичної і картографічної діяльності стосовно професійної діяльності сертифікованих інженерів-землевпорядників та інженерів-геодезистів, а також актів. Позивач посилається на ту обставину, що при прийнятті рішення №5 від 28.04.2016 року кваліфікаційна комісія не врахувала, що подання можливо вносити за наявності саме акту Держгеокадастру або його територіального органу, чим порушила порядок (процедуру) встановлений законом для внесення подання.
При цьому слід зазначити, що законодавець розмежував два окремих випадки, за яких вноситься подання, а саме:
-за наслідком розгляду актів, складених за результатами здійснених заходів державного нагляду (контролю) Держземагенством України ( ст.. 61-1 Закону України «Про землеустрій»);
-за результатами розгляду письмових звернень заінтересованих осіб, замовників документації із землеустрою, органів державної влади та місцевого самоврядування (ст. 68 Закону України «Про землеустрій»);
В даних спірних правовідносинах розглядалося питання про позбавлення позивача сертифікату інженера-землевпорядника не на підставі акту складеного за результатами здійснених заходів державного нагляду (ст.61-1 Закону), на підставі письмового звернення Держземагентства України (ст.68 Закону).
За таких обставин, колегія суддів вважає, що акт перевірки здійснення заходів державного нагляду (контролю) Держземагентством України не є обов'язковим на розгляді Кваліфікаційної комісії.
Аналогічні правові висновки містяться також в постанові Вищого адміністративного суду України від 09.06.2015 року у справі №821/4319/14 (К/800/17463/15).
Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру дотримано порядок та процедура позбавлення (анулювання) кваліфікаційного сертифікату інженера-землевпорядника ОСОБА_2, а тому накази не підлягають скасуванню і є правомірними.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру; третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення у формі протоколу від 28.04.2016р. №5 в частині внесення подання стосовно позбавлення (анулювання) кваліфікаційного сертифіката НОМЕР_1 від 13.02.2013 інженера - землевпорядника ОСОБА_2; наказу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 26.05.2016 року №142 "Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів" в частині анулювання кваліфікаційного сертифіката НОМЕР_1 від 13.02.2013 інженера- землевпорядника ОСОБА_2 відмовити.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Головуючий суддяпідпис Крапівницька Н. Л. Судді підписВоробйова І.А. підпис Заброцька Л.О. Копія вірна Суддя: Секретар: