Постанова № 62309537, 20.10.2016, Шевченківський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Дзержинський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
20.10.2016
Номер справи
638/14314/16-а
Номер документу
62309537
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

20.10.2016

Справа № 638/14314/16-а

Провадження № 2-а/638/531/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2016 року суддя Дзержинського районного суду м. Харкова Наумова С.М., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про визнання рішення не дійсним та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова, в якому просила: визнати протиправними рішення управління ПФУ в Дзержинському районі м. Харкова щодо відмови їй, ОСОБА_1, в проведені перерахунку розміру пенсії та невключення, при розрахунку розміру пенсії, надбавки згідно з рішенням II сесії XXII скликання Харківської міської ради від 19.10.1994 року, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків (Постанова КМУ № 212 від 24.02.2003р.), індексації грошових доходів (Постанова КМУ № 1078 від 17.07.2003р.), матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомога для вирішення соціально-побутових питань (Постанова КМУ № 268 від 09.03.2006р.), грошової компенсації за невикористані дні щорічної відпустки (ст. 24 Закону України «Про відпустки»), згідно з наданими довідками про заробітну плату від 20.07.2016р. № 12, від 21.07.2016р. № 14 Департаменту культури Харківської міської ради та довідки від 21.07.2016р. № 29 Департаменту освіти Харківської міської ради, який є правонаступником Департаменту з гуманітарних питань згідно з рішенням 43 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 29.04.2010 № 47/10 «Про внесення змін до структури виконавчих органів Харківської міської ради 5 скликання».

Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в Дзержинському районі м. Харкова провести їй перерахунок пенсії державного службовця з 01.12.2015 року відповідно до довідки про заробітну плату станом на 01.12.2015 від 20.07.2016р. № 12, яка видана Департаментом культури Харківської міської ради, з урахуванням до складу заробітної плати згідно довідки від 21.07.2016р. № 14 Департаменту культури Харківської міської ради та довідки від 21.07.2016р. № 29 Департаменту освіти Харківської міської ради сум муніципальної надбавки( 1/24 від суми 11129,21грн.) у сумі 463,72грн., надбавки за високі досягнення у праці ( 1/24 від суми 20877,54 грн.) у сумі 869,90грн.,премії по постанові КМУ № 268 від 09.03.2006р. (1/24 від суми 26934,59 грн.) у сумі 1122,27 грн., премії до професійних свят ( 1/24 від суми 5374грн.) у сумі 223,92 грн., індексації грошових доходів ( 1/24 від суми 3155,15 грн.) у сумі 131,46 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення ( 1/24 від суми 9419,71грн.) у сумі 392,49 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань ( 1/24 від суми 8559,16 грн.) у сумі 356,63 грн. та грошової компенсації за невикористані дні щорічної відпустки ( ст.24.3У "Про відпустки") (1/24 від суми 26860,03 грн.) у сумі 1119,17 грн. виходячи з розрахунку 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати на момент призначення їй пенсії, вчинити дії щодо донарахування та виплати мені недоотриману пенсію державного службовця починаючи з 01.12.2015 року, а також виплачувати у подальшому пенсію державного службовця з урахуванням всіх складових заробітної плати згідно з наданими довідками про складові заробітної плати. Крім того просила стягнути на її користь сплачений судовий збір.

Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження відповідно до ст. 183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

26 вересня 2016 року представник відповідача надав до суду заперечення в яких просив в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Суд, вивчивши матеріали справи, в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.

Судом встановлено, що з 02.08.2011 року позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова та отримує пенсію , яка призначена відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 90% від заробітної плати.

У зв'язку з підвищенням державним службовцям заробітної плати позивач 22.07.2016 р. звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова із заявою про перерахунок раніше призначеної їй пенсії на підставі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям про складові заробітної плати за період з 01.12.2015 року.

Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова від 25.07.2016 р. позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки згідно зі статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України, а відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" перерахунок пенсії державним службовцям не передбачений.

Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції на момент виходу позивача на пенсію) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Згідно статті 37-1 Закону України "Про державну службу" ( в редакції, чинній на момент виходу позивача на пенсію) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Як вбачається з матеріалів справи, пенсія позивачу призначена з 02.08.2011 року у розмірі 90% від заробітної плати.

Пенсійне забезпечення державних службовців в період до 01.05.2016 року було врегульоване зазначеними нормами Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року.

10.12.2015 року прийнято Закон України "Про державну службу" № 889-VIII, який набув чинності 01.05.2016 року.

У зв'язку з набуттям чинності Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII, положення Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-XII втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.

Відповідно до ст. 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року, яка набрала чинність з 01.05.2016р., пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Таким чином, з 01.05.2016р. Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 року, по іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців.

Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року не передбачено підстав для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

Отже, враховуючи приписи ст.90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року, з 01.05.2016р. відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.

Таким чином, слідує, що позивач із заявою про перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинськомурайоні м. Харкова 22.07.2016 року.

Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії у разі виникнення права на підвищення пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Виходячи з того, що заяву про перерахунок пенсії подано позивачем після 01.05.2016р., тобто після набрання чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року, Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова обґрунтовано прийнято рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії.

Стосовно позовних вимог за період з частині про включення до складу заробітної плати суми матеріальної муніципальної надбавки, надбавки за високу досягнення у праці, премії по постанові КМУ,премії до професійних свят, індексації грошових доходів, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та грошової компенсації за невикористані дні щорічної відпустки, із збереженням відсотку нарахування пенсії на момент виходу на пенсію в розмірі 90 % та виплатити у повному обсязі, суд вважає їх такими що підлягають задоволенню з наступних підстав.

За змістом статті 37 Закону N 3723-XII пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною другою статті 33 Закону N 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року N 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон N 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон N 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року N 108/95-ВР "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідност. 2 Закону України «Про оплату праці» та Наказу Державного комітету статистики України № 5 «Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати» від13 січня 2004 рокуструктура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.

Таким чином вказані позивачем виплати суми матеріальної муніципальної надбавки, надбавки за високу досягнення у праці, премії по постанові КМУ, премії до професійних свят, індексації грошових доходів, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та грошової компенсації за невикористані дні щорічної відпустки законом віднесено до структури заробітної плати для нарахування пенсії, з цих виплат нараховані та сплачені страхові внески, тому ці виплати необхідно включити в заробітну плату для призначення пенсії.

Враховуючи наведене, суд задовольняє позов частково.

Керуючись ст.ст. 2,-5,10,11,12 ,160-163, 167 , суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 про визнання протиправними рішення управління ПФУ в Дзержинському районі м. Харкова щодо відмови ОСОБА_1, в проведені перерахунку розміру пенсії та невключення, при розрахунку розміру пенсії, надбавки згідно з рішенням II сесії XXII скликання Харківської міської ради від 19.10.1994 року, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків (Постанова КМУ № 212 від 24.02.2003р.), індексації грошових доходів (Постанова КМУ № 1078 від 17.07.2003р.), матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомога для вирішення соціально-побутових питань (Постанова КМУ № 268 від 09.03.2006р.), грошової компенсації за невикористані дні щорічної відпустки (ст. 24 Закону України «Про відпустки»), згідно з наданими довідками про заробітну плату від 20.07.2016р. № 12, від 21.07.2016р. № 14 Департаменту культури Харківської міської ради та довідки від 21.07.2016р. № 29 Департаменту освіти Харківської міської ради, який є правонаступником Департаменту з гуманітарних питань згідно з рішенням 43 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 29.04.2010 № 47/10 «Про внесення змін до структури виконавчих органів Харківської міської ради 5 скликання» та зобов'язання управління Пенсійного Фонду України в Дзержинському районі м. Харкова провести їй перерахунок пенсії державного службовця з 01.12.2015 року відповідно до довідки про заробітну плату станом на 01.12.2015 від 20.07.2016р. № 12, яка видана Департаментом культури Харківської міської ради, з урахуванням до складу заробітної плати згідно довідки від 21.07.2016р. № 14 Департаменту культури Харківської міської ради та довідки від 21.07.2016р. № 29 Департаменту освіти Харківської міської ради сум муніципальної надбавки( 1/24 від суми 11129,21грн.) у сумі 463,72грн., надбавки за високі досягнення у праці ( 1/24 від суми 20877,54 грн.) у сумі 869,90грн.,премії по постанові КМУ № 268 від 09.03.2006р. (1/24 від суми 26934,59 грн.) у сумі 1122,27 грн., премії до професійних свят ( 1/24 від суми 5374грн.) у сумі 223,92 грн., індексації грошових доходів ( 1/24 від суми 3155,15 грн.) у сумі 131,46 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення ( 1/24 від суми 9419,71грн.) у сумі 392,49 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань ( 1/24 від суми 8559,16 грн.) у сумі 356,63 грн. та грошової компенсації за невикористані дні щорічної відпустки ( ст.24.3У "Про відпустки") (1/24 від суми 26860,03 грн.) у сумі 1119,17 грн. виходячи з розрахунку 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати на момент призначення їй пенсії, вчинити дії щодо донарахування та виплати мені недоотриману пенсію державного службовця починаючи з 01.12.2015 року. - задовольнити частково.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова провести донарахування (перерахунок) пенсії державного службовця з 22.07.2016 року, із збереженням відсотку нарахування на момент виходу на пенсію в розмірі 90%, включивши до складу заробітної плати суми муніципальної надбавки, надбавки за високу досягнення у праці, премії по постанові КМУ, премії до професійних свят, індексації грошових доходів, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та грошової компенсації за невикористані дні щорічної відпустки, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески, з урахуванням фактично отриманих сум, на підставі довідок про заробітну плату від 20.07.2016 року № 12, від 21.07.2016 року № 14 Департаменту освіти Харківської міської ради.

В іншій частині позовник вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного Адміністративного суду Харківської області через Дзержинський районний суд м.Харкова протягом 10 днів з моменту його проголошення.

Суддя С.М. Наумова.