Справа № 524/6123/16-а
Провадження № 2-а/524/363/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24.10.2016 року Автозаводський районний суд м. Кременчука у складі:
головуючого судді - Кривич Ж.О.,
секретаря судового засідання - Коваль Т.М.,
з участю ОСОБА_1. Романця С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кременчуці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним рішення щодо відмови у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку та зобов'язання призначити пенсію,-
ВСТАНОВИВ:
До суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним рішення щодо відмови у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку та зобов'язання призначити пенсію.
В обґрунтування позову зазначає, що з 26 квітня 1985 року по 18 червня 1987 року проходив військову строкову службу у військовій частині № 39289.
З 09 травня 1986 року по 11 червня 1986 року позивач проходив службу в м. Чорнобиль, приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується довідкою № 226 від 11.02.1993 року, виданою військовою частиною А-0139, до якої були передані майно та документи військової частини № 39289 у зв'язку з її розформуванням.
Відповідно до посвідчення НОМЕР_1 виданого Полтавською облдержадміністрацією позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (друга категорія).
Позивач вважає, що має право на отримання пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ч. 1 ст. 55 ЗУ від 28.02.1991 року «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», і відповідно до цього ОСОБА_1 у березні 2016 року подав заяву до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про призначення йому пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку.
Листом від 22 червня 2016 року № 114 відповідач повідомив, що йому відмовлено у призначенні пенсії за віком у зв'язку з тим, що у поданій позивачем довідці № вб/4584 від 13.11.2015 року, виданої галузевим державним архівом МО України не відображено направлення позивача у відрядження в зону ЧАЕС.
ОСОБА_1 вважає, що йому було відмовлено відповідачем в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку безпідставно та такі дії відповідача є неправомірними.
Враховуючи вищевикладене, позивач просить суд визнати протиправними дії та рішення Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 22 червня 2016 року № 114 щодо відмови у призначенні ОСОБА_1, пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язати Кременчуцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області призначити ОСОБА_1 пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Представник відповідача - Романець С.В. проти позову заперечував з підстав зазначених у запереченнях.
Суд вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Відповідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як підтверджено матеріалами справи та встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, посвідчення НОМЕР_1 видане 16.11.20165 року Полтавською обласною державною адміністрацією.
За приписами ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-XII (далі- Закон №796-XII), особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році - на 5 років.
Виходячи з положень зазначеної норми, право на зниження пенсійного віку на 5 років надається при умові, якщо особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1988 році та пропрацювала певну кількість календарних днів у зоні відчуження.
Статтею 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986 - 1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988 - 1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
Зазначеній категорії осіб згідно зі статтею 65 Закону № 796-XII учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Вказані посвідчення є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими згаданим Законом.
Аналізуючи наведені норми права, суд дійшов висновку, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом № 796-XII , у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Саме така правова позиція викладена Верховним Судом України у постанові від 21.11.2006р. у справі №21-1048во06.
Згідно з ч.1 ст.244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженим постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 ( в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) ( п.2.1 Порядку).
Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2) (а.с. 8).
Факт перебування ОСОБА_1 в зоні відчуження в період з 09 травня 1986 року по 11 червня 1986 року підтверджується довідкою ВЧ А0139 від 11.02.1993 року за № 226, в якій зазначено, що ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в складі військової частини 39289, яка дислокувалася в цей час в м. Чорнобиль в зоні відчуження: в травні - 23 дня, а в червні - 11 днів. (а.с. 3).
Наведене свідчить про необгрунтованість відмови відповідача у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону № 796-XII.
Частиною 3 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Оцінюючи дії відповідача на відповідність критеріям, зазначеним в ч. 3 ст. 2 КАС України, суд дійшоа висновку, що дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не відповідають вимогам діючого законодавства.
Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Суд зазначає, що позивач, надавши письмові докази, що були предметом дослідження при розгляді справи судом першої інстанції, виконав вимоги ч.1 ст. 71 КАС України.
Натомість відповідач, заперечуючи проти позову, в порушення вимог ч.2 ст. 71 КАС України, не надав жодних належних і допустимих доказів на підтвердження своєї правової позиції по справі.
Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Необхідно визнати протиправним рішення Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 22 червня 2016 року № 114 щодо відмови у призначенні ОСОБА_1, пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язати Кременчуцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області призначити ОСОБА_1 пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до частини 1 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Враховуючи вищевикладене, керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
ПОСТАНОВИВ :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним рішення щодо відмови у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку та зобов'язання призначити пенсію - задовольнити.
Визнати рішення Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 22 червня 2016 року № 114 про відмову в призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - неправомірним.
Зобов'язати Кременчуцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області призначити ОСОБА_1 пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до частини 1 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Стягнути на користь держави за рахунок бюджетних асигнувань Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської областісудовий збір у розмірі 551 грн. 20 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Автозаводський районний суд м. Кременчука шляхом подання апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення ухвали, а особами, які не приймали участь у розгляді справи в цей же термін з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: Ж.О. Кривич